Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Světlí kleštíci a technika rychlejší destrukce prokousáním plodového víčka roztočem
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Jak to, že po léčbě v určitou dobu začnou padat světlí roztoči VD? Jde mi v otázce jak o techniku roztoče, protože jsem si všiml, že se samičky dokážou prokousávat víčky a zakládat tak nové hnízda v buňkách larev mnohem intenzivněji, tak na počítání jeho vývojového cyklu a nakonec vysvětlení - jakto, že se zasáhne léčivem světlý roztoč a ten spadne na podložku kde ho identifikuje chovatel.

Co se identifikuje světlým roztočem na podložce? Probíhající prokousávání víček roztočem a s tím v průměru pozměněné počítání jeho vývojového cyklu, resp. jeho zkrácení?_gp_
Já k tomu přistupuji velice jednoduše.
Čím víc světlých roztočů, tím je pravděpodobně větší reprodukce kleštíka.
Určitě je to námět na různá zkoumání do budoucna.

Těžko říct, kde jsem slyšel či četl jak se dostanou na podložku, zřejmě částečně groomingem, či neplodností a dožitím těchto některých nových samiček. Ty nejsvětlejší exemláře zřejmě budou nedovyvinuté samičky z reprodukce.

Ale proto bych nepsal tento příspěvek, není to pravděpodobně nic, co by Ti mohlo nějak pomoct.
Zaujalo mě ale, že bys měl zkušenosti s tím, že by kleštíci prokousávali víčka a vylézali z napadených buněk. Není to třeba odvíčkování napadených buněk včelami s vykousáním napadeného plodu?
Můžeš prosímtě o tom něco bližšího?
Zatím jsem o tom neslyšel.
Jestli můžeš napsat, co jsi pozoroval?
Napsat můžu, stačí ponechat delší dobu trubčí napadený plást a samičky si prodřou cestu přes víčko. Pokud jim samozřejmě nezatarasí cestu např. zvápenatění, které u napadených trubčích larev často vidím. U probíhajících destrukcí na plochách dělničího plodu to je podobné v tom smyslu, že instinkt více samiček v jedné buňce prostě k tomu také logicky velí v situaci opustit buňku když nemám místo, ale volné buňky jaksi došly.

Má někdo jinou odpověď jakto, že po zásahu léčivem padají v určité úrovni napadení světlí roztoči?_gp_
Svetlý klieštik = samček.
Gusti, čím by to klieštik robil, nemá hryzadlá na otvorenie viečok na bunkách. Bunky skôr náhodne otvárajú samotné včely, pozoroval som to v čase, keď napadnutie plodu Vd bolo enormné a mal som pevné siete v dnách úľov. Všetok odpad som nachádzal na monitorovacej podložke (včely odpad nemohli vyniesť z úľa), často to boli tykadlá a nohy nedospelých imág v bunkách. Včely nemuseli bunky otvárať len pre ich obsach, ale i stav plodu. Ale všeobecne to súviselo s premnožením klieštika vo včelstvách a vtedy to bolo vždy zlé. Anton
(07.09.2011 1:50)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]Svetlý klieštik = samček.

Ještě dodám,že sameček je podstatně menší než samička a bílý jedinec velikosti samičky je ještě nevybarvená mladá samička.
(07.09.2011 7:28)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Gusti, čím by to klieštik robil, nemá hryzadlá na otvorenie viečok na bunkách.

Tak to doopravdy netuším, možná jde o prodírání krunýřem nebo o jiný pohyb, kterým dokáže "samička v depresi" narušit víčko a přemístit se jinam. Samička VD přeci dokáže založit hnízdo, kde vychovává mladé roztoče. Prostě jako kvočna. A u toho děldá dost pohybů, kterými dokáže také něco. ... Jak jsem napsal. Pokud nechám plodové napadené rámky třeba v sezoně během vytáčení u medometu déle (2-4 dny) bokem od včel, tz, že dělnice nijak obsazují víčka, nalézám prodřené, otevřené plodové víčka, třeba ve stadiu zamotávání a svlékání, co viditelně byly otevřeny a otvor je tak pro samičku VD. Jestli budu mít možnost, tak k tomu sem přihodím (asi to bude trvat - úkol na příští mednou sezonu) nějaké foto. Na internetu kupodivu napadený včelí plod není nijak ohromě zdokumentovaný, nenašel jsem fotku s tím, žeby tam byly otvory po průlezu samičkou. Asi to budu muset napravit._gp_
Referenční URL's