Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak postupovat v přípravě na chov matek?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
prosím jak nejlépe postupovat? Moje situace je následující:
Mám RM 37x30 teplá stavba 10 rámků. Zimuji
3x na jednom nástavku letošní oddělek popř. roj
4 x na dvou nástavcích loňské včelstva myslím plně funkční
chtěl bych si chovat svoje matky z mých hodných včel. Mám připraveny plemenáče vždy 2x3 rámky, mají možnost prostřední rozdělení vyjmout a bude z toho úlek na 7 rámků 37x30. Stačí mi když vychovám příští rok tak do 10 matek.
Chtěl bych zatím chovat matky takto:
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0604/jedno...chov-matek
příjde mi to pro mne zatím nejpochopitelnější.

prosím jak postupovat co nejlépe? je potřeba nějaké včelstvo připravit nějak speciálně? Kdy nejlépe ? Které? Jak si co nejvhodněji připravit chovný rámek? Kde brát pak rámky do plemenáčů? Jen z jednoho úlu nebo je to jedno? Apod.

Moc děkuji Karel
Karle,najprv sa musíš Ty sám pripraviť z teórie,pozrieť si napr.DVD s touto problematikou,prečítať nejakú knihu pojednávajúcu túto problematiku.Potom sa musíš vybaviť materiálne a keď príde ten deň "D",treba si to najprv vyskúšať,pri dodržaní toho všetkého-plemenné včelstvo,chovné včelstvo,štartér,prelarvovanie atď,atď...
myslím že přečteno a shlédnuto mám až dost.......materiálně vybaven také jsem...ale nemám praxi.....nevím, zda chovné včelstvo budovat z oddělku či z plnohodnotného včelstva, kdy v kterou dobu je nejlepší začít přelarvovávat, aby mi to časově vyšlo...potřebuji 4 matky příští rok vyměnit a když zbyde udělat 2 oddělky.
Také při tom všem chci v ostatních (nebo i chovném?) úlech používat metodu LBV na zamezení rojení. Všechno se mi to motá a nevím odkud začít, abych co nejméně včelkám škodil....
Nejprve to nejdůležitější. Včelstvo, ve kterém použijete LBV metodu Vám nenarazí matečníky na přelarvených miskách a s velkou pravděpodobností ani nepříjme přidaný otevřený matečník.
V příspěvku 1 jste uvedl http, podle kterého chcete matky chovat. Bohužel, při klepnutí na tento odkaz to uvedlo, že stránka nenalezena.
(25.11.2013 12:37)karelretik napsal(a): [ -> ]myslím že přečteno a shlédnuto mám až dost.......materiálně vybaven také jsem...ale nemám praxi.....nevím, zda chovné včelstvo budovat z oddělku či z plnohodnotného včelstva, kdy v kterou dobu je nejlepší začít přelarvovávat, aby mi to časově vyšlo...potřebuji 4 matky příští rok vyměnit a když zbyde udělat 2 oddělky.
Také při tom všem chci v ostatních (nebo i chovném?) úlech používat metodu LBV na zamezení rojení. Všechno se mi to motá a nevím odkud začít, abych co nejméně včelkám škodil....

Preovšetkým chovné včelstvo musí mať chovnú náladu,dostatok peľových aj glycidových zásob a dostatočné množstvo mladušiek-kŕmičiek,teda malo by to byť plnohodnotné produkčné včelstvo.
Ďalej sa musíš rozhodnúť,či chceš chovať budúce matky pri prítomnosti matky v úli,alebo v bezmatkovom včelstve.Ak chováš pri matke a nie je chovná nálada,nalarvené MB Ti včelstvo zruší.Tak isto Ti ich zruší,ak v tom čase príde znáška - prevláda zhromažďovací pud nad pudom rozmnožovacím.
V podobnej situacii ako Karel som i ja. Tiež potrebujem 7 matiek. Pre tak malé množstvo nebudem prelarvovávať. Chovné včelstvo osirotím a vložím doň do oblúka zrezaný plodový rámik z vybraného včelstva, ktoré chcem množiť. Je to málo pracné a spoľahlivé.
Jak to vidím, je nás v takovéto situaci více. Přečetl jsem toho už docela dost a pořád mám dojem že jsem z toho více a více zmatenej. Předběžně jsem se rozhodl pro následující rok pro postup :
  1. zkusím si variantu jako František H
  2. Naplánuju si účast na nějakém kurzu s přelarvováním
  3. pro jistotu zkusím si sehnat a přidat tak do dvou či tří malých oddělků zavíčkovaný matečník a pokud se povede že matičky vyběhnou, oplodní se a rozkladou, tak buď bude časem nové včelstvo, nebo ho zkusím spojit v podletí přes noviny tam, kde budu chtít měnit matku buď s jejím vychycením, nebo spojením bez vychycení a výběr nechám na včelách.
Jak už jsem poznal, tak to stejně bude nakonec jinak, protože my si plánujem a včelám je to jedno. Big Grin
p. Šumera...snad už to funguje
FrantišekH...je někde ta tvoje metoda rozepsaná?
Jožko... chtěl bych podle té metody nahoře...už by to snad mělo být funkční...ale nevím, jestli když matku oddělím mřížkou je to při matce a nebo bez matky....pokud bez matky, tak na to chovná nálada potřeba není ?
  1. Moje představa je, že přelarvené misky přidělané na rámku pouze na horní loučce vložím do včelstav podle odkazu a 15 den .... den před vylíhnutím vložím do plemenáče o třech rámcích...zásoby, plod, a souš s vodou. A budu přikrmovat cukrovou vodou. Je ta představa správná?
  2. může být rámek celý a pouze nahoře zespodu horní loučky přilepeny misky nebo musí být rámek upraven tak, že bude v určité vzdálenosti-jaké?- rámek ukončen a bude tam spodní loučka...že bude vysoký třeba jen 10 cm
děkuji
Pokud vám mohu předat nějakou zkušenost z chovu matek, tak snad ta hlavní pro mne je tato:

Připravte se na zcela odlišné výsledky při naprosto stéjném postupu.

Pokud to ve své mysli takto nastavíte jste na nejlepší cestě k úspěchu. Může se stát, že z 20ti přelarvených larviček bude 20 oplozených matek. A stejně tak může být z 20ti přelarvených larviček druhý den dvacet prázdných misek (což je žel daleko pravděpodobnější než to první).
A kdo ví, že to je normální tak do toho jde znova bez ztráty elánu a zažije situace podobné oběma těmto extrémům.
Pro karelretik: Vezmeme to od bodu 2. Stačí jen horní loučka s nalepenými nebo zapíchnutými miskami.
To je odpověď i na první třetinu bodu 1. Závěr tohoto bodu je v pořádku, jen plemenáč musíte vystrojit nejpozději do poloviny května. Za každý týden navíc musíte přidat 1 rámek s plodem. Takže např. posledního května už jsou třeba 3 rámky s plodem.
Pokud použijete oplodněnou matku místo matečníku, celé se to posunuje o 2 týdny, tedy i koncem května stačí 1 plást s plodem.
Pozor ale na zcela špatný údaj uprostřed bodu 1.
Matky se Vám vylíhnou za 12( vyjímečně za 13) dní od nalarvení! Za 15 dní by se už navzájem pozabíjely.
děkuji
  • myslel jsem to tak - 15. den věku, čili 12. den po nalarvení, ale je pravda pamatovat si den 12
  • vystrojený plemenáč musí být jak dlouho předem připraven před vložením matečníku?
  • Nepochopil jsem jak můžu použít oplodněnou matku, když já přeci do plemenáče vkládám matečník právě proto, aby se tam vylíhla a měla čas se zaletět oplodnit...nebo se mýlím?
z vaší odpovědi plyne, že když mám plemenáš na tři rámky a jedno musí být zásoby a jedno souš, tak na plod mi zbývá pouze jedno místo...čili musím přelarvovávat nejpozději do půlky dubna....
Najlepšie je mať plemenáč na 5 rámikov,alebo založiť oddielik rovno do úľa s posuvnou bočnou stenou.Keď sa niečo "pokaká",môžeš pridať ďalší rámik splodom.Po úspešnom spárení matky potom postupne rozširovať-pridávať MS do boku.
Keď oddeliš matku mriežkou,je to pri matke.
Pro karelretik: Asi jsme si trochu nerozuměli. Myslel jsem, že si chcete vychovat další včelstvo. Pokud chcete jenom odchovat a nechat oplodnit matku, můžete přelarvovat kdykoliv, nejlépe do letního slunovratu. Na péči o mladou matku stačí v kteroukoliv dobu plemenáč na 3 rámky vybavený tak, jak jste to napsal.
Ty termíny a nutnost zvyšování počtu plástů s plodem každý další týden platí pro založení nového včelstva, tedy pro oddělek, který má do podzimu zesílit tak, aby bez problémů přezimoval.
Plemenáč je vhodný připravit 1-4 hodiny před vložením zralého matečníku. Ten vkládejte raději 11.den po nalarvení, ten 12 den už se často matky líhnou.
Karle, určitě Ti chodí časopis Včelařství. Pepa Křapka v něm má, teď nevím letošní dubnové či květnové vydání, článek o chovu matek. Přečti si ho.
děkuji tomaso, četl jsem ho, je perfektní a inspirující...ale čím více čtu tím více jsem z toha zmatenej....Smile

jožko pls děkuji za radu, ale tato otázka zněla "Mám připraveny plemenáče vždy 2x3 rámky, mají možnost prostřední rozdělení vyjmout a bude z toho úlek na 7 rámků 37x30" . Ty jsem nepostavil náhodou, ale až po doporučení místních diskutujících.Vím, že názorů je stašně moc, ale zkus prosím diskutovat o daném tématu....žádal jsem admina o smazání tvého příspěvku, ale nepochodil sem. Tedy žádám tebe, aby z toho nebyl zase guláš. Moc děkuji
Ještě jeden doplňující dotaz, kolik je těch plemenáčů - 2,3,4,5?
A ještě jedna otázka, jde ti o to si zkusit dělat matky nebo chceš rozšířit počet včelstev?
Karle,prečo hneď mazať príspevok?Môže byť návodom,alebo inšpiráciou pre druhých.Keď si ty s ním nespokojný môžeme diskutovať ďalej,až sa k niečomu dopracujeme.
Z Tvojho profilu vychádzam,že máš R.M. 37X30.Predpokladám,že máš v úli aspoň 1O rámikov.Preto to odporúčanie založiť oddielik do úľa...
Ty máš ale aj inú zostavu,kde po vytiahnutí prepážok Ti ostane úlik so 7-dmimi rámikmi.Prečo taká voľba?To Ti už nepasuje nikde napr.na 10-R úľ.To máš zostavu navyše.Treba robiť s tým,čo máš,aby si nemal rárohov zbytočne veľa.Skús si rozdeliť 10-R úľ na 3X3X3 a pracuj s tým.A teraz k matkám.
Ja to robím tak,že v období kvitnutia repky,kedy je v prírode pre včely hojno,si vyberiem hodne silné včelstvo,v ktorom je dostatok peľových a glycidových-medných zásob.Zložím medník z plodiska na rám so sitom,aby mali včely vzduch.Vyberiem z neho 4-5 plástov,podľa toho či budem dávať nalarvené bunky v jedom,alebo v dvoch radoch.Do jedného radu mi vojde 11 UH MB.Prezriem plodisko a preložím doň z medníka dva R peľové a dva R s čonajmladším otvoreným plodom aj s mladuškami-potencionálnymi kŕmičkami budúcich lariev matiek.
V tom medníku to usporiadam nasledovne:od kraja či už zľava,alebo sprava ukladám dva R s med.zásobami,potom peľový,k nemu s otvoreným plodom.Potom vynechám medzeru na R s matkami,ďalej ukladám R s otvor.plodom,peľový a doložím do konca dalšie R s med.zásobami.Tie R čo som vybral z medníka vložím do plodiska,usporiadam podľa situácie a zakryjem.Toto si pripravím tak poobede-navečer. Tomuto nachystanému medníku sa hovorí štartér.Prečo? Lebo v ňo nie je matka.Včely to do dvoch hodín zistia a túžia si vychovať náhradnú matku.
Na druhý deň prelarvujem z plemenného včelstva,alebo z takého,z ktorého chcem odchovaťmatky jednodňové,nie však staršie ako jeden a pol dňa larvičky do UH MB.Na dno bunky nedávam nič,len tú trochu kašičky,čo naberiem s larvičkou.Niekto dáva MK zriedenú prevarenou vodou,niekto len čistú prevarenú vodu,alebo namočí prelarv.lyžičku do agátového medu a kvapne na dno misky.Ja prelarvujem tzv.nasucho a ešte sa mi nestalo,aby mi ich neprijali.
Rámik s plemenným materiálom zasuniem do tej medzery,čo som si nechal v medníku.Mladušky sa automaticky po vložení ujmu larvičiek a od začiatku ich kŕmia ako budúce matky.
Na ďalší deň po prelarvovaní preložím medník na plodisko s MM.O dva dni po prelarvení skontrolujem stav prijatia.Šiesty deň po prelarvení sú už MB zatvorené,tak ich zaklietkujem,preto,aby ich neobstavali divočinou.V dne klietky po okrajoch je taký jarok,doň dám CM cesto,pozor nie doprostred-vyliahnutá M by sa mohla prilepiť a uhynúť.Na prelarvovanie používam NICOT systém.
V jedenásty deň po prelarvení urobím oddielky,do ktorých školkujem zrelé MB pred vyliahnutím.
Ďalší postup Ti je myslím jasný po vyliahnutí mladej matky.
Jožko, Karel štartér plánuje tak isto, ale vloží ho zredukovaný na 5 plástov na medník podľa inštrukcii toho Íra z prvého príspevku. Skúšal som to tak isto a funguje to, ale treba mať husté včelstvo. Teraz dávam serie do zberných odložencov.
misoka: plemenáčů mám 10, čili 10*3 rámky, celkově na 20 matek
jde mi o to, naučit se chovat matky, bez toho pro mne nejede dál vlak. Rozšiřovat můžu až se tohle naučím....

jožko díky za rady...albert má pravdu, chtěl bych to zkusit tím způsobem zhora uvedeným. Ale ten tvůj (nikde jsem o něm nečetl) má také svojí logiku.
Jen jestli jsem to dobře pochopil: nejdřív sundáš medník. Ten položíš třeba na další dno na síto, aby včely nemohly ven, ale měly vzduch. Uspořádáš tak, aby byly z kraje med, blíž k prostředku pyl a doprostřed plod a mezitím vynechat na R s MB ( co to znamená UH?).To co nahoře vyndáš dáš dolu do plodiště a naopak. Ale zbyde ti jeden (namísto dodáváného R s MB) Jaký dáváš pryč? A kam ho vkládáš? Do jiného medníku do jiného včelstva? Dále si myslím, že to chápu...

Pak ale klíckuješ. Je to nutné? Já co jsem viděl trošičku jinou metodu u jednoho včelaře, tak to neklíckoval a 11. nebo 12. den po nasazení MB do startéru matečníky přeložil tak, jak byly, do plemenáčů na vylíhnutí. Je nutná ta klícka?

odpověď PetroviM na jeho poznámku pod čarou: to chci furt, není to přeci odpověd na danou otázku....ta další ano, ale ta první ne...to musíš uznat sám...ale neuznáš...Smile
UH znamená asi umelohmotná MB - miska. Chovnú lištu - rámik vkladáš do medzery, ktorá je v štartéri vynechaná od začiatku a mladušky zo susedných plástov sú prevesené v medzere a poriadne nadržané na rámik so sériou. Píšeš o vytvorenej medzere a súčasne sa pýtaš kam a ktorý rámik odobereš na vytvorenie medzery na sériuSmile. To chce klid...
Škôlkovať musíš na 14 deň, ak zostávajú MB v štartéri a v odloženci netreba. Lepšie podmienky na dochovanie M až do vyliahnutia sú v silnom chovnom včelstve nad matkou, alebo tiež rojové MB z dobrej nerojivej rodinySmile.
Občas to nevyjde, urobíš chybu, včelstvo trucuje a pod., ale treba mať vždy plán B, alebo opakovať pôvodný pokus od konca apríľa až do polovice augusta Smile. Celý postup si opakuj nahlas až do vyliahnutia matiek Wink.
Stran: 1 2
Referenční URL's