Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak zakrmit v čechoslováku bez medníku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Prosim vas, v krajnim cechoslovaku, kde ale neni mednik a ani jej nemam, se nam uchytil roj a ja bych jej rad zakrmil. Jsem zacatecnik, musel jsem to rychle prevzit po otci. Je to slabe vcelstvo, stahnul jsem je na 4 ramky a pridaval jim 5ty ramek nevytoceny, ten zpracovali. Ted jim chci dat cukr, ale premyslim, jak jim ho dat. Je mozne, abych za ten paty ramek, za sklicko, ktere je ale u dna nezakryte, takze vcely mohou lezt dozadu, polozil flasku na nejake spaliky a vcely pod ni budou brat? A nebo jsem tu jeste nasel takove korytka, ktere se prej davaly drive na zakrmeni, na misto ramku dozadu. Ale jak to prosim mam udelat s korytkem, kdyz tam naliju cukr, aby se vcely netopily? Neco do nej davat? Dekuji
Třeba 4l lahví s prosakovacím víčkem položeným na dva špalíky za poslední rámek.
Pokud použiješ nalezené krmítko - keramzit, korkové špunty, plovák z lehkého dřeva apod. Ovšem pokaždé když budeš přilévat musíš všechny včely z krmítka vyklepat jnak jich část utopíš.
Já používám kortýtkové krmítko. Dává se do něj plovák (mřížka slepená ze špejlí, nebo tenké balzové prkénko s vyvrtanýma dírama), dá se pouužít i kuchyňská utěrka ( taková ta barevná hadra co se s ní utírá kolem dřezu). Když chceš krmítko naplnit, fokneš do něj dým , včely se naštvaně odebéřou ven a opatrně krmítko doleješ.
Na TBH mám vymyšleno krmítko z kanystru od kapaliny do ostřikovačů. Ve víčku je díra do které zasunu hadičku z infuzního setu, a druhou stranu hadičky zasunu do úlu . škrtícím kolečkem pak nastavím požadovaný průtok. Kanystr se postaví na střechu a roztok postupně vykapává do úlu. Kontrolovat můžeš na kanystru ( uděláš si značku fixem)
Určitě je při tak slabém včelstvu lepší použí vnitřní krmení je vcelku nepodstatné jaké vybereš krmítko jen se musí vejít za rámky.Sice to má tu nevýhodu že se musí do včelstva ale zase si včelstvíčko krmení lépe ohlídá.Hlavně je potřeba udělat opatření proti loupeži u tak slabého včelstva hodně zůžit česno tak na 1-2 včely.Hlavně mu nevkládat v této době plné zásobní rámky ty jsou obrovským lákadlem,to pak je loupež natotata.
Zdravím a přeji pěkný den.Korýtko se dává do zaskleného okénka,vyndá se stavební rámek,zasune korýtko,přidá se skleněné okénko,které je poloviční,v korýtku musí bý sítka ,která nedovolí včelám prolézat za okénko.Po nalití roztoku dej nahoru loučku na ktrou včelky lezou a neboj se neutopíš žádnou.Krmení můžeš nalévat jak bude potřeba a posunováním okénka dozadu můžeš dělat mezeru pro další rámek,las krmením to nepřeháněj.

Toto krmítko nemělo chybu a na svojí dobu bylo vynikající,já krmím 4 l lahví s prosakovacím víčkem a komínkem asi 4 cm vysokým které navléknu na hrdlo lahve s víčkem a krmím do otvoru ve strůpku rovnou otočenou lahví komínek utěsní otvor a včelky se nemačkají a odebírají krmení přez víčko.Já krmím roztokem ale můžeš krmit hrubým krystalem zalitým vodou a také totak jde.
Zdravím rad by som sa spýtal koľko zásob dopĺňate včelám na zimu??Tento rok bola u nás medovica a vybral som im skoro všetko čo sa dalo z plodiska. Ostalo tam fakt len minimum. (zakrmujem invertom apivital) Zatial som každej rodine doplnil 13kg invertu.

Ďakujem
S invertem jako doplnenim zasob nemam zadne zkusenosti. Pokud ale zimuji jen na jednom nastavku 37x30, tak koukam aby holky mely alespon cca 15-17Kg cukrovych + vlastnich zasob.
Čechoslováky zimuju jen na jednom nástavku (11 rámků) Dostávají 2x 13L roztoku 3:2.
Absolútne neviem akú má apivital výdatnosť resp. koľko kg zásob uložia z 1 kg sirupu.Neviete mi niekto poradiť??
Píšu, že sušina 72,5 %, tak by som to prepočitoval na cukor.

http://www.apivital.cz/cukr-pro-vcely-bezpecne-zimovani

Predáva sa to na kilá, teda 10 Kg Apivitalu = 7,25 Kg cukru.

Ak chceš vedieť presne koľko Kg zásob je z 10 Kg apivitalu , tak ich skrm a skontroluj zásoby Wink
(04.09.2015 13:50)ZdenekM napsal(a): [ -> ]Čechoslováky zimuju jen na jednom nástavku (11 rámků) Dostávají 2x 13L roztoku 3:2.

2x13 litrov? To je cca 20kg cukru, keďže pri pomere 3:2 vznikne z kg cukru cca 1,3 l roztoku... Nie je to veľa? Toľko sa bežne dáva do včelstiev v 3 či 4 NN pod horami a v horách... Ak zoberiem, že majú min. 5kg vlastných a dá sa im ešte 20kg, tak majú cca 25kg zásob na zimu, čo je pre jednonadstavkové včelstvo zbytočné. Tu sa také včelstvá kŕmia 8kg, kto dá 10 ten už dal tak, že do konca apríla nemusí do včiel pozerať, či netrú núdzu...
No ja davam cca 9kg cukru vo forme roztoku 3:2 na vcelstvo, pricom z plodiska nic nevytacam nikdy, zatial nebol problem a na jar vzdy dostatok zasob. Ale asi to zavisi aj od uteplenia ulov a sily vcelstva.

To krmenie bez medniku, skoda, ze som neodfotil, ale vyuzil som pekne dni na konci augusta a krmil som doslova "bez medniku", kedze mam styri odlozence po dva v predelenom CS nastavku a nemam na to uz co polozit Smile - 4L flasa hore pred zotmenim, okolo som polozil nejake uteplivky a skoro rano odobrat prazdnu a nahodit strechu.
(02.09.2011 8:07)Radek Krušina napsal(a): [ -> ]Třeba 4l lahví s prosakovacím víčkem položeným na dva špalíky za poslední rámek.

Videl som i gýblik s cukrovým roztokom + slama v ňom za posledný rámik.
Zdravím.

Neviem pochopiť,prečo zimujete v jednom nádstavku.V auguste,kedy sa doplňajú zásoby je v plodisku ešte veľa plodu,včely majú vytvorené zásoby pelu a kde chcete podľa Vás dať 15 - 20 kg zásob.Ja som už niekoľko krát uviedol môj technologický postup ošetrovania včiel a ja mám celoročne plodisko o dvoch 10 rámikových nádstavkoch rámikovej miery 37x30 cm v ktorých i zimujem.V sezóne včelárim na 5 nádstavkoch / 2 plodiskové a 3 medníkové /,čím vytváram veľmi silné včelstvá,ktoré sú schopné dokonale využiť znáškové pomery danej oblasti.Pri zimovaní v dvoch nádstavkoch nie sú problémy v jarných mesiacoch a prakticky poprvé pracujem so včelstvami až keď kvitnú čerešne.

Bojo.
Dnes som sa pýtal tuzemských včelárov ako a koľko zakrmujú.Dozvedel som sa že večšina zakrmuje 10-12 kg (cukru) a to vraj ešte na jar tam toho dosť majú tak im to zoberú a použijú buď pre roje alebo doložence.
Zdravím.

Pavel,nie je rozhodujúce koľko zakrmujú,ale podstatné je,aby na zimné obdobie mali zásoby 15 _ 20 kg,to znamená,že keď by si im nechal dostatočné medové zásoby,tak by si nemusel vôbec skrmovať cukor,čo však z ekonomických dôvodov sa nedoporučuje.

Bojo.
Asi ti nikdo přesně neodpoví, neoť cukr včely invertují a odpaří vodu z roztoku na necelých 20% v zimních zásobách. Třeba 33-18 = 15% vody jde pryž z cukrového krmení. Pokud jde o invert, mívá o deset procent vody míň a je třeba odpažit třeba jen 8% vody, tedy poloviční spotřeba energie.
Navíc zásoby se taxují i s vodou ale nikdo není přesný na 2O%. Smile

Takže to moc neřeš, pokud chceš být v klidu, počítej, že v litru je kilo cukru nebo si to spočítej ještě přesnějiSmile

A poptej se včlařů okolo, jak velký věnec zásob v rámku považují za minimální. Kdysi mi řekli že 5cm je dostačující a myslím, že se silnějími rohy by to i včely snad přežily. Ale já to nikdy neriskl. Smile
U nás do utepelných úľov pri včelstvách zimovaných na jednom VN dávajú 8 - 12kg cukru. Tí s 12kg cukru naozaj na jar odoberajú zásoby. Ono ak si to zoberieš podľa nemeckej literatúry, tak maximálna spotreba včelstva v zimných mesiacoch je 15kg. Ak vezmeme do úvah, že majú v úľoch min. množstvo zásob, t. j. 5kg, tak potom pri včelstve obsadajúcom 10 rámikov pred kŕmením sa vychádza zo vzorca 1,5kg cukru krát počet rámikov obsadnutých včelami mínus prítomné zásoby v plodisku. Čiže pri správnom ošetrovaní, ak zostane min. 5kg v plodisku a včelstvo plne obsadá celý nadstavok (10 rámikov), tak je to 1,5*10-5=10kg, čiže toľko treba dodať. Nutné je však povedať i to, že väčšinou sa nezimujú včelstvá o sile 10 rámikov (pokiaľ hovoríme o klasickom dvojpriestorovom včelárení), ale 6 až 8 rámikové. A tu už sa ten výpočet mení. 1,5*8-5=7kg. Dlho som nechápal, ako môžu také malé množstvá cukru stačiť. Až som prišiel na to zimovanie slabších včelstiev, čo mi potvrdili okolití včelári. Ale dá sa to aplikovať len pri oblastiach s letnou znáškou. Má to však množstvo nevýhod...
Stran: 1 2
Referenční URL's