Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Parafínování
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Jako začínající včelař bych rád nové včelí úly naparafinoval. Může mi někdo prosím napsat, kde nebo u koho je možno toto provést nebo objednat ?
Tuším, že impregnaci parafínem provádí pan Jaša, Kněž.
Doplním Petra adresou: www.vcelarstvi-jasovi.cz
V nabídce zatím nemá, ale za zeptání člověk nic nedá ...Wink
Tak tak, v nabídce na internetu to nemá, ale dnes jsem nabídku na parafinování od něj to četl v říjnovém Včelařství.
Mohl bys i u mě, ale máš to trochu z ruky...
Na aukru prodávají parafín, neznám ceny, dávám odkaz (jestli se mi to podaří)http://aukro.cz/parafin-na-svicky-dwc-54...92156.html
Aukce skončena
Je více druhů parafinu s různými vlastnostmi. Parafin vhodny na parafinovani nástavků

[Obrázky: Paramo_parafin_60_62.jpg]

Nekupujte na aukru, kupte přímo od výrobce:
Paramo a.s., Přerovská 560, 530 06Pardubice
(22.02.2012 11:05)Jan Fišar napsal(a): [ -> ]Je více druhů parafinu s různými vlastnostmi. Parafin vhodny na parafinovani nástavků

[Obrázky: Paramo_parafin_60_62.jpg]

Nekupujte na aukru, kupte přímo od výrobce:
Paramo a.s., Přerovská 560, 530 06Pardubice

bohužel jsem to v nabídce nenašel kolik stojí?
Loni stálo 25 kg - 1068Kč
Často keď sa začítam do tejto témy, rozmýšľam prečo by som mal parafínovať. Je to skutočne potrebné alebo je to len móda, od ktorej si včelári sľubujú ochranu včelstva pred postihnutím MVP svoje včelstvá, prípadne ako ochrany úľov pred ich znehodnotením. Pred MVP svoje včely neochránim a úle na včelnici chránim vhodnými plechovými strieškami. Mám aj 45 ročné úle a stále sú v dobrom stave, tak prečo by som mal zvyšovať svoje náklady na túto činnosť, keď mojím cieľom je mať zo včiel aj úžitok, preto vždy ak mám urobiť nejaký "komponent" k svojmu koníčku, vždy prehodnocujem či to potrebujem a či mi prinesie npr. kvalitu získaného medu a uľahčí prácu s včelami. To musí posúdiť včelár sám. Anton
Parafínování nového úlu je jen povrchová úprava, která prodlužuje životnost dřeva, s MVP nemá nic společného. Parafínováním se docílí dostatečného prohřátí dřeva do hloubky, čímž by došlo k likvidaci spor, ale ruku na srdce, kdo parafínuje použité nástavky?
Je otázka, zda to prodloužení životnosti je úměrné pracnosti a ceně parafínování.
Já o parafínování předloni, když jsem kupoval úly, také přemýšlel, ale nikdo v okolí kotel neměl a jezdit 100 a více kilometrů by bylo dosti neekonomické.
A přírodní dřevo vypadá opravdu pěkně.
Hovoří se zde o parafínování nástavků. Není mi ale jasné, zda je možné takto ošetřit i palubkový nástavek ve kterém je uvnitř polystren? Děkuji za reakce.
V žádném případě, pouze celodřevěné úly. Parafín má teplotu okolo 160 °C, což by se polystyrenu, ani jiné izolaci moc nelíbilo.
Před časem jsem četl, že někdo někde používá k impregnaci/dezinfekci nástavků místo parafínu fritovací olej......ale nemůžu o tom za boha najít žádné informace. Má někdo k dispozici nějaký odkaz, nebo i praktickou zkušenost?
Tak jsme dnes prvně parafínovali, odkaz na youtube zde:


......každá strana 30 sekund, teplotu jsme měřili gastro teploměrem, kterej ale navrchu asi pořád chladnul...takže teplotu spíš hádáme okolo těch 140°-190°......příště pro kontrolu lepší teploměr. Bubliny šly ze dřeva ale vždy a každopádně. Nerezová lorna je to veliká, dají se v ní máchat dva nástavky najednou, což jsme pak taky dělali. Spotřeba plynu zcela zabedbatelná (vařič sice 7kW max, ale kohout při udržování teploty max na 10-20ti %). Ten den jsme naparafínovali vše potřebné na sezónu, tedy 37 nástavků a 6 den (úlové dno). Spotřeba parafínu - asi 5 kg. Od parafínování si slibujeme především 100% desinfekci použitých nástavků plus hloubkovou impregnaci dřeva a tedy náležitou životnost nástavků.
S parafínováním mi pomáhal Milan Valenta, za což mu bude poděkování vyjádřeno nehynoucí slávou. (-;
(23.04.2013 21:33)Libor V. napsal(a): [ -> ]Před časem jsem četl, že někdo někde používá k impregnaci/dezinfekci nástavků místo parafínu fritovací olej......ale nemůžu o tom za boha najít žádné informace. Má někdo k dispozici nějaký odkaz, nebo i praktickou zkušenost?

Ja som tu už raz spomínal, že som bol účastník zájazdu poľských včelárov v Maďarsku, kde majiteľ 200 včelstiev t.j. 1200 debničiek a všetky ich mal "ofritované". Kupoval najlacnejší jedlý olej, tie debničky dobre vypadali, no zdá sa mi, že boli nafarbené na šedo, no nie som si istý. Napriek tom po piatich rokoch sa uňho vyskytol mor včelieho plodu a prišlo pálenie, no to zrejme nesúviselo s tým, že úle mal fritované. Aj impregnácia parafínom je len na predĺženie ich životnosti.
(28.04.2013 7:43)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]....Napriek tom po piatich rokoch sa uňho vyskytol mor včelieho plodu a prišlo pálenie......Aj impregnácia parafínov je len na predĺženie ich životnosti....

Při vší úctě pane Turčáni nevím, jestli se tu pouštět do debaty o desinfekci úlů, respektive o hygieně obecně. O tom už bylo napsáno i řečeno dost. Co se "výskytu" moru týče, asi nikdo z nás jeho situaci posoudit neumí, tedy jak se tam ten mor "vyskytnul"....pokud přišel silný infekční tlak zvenčí, tak to je pak jiný písnička a čistý nástavek sám o sobě ten mor samozřejmě nezabije.
Každopádně dekontaminace úlů, resp snaha o minimalizaci infekčního tlaku ve svých včelstvech jistě není od věci. Ale pokud se mi to nebude chtít z různých příčin dělat, jistě si k tomu nějaký důvod najdu. Ať se daří, Libor.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's