Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Ometač včel kontra výkluz
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Zdravím všechny přispěvatele tohoto fora. Nenašel jsem žádné příbuzné téma, tak jsem založil toto. Přes zimu jsem přemýšlel nad zvýšením efektivity práce u včel, zejména při medobraní a zabýval jsem se otázkou pořízení výkluzů, které se vkládají pod medníky, nebo pořizení ometače včel (např. http://www.vcelarstvi.snadno.eu/Vrtacky-...-vcel.html ) viděl jsem ale i vyfukovače - ty na mysli nemám - včelařím mimo dosah el. sítě. Proto bych se rád zeptal jestli někdo využíváte jednu (tj. výkluz) či druhou alternativu (tj. ometač), případně zda někdo může porovnat obě alternativy vzájemně a pěkně nám neználkům to tady popsat. Moc děkuji. pt
Jako naprostý začátečník právě chystám ve sklepě na letošek 16ti cestné výkluzy. Důvodem proč jsem se tak rozhodl je ten, že se na tom nemůže nic rozbít, ucpané chodbičky se prošťouchnou drátem 1x za rok, včely skrze to projdou svým tempem. Ovšem úly mám u baráku a mám čas to tam den předem dát.
Nevýhoda ometače je ta, že vždy budeš pracovat s jednotlivými rámky ne s nástavky, ale o malinko lépe se med bude vytáčet, protože je do posledního okamžiku v kontaktu se včelami. Ty udržují plásty "teplé". Což je menší nevýhoda výkluzů. Dále u výkluzů je mínus jedna návštěva včelnice navíc s podkládáním výkluzů. Jen bych dodal, že včelaři používají většinou vyfukovače na benzínový pohon. Ale chce to mít nízké rámky.
(14.01.2014 22:39)Petr Tobolka napsal(a): [ -> ]včelařím mimo dosah el. sítě.

Taky budeš tahat ometač a k němu i baterií.
Ometač znám jen z videa a mám pocit že než do něj rámek strčím, mám včely skleplé před česno a než ho vyndám, mám zbylých deset včel ometených smetáčkem.
Ale mám nízký rámek který i s medem udržím v jedné ruce.
Pro mě má výkluz ještě jednu výhodu. Prostě nemám možnost přijet na včelnici hned ráno a to ani o víkendu. Když dám výkluz, zabráním tím včelám v přínosu řídké sladiny do medníku a můžu točit až odpoledne nebo večer.
(15.01.2014 9:27)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Taky budeš tahat ometač a k němu i baterií.

Zdenku, u ometače, který používám, je baterie součástí ometače - viz obr. - tam je uzavřená uvnitř, vpravo. Dobíjí se dle potřeby ze sítě přes trafo.

(15.01.2014 10:27)Kohout napsal(a): [ -> ]Ometač znám jen z videa a mám pocit že než do něj rámek strčím, mám včely skleplé před česno a než ho vyndám, mám zbylých deset včel ometených smetáčkem. ...

Včely není třeba sklepávat, ometač je všechny smete během pár vteřin.

Přikládám dva snímky ometače, který používám už čtyři roky a jsem s ním spokojen. Je německý, od p. Alfransedra, s fotobuňkou, která katáče roztočí, jen když mezi ně dávám rámek, po vyjmutí je zastaví. Vše má výhody i nevýhody. Nepříjemné je, když medové plásty mají nastavěné můstky s medem, které jsou roztržené. Kartáče se pak zalepují. Řeším to tak, že po každém včelstvu kartáče ostříknu z ručního rozprašovače (ten mám stejně pořád u sebe při práci ve včelách), přičemž je chvíli nechám roztočit.
Na druhém snímku je zřejmé, jak se po smetení včel vybírá box s nimi - dno se nad úlem otevře a včely vytřepou.
Zkoušel jsem pracovat s výkluzy i vyfukovačem. Ometač mi vyhovuje, výkluzy by také šly, jen pro včelaře s více včelstvy je to zvedání mnoha plných nástavků navíc.
Používám výkluzy, a když je dám do včel večer a točím odpoledne, stačí brát rovnou nástavky a odvážet do medárny. I když někdy tam pár včel zůstane.
Na jediný problem co jsme narazil u mého jednocestného výkluzu(jeden otvor kterým včely jdou do plodiště) byl ten, že se u jednoho včelstva ten otvor nějak ucpal a včely nemohly dolu, bohužel v uzavřeném medníku došlo pak k velkému úhynu. Ae toto se mi stalo jednou za mnoho let. Řešení může být použití vícecestných výkluzů.
(14.01.2014 22:39)Petr Tobolka napsal(a): [ -> ]... viděl jsem ale i vyfukovače - ty na mysli nemám - včelařím mimo dosah el. sítě. Proto bych se rád zeptal jestli někdo využíváte jednu (tj. výkluz) či druhou alternativu (tj. ometač),

Peťo, kolegovia ti už odpovedali, ja len s pohladu včiel Wink na základe mojich skúseností doporučujem výklz,
ometače aj vyfukovanie včely "omlátia, obúchajú"...
(výklz len vyžaduje naviac jedno nadvihnutie medníka - to je ale o včelárovi hobbistovi)

btw
vyfukovače sú aj na benzínový motor, nepotrebuješ elektrinu, ale výklz je výklzWink
Máte někdo zkušenost s použitím folie a očka v nástavku místo výkluzu?
Není problém, výkluz snadno a rychle, ale musí být snůška.
Jestli teda chceš, aby tam zbyl med Wink
Ivan Černý
Smile dobrá připomínka. Mám včely kousek od domu, tak sem si říkal, že bych tam folie dal odpoledne, řekněme v 5 a ráno šel vytáčet. Je to reálné?
Krátké video, které jsem před časem točil u Květoše Čermáka je vidět v tématu ometač včel.

Ometač jsem si na letošní sezónu pořídil, objednáno přímo od výrobce. Platba předem na účet (v €), do týdne po platbě jsem měl ometač i se všemi doklady pro dotace doma. Má trošku upravenou konstrukci (motor, baterie, optická závora). Už se těším, až ho použiji při medobraní.
(15.01.2014 21:21)Malej Franta napsal(a): [ -> ]...že bych tam folie dal odpoledne, řekněme v 5 a ráno šel vytáčet.

Mám to vyzkoušeno naopak: fólie ráno, aby tam nenosily řídkou sladinu a aby plásty moc nevychladly. Odpoledne sebrat a vytáčet.
Ivan Černý
Ivan, a hore na medníku máš óčko?
Ne. Všechno bez oček.
I.Č.
Rozumím tedy tomu tak, že folie zabrání včelám vstupu do nástavků spodem a včely co jsou v nástavcích nad folií vyletí dírou co vznikne po pootočení horního nástavku. Je to tak ?
A kolik včel tam tak zůstává ? Odletí všechny ?
Osobne si myslím, aj keď to odskúšané takto nemám,že je istejšie použiť výklz,pretože toto môže fungovať ozaj len v znáške.Obyčajne je to ale tak,že vytáčame ak znáška končí či skončila a tu už je riziko, že by nám medník mohol zostať nakoniec prázdny.Ak aj ráno pootočím nadstavky a vytvorím tým priestor pre výlet včiel,tak nemôžem si byť istý, že počas dňa znáška bude,to že bola deň pred tým nám nič nezaručuje.Osobne by som týmto spôsobom nadstavky nezbavoval včiel,pretože by som mal asi obavu, čo ma bude čakať na včelnici ak po nadstavky prídem.Kúpiť výklz sa dá doslova za facku a dať ho do rámu zrejme nemôže robiť problém nikomu z nás,no je to viacmenej istota, ktorú môžme použiť za každých okolností,nie len v znáške.
Já jsem vyzkoušel obojí a zůstal jsem u výkluzů. Ve dvou máme včelnici za hoďku zavýkluzovanou a za dva dny odjíždíme za hoďku s plným vlekem. /32 nástavků/. To co předvádí př. Čermák na filmu - děkuji nechci. Kdybych se měl u každého rámku ohýbat tak jako on, chtělo by to o hodně víc vychytávek. Problém u maďarských plecháčků jsou trubci, kterým se nechce dolů, mají to dost natěsno. To je u met. LBV trochu problém, ale pracuji na něm! Zdraví R. S.
Zdravím !

Použiť fóliu a pootočiť nádstavok ,aby včely vyletely z nádstavku vyzerá veľmi lákavo,ale má to svoje ale.Keď to včelár urobí po skončení znášky vystavuje sa nebezpečenstvu,že to objavia cudzie sliedivky a bude mať plné nádstavky rabujúcich včiel.Taktiež, /čo je bezpečnejšie riešenie /,je používanie výklzov,ktoré si môže taktiež dovoliť len fyzicky zdatný včelár,lebo výklzy musí dať pod plné medníky .Z týchto dôvodov sa mi zdá lepšie riešenie odvčelenia rámikov pri medobraní ometačom ,alebo ako ja to riešim ,strásaním cez hranatý smyk do prázdnej kanvy / hranatý smyk má rozmer rámika a dvojnásobnú šírku,takže strasené včely padajú do kanvy/.Po odvčelení /ako z ometača /vysypem včely späť do úľa.

Bojo.
Stran: 1 2
Referenční URL's