Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Náměty pro zlepšení fóra
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
V některých fórech se setkávám s hezkou věcí a ta by i zde byla užitečná.
Oč jde. Zakladatel vlákna po nějakém čase, kdy se na položenou otázku nashromáždí dost relevantních názorů, udělá do prvního příspěvku shrnutí tématu.

Problém nepřehlednosti nebo násobných dotazů by se tak eliminovaly. No a fórum by se pomalu začalo stávat jakousi "příručkou" včelaření.

V takovém tématu: "Volba medometu" by v prvním příspěvku byly odkazy na stránky prodejců se stručnou charakteristikou.

Pokud by takovou možnost měl automaticky zakladatel vlákna nebyla by to pro administrátory žádná práce navíc snad jen, že by občas vyzvali dotyčného ať takové shrnutí udělá jako dík ostatním za poskytnuté rady a zkušenosti.
Nevím, jestli se to neřešilo, ale pod jakou licencí to tu funguje? Myslím tím, někdo něco napíše a není známo, jestli je možné a za jakých podmínek šířit dále._gp_
No pokud u každého jednotlivého příspěvku není uvedeno omezení použití, tak je to stejně jako fórum jako takové - tedy public pokud není uvedeno jinak v pravidlech fóra

Jinak za tu možnost úprav prvního příspěvku ve fóru autorem po celou dobu života daného tématu bych taky byl pro.
Obávám se, že zrovna v případě včelaření není téměř nikdy jednoznačná odpověď.
Přesně jak se říká: "Když se sejdou dva včelaři, mají na jednu věc tři názory."
A tedy doplnění prvního příspěvku by bylo zbytečné, protože x jiných včelařů by mělo jiné zkušenosti.
Nemusíme chodit daleko, stačí se podívat do tématu Falc a nebo ne? Kde je ta našapravda (s dovolením jsem si půjčil od Milana Bencúra, díky)?
(20.11.2012 17:52)jdjd napsal(a): [ -> ]Honzo, ono je to i o tom, že leckdy by mlčení způsobilo optickou nadvládu opačného názoru. Uvedu to na konkrétním případu, omlouvám, že v něm nevystupuji jen já, ale jinak by to nešlo:
J. Křapka už asi podruhé či potřetí argumentuje, že VT je na několik tisíc až milionů let. Z mnoha dostupných zdrojů lze přitom vyčíst, že tomu tak není. Pokud bych nereagoval, způsobilo by to optickou převahu tohoto názoru, což by mohlo vést k tomu, že by začal být brán za pravdu bez ohledu na to, zda tomu tak skutečně je.
Podobné je to i v jiných případech.

VF se stalo médiem, které ovlivňuje názory. A VF zase ovlivňují jeho přispěvatelé. Podívej se třeba na tento vývoj ve Včelařství - v posledních číslech byly články, které byly za předchozího (šéf)redaktora nemyslitelné. Včelařství (ani MV) ale není fórum s otevřeným přístupem, je to tam tedy trochu jiné. Zde může strukturu názorů ovlivnit každý.

A také VF trochu supluje hospodu... Smile A i v hospodě jsou dny či témata, která neoslovují či dokonce nasí*ají... Tak tam je lepší nechodit anebo ji na pár dní zavřít...Wink

Pokud si mne Jakube již bereš do úst, pardon, do klávesnice, prosil bych alespoň nějakou přesnou moji citaci. Například:

"Jakube, oba tušíme, že vznik symbózy, roztoč se včelou, není otázkou několika let. Rád bych se však mýlil. Oba víme, že je to otázkou evolučního vývoje. A to je v řádech tisíců, statisíců, možná i miliónů let. A pokud nevymyslí nějaký zázrak např. genetici, tak nás oba z toho již určitě hlava bolet nebude".

Tak prosím Tě tu hospodu nesupluj.
JK
Josefe, pokud jsem se Tě svým zjednodušením dotkl, omlouvám se. A případně o to více, pokud moje zjednodušení považuješ za špatnou interpretaci toho, jak jsem Tvoje názory pochopil. Klidně požádej admina o smazání mého příspěvku, nemám proti tomu námitek.

VF za hospodu považuji - nemáme možnost se "večer sejít na kus řeči" u piva, tak vysedáváme u klávesnic. Holt je 21. století...
A stejně jako v hospodě jsou i zde témata nosná, štěpná a prázdná. Ale kdyby bylo každý den posvícení, omrzelo by se nám.
(25.11.2012 12:30)PetrM napsal(a): [ -> ]Téma uzavřeno pro nekonstruktivnost.

Upozornění pro tom.50 - mám z vás pocit, že rád vyvoláváte rozbroje. Pokud to tak skutečně je, určitě nebudete na tomto fóru většině chybět.
My tu jsme zvyklí na klid, pohodu a přátelské prostředí.
Prosím, abyste s nad svými příspěvky zamyslel. Předem děkuji.

Fórum OK, príspevky a komentáre OK, admin drží "opraty" /neviem ako to je po našom spisovne, no u nás doma sa tomu hovorí "vocky"/ pevne v rukách- všetka česť, no každý dobrý kočiš či žokej vie, že prehnané dirigovanie koňa urobí viacej škody ako úžitku. A v tomto prípade to trochu zaváňa cenzúrou. Vyjadrenie svojho názoru by nemalo byť hodnotené ako neželané rušenie kľudu a pohody. Nechcem v žiadnom prípade poučovať. Božechráň. Viem že tejto stránke nebudem napríklad chýbať ani ja, biedny "včelársky červík", no nedalo mi to nereagovať, pretože si myslím, že tom.50 až taký "tažký hriech " nespáchal. Možno len trochu brnkol na citlivú strunu....Sad
Je to již druhé téma, kde vystupuje s podobným přístupem - a nutno dodat, jsou obě tato témata díky tomu k ničemu.
Bohužel to nezůstalo v rovině - "Já mám tyto zkušenosti, jaké vy?" Ale přešlo to do roviny ne zrovna přátelské.
JDJD fórum přirovnal k hospodě. Ale i tam hostinský dva "kohouty" vykáže ven, aby si to vyříkali venku a byl uvnitř klid.
Já myslel, že forum je určeno k diskuzi, to znamená k ´prezentování vlastních názorů např. ohledně výhod a nevýhod jednotlivých úlových sestav a asi jsem se mýlil... Smí se prezentovat jen určité názory a pokud má někdo názor odlišný, tak bude vyhnán bičem, jako nežádoucí... Smutné
(25.11.2012 18:37)RadimŠ napsal(a): [ -> ]Já myslel, že forum je určeno k diskuzi, to znamená k ´prezentování vlastních názorů např. ohledně výhod a nevýhod jednotlivých úlových sestav a asi jsem se mýlil...

Přesně tak to je, ale v případě těchto dvou témat mi přišlo, že dochází spíš než k prezentování vlastních názorů k jakémusi vnucování jen jedné pravdy.
Prezentaci si představuji poněkud jinak.

Nikoho nevyháním, jen jsem chtěl, aby se diskuse posunula.
Jo,jo. Jak to preroste v premerovani prirozeni, ci debatu, kdo ma vetsiho tatinka a koho maminka maze vetsi svacinu, tak je to debata k nicemu. Ja, nez se tim prohrabu, tak me ty vcely drive uleti....Smile.
V tematu u moru trvalo drahnou dobu, nez mu nekdo odpovedel (chudak kolega novacek), ale o tom, proc nedat 4,-Kc (a navic ne primo ze sveho...) je nekolik stran...
Myslim si,ze je tohle forum odborne, takze bych byl dal rad za to, ze tu najdu presne vsechno k tematu a ne hromadu reci.
Takze za me: bananovat hlava nehlava Smile. A navrhuji zalozit vlakno "tlacharnicka" a to bych nechal volne na pokec - bez zasahu. Ona je ta e-hospoda obcas take potreba.
souhlasím s RadimemŠ. Také se mi nelíbí takováto cenzura, když se chce někdo hádat stačí nereagovat a nepřikládat polínka do ohně. Za sebe hovořím, že mi toto fórum dává hodně a seznámil jsem i mimo klávesnici osobně s novými lidmi.
(25.11.2012 21:02)Himbajz napsal(a): [ -> ]Takze za me: bananovat hlava nehlava Smile. A navrhuji zalozit vlakno "tlacharnicka" a to bych nechal volne na pokec - bez zasahu. Ona je ta e-hospoda obcas take potreba.

Taky jsem za. Ono BAN zatím ještě nikoho nezabil.
Ale to vlákno tlachárnička: Není už tak trochu na "Konferenci"?
Jestli to pak není zbytečné dublování...
Ale uznávám, že místo pro hospodské pokecání je někdy taky dobréAngel
Dobrý den,
do fóra přispívám minimálně, protože nemám pocit, že bych po několika letech včelaření mohl někoho výrazně poučovat. Nicméně prakticky pročítám všechny nové příspěvky, které se zde objeví. Některé jsou přínosné, některé ne a ty prostě přeskočím a neřeším je.
Nicméně v diskuzním fóru si sousta včelařů chce jen tak popovídat o včelaření a buďto by na to mohlo být založené nějaké téma nebo bychom se mohli inspirovat z anglického http://www.beekeepingforum.co.uk kde mají chat a každý večer tam několik diskutujících včelařů potkáte a není problém se tam s někým poradit, nebo jen tak popovídat.
Děkuji za všechny přínosné příspěvky, které jsou zde uveřejněny a moderátorům za jejich práci!
JK
Bohužel, i toto naše fórum je velmi citlivé na lidi, kteří do něj přispívají. Myslím, že celou tuto náladu zde způsobil tom.50.
Už jsem se několikrát chtěl k jeho příspěvků vyjádřit, ale zatím jsem vždy udržel nervy a udělil jen záporný bod.
Člověka podobného ražení už jsem měl to štěstí poznat i osobně - já to vím nejlíp, za nás se to dělalo výborně a jedině tak je to správně.
Fórum už obsahuje velké množství informací, některá témata jsou na mnoho stran a hůře se v nich hledá, zvláště pokud už jsem něco někdy četl a chtěl bych se k tomu vrátit.
Nešlo by udělat možnost nějak označit oblíbené příspěvky, nebo přidat funkci, aby si uživatel mohl příspěvky třídit podle vlastního pravidla?

Také se málo využívá téma "Jak to dělám já" - zase bylo by možné v rámci tohoto tématu udělat vlastní strukturu (například: jak se starám o oddělky, jak vyrábím úly, jak jsem zvolil rámkový rozměr, jak chovám matky apod.).
Chlapi, nenechte se otrávit.
Nesmiem sa rozčuľovať, vysoký tlak...
Včera som navštívil jedného "včelára", ten je taký "múdry". Na moju škodu, som od neho niečo chcel kúpiť...
Skrátka v živote sa nevyhneme stretu s "nežiadúcim". A niekedy je to horšie ako stret s autom.

Aj na tomto fóre niektorí prispievatelia vystupujú tak sebavedomé, že radšej ich príspevky preskočím, aj keď viem že veci rozumejú, a majú vedomosti aj skúsenosti. Ale ich odmietavý postoj a nepochopenie nevedomosti začiatočníkov je až zarážajúce. Skrátka niekto vystupuje tak, akoby hovoril iba so seberovnými a pritom sa veľmi urazí ak niekto vie toľko čo on a dovolí si mu oponovať. Samozrejme že tento pocit je môj subjektívny pocit. Každý z nás to môže vnímať inač.
Preto si myslím že cenzúru by si mal robiť každý sám a admin by mal dbať iba na to, aby sa neplietli, alebo neopakovali témy, aby sem neboli zaťahované iné sféry života a samozrejme aby sa tu neurážalo.

Svoj názor a pocit podložím aj konkrétnym prípadom, kedy sa mi jeden priateľ (z tohto fóra) cez e-mail zdôveril že istá téma ho zaujíma, ale kvôli postoju ostatných sa k tomu vyjadrovať nebude.
Diskuze na Fo'ru se mi již zdá přesycena je zde zhruba 36 000 příspěvků přičemž hledá málokdo a pokud čte tak nějaké tři poslední stránky v tématu a pokud něco potřebuje raději se optá znova dotazem byť odpověď je na fo'rtu již několikrát.Jak pozoruji dost diskutijících již nevkládá příspěvky zřejmě proto že již nemají chuť psát znova to co napsali z většiny těch kteří u zrodu fo'ra byli začátečníky se stali zkušenější včelaři ale pořád si myslí že jsou začátečníci což už dávno není pravda jim třeba ostych brání ve větší aktivitě v psaní přičemž právě jejich poznatky by dalším začínajícím velmi pomohli protože případné kopance mají ještě v čerstvé paměti.Možná by stálo za to vše hodit do archivu kam by se mohlo chodit ale již by se tam nemohlo diskutovat a podle návštěvnosti třeba i na čas uzavřít a občas udělat den otevřených dveří .A začít znova,třeba i za trochu změněných podmínek třeba témata nechť mohou tvořit pouze spravovatelé f'ora byť i na návrh jednotlivých členů.Můj skromný názor je že by to opět diskuzi oživilo.Smile
Jednoznačně jsou už některá vlákna tak obsáhlá, že se v nich jen velmi těžko hledá. Pokud máte v tématu 30 stránek, je to na 2 dny a to ještě není nikde psáno, že tam opravdu najdete co hledáte.
Mě napadlo, jestli by u příspěvků nešlo hned při jejich vzniku zadat (správci fóra, ostatní účastníci), zda jsou uchování ve vláknu hodné nebo je to balast, který se třeba po půl roce automaticky převedl třeba do archivu a při běžném procházení vlákna se nezobrazí.
Takže příspěvky typu "Děkuji moc za radu" by prostě z vlákna zmizela a trochu se zpřehlednilo. Třeba pro začátek to a nebo i jiné řešení zkusit na jednom vláknu a uvidí se problémová místa daného systému.
Je to jedna z cest, ale někdo to musí zpracovat. A to chce čas, kterého se nedostává.
(25.11.2012 21:05)TomasoFernando napsal(a): [ -> ]Také se mi nelíbí takováto cenzura, když se chce někdo hádat stačí nereagovat a nepřikládat polínka do ohně. Za sebe hovořím, že mi toto fórum dává hodně a seznámil jsem i mimo klávesnici osobně s novými lidmi.

Když se chce někdo hádat, tak ať se hádá v soukromí. Je tu více možností - soukromé zprávy, e-mail, mohou si zavolat, poprat se za vesnicí...
Z hádek moc konstruktivních řešení nebývá. A jen to ostatní může obtěžovat.
Referenční URL's