Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Osetreni proti varoaze v Rakousku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Zdravim vespolek,

posilam zajimavy link na forum rakouskych kolegu.

Pro ty co nevladnou nemcinou, tak strucny vycuc je, ze v soucasne dobe leci Rakusane kyselinou mravenci a stavelovou. Bayer se snazi pres rakouske oblastni svazy vcelaru protlacovat BAYVAROL - bude to neco jako nas gabon ale s ucinnou latkou Flumetrin. Rovnez nervovy jed.Jelikoz maji jiz Rakusane za sebou, co nas pravdepodobne muze jeste cekat (neucinnost vsech pyretroidu a nasledne masivni uhyny), tak se snazi byt na poplach, aby nebyl Bayvarol od Bayeru v Rakousku schvalen. Radeji preferuji nejake rozumne procento uhynu kazdorocne a praci s kyselinou mravenci a stavelovou nez tvrdou chemii, rezidua leciv ve vosku a medu a rezistentni roztoce a nasledne velke uhyny. Na tom foru je cca 90 % proti Bayvarolu a 10 % pro. U nas je myslim to procento opacne- nu coz skoda.

P.

http://www.bienenforum.com/forum/showthr...ches/page3
Citace: ...ist nur FORMIDOL von BEEDOL (unserer BAYER).

Pavle, ale toto porovnanie si trochu prehnal, nie? Fa. Bayer tieto prostriedky vyvíja a VÚV Dol aplikuje. Aj finančné zázemnie je neporovnateľné.
Ahoj Vojtechu,

VUV DOL ma sve registrovane vyrobky, ktere urcite i vyvinul - Formidol, Varidol, Gabon. Co do velikosti a hodnot obratu a sire zaberu jejich vyrobnich moznosti je samozrejme srovnat nejde.

P.jeste jsem dostal odpoved, ktere latky proti varoaze jsou v Rakousku oficialne povoleny - Apiguard (Thymol), Apistan (Fluvalinat), Perizin (Coumafos). Amitraz oficialne povoleny neni, ipresto, ze se v porovnani s vyse uvedenymi vyrazne drive odbourava. Jeste jedna zajimava informace je, ze zadne leceni v Rakousku neni povinne. Takze kdo leci vcely ma a kdo ne, tak asi brzy zkonci.
To by me zajimalo,jak by to dopadlo u nas, kdyby leceni nebylo povinne.

P.
Varidol, Formido, Gabon - to všetko sú aplikácie známych lárok (amitraz, kys. mravčia a acrinathrin alebo tau-fluvalint.

Fa. Bayer sama vyvíja obdobné látky. Inak coumaphos je asi to najhoršie, čo sa dá do včiel vložiť. Vo vosku sa intenzivne ukladá a vôbec neodbúravá. Po pár rokoch je takýto vosk nepoužiteľný. Organofosfát - nepripomína vám to niečo?

Oficiálne povolený ešte neznamená "zakázaný". Amitraz je americký produkt, ktorý v krajinách, kde lobuje fa. Bayvarol, je obmedzovaný nie z hygienických, ale "finančných" záujmov.
Na to aby to bylo u nás jako v Rakousku je potřeba zabrnkat na místech jako Min. Zem. na správnou strunu. A to jsou finance na náhradu za úhyny. Protože když se přenese zodpovědnost za stav varroázy na chovatele, tak za co by měl dostat náhradu? Za to že se nechoval zodpovědně?
Ja co si vzpominam, tak nejaka nahrada za uhyn na varoazu byla tak pred 5 lety.
Myslis tedy, ze kdyz toho letos padne vice, ze neco vcelari dostanou ? Nevim, nevim.
Mozna se budeme divit vsichni. Radeji kdyby duvod nahrad za uhyny nebyl zadny. Smile
Me osobne by ten rakousky model vyhovoval vice, je totiz o zodpovednosti kazdeho vcelare za sve vcely a nic neprikazuje. Jak si kdo ustele, tak si i lehne.

P.
No Já doufám, že nedostanou nic. Ono už před těmi 5lety, byl několika lidmi z řad různých nižších složek ČSV vznesen slovní protest proti tomu, aby se cokoliv vyplácelo. A vím, že to skončilo nějakou dohodou, že když ti protestující, budou zticha a nebudou moc vystrkovat růžky, aby výplata náhrady proběhla, že se svaz postará o to, aby začaly organizace fungovat víc ve smyslu prevence a kontrol spadu. Uběhlo 5let a já si myslím, že šlo jen o to, aby se nějakým buřičům slibem zavřela ústa.
Zajímalo by mě kdyby měla proběhnout nějaká anketa, mezi jednotlivci, jestli zachovat stávající model ošetřování nebo změnu třeba podle toho Rakouska, jak by to dopadlo. Podle mě se by se do toho zapojili jen ti, co se o problém varroáza zajímají trošku hlouběji a mohlo by to dopadnout ve prospěch Rakouského modelu. A nebo je to jen můj optimismus.
(14.10.2011 21:10)Pavel Zajicek napsal(a): [ -> ]Zdravim vespolek,

posilam zajimavy link na forum rakouskych kolegu.

Pro ty co nevládnou němčinou, tak stručny výcuc je, ze v současné době léčí Rakušané kyselinou mravenči a šťavelovou. Bayer se snaží přes rakouské oblastní svazy včelařů protlačovat BAYVAROL - bude to něco jako náš gabon ale s účinnou látkou Flumetrin. Rovněž nervový jed.Jelikož mají již Rakušané za sebou, co nás pravděpodobně může ještě čekat (neúčinnost všech pyretroidů a následně masivní úhyny), tak se snaži bít na poplach, aby nebyl Bayvarol od Bayeru v Rakousku schválen. ...

Na tom úvodním dopisu, v němž tamní štýrský předseda, tedy president (což je filologicky vzato totéž Big Grin), žádá o stanovisko (http://www.bienenforum.com/forum/showthr...E4hnliches ), je hodně zajímavého. Je dosti "fikaně" a opatrně napsaný, jakkoli otázka i ta žádost o stanovisko je samozřejmě v podstatě legitimní ... Zaujala mne zejména věta: "Nun gibt es einige Hinweise, dass wider Erwarten mit einer zunehmenden Widerstandskraft der Varroa gegen AS zu rechnen sein wird." Nikde jsem zatím nezaznamenal, že by si V.d. byl schopen budovat jakousi resistenci na KM. Ale ono stačí vypustit naprosto nekonkrétně formulovanou větu ... a už se brouk v hlavě usadí ... (Nebo někdo z Vás zachytil podobný signál?)
Myslím je to poučné pro vnímání podobných (i budoucích) strategií u nás ... Moc o situaci v Rakousích nevím, četl jsem jen to, že je tam situace stran legislativy a předpisů, pokud jde o ošetřování včelstev proti varroóze, značně nepřehledná a v podstatě v jakémsi procesu přeměn (Pohl, Varroáza, např.) ... Každopádně je to moc poučné a díky Pavlovi za tenhle odkaz. Už jsem se tam zaregistroval a oprašuji terminologii. Bude se to hodit ... Myslím, že není vůbec od věci mít zde takovéhle téma, v němž se porovnává situace v okolních zemích ...
Jiří
Nejsem si na 100% jist, ale snad Bayer má více želízek v ohni - jednu s KM - mají látku která s ekologicky odbourává a udrží kyselinu mravenčí. Je to snad i na jejich českých stránkách. Musel bych to dohledat.

ALe spíš, když budete brouzdat na rak. stránkách, tak by stálo za to zjistit, jaké tam mají úhyny. Nebo co považují za normální.

Jestli se to nějak výrazně liší od našeho dobře organizovaného chaosu.
Referenční URL's