Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Vratič obecný a VD
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Několikrát se mi stalo, že jsem narazil na článek o použití rostlin v boji proti VD. Jednalo se o Vratič obecný, který prý způsobuje vysoký opad VD. Někdy v roce 1985 nebo 86 Jsem podobný článek četl ve Včelařství, kde se psalo o použití listů z rajčat, kde docházelo k spadu více než 80%. Má někdo s tímto nějakou zkušenost?
Ja som počul, že niektorí včelári dávajú do dymáka listy z orecha, prípadne ihličie. Vraj to tiež pomáha proti VD. Vratič občas použijem aj ja, ale nie proti VD, nevšimol som si, žeby bol potom vyšší spad.
Všechny rostliny, které obsahují pyrethriny (hvězdicovité).
Jasně. Ale prý v roce 1986 veterina zakázala použivat tyto přírodní prostředky proti roztoči VJ. Mohlo to mít nějaký nežádoucí vliv na včely? Já sám, co jako -náctiletej jsem zkoušel ty rajčata. Spad byl. Ale v té době toho roztoče moc nebylo.

Našel jsem na internetu i toto:

Je tomu 16 rokov čo ma chytila túžba nájsť niečo z prírody, po štúdiu rastlín som použil na zmiernenie tlaku Vd na včelstvá Vratič-pelyněk obyčajný, ktorý obsahuje prírodný toxín tujón. Najskôr som ho sušil a použil ako náplň do dymákov, ale nezbadal som aby sa prejavil kladne. Potom som zmenil taktiku a zbieral som úbory kvetov a vkladal som len jednotlivé kvietky v množstve až 400 ks, do podmetu pod trvalú sieťovinu. Vd v tom čase vyvíjal veľký tlak na včelstvá. DO podmetov som neustále vkladal čerstvý vratič a zber som robil každé dva dni. Odpad Vd bol enormne vysoký (niekde to tisícky parazitov), bola to vyčerpávajúca práca. hotové som to odovzdal ing Kopernickému z VÚVč. v L. Hrádku, no nedokázali to zúžitkovať.

Podstata účinkovania (bolo to evidentné) na Vd spočívala silným odparovaním toxického tujónu do priestoru úľa a myslím si, že toxín zabíjal Vd cez dýchacie trachey, kde pôsobil na nervové zakončenie.

Poznatok: niekoľko ráz som musel pripravovať kvietky z úborov v uzatvorenej miestnosti a po hodine práce som ostal veľmi malátny a odpar tujónu pôsobil silno na oči.

Bolo by sa zamerať práve ten moment (môj názor je laický) práve na pôsobenie tujónu cez dýchacie otvory-trachey.

Tú istú látku obsahujú i vetvičky Tuje západnej ale i v iných kroch.
Kamarádka (začátečnice a fanynka alternativních způsobů) minulý rok léčila vratičem. Byla i na přednáškách zahraničních odborníků k tomuto tématu (tuším, že nějaký Švýcar takto léčí). Spady po něm měla, nicméně jí přes zimu padla všechna včelstva. Tím nechci říci, že to bylo způsobeno pouze léčením, aspektů úhynu včelstva může být víc. Nicméně poučení pro ni je to, že to na začátku bez chemie asi nepůjde a když zkoušet, tak po krůčcích.
Milan H., sľúbil som ti, že niečo napíšem o vratiči obyčajnom, tak tu to máš: http://vcely.or.cz/konference.pl?thread=...ype=noform
Ivik a nevyslachtila ta tvoja priatelka aj nejake varoa rezistentne? Ved musi byt aj take len treba este 20 rokov skusat a potom pride nevyhnutny zaver - take nie je!
Toto je spíše otázka na nějakého odborníka z oboru farmakognosie. Pravdou je, že vratič obecný obsahuje thymol, borneol, chamazulén, kafr, pinén, terpeny a další látky. Tyto látky (např. zmíněný Thymol) jsou obsaženy např. v přípravku Apiguard. Tedy pokud funguje Apiguard tak musí fungovat i ty byliny, otázkou je jak účinnou látku nejlépe z byliny dostat, množství, jak je dávkovat atd. Zde si myslím že může nastat plno chyb, ono je jednodušší zapálit proužek, než ve vhodnou dobu byliny sebrat, zpracovat a následně ve správné koncentraci použít. Nezkoušel jste někdo jinou aplikaci, např. šťávu či odvar?
Chtěl bych poděkovat panu Turčánymu, že se podělil o své zkušenosti. Tři noci jsem věnoval hledání všech možných informací ohledně Vratiče. Na Google se toho nechá najít docela dost. Některé články v angličtině nebo v němčině.....už se pracuje na překladu. Některé věci velmi zajímavé. Rozhodl jsem se použít 2 včelstva na "pokusy" Takže uvidím na vlastní oči, jak to funguje, nebo nefunguje. Ale pro jistotu si "vyrobím" 2 oddělky navíc.....Big Grin
Při rozhovoru mi jeden starší včelař říkal, že vkládá v podletí u dvounástavkového včelstva do mezinástavkové mezery tři rostlinky Vratiče čerstvě utrženého a prý to má místo Gabonu. A také s úspěchem používá Vratič po jedné rostlině v každé mezinástavkové mezeře u uskladněných souší proti zavíječi. Já to vyzkoušené zatím nemám, nemohu potvrdit.
Děkujki všem, za vyjádření podpory k mému budoucímu snažení.....Samozřejm,žě tu všecko zveřejním.....Před týdnem jsem dostal 0,5 diioptrií brýle na čtení , tak ty "brouky" aspoň přesně spočítám.....Big Grin A jestli mě chcete odradi, tak zapomeňte.....jsem neodraditelnej.Big GrinBig GrinBig Grin
Včera jsem našel první rozkvetlý Vratič, takže v sobotu začne probíhat pokus se dvěma včelstvy.
Ahoj Milan, vidím, že sa tešíš na objavovanie tajomstva vratiča, lepšie povedané ako ničiť momentálne nášho nepriateľa č., 1 klieštika včelieho. Ja som mal úľové dná prístupné zozadu s podmetovými podložkami a asi 2 cm nad ňou umiestnenú kovovú sieť, takže sa dobre pracovalo pri vkladaní vratiča do podmetu jeho úborové kvietky v počte 200 až 300. Kvietky som odtrhával jednodlivo, aby sa dali dobre rozložiť na podložku. Kvietky epripeavoj v uzatvorenej miestnosti, lebo tujón ma dostal do "opitého" stavu musel som práce prerušiť.

Takto som ošegtroval 20 včelstiev, ktoré som pravidelne každý druhý deň spočítaval a čistil. Z tohoto pokusu som mal dokonalý zápis a vyhodnotenie akcie. Výsledok jednoznačne potvrdil, že klieštiky padali ako keď preosievame mak. Vkladal som doňho nádej, že budem včelstvá ošetrovať rastlinným tujónom-jedom, bez chámie.
Napriek tomu, že klieštiky padali na tisíce, niekoľko včelstiev mi ešte do jesene padlo! Ostali prázdne úle bez nejakých včiel (v1-2 prípadoch iba M ostala),takže ?
Výmenu kvetných úborov treba vymieňať asi každé 4 dni, lebo rýchlo uschýnajú.

Hneď nasledujúci a ďalší rok som skúšal vratič vkladať rovnakým spôsobom do včelsteiv, ale na podiv nič nepadalo i keď vo včelstve istotne boli klieštiky a napokon to potvrdila i fumigácia.
Takže som bol sklamaný a viac som to neskúšal, prvýkrát bolo vo včelstvách toľko klieštikov, že by boli padali aj bez vratiča, ešte jednu radu, pod kvety by bolo dobré dať sieťovinu, pri spočitovaní odpadnutých klieštikov jednu radu, pod kvety by bolo dobré dať sieťovinu z UH, pri spočitovaní kvety pretriasť a klieštkov počítať na čistej podložke bez kvietkov.
Děkuju za rady Antone. Za chvíli jedu natrhat vratič. Mluvil jsem včera s kamarádem - chemikem, a možná budu mít i rozbor látek ve vratiči a procento tujonu.... Jinak to budu zkoušet na dvou včelstvech, a vedle dvě pro porovnání s KM. Ten spad bych rád monitoroval denně, tak uvidíme....Teď to chce jen držet palce.Smile
Chci se omluvit těm, kteří čekají na první výskedky. Vratič jsem vložil až dnes dopoledne. Majitekem pozemku, jsem byl upozorněn, že provedl postřik totálním herbicidem, takže neděli jsem strávil hledáním nové lokakity pro sběr vratiče....Sad....takže první výskedky až zítra....
Včera jsem před jedenáctou vložil do podmetu dvou "zkušebních" včelstev přibližně 200 kvítků vratiče. Dnes ve 14:00 jsem provedl kontrolu spadu za prvních 24 hodin. Podotýkám, že v obou včelstvech byl přirozený spad od konce května 3ks VD. 1.včelstvo spad 4ks, 2.včelstvo 7ks. Kvítky jsem trochu podrtil a vrátil zpět. Zítra budu dávat nové....při tomhle teple rychle vysychají, a možná zvětším dávku. Ale to až podle toho, co stane do zítřka.....
A máš kontrolné včelstvá na posúdenie účinnosti?
Jasně, že mám. JINAK BY TO NEMĚLO SMYSL.....Tongue
Možno by pomohlo dymiť Vratičom?
(16.07.2013 23:00)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Jasně, že mám. JINAK BY TO NEMĚLO SMYSL.....Tongue

No a stav? Inak výpovedná hodnota Tvojho experimentu je nulová.

Pred 3 rokmi som zisťoval, koľko klieštikov padne "vyrušením" včelstva. Boli to 2-3 jedince navyše. Predtým bol spad 1-3 jedince. Závisí to od zamorenia. Nič iné som nerobil, len otvoril plodisko a prezrel rámiky. Potom som otvoril kontrolné včelstvá...
Stran: 1 2
Referenční URL's