Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rotace nástavků mezi stanovišti
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Vzhledem k tomuto příspěvku Rudolfa Stonjeka ve vlákně týkající se vyhlášky č. 299: http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Dulezi...4#pid44564 zakládám nové vlákno.

Jak řešíte koloběh nástavků mezi jednotlivými stanovišti především s ohledem na nákazovou situci MVP? Rotujete nástavky mezi jednotlivými stanovišti, nebo máte několik uzavřených okruhů (vždy pro daná stanoviště)?
Kdysi jsem to řešil pojízdnou pracovnou (medárnou), se kterou jsem navštěvoval jednotlivá pracoviště. Použitelné plásty, rámky a nástavky zůstávaly na stanovišti do doby vyvaření vosku či likvidace.
JK
Práve to riešim,

Je to dosť veľká dilema. Zakladám nové stanovište práve kvôli moru a nozéme. Ak máte na každom stanovišti po 10 rodín, tak nie je čo riešiť separujete. Lenže ak budujem nové stanovište, kde bude 70 rodín, strávim 3 roky len stavbou plástov, ak nepoužijem nadstavky s rámikmi z druhého stanovišťa. Výnos je tým pádom nízky ak vôbec nejaký.

Preto som to ja spravil takto. Nechal som si vyšetriť na mor všetky včelstvá (na nozému nie, to jednoducho risknem). Presuniem plodiská na ďalšie stanovište a medníky už vybudujú túto sezónu. V ďalšej sezóne mám už dve separované stanovištia, medzi ktorými nebudem nič presúvať (okrem medometu). Viem aká je situácia s morom a preto je toto riešenie, kde aspoň s časti eliminujem dopad prípadnej nákazy.

BTW o kolobeh nadstavkov ani tak strach nemám, skôr sa bojím kolobehu rámikov. Nasdtavky ošetrujem každý rok, s rámikmi to nejde. Na druhej strane aj z moru sa vedia včelstvá dostať, len je to asi tak pracné, že sa to v konečnom dôsledku neoplatí
(12.03.2013 13:03)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Kdysi jsem to řešil pojízdnou pracovnou (medárnou), se kterou jsem navštěvoval jednotlivá pracoviště. Použitelné plásty, rámky a nástavky zůstávaly na stanovišti do doby vyvaření vosku či likvidace.
JK

Pepo, a jak dnes?

Dovedete si vůbec někdo představit, že např. při centrální medárně u chovatelů se stovkami včelstvem popisovat každý rámek, každý nástavek (dno, mřížku.....) kam který patří? A pak to hledat?
Nebo máte představu na každém stanovišti stavět nějakou boudu...
A co kočovníci...... To aby měli..... Souvislosti snad ani nedomýšlet.
Všechna naše včelstva jsou každoročně vyšetřena na mor a tudíž se to neřeší.
Pokud vymyslíte jiné použitelné řešení, sem s ním. Zoufale na něj čekám!!!!
iRP
řešení není nijak složité... stačí mít na každém stanovišti jinou rámkovou míru - jediná nevýhoda více měr je jejich vzájemná nekompatibilita a v tomto případě se stává vlastně výhodou
řek bych , že Rosťa očekával radu nebo impuls, který půjde v reálném včelaření využít. Tento nápad mě rozhodně jako přínosný pro obhospodařovávání 220 včelstev nepřijde použitelný.

u sebe to řeším stejně jako Rosťa: každoroční vyšetření všech včelstev na MVP, Nosemu se snažím zjistit mikroskopicky sám. Pokud vznikne někde problém jiný nebo takový, který nejsem schopen sám jednoznačně správně vyhodnotit opět nastupuje laboratoř.
(12.03.2013 13:52)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]Pepo, a jak dnes?

Dovedete si vůbec někdo představit, že např. při centrální medárně u chovatelů se stovkami včelstvem popisovat každý rámek, každý nástavek (dno, mřížku.....) kam který patří? A pak to hledat?
Nebo máte představu na každém stanovišti stavět nějakou boudu...
A co kočovníci...... To aby měli..... Souvislosti snad ani nedomýšlet.
Všechna naše včelstva jsou každoročně vyšetřena na mor a tudíž se to neřeší.
Pokud vymyslíte jiné použitelné řešení, sem s ním. Zoufale na něj čekám!!!!
iRP

ak by som to v budúcnosti riešil,tak snáď farebne odlíšené nadstavky,aspoň prednú a zadnú stranu,z pohľadu letáča,čo stanovisko,to iná farba..
Asi takto - vytáčení medu je jedna věc. Druhá věc je vlastní uskladnění nástavků (rámků). Takže pokud si někdo vytvoří systém, ale tento porušuje buď v jedné nebo druhé činnosti, pak je to stejně jedno... A je pravdou, že mít několik skladů je věc ve všech ohledech poměrně náročná.

Nicméně se stále zamýšlím, jestli je nějaká cesta, jak minimalizovat rizika. Řešení zatím nenacházím - stejně jako Rosťa
(12.03.2013 13:52)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]
(12.03.2013 13:03)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Kdysi jsem to řešil pojízdnou pracovnou (medárnou), se kterou jsem navštěvoval jednotlivá pracoviště. Použitelné plásty, rámky a nástavky zůstávaly na stanovišti do doby vyvaření vosku či likvidace.
JK

Pepo, a jak dnes?

Dnes to již neřeším. Vyřešili to za mne kabeláři a sběrači kovů. Kabeláři, rozuměj naši spoluobčané, kteří se živí získáváním mědi z kabelů, si jedné zimy v roce 1991 s úly se živými včelami topili pod těmi kabely a sběrači kovů všechny úly kovových stojanech zporáželi do sněhu. Protože bylo na kovových stojanech vše, ... 65 včelstev. Jo, zlaté mostecko.
Zbyl mi traktor Major 30 a pojízdná maringotka jako medárna - vlastní konstrukce. Traktor jsem prodal a z maringotky synové udělali zahradní domek pro děti. Od té doby jsem si vybudoval malou včelnici s příslušenstvím, k veliké "radosti" blízkých sousedů, na zahradě u rodinného domku.

Pokud bych v dnešní době opět, to již nehrozí, budoval "malý" včelařský provoz (do cca 300 včelstev), tak obdobným způsobem (s medometem k medníkům). Několik včelnic a jednoduchý skladovací prostor na každé z nich a to nemusí být žádný festung. Žádný materiál do skončení životnosti by neopustil stanoviště včelnice vyjma vytaveného vosku. Dále pojízdnou pracovnu, kde by bylo vše potřebné. Pochopitelně, za podmínky každoročního bakteriologického vyšetření každého stanoviště. Ale, to je o tom, co by bylo, kdyby bylo. A ono již nebude.
JK
Snažím sa rotovanie obmedziť na momentálne stanovište.Mám tri stanovišťia,každé má svoj sklad(aspoň skriňu)!
Za základ managementu nástavků bych vzal legislativu o moru. Za současné české (pálí se celé stanoviště), je zřejmě výhodnější zavést nějaký systém, při němž se nemíchají nástavky mezi stanovišti, ač to ve výsledku zvyšuje přinejmenším pracnost, tedy náklady. O potřebě více medáren pro úplné oddělení ani nemluvě.
Při legislativě typu Nový Zéland či Německo (pálí se jen nakažené včelstvo/úl) není za normální situace (infekční tlak na některém stanovišti není enormní) moc co řešit. Medníkovými nástavky (tedy nezaplodovanými plásty) je riziko přenosu moru nižší než u plodových plástů a včely by se s ním měly vyrovnat samy. Nevyrovnají-li se, zlikvidovat a šup na oheň, bo takové geny nechci.
Arci to předpokládá znalého včelaře a monitoring, který umožní brzký záchyt problému. Což by neměl být problém pro toho, kdo chce obsluhovat více stanovišť.
Ivan Černý
Čítať tieto komentáre, je hotový horor, až sa človek bojí, že je na mojej včelnici, ale pýtam sa vás, mali ste na včelnici MVP. Pripadá mi to akoby ste očakávali hromadný útok na vaše včelstvá, ktorý možno ani jeden z vás nezažije.

Ja som zažil klinický prípad MVP na otcovej včelnici, veterinár odobral dm2 včelieho plodu, rozbor potvrdil mor plodu, prišlo nariadenie zlikvidovať včelnicu, všetko zhorelo a otec dostal 7.500 Sk. Pre mňa bolo zaujímavé jedno, v okolí včelnice sa mor neobjavil pred a po likvidácii včelstiev. Človeka stále otravuje, kde sa mor zobral, keď otec nekočoval a mor sa objavil.

Úle, ktoré mám na včelnci (70 včelstiev), budú mať tohoto roku 30 rokov, ktoré som z vonku asi 3 krát, z vonkajšej strany natrel farbou a to bolo všetko. Nemám žiaden stres z toho (včely nemôžu mať stres ako si niekto myslí), že nadstavky a plásty zamiešam do iných včelstiev, nerobím vypaľovanie debničiek, včelárim skôr atypicky. Ošetrovanie včiel, beriem skôr športovo a bez stresovania sa.
Právě toto byl jeden bod na plusové straně u dadant systému.

Předpokládám, že medníkové nástavky budou kolovat masívně.

Ale plodištní taky, ale méně.

Mám stanoviště na okruhu o průměru asi 7km.
Takže to není co řešit.

Ale stačí se podívat na současnou právní úpravu - v rámci kraje mohu včely stěhovat libovolně. Tak proč ne nástavky.
Mor je sice zlá nemoc ale šíření není zas až tak agresivní jako třeba varroa,pokud by postupoval stejně jako tento brouček tak už je rozšířen všude.Jako včelař sice jsem ve střehu ale určitě mě to žíly netrhá.Mor se většinou vrací tam kde se již někdy vyskyt jinde pokud se dodrží jisté zásady je riziko dalko menší i když jisté riziko je vždy. Je dobré zajímat se o to v jakém zdravotním stavu jsou včelstva na našich včelnicích a u včelařů v okolí.Většinou pokud se někde v okolí tato nákaza objeví velice rychle se to roznese.Dokonce si pamatuji že jsem kdysi byl jako včelař vyvěšen na obecní tabuli při překročení limitu vd. ve spadu a to nebylo nijak drastické překročení limitu okamžitě se mne ptali lidé ve vsi co že to je za nemoc.Spíše mě to poškodilo než pomohlo vysvětlovat laikovi že vd. ve včelstvu nemá vliv na kvalitu medu a že je to parazit z kterým se bohužel musíme naučit žít a seč sili stačí s ním bojova a že se dnes objevuje zcela běžně a spíše škodí včelám byl nadlidský výkon spíše přednáška pro jednotlivce o nemocech včel za kterou se dnes školitelům platí nemalý penízSmile
Denes zcela běžně děláme oddělky,smetence,přendaváme zasoby,nedezinfikujem se při prohlídce a přechodu z jednoho úlu do druhého,prohazujeme zásoby,přendaváme plod z jedněch včel do druhých a určitě by se toho našlo ještě dost při čem by se mor mohl šířit.Stačí dodržovat základní pravidla kterých není nijak moc a tak minimalizovat možnost zavlečení této choroby na zdravou včelnici.
(12.03.2013 17:29)Ivan Černý napsal(a): [ -> ]Nevyrovnají-li se, zlikvidovat a šup na oheň, bo takové geny nechci.
Arci to předpokládá znalého včelaře a monitoring, který umožní brzký záchyt problému. Což by neměl být problém pro toho, kdo chce obsluhovat více stanovišť.
Ivan Černý

Novozélandský systém rušenia včelstiev je podľa toho čo som čítal, je jednoduchý, ak včelár zistí bez nejakého oznamovania nadriadenému orgánu, postihnuté včelstvo spáli a bez úhrady od štátu. Tomu však predchádzalo vstupné školenie ako poznať MVP a takto poučení včelári, si teraz musia plniť dané rozhodnutie veteriny.

Takto by to nejak malo fungovať aj u nás, lenže ten popud musí vyjsť asi zdola, teda od včelárov a tak cez nadriadený orgán to preniesť na nás. Neviem ako tento pokus prebieha na Zélande, či to včelári zvládajú a či bol zaznamenaný mínus v počte postihnutých včelstiev morom.
Poznám však ojedinelé prípady u nás, kde to takto robia (pokútne), čiže prípady riešia radikálne ohňom.
Tonko,mladší pokrokovejší,/tým nechcem povedať že starší nie/,osvietenejší,ktorí si uvedomia,že čakať na potvrdenie nákazy od referenčného laboratória a následné vyhlásenie ohniska a ochr.pásma a následnej uzávery len komplikuje včelárenie v oblasti ako je presun včelstiev,chov matiek a pod.,urobia radikálny krok a všetko pozitívne v zárodku spália,predídu patáliám/ ako je komisia pri pálení,hasiči a pod./,bez toho,aby niekde nález nahlasovali.
A keď sa nedajbože nájde pozitívne včelstvo v úli uteplenom polystyrénom,alebo v polystyrénovom úli-materiály,ktoré sa osobitne likvidujú ani nehovoriac.
Nehovorím,že postup je správny,ale keď urobím tento krok a oboznámim s ním príslušného AÚVL,vieme o tom len my dvaja,že stanovište treba sledovaťa prijať všetky opatrenia,aby sa výskyt neopakoval.
Přiznám se že jsem také přemýšlel nad rozlišením nového stanoviště jinou rámkovou mírou, po přečtení předchozích příspěvků jsem se zase vrátil na zem, jdu raději dělat rámky, čas se krátí.
Díky za toto forum, nač vymýšlet vymyšlené a osvědčené.
Zhliadol som video Otáčení nástavků od Kobližeka. Doporučujem to vidieť ako sa nemá manipulovať so včelstvami.

Hrdina včelár bez ochranných pomôcok dostal do tvare zo 10 žihadiel.

Pri prehodení nadstavkov namiesto toho aby včelstvo rozobral na nadstavky najprv do nich dymil a dymil , zohnal včely aj do spodného nadstavku ktorý by mal byť prázdny. Tak aj takéto žvasty človek môže vidieť na extra videách.
Ke Koblížkovi jedu v brzké době na školení pokročilých včelařů,Tak si udělám svůj názor.(ne že bych se potřeboval školit) ale nudím se tak pojedu.Big Grin
Souhlasí.
Chovatel nabity teorií bez citu pro chov včel. ( chudáčky včely přímo prosily nech nás být)
Tam kde údajně mělo být 10 kg zásob , byly jen zbytky které ještě zčásti odebral. Horní nástavek nebyl ani plně obsazen o prostředním nemluvě.
Co bych udělal já?
1. Nechal bych je ještě 14 dnů v klidu. ( dolu měly dost místa pro rozvoj)
2. Při neodolatelné touze jim pomoct bych zaměnil pouze horní dva nástavky ( nenarušit tepelnou pohodu pro plodování). Spodní nástavek řešit při lepším obsazení prostoru a v době alespoň nějaké snůšky.
Josef
Stran: 1 2 3
Referenční URL's