Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Sledování teploty v úle
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
A jak Miloš chtěl, zakládám tedy toto téma o sledování teploty v úle.
Ahoj,

o měření teploty v úlech píše na své stránce http://jjvcela.sweb.cz/ Honza Jindra.

Zdravím Honza
Zajímavý projekt je i zde:
http://wirelessbee.xeres.cz/cs/

Mě jde s píše o to shrnout zásady, tedy:
  1. kam umístit čidlo aby dávalo správné hodnoty vypovídající o "pohodě" včelstva
  2. musím se snažit aby čidlo bylo malé (tedy jen nějaký malý termistor na drátu), nebo je akceptovatelné bezdrátové čidlo (velikost asi 4*8*2cm) "voperovat" do rámku?
  3. bezdrátová čidla pracují na frekvencích 433 MHz nebo 868 MHz. Nebude to včelám vadit, když takového "trojského koně" vpašuji do úlu?
  4. co mi vlastně ty hodnoty o teplotě říkají, tedy co je normální, co je problém a co už je "průšvih"
Co se týče komerčně vyráběných teploměrů těch je nepřeberné množství, např. teď je jeden v akci v Lidlu s čidlem na drátu za 90Kč, nebo široký výběr je i zde: http://shop.fkt.cz/teplomery-a-vlhkomery/c11590/
Ani mi nejde o tip na samotný teploměr jako o zásady použití a metodiku zpracování naměřených veličin. Pokud má někdo sofistikované řešení jako uvedený projekt, rád se poučím, ale myslím že většině včelařů bude stačit "obyčejný" teploměr co koupí v krámě a který si zapamatuje minimální a maximální hodnotu, což je většina komerčně vyráběných digitálních teploměrů.
(17.10.2014 8:19)KaJi napsal(a): [ -> ]Tento týden jsem viděl v Lidlu "infra" teploměr asi za 500, ale tam je otázka jak fungují a pokud by se to nakalibrovalo na standardní materiál na strůpku (lesklé věci dělají problémy), nebo namířit po nadzvednutí PS desky na spodek desky, mohlo by to taky fungovat.

(17.10.2014 8:25)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]infra teploměr mám,je dost nevyzpytatelný,ale vyzkouším ho a napíšu jak jsem dopad

Už máš nějaké poznatky ? Nechci tě honit ale kdyby ten teploměr byl použitelný, koupil bych ho dokud je k mání Big Grin
Infrateploměr není zázrak - je to trochu fyziky a nebudu se zde ztrapňovat.Wink První co mi "nešel" jsem měl v ruce před 1985Smile
Protože měření lekslých předmětů je složitější o korekce tepelné emisivity či tak nějak.

Ale pokud bude strop ze sololitu atd tak pak bude v pohodě. Zvlášt když to bude na všech strůpcích stejné. Na igelit atd . tam je to už problém.
Ale do deseti úlů - drátový za 60 až 90 Kč je jistota.
určitě si to kup na rychlou informaci je to dobré
Z mého pohledu jsou zajímavé tyto stránky
http://www.dobravcela.cz/temp.php
Ještě třeba nevím, jaký materiál na na výrobu nástavků budu používat. Tyhle údaje můžou být velmi užitečné.

Letos jsem taky zkoušel měřit teplotu v úlu, naměřené hodnoty mají možná význam pro začátečníka a jeho představu, co se uvnitř s teplotou během sezony děje.
Dál už to dělat nebudu, nevidím v tom žádný přínos.

Pro mě bude zajímavěší úly vážit.
Koupil jsem teploměr a zkouším měřit teplotu v úle, tak jak jsem to slyšel na přednášce pana Jindry a viděl na jeho webu. Čidlo jsem dal co nejblíž nad včely ve chvíli, kdy byly lehce už v chomáči ( venku 6-8°C ) . Jedny dokonce zůstaly sedět v horním nástavku, takže tam je teploměr rovnou pod sololitem.
V neděli jsem kontrolovat teplotu a nejsem z toho moc moudrý. Venkovní teplota cca 12°C ( souhlasilo s jiným venkovním teploměrem ) a v úle 14,5°C . Z toho bych skoro usuzoval, že by ve včelstvu už neměl být plod, ale tomu zase moc nenahrává výskyt úplně světlých VD na podložce.
Máte někdo zkušenost jak toto měření interpretovat ?
Z toho je vidět, jak zbytečné je zateplování úlů.
Teploměr musí být uprostřed plodiště nebo ve středu chomáče. Nezbude, než včelstvo rozhodit a čidlo teploměru dát do první prázdné buňky pod medný věnec v místě předpokládaného plodování (pokud právě neplodují) a čekat, až se tam střed chomáče posune a začne plodovat. Pokud plodují, tak doprostřed plodu do volné buňky. Jakékoliv jiné měření je zcestné (jednobodové !), protože nevíme, kde se vyskytuje okraj chomáče. S teplotou a se stahováním a rozbíháním se teplota výrazně mění.
Jen doplním Pavla - zbytečné je také (podle mého názoru a zkušeností) jakékoliv měření teploty nad chomáčem. Nejsem fyzik a tomuto předmětu uctivě vykám, ale představa, že teplo z chomáče včel stoupá nahoru a tam se drží, je jen přání...
(Dost často jsem to zde na VF zaznamenal - ať v souvislosti se zimním chomáčem nebo s odparem KM stropními odpařovači v sezóně.)
Proč tomu tak je jen odhaduji - tepelné ztráty jsou vyšší než produkce tepla?
Každopádně když si dáte do každého nástavku 2 čidla (NN systém o 3 nástavcích), tak velmi často uvidíte na horních teploměrech nižší teplotu než na středních či dolních.
Už jsem se před nedávnem odkaz na fotky dával do jiného vlákna, omlouvám se za opakování, ale vypoví to víc, než tisíc slov: http://www.vcelky.cz/proskleny-ul-a-pane...lomery.htm (srolujte až skoro na konec stránky).
(27.10.2015 18:25)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Z toho je vidět, jak zbytečné je zateplování úlů.

V době bez plodu možná. Ale co v době, když se to rozjede?
Uvnitř 36, venku o víc jak 20 méně ......
K Jakubovi asi takto:
Záleží na tom, jaké se v úlu ustálí proudění. Teplý vzduch vždy stoupá a je hnacím motorem tohoto proudění (v zimě včelky vzduch "nehoní" křídly jako v létě). Teplota je pak dost rozdílná napříč rámky pod strůpkem. Záleží na tom, ustáleném proudění a na tom, kde vznikají "hluchá místa" bez výměny vzduchu (ta velmi studená). Proto také horuji za to, aby se se strůpkem ale i s dílem na podzim a v zimě nic nedělalo. Včelky zastaví a zalepí mezery tak, aby jim to proudění (velmi mírné) vyhovovalo. Nejlépe je to vidět na volné stavbě.

"""V době bez plodu možná. Ale co v době, když se to rozjede?
Uvnitř 36, venku o víc jak 20 méně ...... nic moc se nezmění. Bez plodu je uvnitř o 7 až 9 °C méně. Jen o něco se zvýší tepelné ztráty, ne až tak prostupem tepla, ale větráním. Zvyšuje se spotřeba kyslíku. Vliv stěny úlu má pramalý význam vůči tepelným ztrátám. Stěna úlu má vliv pouze na rychlost změny teploty v úlovém prostředí (vyšší/nižší akumulace, prohřívání/zchlazování zvenku). Pokud je v úlu dostatek medu, tak tepelně technické vlastnosti úlu nemají prakticky žádný význam. Med je velký akumulátor tepla, který kompenzuje náhlé teplotní výkyvy (den/noc).
Mé nevelké zkušenosti s měřením teploty jsou zatím jen z loňského roku, ale shodují se s tím, co má na webu
ing Jindra na http://jjvcela.sweb.cz/teplomer.htm.
Teploměry jsem vložil 12. října 2014 do pěti úlů. Namátkově jsem u dvou zkontroloval, zda ještě plodují a našel nevelké množství převážně zavíčkovaného plodu. Čidla jsem umísti "naslepo" do horní části chumáče. Proto zeploty byly značně rozdílné.
Nejnižší byla 16.7 C. nejvyšší 27,2 C.
Koncem října se začaly teploty v jednotlivých úlech snižovat a to skokem, všechny pod 10,0C
Zase jsem orientačně 2 úly prohlédl a plod nenašel.
Podstatné nebyly absolutní hodnoty nýbrž ten prudký pokles skokem.
Neměl jsem v úmyslu tyto výsledky někdy zveřejňovat, protože to nebyl žádný "výzkum", pouze má osobní snaha zavčas zachytit dobu, kdy včelstva přestala plodovat.
Napsal jsem ho nyní proto, že poslední příspěvky v tomto vlákně vyzněly tak, že měření s čidlem umístěným naslepo nám nic neřekne.
Teploměry ve včelstvech mám i letos a jakmile teplota prudce klesne, budu léčit.
Ano je to tak, čidlo to chce zasunout mezi včely ne jen položit do horního nástavku. Není nutno se trefit až k plodu. Nejde o měření absolutní teploty, ale o zjištění okamžiku poklesu v době po vyběhnutí posledního plodu.
Moje současná měření ukazují, že se většina včelstev minulý týden opět rozplodovala i při otevření všech oček. Ošetření nás bude čekat nejdříve až v druhé polovině listopadu.
(27.10.2015 19:14)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]Jen doplním Pavla - zbytečné je také (podle mého názoru a zkušeností) jakékoliv měření teploty nad chomáčem. Nejsem fyzik a tomuto předmětu uctivě vykám, ale představa, že teplo z chomáče včel stoupá nahoru a tam se drží, je jen přání...

Psal, že teplý vzduch postupuje ke stěnám a celou dobu se ochlazuje a pak padá podél stěn dolů. Ten teplotní gradient je však značný a teplota v chumáči a nad ním může být dost rozdílná. Ta konvekce tam ale je.
JKL: Rozumím - nenapsal poslední větu tak, aby nešla pochopit i jinak než jsem myslel... Nezpochybňuji samotné stoupání tepla nahoru, ale stoupání + držení se teplého vzduchu nahoře o takové teplotě, jako je chomáči. Až do doby, než jsem to viděl na teploměrech, mi přišlo, že by to tak mělo být. Ale izolace strůpku na to prostě nestačí. A situace je - podle informací od V. Šumery výše - obdobná i v polystyrenových úlech (já mám dřevěné).
"Sledování teploty v úle" je len orientačné a nič nehovoriace o stave včelstva.

Teploty v úle na rôznych miestach nehovoria o včelstve, ale o konštrukcií úľa.
Všetko sú to len relatívne údaje podľa toho aké je ročné obdobie, či je včelstvo stiahnuté do chumáča, kde sa chumáč nachádza, či je úľ hermetický zalepený propolisom, či sú otvorené očka, aké steny má úľ, veľkosť úľa, aká je vonkajšia teplota...

Včely svojím zostavením do chumáča vytvárajú "úľ" v úle. Tak to vnímam ja.

"Nezbude, než včelstvo rozhodit a čidlo teploměru dát ..."? Načo? Jedine že by som pripravoval nejakú vedeckú prácu o živote včiel, konštrukcii úľa, alebo propagačný materiál na úle. Robiť závery aj z takého "vedeckého" merania treba opatrne a treba uvádzať všetky okolnosti.
Nemám potrebu sa tým zapodievať, a zhrnutie som napísal v jednej vete Včely svojím zostavením do chumáča vytvárajú "úľ" v úle.
Co vy na toto: BroodMinder

Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's