Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tlumení MVP v zahraničí
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Měl jsem nedávno možnost mluvit s veterináři z jiných států EU. Nebylo mnoho času a už vůbec ne na nějaké poznámky, ale ve zkratce se podělím o dva postupy tlumení moru včelího plodu, které jsem z rozpravy pochytil. Neberte je prosím doslovně, spíš jako inspiraci pro dohledání písemných pramenů, které budou přesnější:

Německo - dva způsoby jak pomoci včelám:
1.)
Včelstvo se smete do rojáku a na tři dny umístí do "sklepa". Nekrmí se. Včely spotřebují zásoby v medovém váčku cca během dvou dnů (vč. spor), třetí již hladoví. Je zde tenká hranice kvůli jejich přežití. Posléze se umístí do čistého úlu na zdravé dílo. Tento tradiční způsob nyní nahrazují novým:
2.)
Včelstvo se ihned přemete do nového (čistého) úlu, kde jsou jen rámky s proužkem mezistěny. Nekrmí se, nechá se tak tři dny. Pak se opět přemete do nového úlu na zdravé dílo.

Maďarsko:
Včelnice s výskytem MVP mají tři šance na zachování. Klinicky nemocná včelstva jsou spálena, u ostatních vyšetřena měl na přítomnost p.l. Je-li ale klinicky nemocných více než XX % (jestli se nepletu, tak 50, ale nevím jistě), je spálena celá včelnice.
Po 2 měsících (zde si nejsem jistý přesností délky, ale zhruba tak) se kontrola opakuje s tím, že hranice pro spálení celé včelnice se sníží (tuším, že na na 25 %). A totéž ještě jednou s tím, že hranice jde na 0 %, tedy žádné včelstvo.
Co se děje u klinicky zdravých včelstev, ale s výskytem spor v měli, si již nepamatuji.

Berte výše uvedené prosím jen jako inspiraci k dohledání přesných postupů dotazy do daných zemí anebo dohledáním metodik na internetu. Nezaručuji správnost informací ani interpretace, ale i tak otvírám toto nové téma. Mohu-li požádat, tak jej prosím nezaplňte desítkami názorových příspěvků, ale spíše jej ponechte pro ty, kteří si dají práci se zjišťováním přesných postupů v zahraničí.
Jen kdyby to tak krásně fungovalo i v praxi. Zkoušel jsem ten první způsob a klinika nalezena i po ozdravném procesu. Takže jako návod na 100% tohle sloužit nemůže, snad jako pokus o zvýšenou hygienu. Ale ani to nemusí vyjít, protože i ten " první " mor, jsem našel po dvouletém provozu, kde vše bylo nové. Faktorů co ovlivní ozdravení bude víc, tlakem z okolí počínaje.
Norsko: Při propuknutí klinických příznaků MVP se pálí celá včelnice a kontroluje se všechno v okruhu 3km. Sdělil mi to prezident Norské včelařské asociace Karl John Amdahl s tím, že to v Norsku podobně dělají skoro se všemi nemocemi. Mají prakticky jen jedinou hranici a velmi nízké zalidnění, tudíž je tu relativně snadné nemoci úplně vymýtit a docela dobrá šance, že se hned tak nevrátí nebo se alespoň budou velmi pomalu šířit. Asi od půlky Norska výš ještě ani není varroóza, ačkoli včely mají i daleko za polárním kruhem. Více někdy v MV. Smile
Ad Německo 1: tuhle metodu popisuje i F. Pohl v knížce Úspěšné včelaření, jež je k dispozici v českém překladu i na našem trhu. Je to včásti: Vytvoření smetence k boji proti nemocem - Sanace pomocí smetence s fází hladovění (od. s. 109).
Když nedávno přednášel kolega Kříž na Studeném vrchu o svých zkušenostech s včelařením na N. Zélandu, uvedl (pokud si to dobře pamatuji), že právě MVP je nemocí, jíž se nejvíce tamní včelaři bojí. Nicméně: něco dělají až ve chvíli, kdy najdou kliniku. Pak se včelstva s klinikou ihned pálí. Nemají ale to, co se provozuje v jiných zemích, tedy testy na přítomnost spor, tudíž monitoring možných či přetrvávajících rizik ... Ivíku, nepletu se? Wink
Jiří
Nový Zéland:
Vše podstatné pro včelaře je shrnuto na webu American Foulbrood Pest Management Strategy, část jsem v rychlosti přeložil:
Citace:Co dělat?
Zkontrolujte své úly na mor nejméně dvakrát ročně.
Zkontrolujte úly před odstraněním včel, medu nebo veškerého vybavení ze včelnice.
Zkontrolujte všechny plodové rámy.
Před kontrolou setřepejte včely z rámků.
Vycvičte sebe i svůj personál v technikách rozpoznání a eliminace moru.
Zprávu o moru odešlete správní agentuře do 7 dnů.
Spalte infikovaná včelstva.
Krmte spíše pylovými náhražkami než pylem (myšleno z cizích včelstev).
Krmte sirupem spíše než rámy s medem (myšleno z cizích včelstev).
Používejte úlovou a včelí karanténu.
Používejte pouze schválené sterilizační metody.
Použijte teploměr a stopky, když rozpouštíte vosk (10 min při 160 °C).
Před kontrolou moru přeléčete proti roztoči.
Buďte registrovaným včelařem.
Získejte vzorky buněk podezřelých na mor.
Co nedělat?
Neléčete při kontrole moru.
Nesnažte se odstraňovat pouze rámky v klinice.
Nevytáčejte med z nakažených včelstev.
Nepoužívejte pyl z nakažených včelstev.
Nekrmte včely vytočeným medem.
Zabraňte vyloupení úlů.
Nesetřepávejte roje.
Nepoužívejte parní bedny ke sterilizaci zařízení.
Nepoužívejte zařízení z mrtvých včelstev u jiných úlů.
Nedovolte, aby včelstvo bylo oslabeno varoázou nebo jinou příčinou.
...

výtah z článku Nový Zéland – včelařská cesta tam a nebo zpátky? v MV 4/2012
Citace:„Někdy cítím mor ihned po otevření úlu. Na vyhledávání infikovaných úlů se dají dokonce vycvičit psi. Pokud tedy nalezneme jedinou infikovanou buňku, musíme zlikvidovat celý úl. Aby včely co nejméně trpěly, naliji do úlu kvalitní benzín, jehož výpary včely téměř okamžitě usmrtí. Pak odvezeme úl do vykopané jámy a zapálíme. Po shoření vše zakopeme.“

Pálí se pouze úly s klinikou a postižené úly si vyhledává sám včelař, což dokládá i tento zdroj na serveru osel.cz:
Citace:...článku ze srpna 2006 nazvaného Kontrola moru včelieho plodu - novozélandská metóda. Tento článek je možné prostudovat na webových stránkách vcely.sk
Autorem článku je MVDr. Pavel Hovorka, ŠVPS SR Bratislava. Uvádí v něm, že zatímco ve střední Evropě včelstva podezřelá z moru včelího plodu necháváme vyšetřit a pálí se v případě pozitivního nálezu později a komisionálně, na Novém Zélandu si podezřelá včelstva pálí sami uvědomělí včelaři. Autor v tomto přístupu spatřuje naději do budoucna také pro jiné země a poukazuje na pozitivní výsledky, kterých bylo dosaženo. V článku se jen jedinou okrajovou větou zmiňuje, že se v této zemi prováděl výzkum také na divoce žijících včelstvech a je zde konstatováno: „Vyšetrovaním sa ukázalo, že včelstva žijúce divoko v prírode nemajú problémy s morom včelieho plodu“.

Další informace je možno nalézt na Fascinovaném včelaři v článcích Vymýcení moru včelího plodu z Nového Zélandu a Prohlídky včelstev na mor včelího plodu.
Tak čekám, že nám bratia Slováci napíšou, jak se to dělá u nich ......a nic.
Bohužiaľ, tu sa ti s tým nikto nepochváli. Kolega, ktorý už kočuje dlhšie, mal jeden rok v kočovnom voze dve rodiny s príškvarmi. Ale riešil to vysírením a spálením tých dvoch rodín a vyšetrenie meliva nasledujúcu jar bolo bez pozitívneho nálezu. Ďalšiemu našli pri vyšetrení meliva spóry. Pri prehliadkach sa však klinika nepotvrdila a druhé vyšetrenie meliva už bolo čisté. Žiadne špeciálne zásahy so včelstvami nerobil, len bežná obmena diela.
Viem aj o včelnici, kde bolo na zaviečkovanom plode tak 20 percent morových buniek. Ako so včelstvami naložili neviem, ale na tom istom mieste boli túto jeseň včelstvá v tých istých úľoch. Do vnútra som však už nemal možnosť nazrieť, ale majiteľ tvrdil, že pokiaľ to vyslovene nie sú slabé včelstvá, funguje ozdravovacia metóda z nemecka. Vyskúšané to však osobne nemám, takže nemôžem tvrdiť, že skutočne funguje. On však už údajne mal včelstvá, ktoré sa z moru dostali.
(19.09.2013 12:06)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Tak čekám, že nám bratia Slováci napíšou, jak se to dělá u nich ......a nic.

Oficiálny postup je tu:
http://www.cvzv.sk/pdf/mor-vcelieho-plodu-2013.pdf
Včelárska prax je samozrejme odlišná. Niekto MVP ani nerozozná, tak ho nemôže ani nahlásiť, ďalší ho spozná a tiež ho nenahlási. Kto ho nahlási je čierna ovca, otravuje veterinu a je neschopný včelár, ktorý sa nevie postarať o svoje včely.
Zistiť MVP pri jarných prehliadkach /koniec apríľa/, kedy sa plodovanie u nás len rozbieha je málo pravdepodobné, ale úradnícky termín sa nedá posunúť. Takže MVP zistí prevažne majteľ neskôr. Ak ho nahlási, tak sa začne cirkus s veterinou, pálenie, papierovanie, premetenie zdravých včelstiev na medzistienky, dezinfekcia atd. Stratíte samozrejme pozitívne včelstvá, medné výnosy z dvoch rokov, vystavané dielo a zvýšia sa vám náklady a nadpráca. Odškodné dostanete len za spálené včelstvo a matku /cca 80€, ktoré ešte poľ. plat. agentúra vynásobí koeficientom 0,6. Takže včelár so švajčiarskym prístupom, alebo nižším IQ to nahlási - ale iba raz. Po takejto totálnej očiste si vaše včelstvá prinesú zásoby z prázdnych úľov susedných brtníkov a môžete si to zopakovať. Ale to už asi neurobí nikto a pripojí sa k miestnemu folkloru.
Aký je folklor a ako si vie rozumný včelár poradiť s MVP mimo oficiálny postup vie určite Jaro a další skúsení včelári.
Ja som reálnu situáciu s MVP na Slovensku priblížil vo viacerých témach a príspevkoch a kľudne vám odpoviem na detaily, ak ma medzičasom nevezme veterinárna eskorta Smile.
V časopise MV 4/2013 (strana 10) se píše že prý v Anglii se pomocí testovací soupravy ověří zdali se opravdu jedná o mor, pokud ano, tak se včely přemetou na mezistěny a staré rámky spálí. Takto se postupuje ještě 2x a pokud se ani napotřetí nepodaří včelstvo ozdravit, tak teprve potom se včely pálí.
V USA antibiotika Terramycin ™-50D,Terramycin ™-100D,Terramycin TSP, Tylan. Časně z jara nebo napodzim. Ochranná lhůta 6 týdnů. U Tylanu 4 týdny. Nepodařilo se mi zjistit, jestli preventivně, nebo při klinice....
Referenční URL's