Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Hranice hobby včelaření
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Přesouvám z diskuze o ceně medu, která má v tuto chvíli cca 2.500 příspěvků...

(09.11.2015 7:16)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]...
Kdo tvrdí, že včelaří pro radost a ne pro peníze, je ekonomický sebevrah. ... ... ... Proč si svůj koníček mám dotovat, když mi tu radost může financovat někdo jiný?

(09.11.2015 7:19)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]Honzo - je to pak ještě koníček?

(09.11.2015 8:16)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Podle mého pořád je, včely mě neživí a i bez výnosu z včelích produktů je naše rodina soběstačná.

Kdy si myslím, že je hranice hobby včelaře překročená:
(někde narážím na postřehy zde z VF - ale nemíním to osobně)

  1. Když začne používat slovo zákazník.
  2. Když jej začne trápit cena medu jakožto produktu na prodej. T.j. začne řešit její tvorbu.
  3. Když začne prodej medu jakkoliv inzerovat. Cedule na plotě, nabídka v zaměstnání apod.
  4. Když začne řešit návratnost či příjmy ze svého koníčka. Koníčka chápu jako zálibu, trávení volného času, které má jakýkoliv jiný přínos, ale ne ekonomický. Ba naopak - koníček zpravidla peníze z rodinného rozpočtu odčerpává, je to svým způsobem luxus, zbytnost. U čtení, luštění křížovek, chození do divadla, cestování, skládání origami, stavění modelů železnic, ... návratnost nikdo neřeší. Jakmile mě (návratnost) zajímá, je to už podnikání.
  5. Když má každoročně (až na výjimečně hladové roky) přebytky medu na prodej. Přepočteno na počet včelstev to vidím tak od 5 včelstev - v souvislosti s velikostí rodiny a apetitu; se snůškovými podmínkami, zootechnikou a typem úlu a případným množstvím medu ponechaným včelám místo krmení - max 10. V číslech řekněme od 100 kg získaného medu v běžném snůškovém roce. To číslo neberu dogmaticky - masíruje-li se třeba nějaká rozvětvená rodina navíc každý den medem, bude to asi víc; stejně jako když si bude nějaký notor vařit (pro sebe) medovinu. Ale běžná rodina (2 rodiče + 2 děti) si u nás kupuje za rok 10-30 kg medu...
  6. Když si zařídí medárnu (t.j. místo, kde se pouze zpracovává med jakožto včelí produkt). Pro hobby včelaření stačí kuchyně, stejně jako stačí pro domácí zpracování zavařenin apod.
  7. Když si pořizuje vybavení na produkci (zpracování) včelích produktů - zejména medu - v hodnotě několika vícero desítek tisíc korun. Z pohledu úplného hobby včelaření by stačilo med i jen nechat vykapávat, ale budiž - malý plastový či i nerezový medomet ještě hobby být může. Automatická mašina za 40 a více tisíc Kč na třeba 12 polorámků...? To už mám za výrobní prostředek.
  8. Když na toto vybavení čerpá dotace, jejichž smyslem je "...poskytování dotací na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů původem z České republiky a jejich uvádění na trh..." (citace z § 1 NV 197/2005 Sb. v platném znění).
  9. Když si pořídí vybavení na chov matek v takovém počtu, který je nad jeho vlastní potřebu. T.j. od začátku počítá byť jen s malým prodejem matek. Narozdíl třeba od chovatele králíků, který je má primárně na maso pro svoji rodinu a jen občas prodá samce či samici (když si někdo řekne), kterou by jinak úplně v pohodě taky řachnul a dal na pekáč.
  10. Když si pořídí plemenáče, aby mohl prodávat oddělky. Pro vlastní doplňování stavu plemenáč není potřeba - včely stejně mám v standardním úlu...
  11. ... apod.

Z mého úhlu pohledu pro překročení hranice hobby včelaření stačí, když platí byť jeden jediný bod z výše uvedených.

Neberte to prosím tak, že se navážím do hobby včelařů - vůbec ne!
Jen medituji nad tím, kdo je vlastně ještě hobby.
Zároveň nikomu nemám za zlé, když včelaří nad rámec hobby včelaření. To bych se musel zlobit i sám na sebe... Wink

Ještě myšlenka z jiného úhlu pohledu: mám za to, že zákonodárci považují všechny včelaře do 60 včelstev á priori za víc než hobby, neb jim paušálně přikázali daňový příjem ze včelstva (500 Kč). To jiní (malo)chovatelé či pěstitelé nemají. Mohou mít klidně 60 bahnic a přitom jim žádný zákon příjem "nepřikáže". Pokud je mají na spásání (pravda - trochu větších) záhumenek a nic víc (myšleno prodej), žádný příjem nařízený nemají... Ale toto jen na okraj - už se to tu řešilo, jen nyní nemohu dohledat téma...



Zpětná úprava: na přání misana krátce po zahájení diskuze měním původně nečíslované odrážky na číslované.
myslím, že pokud peníze získané ze včelařství zahrneš do svého běžného příjmu nebo tvé rodiny a začneš na něm být závislí už nejsi hobby
Znám jednoho, co má 5 včelstev a má je čistě na prachy. Nadává, že měl málo medu, vosku a že musel vrazit prachy do toho a toho.
Znám druhého, co má 120 a pořád ho to baví jako velký koník. Peníze do toho taky dává, ale říká, že to těm včelkám dává k dobru.

Oba z toho mají každý svůj výdělek, ale jen jeden je jaksi spokojenější.

To je ale u všeho. Kamarád si pořídil letadlo, protože je to jeho hobby a je neskutečně šťastný. A v tom to asi je, ta hranice, kdy ještě něco dokáže udělat člověka šťastným z toho, že to dělá.
Hranica podľa mňa závisí od toho,aký mám celkový príjem, na čo ho potrebujem použiť a či mi jeho objem postačuje.Ak v práci napríklad zarobím 500 eur a mám ich len sám pre seba,tak ak mám 5 včelstiev,môžem to brať ako hoby,pretože príjem mi stáčí ,náročný nie som a včelárenie ma baví.
Ak ale v práci zarobím 500 eur a mám 5 detí a manželku,pritom mám 5 včelstiev,tak tá hranica hoby sa veľmi rýchlo presunie do pozície vytvoriť zisk pre prospech rodiny,napriek tomu že nie som náročný a včelárenie ma baví.Já by som to nejak takto videl.
Hobby je ten, kto podľa mňa nie je závislý od príjmu zo včelárenia. Možno hobby nie je ideálne slovo. Angličania majú označenie Backyard Beekeeper, to sedí lepšie. Z tých bodov minimálne polovicu spĺňam, ale nie som od predaja závislý (mám inú prácu, ktorá ma živí). Včely si však musia na seba minimálne zarobiť (v zlom roku) alebo vylepšiť rodinný rozpočet (z predaných prebytkov a po odpočítaní nákladov a investícií do budúceho roka sa peniaze použijú napr. do stavby domu...). Som hobby? "Profi" nie som, hobby možno už tiež nie. Skôr produkčný včelár Smile A časom (v priebehu pár rokov) snáď profi...
(09.11.2015 19:28)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]...

Mal by si tie body očíslovať (dodatočne), aby sa dalo reagovať konkrétne k bodu...

V niečom máš pravdu, v niečom určite nie.
Napríklad "medárna". Moja žena má kuchyňu a nie je kuchárka. Inzercia? Amatér má prebytky hádzať do popolnice? Atd, atd.



(09.11.2015 19:45)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]...příjmu ... a začneš na něm být závislí už nejsi hobby

Myslím že to je ten logický prechod od hobby, fyzický je asi niekde inde.
Seznam bodů v úvodním příspěvku jsem na přání misana upravil na číslovaný.



Jaroslave, také to vidím tak, že dvě "kategorie" jsou málo...
Pro tu, která je někde mezi nimi, jsem neměl vhodné pojmenování.
Produkční včelař mi přijde fajn Idea.
Hobby včelař v mém pojetí nepotřebuje být na nule, u produkčního to beru, i když stanovení toho, co je nula, mu nezávidím Wink. Navíc část produkčních nejspíš na nule nikdy nebude, když započtou všechny vložené investice, provozní náklady, "nucenou" práci vlastních dětí ( Smile ) apod. Je to takový rozšířený koníček o peníze, ale tím ho osobně už jako koníčka nevnímám.

Tato debata dřív nebo později narazí na související věc:
Která/které z těchto skupin včelařů (hobby - produkční - profesní) má mít přístup k jakým dotacím?
To je věc, kterou se v ČR pokouší otevřít Asociace profesionálních včelařů, z.s. (dříve Cech profesionálních včelařů Českého svazu včelařů, o.s.).
Uvědomoval jsem si to už při psaní úvodního příspěvku v tomto vlákně, nakonec jsem to v něm nezmínil - ale na pozadí to mám pořád. Nicméně možná to je - pro větší přehlednost - na samostatnou debatu. Ale to už nechám případně na někom jiném.
Kubo, ty se nudíš Smile

Je pravda, že včelaření je asi jeden z mála koníčků, který se může ekonomicky vyplácet, dokonce už při velmi malém množství včelstev. Jakmile prodám jedinou sklenici medu, mám zákazníka, tedy podle Kubovy logiky už nejsem hobby včelař.
Zřejmě nelze opravdu stanovit přesnou hranici hobby a více než hobby. Kubovy poznámky mají logiku, zákonem stanovené také. I argumenty nás dalších ji mají. Asi to bude v tom, co vidíme pod pojmem hobby. Něco, co nás baví, děláme pro radost a zisk není prioritou, i když ho svoji hobby činností dokážeme vyprodukovat.
Hobby je naprostá většina z těch našich 50 000 včelařů. Včelaření je koníček. Že je to jen koníček tu opakovaně tvrdí ti co úmyslně prodávají výrazně pod cenou. Zřejmě nějaká forma výmluvy sám sobě.
Prvotná otázka bola, "hranice hobby včelaře překročená "
Áno , medzi týmito 2 skupinami hobby a profi je jedna veľká skupina cca 90% včelárov, ktorí sa neodvážia byť profi, lebo predsa len preferujú stabilný príjem zo zamestnania, automaticky zaplatené odvody ... a včelárenie robia ako čosi čo ich baví a ako doplnkový zárobok.
Teda otázka je , kedy už človek nepatrí k tým 5 % včelárovSmile

Bod 4. celkom nesúhlasím, 90 % ľudí robí v pravidelnom zamestnaní prácu, ktorá ich nebaví, ak si privyrobia na práci, ktorá ich baví nevidím v tom nejaký odklon k profi-včeláreniu.
Včelárenie vo veľkom je drina ak sa niekto popri práci naháňa a snaží sa zvládnuť povedzme 20 včelstiev, tak už neverím, že to robí už len pre radosť, ale skôr viac pre peniaze. (tú hranicu na počet včelstiev si môžete stanoviť variabilne, podľa metódy včelárenia, niekto sa bude naháňať pri 10 včelstvách a niekto pri 50).

Bod 8. nesúhlasím celkom, bol by asi človek blbý keby nebral, keď dávajú.

Súhlasím aj s tým, že veľa včelárov, ktorý si tým privyrábajú, sa vyhlasuje za hobby, vnímam to ako akýsi marketingový ťah.
Hranica "hobby" a "profi",je daná srdcom a nie počtom včelstiev. Smile
Myslim, ze neexistuje hranica medzi jednym a druhym. Len s rastucim poctom vcelstiev si vcelar ulahcuje pracu a zivot. A predaj? Vo vecsom meste ziaden problem. Zas pred Vianocami bude vypredane aj tych tohtorocnych 2.3 t. Big Grin
Bude asi dobre se domluvit, kolik vcelstev staci pro jednu rodinu. Rekl bych tak neco kolem 2 az 4. Tak nejak plus minus. Vetsina vcelaru tvrdi, ze vcelky miluji, ale ja myslim, ze lzou sami sobe. Ve vcelarstvi je normalni prodavat med, tedy kazdy kdo ma vcely, vice mene med prodava, pokud ma komu. A cim vice prodaneho medu, tim vice hobby! To nejsou akvarijni rybicky, z kterych nic neni. Kdyby vcelar choval vcely jen kvuli vcelam, tak jim prece nebude krast med, kdyz si ho tak pracne nanosili a doplnovat jim to cukrem. To by bylo proti zakonum lasky. Prece nebudu vcely mucit, kdyz bych je miloval.
Tak si myslim, ze kazdy chova vcely kvuli medu. Jako druhy kravu kvuli mleku. Dejme tomu, ze to chovatelstvi ho bavi, vyplnuje mu volny cas ale prioritou je prinos medu. Nenosi med, tak se zrusi. Zadna laska a doziti. Takze, cim vic medu, tim vetsi hobby, stejne jako u Jaromira Jagra, toho take hokej velmi bavi a kdyby mel vsechno platit, co to jeho hobby potrebuje, tak by uz dvacet let nehral.
Stejne tak u vcel se kouka, aby se trzbami za med zaplatil provoz. Kdyz se zaplati, zacina to hobby naramne bavit. Predstavme si, ze by se zakazal prodej medu. Jen tak teoreticky. To by hned vsichni zredukovali pocet vcelstev na tri, protoze k cemu by ty vcely potom byly? Aby se do nich cpal cukr za nekolik tisic rocne? Teprve tehdy by se ukazala ta prava laska.
Tak, pokud ma nekdo tolik vcelstev, ze mu vznika nadprodukce, kterou pote prodava, uz je z nej profesional, nebo maly profesional, protoze se uz snazi pokryt naklady nebo dokonce vytvorit zisk. Na kolik je uspesny, je uz otazka jina, ale, je to cinnost za ucelem zisku.
Jako deti jsme sbiraly znamky. Barevne, cernobile, ruzne se menily a pod. To bylo hobby. Kdyz to u nekoho ale pozdeji prejde do stavu, kdy zacne sbirat cenne znamky a jeho sbirka se stava treba hodnotnou, uz to take neni hobby, i kdyz se to za hobby rado vydava. Uz je to boj o hodnotu a o vyhru.
(10.11.2015 22:19)mikr napsal(a): [ -> ]................To nejsou akvarijni rybicky, z kterych nic neni.............

Kde si vzal ten nesmysl, že z akvarijních ryb nic není? Když to budeš umět a budeš to dělat pořádně (stejně jako vše ostatní), tak je z toho slušnej vejvar. Několik let jsem odchovával Terčovce a to nemělo chybu.....Big Grin. Bylo to lepší než prodej oddělků.
Proč by se na vlastním hobby nemohlo přivydělávat. To je jen další bonus navíc.

A tohle už je trochu moc:
(10.11.2015 22:19)mikr napsal(a): [ -> ]Jako deti jsme sbiraly znamky. Barevne, cernobile, ruzne se menily a pod. To bylo hobby. Kdyz to u nekoho ale pozdeji prejde do stavu, kdy zacne sbirat cenne znamky a jeho sbirka se stava treba hodnotnou, uz to take neni hobby, ..........

To je dobrá blbost Big GrinBig GrinBig Grin.......Wink
Myslím, že hranice hobby včelárenia neexistujú. Naši dedovia včelárili kvôli opeľovacej činnosti včiel, aby ich hospodárstvo prosperovalo. Aby mohli zásobovať svoju rodinu kvalitným ovocím, zeleninou a poľnohospodárskymi plodinami. Aby mohli predať prebytky jabĺk, hrušiek, sliviek, pohánky aj medu a vosku. Včelárstvo malo vždy, a má aj dnes, širší hospodársky význam. Našim predkom stačil včelín s desiatimi rodinami v záhrade. Keď prišiel hospodár v nedeľu z kostola, tak vždy po nedeľnom obede viedli jeho kroky do včelína, kde sa v bielej košeli venoval svojim včelám a zároveň si tam zdriemol a oddýchol. Cez týždeň nemal na svoje včely čas. Dnes vo včelárskej obci tiež prevláda väčšina hobbistov s desiatimi rodinami včiel, ktorí svojho koníčka určite nerobia pre zisk z predaja včelích produktov, ale úplne z iných pohnútok. Včely vždy zarobia na seba, aj v tom najneprajnejšom roku. Keď ku akejkoľvek práci pristupujeme ako ku svojmu hobby, určite z nej budeme mať radosť a v konečnom dôsledku aj úžitok.
Nemyslím si, že naši dedovia chovali včely na opeľovanie. Chovali ich pre med. Opeľovanie brali ako vedľajšiu pozitívnu činnosť. Primárne sa chovali na med. Na opeľovanie sa začali vo väčšom používať až s rozvojom sadov.
to Tom-Z: proc by to byla blbost? Mel jsem akvarijni rybicky v obyvaku snad 25 let a nikdy me nenapadlo, ze bych na tom neco vydelal. Ci dokonce mel z toho vyvar!!! Jednoduse jen tak pro krasu. Tady jsi si sam prave urcil, kde konci hranice hobby, treba jses takovy typ, ktery udela "vyvar" i na zizalach. Hobby cinnost jednoduse neslouzi k obzive, a ani ne k castecne. Muzeme se zeptat wikipedie.
Ja jsem poridil vcelstva protoze to chtel tatinek, byvaly vcelar, urcite ne proto, abych delal "vyvar" na medu. Za cely zivot jsem snedl maximalne 5 kg medu, doma mam jeste ctyri plne ctyrlitrove sklenice z tatinkovych dob. Mrknu na to a uvidim, jestli by nekdo mel zajem o med a pozdeji posoudim vlozene investice kontra uzitek.
Když děláš své hobby na takové úrovni, že se to stejné mnohým nedaří a to samé nedokážou vyprodukovat, ač by chtěly sebevíc, tak není problém na tvých znalostech a tvé šikovnosti vydělat nějaké peníze. Ty ti pomohou i při dalším zdokonalování a rozvoji tvých koníčků. Stále je to hobby. Jsou to peníze "navíc", které tě "neživí" a nepotřebuješ je k obživě ani částečné.

Ale napsat, že levné známky jsou hobby a cenné známky už nejsou hobby .......?
To myslíš vážně???

To když se potkají dva chovatelé psů a jeden má bezcenného podvraťáka a druhý má šlechtěného fešáka s papírama, tak nejsou oba hobbychovatelé????
ha ha ha! tak kdyz mas nejake peníze "navíc", které tě "neživí", tak bys me je mohl klidne poslat, nebo ne?
Ja jsem psal, ze jsme sbirali pekne barevne znamky a navzajem mezi sebou menili za jine a pod. To byla jen takova zabava. Ale kdyz to u nekoho potom to hobby prejde na sbirani jen znamek cennych a jeste s kalkulovanim, uz neni hobby znamky ale uz to smeruje k zisku, k vydelku a ty znamky se stanou jen vyrobnim prostredkem, stejne jako soustruh, lopata ci bagr.
A u tech psu vych to videl tak, pokud chod majitele s podvratakem ci slechtenym pekne na prochazku a sbiraji hovna.co nechavaji na chodnicich a nenechavaji je ochcavat vsechny rohy, budou to radostni hobby chovatele psu. A kdyz pristoupi k rozmnozovani a naslednemu prodavani a budou-li chtit vytvaret zisk, tak uz jejich hobby prejde ve vydelecnou cinnost a pejsci se stavaji vyrobnim prostredkem a pritom je mohou mit i radi. Myslim ty pejsky.
A podvrataka nikdo asi rozmnozovat nebude ale nejspis se hobby chovatel uchyli k plemeni, ktere momentalne frci, stejne jako si nejaka firma poridi nejaky novy bagr a ne stareho belorusa. Kde je potom mezi nimy rozdil? Ja zadny nevidim
Nějaké peníze "navíc" z mojich koníčů mám. Ty mě opravdu neživí a jak říká manželka, jsou to peníze na moje blbosti.
Posílat ti je zatím nehodlám, protože je to demotivující a ty by ses ve svých hobby nezdokonaloval. Až se trochu vypracuješ, tak ti hobby taky něco vydělá a uvidíš, že to zůstane stále hobby.WinkWinkWink
Stran: 1 2
Referenční URL's