Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: O vývoji eusocialního chování u blanokřídlého hmyzu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Dobrý den,

Dovoluji si Vás oslovit ke konzultaci jednoho menšího projektu "O vývoji eusocialního chování u blanokřídlého hmyzu", konkrétně podřádu Apocrita.

Celý život mne zajímal kontrast mezi životem druhů eusociálních a druhů žijících solitárně. Poslední dobou mne ještě více fascinují přechodná stádia mezi těmito stavy.
Kolonie fungující na základě vnitro druhové tolerance popřípadě mutualismu či dokonce altruismu - či jiných principů . Z dostupných informací o vývoji eusociality jsem pochopil , že řada druhů se vyskytuje na ne přesně definovaném pomyslném pomezí mezi životem sociálním a samotářským. Z příkladu Polistinae, Stenogastrinae, Vespoinae.

Často sem měl možnost sledovat něco jako první společenské krůčky u různých druhů vosiček, a samotářských včel. Naposledy když nám na chalupě osídlili po červotoči vyžraný špalek stovky až tísíce malých černých vosiček neznámé druhu. Pohled tak inspirativní, skutečně trefná hyperbola na společenskou současnou situaci nejen v životě hmyzím ale i lidském. Mluvím o celkové společenské deevoluci člověka (nadměrné užívaní internetu, mass media, celková úpadek společenských vazeb , apod.) - naproti tomu proces na první pohled zcela opačný.

Proto jsem se rozhodl pro takové hravé gesto - snaha o vytvoření objektu který by mohl teoreticky sloužit pro pozorovaní( natáčení, získávání informací) těchto sociální tendencí u některých blanokřídlých.
Objekt by se skládal z jednotlivých "benefitních bloků" , které by poskytovaly vhodný ukryt pro řadu hmyzu. Co se týče materiálu si nejsem zcela jist - jako základ bych si před stavoval použít dřevo s výše zmíněného špalku, různé jíly, dutinky ( rákos, stébla trav, bolševník apod.). Bloky by byly tvořeny kombinací těchto materiálů s drobnými přesahy do materiálu vytvořeným člověkem jako je polystyren, papír, a jiné. Osu objektu by pak tvořil 90 cm vysoký dutý průhledný válec posetý otvory (plexisklo) , která sloužil jako průhled pro pozorování a zároveň by obsahoval nějaký další benefit ,kterým bych se snažil přilákat co největší množství tohoto hmyzu - jaký? Tím si právě nejsem zcela jist. Z laického pohledu mne napadla fruktóza, med, apod. Nemáte nějaký nápad?

Při tvorbě děr a instalaci dutinek a práci s materiálem bych chtěl vycházet s informacích o vývoji eusociality, (Gadakar,1990) a se zmíněných hypotéz syntetizovat fragmenty do funkčního designu, který by svým způsobem mohl jít naproti "sociálním tendencím" některých druhů.

Objekt by měl fungovat v prostoru naší chalupy , kde se blanokřídlím vždy líbilo. Obec Úněšov, Plzeňský kraj.

Jelikož jsem pouze nadšenec budu rád za jakoukoliv připomínku či radu k tomuto nastíněnému projektu. Byl bych rád kdyby se pomocí Vašich rad povedlo projekt alespoň částečně posunout do praktické roviny.

Schéma objektu v příloze.

Děkuji za Váš čas.

p. Pavel

http://www.2i.cz/72edf2d80b

schéma v lepší kvalitě zde.
Jestli byste chtěl dostat odbornou radu, tak zkuste kontaktovat pana Ing. Antonína Přidala, Ph.D. co přednáší na Mendelově univerzitě obor včelařství (v sobotu bude přednášet i v Brně na výstavě) - mám pocit, že říkal, že se zabývá i nejrůznějšími druhy samotářek atd...
Vygooglete si samotářky, je toho po webu spousta i s návody na přípravu hnízdišť pro různé skupiny; velkovčelařem se takhle člověk stane snadno a rychle Wink

Slunné suché stanoviště takovému paneláku většinou svědčí. Lákat samotářky ničím nemusíte, nebudou v něm hledat potravu, ale právě hnízdní dutiny. A je nejvyšší čas ho postavit, abyste letos stíhal sezonu.
Ivan Černý
(28.03.2012 20:50)pan_Pavel napsal(a): [ -> ]Osu objektu by pak tvořil 90 cm vysoký dutý průhledný válec posetý otvory (plexisklo) , která sloužil jako průhled pro pozorování a zároveň by obsahoval nějaký další benefit ,kterým bych se snažil přilákat co největší množství tohoto hmyzu - jaký? Tím si právě nejsem zcela jist. Z laického pohledu mne napadla fruktóza, med, apod. Nemáte nějaký nápad?

To je podle mého názoru naprosto zbytečné. Existují tzv. hnízdiště. A ty vznikají a zanikají podle mnoha scénářů přírody a dominantním jsou plošné intenzivní potravinové zdroje a to ještě nemusí znamenta nic, pokud jsou navíc příhodné klimatické podmínky a hlavně dobrá poloha. Asi bych volil jako stěžejní mít více zkušebních míst - pokud jde o přirozené podmínky a potom o tzv. biopásy, pokud jde o podmínky intenziví zemědělské výroby k entomofilním plodinám. Také taková hnízdiště nejdou přehlédnou, teby pokud je hledám podle druhu. Myslím si, že vedle p. Přidala toto dobře ovládá prakticky hlavně p. Ptáček, který u Hustopečí směrem na Šakvice kdysi takto výzkumně opyloval vojtěškové lány a to v tradičních hodových stáncích umístěných na těch biopásech (nesečený metr přes lán - zvyšoval přirozený výskyt opylovače), akorát, že místo piva tam byly zavěšený ty polystyrenové skládací hnízdní bloky ._gp_
Kdesi som videl takýto príbytok pre včely samotárky z priehladných plastových trubičiek - hadičiek. Určite by išlo niečo urobiť aj z laboratórneho skla. Myslím si, že práve toto bývanie by som považoval za "benefit". Big Grin
Děkuji moc, za komentáře , jsou velice konstruktivní .
Referenční URL's