Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zábrana na myši
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
U nás je poměrně dost myší a byl jsem upozorněn na tenhle problém. Nenechal jsem nic náhodě a radši si udělal branky proti myším. Prozatím dobré zkušenosti. Včely bez problémů prolezou a vůbec jim to nevadí.
Teď se tyhle branky dají koupit. My jsme dostali kousek staré zábrany a tak jsme si udělali střih a můžeme si udělat branku třeba 60 cm dlouhou.
A stačí se stavit u klempíře a posbírat odstřižky z plechu. Zvolili jsme plech titanzinek nemusí se natírat. Střih má střižnou vůli 0.015 mm a tím nenechává otřepy (groty) a včelky se nemohou pořezat. A určitě by nebyl problém udělat, když ten střih mám hotový. Jenom jak pojedu za kamarádem pro nějaké ty odstřižky z plechu. Mohl bych páru vystříhat.

[attachment=36]
Keď po poslednom vytáčaní medu ruším kráľovskú mriežku, tak túto neodkladám do skladu alebo pod strechu úľa, ale ju položím na odoberateľné dno a tak zabránim votrelcom - myšiam v prístupe do úľa.
Hezké odpoledne,

kamarádi prosím o radu. Dnes bylo hezky, tak jsem se rozhodl vyčistit desky na měl a u jednoho včelstva jsem zjistil, že mám škodnou. Dostal se mi tam malý rejsek přes česno. Nováčkovská chyba dal jsem pozdě myší zábrany. Páchá mi dost velkou škodu na včelím díle. Velké množství víček a vosku na desce u jednoho včelstva. Překousal mi i kablík od čidla k teploměru. Jak ho mám vypudit bez zásahu do úlu? Děkuji za radu.
(13.12.2010 17:12)Renda napsal(a): [ -> ]Hezké odpoledne,

kamarádi prosím o radu. Dnes bylo hezky, tak jsem se rozhodl vyčistit desky na měl a u jednoho včelstva jsem zjistil, že mám škodnou. Dostal se mi tam malý rejsek přes česno. Nováčkovská chyba dal jsem pozdě myší zábrany. Páchá mi dost velkou škodu na včelím díle. Velké množství víček a vosku na desce u jednoho včelstva. Překousal mi i kablík od čidla k teploměru. Jak ho mám vypudit bez zásahu do úlu? Děkuji za radu.

Na internetu jsem objevil ultrazvukový plašič myší na 9V baterii - malá krabička vešla by se do podmetu a snad by tu potvůrku malou vypudila......ale nevím jestli mi ten ultrazvuk nerozhodí včelky.......toto je otázka spíš pro odborníky z VVÚ ......na to jsme my kluci z terénu asi krátcí........
Používám pískající i ultrazvukový plašič (odháněč) na myši ve skladu nástavků a to funguje. Jeden mi dokonce funguje i na půdě rodinného domku. Od doby, kdy jsme s tím začaly jsme nechytily do nastražených pastiček ani jednu myš. Ale !!!!! např letos se mi tam chytil už třetí rejsek. Zřejmě tedy na něj plašiče nefungují!
(13.12.2010 20:36)jjvcela napsal(a): [ -> ]Používám pískající i ultrazvukový plašič (odháněč) na myši ve skladu nástavků a to funguje. Jeden mi dokonce funguje i na půdě rodinného domku. Od doby, kdy jsme s tím začaly jsme nechytily do nastražených pastiček ani jednu myš. Ale !!!!! např letos se mi tam chytil už třetí rejsek. Zřejmě tedy na něj plašiče nefungují!

Přesto to vyzkouším, mám ale strach co ten ultrazvuk udělá se včeličkama?
Nejsem si úplně 100% jist, ale na 99% rejsek nežere dílo. To dělají myši a další havěť.

Z rejsků jsem býval hotový, když se protáhly téměř neuvěřitelně malými dírkami. Myslím že doporučovaných 8*8mm je málo. Ale na rozdíl od myší si dnes myslím, že neškodí. Podle všeho do úlu vběhne, v tichosti sežere co najde na podložce a zmizí. Včely o něm asi moc neví. Zatímco myš co tam udělá hnízdo tak ta je v počtu mých ztrát (kromě kalamit) na prvním místě.

Pokud je to vícenástavkový úl, tak já si dám vedle dno, kdyby se mi nepodařilo operaci dokončit a za tepla tedy od 0st. jako bylo dnes, zvednu horní nástavky se včelama a posadím vedle. Myš se většinou ubytuje mimo dosah včel, tedy dole. Leckdy to ani nestojí za to to vracet jak je to zrychtované, jindy jen vyházím listí co si tam myš natahá a horní nástavky vrátím na původní místo. Samozřejmě to platí za předpokladu, že mám na zimu habaděj prostoru a včely jsou v horní části úlu.Abych to nezakecal, letos jsem koupil hliníkový tahokov. Myslím www.derovaneplechy.cz. Ale je třeba se domluvit, prodávají to na tabule. Smile

A viděl jsem, že hustší hliníkový tahokov se začal - nejen v tom NSR Smile - dávat do den místo síta.

A v tom NSR jsem minulý týden zase viděl pěknou vychytávku. Česnový uzávěr z děrovaného plechu - v létě léták, po přiklopení větrání na zimu. Jednoduché jako facka, že mě to dřív nenapadlo. Smile
No jasně, v podmetu bylo nataháno asi pět suchejch listů z ovocných stromků ze zahrady. Ale na myš je ta česnová škvira přeci jenom malá a síto na dně je neporušené.
(13.12.2010 21:51)KaJi napsal(a): [ -> ]A v tom NSR jsem minulý týden zase viděl pěknou vychytávku. Česnový uzávěr z děrovaného plechu - v létě léták, po přiklopení větrání na zimu. Jednoduché jako facka, že mě to dřív nenapadlo. Smile

... bych se bál, že nožičky včel v létě dopadnou jako lžičky z NDR v Pelíškách... Wink
(13.12.2010 17:12)Renda napsal(a): [ -> ]Hezké odpoledne,
kamarádi prosím o radu. Dnes bylo hezky, tak jsem se rozhodl vyčistit desky na měl a u jednoho včelstva jsem zjistil, že mám škodnou. Dostal se mi tam malý rejsek přes česno. Nováčkovská chyba dal jsem pozdě myší zábrany. Páchá mi dost velkou škodu na včelím díle. Velké množství víček a vosku na desce u jednoho včelstva. Překousal mi i kablík od čidla k teploměru. Jak ho mám vypudit bez zásahu do úlu? Děkuji za radu.

Strašně jednoduchá věc --> dej do podmetu nalíčenou pastičku a máš po problému. Pokud ti ovšem nevadí tato morbidní methoda a to, že jsou rejci chránení...
Hodně se tu teď řeší otevření/neotevření oček na zimu. Jak je to s nutností otevřená očka chránít proti myším a spol. ?

Díky
Z vlastní zkušenosti je to nutné. Navíc jak si ty mršky zvyknou chodit očkem a pak jim ho přivřeš, tak se začnou tím plastovým kolečkem snažit prokousávat. Proto nechávám otevřené ale jen na ty malé dírky kvůli větrání.
Díky za potvrzení toho, že to nějak řešit musím. Zimuji zatím jen oddělky ( 2N x 39*24 a 1N 39*24 ), takže jsem chtěl jít do zimy se zavřeným česnem, danou podložkou a otevřeným očkem v nástavku nad dnem a očko ve vrchním nástavku nechat na větrání. Toto už jsme probírali v tématu Péče o oddělek. Co ale v tomto případě použít jako zábranu?
Podle rad co jsem dostal, není mateří mřížka ideální, bo po naplnění kalových váčků mohou mít včely problém přes ni přejít.
Rozstříhat tedy klasickou česnovou zábranu?
Na prekrytie očiek používam zvarované Zn pletivo s rozmerom oka 6x6 mm (nastrihám si štvorčeky cca 8x8 cm). Je úplne ideálne včela prejde v pohode a tie rôzne hlodavé mršky nemajú šancu vôjsť dovnútra.
Zrejme budem zo svojim názorom osamocen,ale očká pri hofmanových rámikoch v úle optimal netreba prekrývať žiadnou sieťovinou,či pletivom.Ak je oproti očku drevo rámika a pri včelej medzere od kraja nadstavku je priestor tak 5mm,tak rejsek či myš sa do úla nedostane.
Stalo sa mi,že práve neskorým založením mriežky na hlavný letáč,som hlodavca nevedomky uzavrel v úle.No otvoreným očkom z úla neunikol a pri mojej nepozornosti som mŕtvolku našiel až na jar pri čistení dna.
Začínal som včeláriť v starých B-úloch,kde do nadstavkov som urobil očká.No nepresnosti vzniknuté zvlnením vnútorného sololitu a taktiež spodná časť rámika k pomeru k očku bola vysoko zrezaná,tak do takéhoto úla by rejsek prešiel hladko,mal priam voľnú cestu,v tom prípade má sito na očku opodstatnenie.
V optimále to ale riešiť nemusím.
(05.10.2012 16:27)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Zrejme budem zo svojim názorom osamocen,ale očká pri hofmanových rámikoch v úle optimal netreba prekrývať žiadnou sieťovinou,či pletivom.Ak je oproti očku drevo rámika a pri včelej medzere od kraja nadstavku je priestor tak 5mm,tak rejsek či myš sa do úla nedostane.

Jozef, nebudeš osamocen. Již jsme dva. Mám stejnou zkušenost ověřenou mnoha roky.
JK
(04.10.2012 21:32)Marek O. napsal(a): [ -> ]Na prekrytie očiek používam zvarované Zn pletivo s rozmerom oka 6x6 mm (nastrihám si štvorčeky cca 8x8 cm). Je úplne ideálne včela prejde v pohode a tie rôzne hlodavé mršky nemajú šancu vôjsť dovnútra.

Ve dvou oddělcích jsou pravděpodobně stále ještě trubci, minulý týden ještě přilétali do úlů. Toto bude pravděpodobně problém, když bude chtít instalovat na očka to pletivo 6x6mm. Jaké je minimum velikosti ok, aby prošli i trubci?
Trubec je trochu obézny Smile pre oko 6x6 mm, ale vždy si môže zvoliť cestu do vnútra aj von z úla cez letáč (česno). Česnové zábrany od p. Sapáka sú ideálne na jeho výlety do prírody Wink http://vcelpotreby.sweb.cz/ces.html
U nás je však už pre včielky aj trubcov (tých som ale už dávno nevidel) zima na takéto prechádzky.
(09.12.2010 20:42)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]Keď po poslednom vytáčaní medu ruším kráľovskú mriežku, tak túto neodkladám do skladu alebo pod strechu úľa, ale ju položím na odoberateľné dno a tak zabránim votrelcom - myšiam v prístupe do úľa.

Udělal jsem to podle tohoto příspěvku a mřížky jednoduše vložil pod nástavky.
Ale pak mě napadlo že mrtvolky které by nepropadly mřížkou by mohly zachytávat spadlé roztoče a tak zkreslit jejich počet. A také další mrtvolky a měl, čímž by stav spadu na podložce nemusel odpovídat dění v úle.
Tak jsem je po nakrmení zase pracně vyházel. Možná zbytečně, ale jsem takhle klidnější.
(17.11.2012 21:17)DonPepe napsal(a): [ -> ]Ve dvou oddělcích jsou pravděpodobně stále ještě trubci, minulý týden ještě přilétali do úlů. Toto bude pravděpodobně problém, když bude chtít instalovat na očka to pletivo 6x6mm. Jaké je minimum velikosti ok, aby prošli i trubci?

Ja, ak by som videl z úľa v toto pôzdnom čase vyletieť trúda, tak by som okamžite včelstvo rozobral a zistil príčinu, prečo sú v úli, aj napriek chladu! V tomto čase trúd v úli nemá čo robiť! Jeho výskyt v úli je jednorazový, má oplodniť matku a to je všetko. Všetky tie rozprávky o tom, že trúd pomáha včelám zahrievať plod sú nerevalentné.

Trúd má taktiež "vymeranú" dĺžku života a tak či tak uhynie skôr ako sa človek o tom môže presvedčiť.
A niekto mu dáva možnosť vyletovať z úľa vhodnú ochrannú mriežku na letáč. Netreba špekulovať čím zabrániť vnikaniu škodcov do úľa v zime, treba rozstrihať staršiu materskú mriežku na pásy a tie založiť na letáč a v predstihu. Ja som tohoto roku naozaj tak urobil a predsa som do jedného úľa uzatvoril myš,ktorú som zbadal pri fumigácii, stačila mi poškodiť dva plásty.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's