Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Cesta medu z medometu k zákazníkovi
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Jelikož začínám tak netuším, jaký je systém zpracování medu po vytočení. Někdo tu mluví o skladování v sudech, barelech, někdo dává přímo do sklenic. Mluví se o ztekucování apod. Prosím, jak zpracováváte med vy? V čem ho skladujete? Proč se musí ztekucovat? Musí se vůbec? Prosím podělte se. Děkuji
Zdravím.
Jelikož vloni jsem měl jen 1 včelstvo a 40 kg medu, letos 2 včelstva, tak jsem med dal do 0,5 kg a 1 kg sklenic. Med jsem měl pro vlastní spotřebu, s rodiči na půl. 10 kg medu jsem měl pastovaného, zbytek klasicky. Letos počítám, že bude kolem 80 kg (záleží jaký bude rok), dám to zase do sklenic a něco prodám v práci - je zájem. Pro vlastní potřebu to dávám do starších sklenic, ale co budu mít pro kolegy na prodej, tak to dám do originál kupovaných lahví i s nálepkou. Skladuji to ve skříni.
Karle, jsi si jistý, že jsou včely koníček pro tebe? Pokud ano, tak proč si nenajdete v okolí včelaře, ke kterému budeš přes sezonu chodit pomáhat a tyto (pro zkušené triviální věci) odkoukáš a pochopíš během pár okamžiků - vypisování nějakého uceleného návodu by zabralo minimálně 5x více časuWink
možná právě pro takovéto příspěvky jsou pak témata nesmyslně dlouhá a nepřehledná a možná právě proto jsou uživatelé miko,kteří na to občas nevhodným způsobem upozorní .
jinak včelaře mám , ale nejsem si jistý, že zrovna on to dělá správně...proto jsem se dovolil zeptat....
nechal jsem se ukecat...

skladovat můžete v čem chcete, ve sklenicích, hliníkových konvích, nejrůznějších nádobách až po sudy. Pro 10 včelstev sudy škrkněte. Sklenice zaberou moc místa a umýt naráz XX sklenic není jen tak (ve sklenicích skladujeme jen pastovaný med) tudíž jsou ideálem plastové nádoby na med (jsou na 40kg medu, stojí cca 250Kč) hrubým odhadem se dá říct, jedno včelstvo = jedna nádoba. Něco dáte hned do sklenic a pošlete do světa a zbytek budete ztekucovat dle potřeby (o ztekucování je tu sólo téma) Ztekucuje se, aby se dal dát med z větších nádob do menších a je také žádanější, jinak se ztekucovat vůbec nemusí
Je lepší když ty nádoby mají kohouty? Nebo jak přelíváte ztekecený med do sklenic? To děláte až v ten okamžik, když chce někdo med a vy už nemáte ve sklenicích?
(13.05.2012 23:48)RadimŠ napsal(a): [ -> ]..... tudíž jsou ideálem plastové nádoby na med (jsou na 40kg medu, stojí cca 250Kč) hrubým odhadem se dá říct, jedno včelstvo = jedna nádoba. Něco dáte hned do sklenic a pošlete do světa a zbytek budete ztekucovat dle potřeby.....

Já bych si dovolil maličko rozporovat ty tolikrát opěvované plastové nádoby na 40 kg.
Ideální jsou buďto hliníkové konve na 35 kg medu nebo jakékoli potravinářské plechovky (někde se snad dají sehnat na 25 kg medu).
U plastových nádob je totiž velice problematická manipulace. Kdo musí zvedat a jakkoli manipulovat s plastem plným teplého a tekutého medu, jistě mi dá za pravdu. Všelijak se to kroutí, nedrží tvar, zkrátka nebezpečí rozlití této docela drahé tekutiny zvané med je příliš vysoké. To už jsou lepší kýble na nějakých cca 10 - 15 kg. Ty jsou podstatně lehčí a tak je toto nebezpečí podstatně menší. Dokonce - pokud bych možná spočítal cenu na uskladnění 1 kg medu, možná vyjdou i nové levněji. A pokud byste se napojili na někoho, kdo jich zpracovává tisíce (potravináři), mohla by i cena slézt podstatně níže. Chce to jen hledat.
No a na nalévání stačí s tím kohoutem jeden. Do něj přeliji, naplním potřebný počet sklenic a hotovo. Nebezpečí úniku rozehřátého medu z nádoby s kohoutem je podle mne zbytečně neúnosně vysoké.
Nebo si na plnění medu upravíte jedno hliníkové víko od konve (osazení kohouty), převrátíte a šenkujete jako pivo. To je doslova balada.
iRP
Mně zase ta plastovka vyhovuje.Asi to bude tím že ji pořád hravě odnesu:-Djinak je vcelku jedno z čeho ta nádoba bude ale asi by svou velikostí měla odpovídat fizickým možnostem včelaře a být z odolného materiálu.Je také rozdíl plnit sto sklenic a pětset sklenic a více.I střihový kohout umístěný u dna nádoby upřednostňuji před ostatnímy a to z jednoduchého důvodu přecijen přes síto ještě nějaká ta nečistotka projde a u nádob z kterých se nalévá med odspodu vystoupají tyto nečistoty k hladině med je ve sklenicích tedy čistý.Jen by ještě mohl někdo vymyslet zešikmené dno aby při téměř prázdné nádobě nebyla hladina tak veliká takto musím ještě než se dostane hladina ke kohoutu dolít další med.Naštěstí mám nádob několik takže než se my dolitý med vyčeří tak pokračuji z naplňováním sklenic z další nádoby.Big Grin
vyhovuje vám plastovka 40 kg nebo ta menší? jaké síto používáte při tom, když přeléváte ztekucený med do plnící nádoby?
Med cedím jen při vytáčení.Pak ho naleji do hliníkovích band až do zůženého hrdla po vyčeření lze ještě sebrat nečistoty a pěnu gumovou stěrkou není jich nijak mnoho to používám na výrobu medocukrového těsta.Další nečistoty se vyčeří v nalévací nádobě jak jsem psal výše.K nalévání medu používám 40l plastovky do jedné naleji 35 kg medu tedy jednu bandu k nalévání používám mřížky z lednice tedy mohu bandu na nádobu postavit dnem vzhůru a nechat pořádně vytéct.Po ukončení nalévání do sklenic až zbytek medu který je nad výtokem ještě přecedím přes jemné síto proto bych ocenil nádobu ze šikmím dnem pak by toho medu k cezení bylo minimum.Smile
Objednal jsem si plastové kbelíky na10,6 l (cca 15 kg medu). Mají kovové ucho, to by mohlo něco vydržet. Malý objem jsem vybíral právě pro snadnou manipulaci, unese to žena i děti, v případě potřeby nebudu ztekucovat velké množství. Na stáčení ještě kbelík 30l, do něj střihový kohout na plnění sklenic.
Uvádí výrobce, kolik se jich může plných stohovat na sebe? Myslím, že to je dost důležitý údaj.
Sice se to dá dát do polic, ale tam už je ztráty výšky větší.
U těch plastovích kbelíků s kovovím uchem pozor. Doma je dost používáme a často se stává ,že se ten plast kam je zaveden drát opotřebuje a prostě to ucho vyjede a je malér. Lepší jsou s plastovím uchem.
Chtěl jsem se zeptat na plastové nádoby s kohoutem. Koupil jsem si v Medocentru plastovou nádobu a k tomu kohout. Vše originál tedy v té nádobě již byl vyražený otvor pro kohout a ten pasuje knap. Bohužel med mezi nádobou a tím kohoutem slzí, takže se to v tom nedá skladovat dlouho. Neteče to moc, ale za den tak 4 kapky protečou. Máte někdo podobnou zkušenost, nebo mám jen nějaký aušus? Vše je dotaženo sikovkami, tekže nějakou chybu v montáži vylučuji.
Dále děkuji za tip na ty nádoby z obalcentra, mají skoro poloviční cenu než by z medocentra. Jen by mě zajímalo zdali se opravdu jedná o stejný materiál, nebo ty obaly z medocentra mají nějaký jiný plast s jiným potravinářským atestem.
Já kupuji tyto nádoby zde:
http://www.vcest.cz/obchod/index.php?p=p...aly-na-med

A vše v pořádku, a to v tom rozpouštím cukr na krmení, a nic neteče..
Stáčecí nádobu jsem si dělal z odbobných komponentů, jako koupil Mlha_cz v Medocentru, mám stejný problém. Mezi ventil a nádobu vložím pryžové těsnění (z vnější strany), myslím, že problém už nebude. Když v nádobě bylo měně medu, bylo to v pořádku, když byla plná, med protékal.
Taky mám tu nádobu. Problém je, že ten otvor je na válcové ploše a tak když dotahujete tak to klade dost silný odpor. Po narovnání té válcové plochy je potřeba silně dotáhnout a lépe před použitím napustit a otestovat s vodou. Jak tam dáte med, tak už je dost těžké s tím něco dělat. Já ji letos použil a bez problémů.
Před vložením střihového ventilu (kohoutu) plast v místě kolem otvoru cca 5 cm nahřát aby poněkud změkl (např. el. opalovačkou laků). Při dotažení se v plastu vytvaruje dosedací plocha podle šroubu a matice ventilu.
JK
Také mi to u některých kape. A dokonce i kolem samotného uzávěru. Hlavně, když je nádoba plná. Jak tam je méně medu, nebo jako teď, když je zčásti zpastovaný, už ani kapka. To s tím nahřátím je výborný nápad!
A nevyjde levněji a bez starostí koupit nádobu s již namontovaným kohoutem? Na Včelaření hrou mě vyšla na 480 Kč.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's