Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Doporučené (maximální) množství zkonzumovaného medu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Dobrý den,

zajímal by mě názor na doporučené nebo maximální množství spotřebovaného medu člověkem za den/měsíc/rok.

Určitě se nedá říct, že je v pořádku sníst každý den xyz gramů medu.
Existuje nějaká studie/výzkum jaké množství je OK a jaké množství už může mít negativní vliv na (průměrný) lidský organismus?

Děkuji

Roman
Přes léto mám (jenom já sám, nepočítaje rodinu) asi dvě kila na měsíc, v zimě asi 3 Kg ale přes léto zase ujídám v medárně apod, takže mi vychází 70 - 100 g denně. Žádné negativní účinky nepozoruji, spíš pozitivní Tongue . Opatrnosti však třeba u diabetiků a pod.

OVP č 1/2011, str.2: Popová(1986) doporučuje při nemocech žlučníku podávat preventivně med, a to dospělým 60 - 80 g denně, dětem od 3 let 2g na kg tělesné hmotnosti.

str.3: med proti chřipce - preventivní denní dávka by měla být 1g na každý kg tělesné hmotnosti.
Kdyby to chtěl někdo statisticky zjišťovat, tak několik udajů z mého okolí:
(uvadim 4 udaje a to rok narození, výšku, váhu konzumenta a roční spotřebu v kg)
moje maličkost:.. 42/186/77/25 ( na chleba , do jogurtu, a do caje v pripade nachlazeni),
bracha:...............43/178/76/40 (ráno a večer několik lžic),
přitel Zdeněk:......44/176/73/62 ( odpoledne vždy minimálne 3 lžice),
to jsou pruměry za posledni tři roky.
Slyšel jsem, že pro zdraví alespoň jednu lžíci denně, třeba i ředěné vodou. Komu to nevadí tak jednu ráno po sedmé na lačno. A komu se špatně usíná tak večer do teplého mléka. Smile Já osobně mám sklenici na lince a jakmile dostanu chuť tak si dám lžíci. Prostě mi to chutná. Ale v průměru mi vychází tak jedna lžíce na den.
(28.08.2011 18:56)Petr Topiarz napsal(a): [ -> ]Kdyby to chtěl někdo statisticky zjišťovat, tak několik udajů z mého okolí:
to jsou pruměry za posledni tři roky.

Chybí mi údaje o spotřebě medoviny na osobu a rok v litrech.Big Grin
Nu u nas ,tedy ve dvou lidech je spotreba zhruba 2kg mediku mesicne.
Davame ho od priprav masa,pres ovesnou kasi az po ciste mlsne olizovani lzicky pri cukrove abstaku Big Grin
Podle mě žádná studie o maximálním množství medu (cukru-enegie) pro člověka neexistuje. Je to totiž hrozně individuální podle každého jedince, jeho váhy, věku a zdrav stavu. Existují pouze obecná pravidla.
Zvýšit jeho příjem v době zotavování po úrazu, při nachlazení a chřipce, protože dodá tělu energii k boji a obnově a něco z něj (enzymy, pyl, minerály, ovčelená voda) působí podobně jako homeopatika anebo je to jen placebo efekt, ale zkrátka to funguje.
Když potřebuješ rychle dodat tělu energi. Známi lžicí medu zachraňoval dceru, když mu omdlela. Po probrání zjistil, že ač hubená puberťačka, myslela si, že je tlustá a tak tři dny nic nejedla, při obvyklé pohybové aktivitě. Vlastně nechápu proč se med nepřidává do iontových nápojů, zejména když je teď takový hit nápoj z aloe vera doslazovaný medem. Hroznový cukr asi výjde levněji.
Když chceš gurmanský zážitek a dáš si maso na medu nebo medovník či marlenku.
Líbí se mi tradice ze Slovácka. Dat si ráno do panáku slivovice lžičku medu jako meducímu proti všemu zlému.
Niekedy okolo roku 1981-82 som pracoval ako majster odbornej výchovy. Mal so 23 rokov a v tom období som zjedol v práci denne 0,5-1kg medu. Prestal som, keď mi začali poniektorí žiaci pri pohľade na to, ako jem ten med, zvracať. Nepribral som, ani som nebol tučný. 70kg/185cm. Záujmy, turistika, diaľkové pochody, beh na dlhé trate... Cool

Dnes je to o dákych: ...dcať kilov viac... Sad
Milý Vojto,

těch .......dcať kg navíc je z teho medu? Kapni božskou....
(30.08.2011 19:54)Renda napsal(a): [ -> ]těch .......dcať kg navíc je z teho medu? Kapni božskou....

Nie Wink , to je zo šťastného manželstva! Big Grin

PS. Pre zaujímavosť,najmladšia dcéra nemôže med pomaly ani cítiť Sad !
Při konzumaci medu, bych se držel jednoduchého pravidla. Kolik asi tak mám denní příjem sacharozy? No tak ji nahradim medem a jsme doma Shy
Manželka si začala do medu nakládat různé druhy oříšků a "tajně" chodí mlsat, já pomalu na tom taky začínám ujíždět Smile.
Oříšky jsou v medu skvělé. A co třeba kustovnice či schisandra?
Je škoda, že takové medem zalité pochutiny nelze nabízet jen tak ze dvora jako čistý med. Je potřeba mít veterinární osvědčení.
My robime doma taku orechovo/medovu pomazanku. Pomelieme vlaske orechy, naplnime do flias tak na 80% a zalejeme medom, po nasiaknuti do orechov med dolejeme. Je to dobre na chleba aj bez masla, ale super aj do palaciniek ci na slivkove gule, buchty a pod.. Len sa to zvecsa velmi skoro minie.Smile
Pokusím se navázat k tématu z trochu jiné strany....snad to v tomto linku projdeSmile. Existuje nějaká vědecká, oponentním řízením prošlá studie, která se týká vlivu konzumace medu na zuby (ad problematika tzv. medových zubů), případně která by srovnávala účinky působení medu ve srovnání s účinky cukru na lidský chrup? Vím, na netu je odkazů na toto téma plno, avšak většinou na "pochybných" serverech, příp. bez podpisu autora nebo citace zdroje, ze kterého je čerpáno. A když už jsem nakousl ty studie - víte někdo o nějakém odborném pojednání, které by řešilo účinek/vliv konzumace medu při různých dietách (ne při diabetes, tam je to celkem zřejmé), ať již odtučňovacích, pročišťovacích, atd., atd. rovněž v porovnání s rafinovaným cukrem?
Skús v miestnych knižniciach alebo aj v ČSV pozrieť tieto knihy. Už som o nich v tomto fóre niekde písal, ale zopakujem.
MUDr. Jana Hajdušková: Včelí produkty očima lékaře
Josef A. Zentrich: Apiterapie - přírodní léčba včelími produkty
MUDr. Ivan Dobrovoda: Včelie produkty a zdravie
Najhodnotnejšia mi pripadá od MUDr. I. Dobrovodu, aj keď je staršieho dáta.

Najlepšie je, pozorne ich všetky prečítať a urobiť si vlastný názor.
Dík moc, určitě načtu.
Něco ze zahraniční literatury: Journal of the American College of Nutrition, Vol. 27, No. 6, 677–689 (2008)
Autoři: Stefan Bogdanov, PhD, Tomislav Jurendic, Robert Sieber, PhD, and Peter Gallmann, PhD
Swiss Bee Research Centre, Agroscope Liebefeld-Posieux Research Station ALP, Berne, SWITZERLAND
Název: Honey for Nutrition and Health: A Review

Rychlý překlad části věnjující se problematice kazivosti zubů:

Některé práce ukazují, že med má stejný nebo jen o málo nižší účinek na kazivost zubů než běžný cukr. Vzhledem k tomu, že med obsahuje antimikrobiální látky působící proti bakteriím zubního kazu, může mít med protektivní účinky na chrup. Bylo zjištěno, že Manukový med redukuje množství plaku i paradontózu a může být použit místo rafinovaného cukru. Podle výsledků studie využívající elektronový mikroskop, nebyl prokázán destrukční efekt medu na zubní sklovinu, jaký je pozorován po ovocných šťávách. 10 minut po konzumaci ovocné šťávy je možno pozorovat poruchy v zubní sklovině, zatímco u medu jsou tyto změny pozorovatelné až po 30minutách ovšem v daleko menším rozsahu ve srovnání s ovocnou šťávou. Pozorování je vysvětleno obsahem Ca, P a F v medu a také jeho "koloidním" (myšleno asi hustým) stavem. Když shrneme často rozdílné poznatky z různých studií, dojdeme k závěru, že med nemá na kazivost zubů takový vliv jak například klasický cukr. Med může mít ochranný účinek i díky jeho antibakteriálním vlastnostem. Ovšem je doporučeno dodržovat základní hygienické návyky (čištění zubů) i po konzumaci medu.
Univerzální odpověď alchymisty Scotty hraběnce Stradové: "Co kdo snese."

Zdravím
Ivan Černý
Stran: 1 2 3
Referenční URL's