Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Skladování souší
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Zdravím přátelé,
Téma na toto téma jsem tu ještě nenašel,a tak se ptám. Jak skladujete souše přes zimu.?Chci se nějak inspirovat,nějaké police,regály apodobně pochlubte se .....
Skladuji jen světlé, max. jednou zakladené plásty v komínech z nástavků položených na dřevěné podlaze, nahoře víko. Bez síření a jiné ochrany, nemám problém se zavíječem. Takto skladuji jak souše, tak plásty po vytočení ovlhčené medem.
No já to mám stejně jako Petr a mohu doporučit. Jednoduché a nenáročné.
Víceméně na všechny otázky které si/nám kladeš existuje regionálně závislá dopověĎ.
Takže si to doplň v profilu. Na jihu to asi bude problém, u nás v podhůří Krkonoš spíše ne.

Já mám až do poslední chvíle nástavky ve včelách, pod i nad, od 4 do 6 N24cm a podobně a v polovině srpna už to není problém udržet venku v pohodě. Tedy před zavíječem. Před vosami, včelami a další havětí to ale stále problém je. Takže co nejdéle ve včelách a pak volně v nástavcích.

U skladování souší jsem dříve považoval za problém MOR a přístup včel k souším. Až dodělám jiné věci, v kolně zapuštěné do svahu si udělám klec/koji z pletiva, které myši neprokoušou a vosy jím neprojdou a tam to budu cpát. Celé nástavky a průvan v nich.
Já používám ke skladování stará akvária na rybičky(po jejich drívějším chovu jich tu pár zůstalo), pouze jsem na ně udělal víka a fungují perfektně...
[Obrázky: IMAG0141.jpg]
(11.10.2011 20:05)Ondřej Zikmund napsal(a): [ -> ]Zdravím přátelé,
Téma na toto téma jsem tu ještě nenašel,a tak se ptám. Jak skladujete souše přes zimu.?Chci se nějak inspirovat,nějaké police,regály apodobně pochlubte se .....

Ondrej, mal by sa hneď od začiatku skladovanie v úľovej zostave, je to najlepšie čo môžeš urobiť, nemusíš mať žiadne sklady, nemusíš ich po skončení sezóny a pred znáškou donášať na včelnicu, vždy ich budeš mať po ruke, nemusíš navyše síriť. Za 30 rokov sa mi nestalo, aby som poškodený čo i len jeden plást, plásty, ktoré potrebujem vymeniť (npr. už sú 3 a viac rokov, poškodené, špatne vystavané npr veľa trúdich buniek) až na jar. včely po ich ponechaní patrolujú na nich ako zdravotní policajti a nedovolia aby sa tam ubytovala víjačka, zbytkové zásoby prenesú do plodiska, ktoré mám na najvyššom mieste úľovej zostavy, od doby vytočenia medu, až do doby keď vkladám prvé medzisteny do včelstiev pred prípravou na znášku.Vtedy odoberiem postupne aj Ms, vhodné na vyradenie, samozrejme vtedy, keď už mám stabilizované včely. Nik nič lepšie nevymyslel. Anton
ahoj,chci se poradit letos musím přestavovat celý dům i včetně včelárny a tak řeším problém kde nechat souše .Asi je narovnám do komínu pod kůlnu v nástavcích ,ale ještě mě napadlo ,že bych každy nástavek komplet omotal streč folii abych zabránil případnému slídění a i dostání se dovnitř zavíječi. Myslíte žd to bude nějak vadit ?? že to nebude větrat a bude to takto zaizolováno ??
To by mohlo plesnivět když to bude neprodyšně uzavřené. Alespoň nahoru dej jemné síto ať to může pěkně luftovat a zavíječ se skrz něj nedostane, navíc nemá rád průvan.
Nevím, jestli dělám dobře, ale loni jsem souše i zásobní plné rámky skladoval uzavřené v komínu z nástavků ze spod i shora uzavřeno igelitem a nahoru pod igelit jsem dal odpařovače Nassenheider se zbytky KM, co se nestačila při posledním léčením odpařit, a žádní zavíječi se do souší nepustili. Hřebíčky v rámcích nijak extra nekorodovaly. K plesnivění nedošlo ani u pylového rámku. KM asi plesnivění zabraňuje.
Ty jsi, ale v loni skladoval vcelku mladé dílo a to není pro zavíječe, zas tak atraktivní.
To je fakt všechno ten rok vystavěné. Ale jak jsem rušil staré dílo 39*24, tak jsem ho vyřezané dal do igelitového pytle, a asi po týdnu, bůh ví jak se tam dostaly, byli tam dospělý zavíječi a asi už kladly vajíčka. Tak jsem tam přímo na dílo cvrkl KM a vše pořádně utáhl. Dílo jsem vytavoval až v zimě a larvy nebo vajíčka musely chcípnout, protože staré souše byly OK.
Ta inspirace je vskutku hezká. Musíme však mít na paměti, že něco jiného je uskladnit ještě nezaplodované plásty a něco jiného plásty po zaplodování, kde již jsou i košilky po svlékání kukel. Tam se motýlici obzvláště líbí. Svého času jsem to dělal tak, že jsem na zasíťované úlové dno naskládal souše v nástavcích do komínu
cca 8 - 10 nízkých nástavků. Do nástavku jsem dával o 2 souše méně s většími rozestupy, než byla jeho kapacita. Úlové dno jsem uzavřel muší sítí a podložkou. Poslední nástavek zůstal prázdný, do něj přišla sířicí lampa a plásty jsem jednou vysířil. (Tehdy se ještě kyselina mravenčí nepoužívala. Vyhrožovalo se šlágrem, kyselinou jablečnou, avšak mne nikterak nenadchla. Motýlici ano. Nejspíše jsem tu kyselinu jablečnou použil špatně - do velkého prostoru.) Zhruba po třech dnech až týdnu jsem z úlového dna vyjmul podložku, tedy otevřel pro přístup vzduch spodem. Na horní nástavek jsem dal další jemnou (muší) síť a víko s cca 1,5 m komínkem. Proudící vzduch mezi plásty tyto spolehlivě ochránil. Tak jsem měl tři a více komínů z nástavků na zahradě. Nyní ponechávám starost o ochranu plástů po medobraní až do konce měsíce října včelám. Poté nástavky s plásty vyrovnám pod přístřešek a po volných chvílích oškrabuji propolis a třídím na: vyvařit - uchovat. Zde již motýlice nehrozí. Mám na to celou zimu.
JK
Josef a prečo plásty nenecháš podložené až do doby kvitnutia vŕb, kedy sa robí prvé PRO (protirojové opatrenia)? Máš určitú výhodu, že to všetko robíš doma, ja naproti tomu nechávam zásobné plásty pod zimujúcimi včelami a už 30 rokov mám po starostiach.

Poškodené alebo staré plásty vyraďujem na jar. Samozrejme naša individualita rozhoduje o našich procesoch, ktorá nám bráni niekoho napodobňovať, aj keby to bolo pre nás prospešné. Ani väčší počet vyradených plástov nie je na prekážku, lebo ich dokážem všetky vytopiť na vosk v slnečnom tavidle pre vloženie naraz 4 plástov. My ďalej slúžiaci nemáme problém, času je dosť a pritom viesť rozvíjajúce sa včelstvá. Anton
Jj, ponechat plásty do doby kvetení vrb by bylo samozřejmě možné. Protože by se však jednalo o komín o 6 NN došlo by zcela jistě k plesnivění plástů v zimních měsících ve spodních patrech - nástavcích. I když zimuji pouze na 4 NN tak v 1 nástavku (na úlovém dně) bývají krajní plásty chyceny plísní včetně tam uložených zásob pylu. Je to způsobeno především uzavřením zasíťovaného dna z důvodu odběru zimní měli jak nám zde v ČR předepisuje metodika diagnostiky napadení kleštíkem. Ty stejně při jarních prohlídkách vyřazuji. Jedná se však pouze o 2 - 3 plásty ze včelstva. Při šesti nástavkách by to bylo daleko více plástů k vyřazení.

Druhým důvodem je skutečnost zbytečného zatížení těchto plástů rezidui léčiv z podzimního tlumení kleštíka.

Jako třetí důvod je vyšší zkreslení spadu kleštíků na podložku. Tedy kleštíků, kteří díky vyššímu počtu pater (nástavků) a plástů uvízli na loučkách plástů a v buňkách a nespadli bezprostředně po aplikaci léčiv na podložku. Tyto kleštíky pak při zvýšených teplotách v zimě i předjaří včely shazují na podložku. Kdo má potom poslouchat řeči od kolegů v ZO, že má líheň na kleštíkyTongue.

Jsou to tedy tři důvody:
  1. plíseň na vyšším počtu plástů,
  2. zatížení plástů reziduí léčiv,
  3. vyšší zkreslení spadu kleštíků v jarní měli.
A čtvrtý důvod, v období zimního klidu mám bohatě času na přípravu materiálu na příští sezónu. A starosti mi to nedělá. Prostě koncem měsíce října, před prvou fumigací, zimující včelstvo opět zvednu jako celek, přebytečné nástavky odeberu a včelstvo posadím zpět na úlové dno. Náš odlišný způsob hospodaření s materiálem vyplývá i z odlišného způsobu chovu včelstev na různých výškách rámků. Tolik k odpovědi na Tvůj dotaz a dále jako námět k zamyšlení pro ostatníSleepy.
Josef
Josefe, nestává se to, že když po medobraní podstavíš třeba 3 medníky pod včelstvo na 4 nástavcích, že ti včely zanesou tyto podstavené medníky cukrem při krmení?
(05.08.2012 19:17)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Jsou to tedy tři důvody:
  1. plíseň na vyšším počtu plástů,
  2. zatížení plástů reziduí léčiv,
  3. vyšší zkreslení spadu kleštíků v jarní měli.

Zde asi hoooodně záleží na konstrukci úlů a zootechnice. Nechávám (z lenosti) včely na 6-7 N (Lang 3/4) a nepozoruji výše uvedené obavy.
Plíseň - občas jsou chycené krajní plásty v nejspodnějším nástavku. Ten ale před sezonou vyhodím celý a vyvařím, takže mě to netrápí. Neobsednuté horní nástavky v mých podmínkách neplesniví.
Zatížení rezidui - jednoduchý trik podle L. Dvorského - udělat falešný strop z fólie někde nad čtvrtým nástavkem a nechat cca 5 cm škvíru na prolézání včel. Při fumigaci se fólie natáhne na celý nástavek a nástavky nad ní nejsou zasaženy. Pak se zase přeloží a nechá se otvor. Možná to pomáhá i na tu plíseň.
Zkreslení spadu - podle měření na Mendelově univerzitě (MV2/2012) i nízký polonástavek zanese do spadu zkreslení v řádu až tisíců procent, tak je pošetilé brát takové hausnumero, jakým je zimní spad z více pater než jednoho, jakkoliv vážně.

Ivan Černý
(05.08.2012 19:57)S-ladek napsal(a): [ -> ]Josefe, nestává se to, že když po medobraní podstavíš třeba 3 medníky pod včelstvo na 4 nástavcích, že ti včely zanesou tyto podstavené medníky cukrem při krmení?

Při odběru podstavených nástavků zde žádné zanesené zásoby nejsou. K tomu musím říci, že nekrmím cukrem co se do nich vejde ale, ponechávám včelám veškerý med v plodišti, včelstvo před dokrmením zvážím a dodám pouze potřebné množství cukru. V praxi cca 5 až 10 kg, zcela vyjímečně 12 kg. Nejsou u nás podmínky k tvorbě čistých medných komor.
JK
Já měl letos minimum souší, které jsem rozdal po nástavcích oddělkům (tento rok dvě produkční včelstva - celkem 7 medníkových nástavků a vytvořeno 6 oddělků). Problémy s plesnivěním spodních plástů jsem vůbec neměl - mám drátěná dna, na kterých jsem měl v zimě podložky pouze měsíc - pro odběr měli. Jinak byly holky celou zimu v podstatě s otevřeným úlem - neztěžovaly si a zásoby jim stačily.

Příští rok vyzkouším tvojí metodum už nebudu tolik rozšiřovat.
keď som včeláril klasicky dvojpriestorovo,podstavil som medníkový nadstavok pod plodiskový,tak ako píše Anton,oba krajné plásty som odstránil,zvyšné mi nezvykli už plesnivieť(pri desiatich plástoch to bolo pravidlom) Z praktického hladiska to bolo super riešenie..ale vadilo mi že tie plásty v spodnom nadstavku schytávajú zbytočne amitraz pri zadymovaní..potom som prešiel na dadant systém,na plodisku mriežka a v medníkoch len panenské dielo,ktorého sa vijačka nechytá ani keď mám nadstavky celý rok pri vysokých teplotách v sklade(maringotka)na včelnici..neskutočne mi to ulahčilo robotu..včelstvá zimujem na 10 r plodisku(rm 42x35)pokial som mal aj"nepanenské"dielo,tak som používal vyššie spomínaný sposob,nadstavky nad plodiskom,oddelené fóliou s malým prielezom,prípadne sposob ktorý opisuje Josef,komín z nadstavkov,hore aj dole pletivo,a v každom nadstavku 8 plástov namiesto desať..ale často sa mi tam dostávali osy aj včely,cez rozne nadstavkové netesnosti....ak by som dnes používal nepanenské plásty,tak nastaviam komíny,navlečiem na ne fóliový rukáv(bežne dostupný v obchodoch,niečo ako nekonečné vrece)hore aj dole zaviažem,vysajem vzduch a pustím tam dusík(pužívajú vinári do sudov ktoré niesú úplne plné,dusíkové sady sú bežne dostupné)
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Referenční URL's