Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Náměty pro zlepšení fóra
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Také bych se přimlouval si spíš doplnit údaje do profilu.
Když reaguji, zaději si někdy profil rozkliknu, a podle toho se snažím odpovídat.
Když si to každý vyplní, už není podle mě potřeba duplicitně zavádět další třídění.
Neslo by to dat jako podminku k zaregistrovani? Pokud nebudou vyplnena
vsechna pole tak se onen dotycny nezaregistruje.
Preci nejsme nejaka anonymni seznamka Smile
Ale páni kolegovia! Nebuďte naivní! Mnohí z vás sa hambia za meno! A tu chcete aby niekto vyplnil svoj profil? Kde máte záruky, že je tam pravda?! Na internet chodím minimálne 15 rokov, predtým BBS ale to čo sa tu deje (myslím intterne, nie toto fórum) teraz je hrôza.
(12.09.2011 15:18)roslp napsal(a): [ -> ]Nechci se nikoho dotknout, ale také by mi pomohlo, kdybych hned u jména viděl "odbornou" znalost diskutéra (případně počet včelstev a délku včelaření). Tuto odbornost by si vyplnil, každý sám.

Háček je v tom, že čím více pronikám do života včel, tím větší pocit mám, že nic nevím. Navrhuji tedy ještě stupeň 0. abych se měl kam zařadit. Wink
(12.09.2011 20:40)StandaS napsal(a): [ -> ]Neslo by to dat jako podminku k zaregistrovani?

Já jsem proti.
Když někdo z nějakého důvodu nechce o sobě údaje zveřejnit, ať je nezveřejňuje.
Dát jako možnost je to dobré, ale jeko podmínku se mi to nelíbí.
Souhlasím s tebou. Ale ve svém věku nepochopím, proč se někdo stydí za své jméno, věk, znalosti, bydliště. A to už si 22 roků hrajeme na demokracii. Nedivil bych se nám starším, že to ještě máme pod kůží. Ale ono to je spíš obráceně.
Ono to bude hodně tím, že mladší generace si uvědomuje, jak otevřené médium internet je a schovat se za anonymní přezdívku je náramně jednoduché, její uživatel jé téměř nedostižitelný a hlavně díky anonymitě v podstatě nenese odpovědnost za své činy. Na druhou stranu jsou schopni na sebe vykecat cokoliv v různých sociálních sítích. Hodně lidí lidí je zvyklých na webu se svým okolím jednat dosti neomaleným způsobem, urážet a napadat. Tady se taky čas od času objeví nějaký divočák, vlétne sem svým neomaleným způsobem a pak nastanou dvě možné situace :
 1. pochopí, jak to tady chodí, upraví své chování a zapadne mezi nás
 2. zmizí v propadlišti dějin
Toto je jediné fórum, na kterém jsem registrovaný pod svým plným jménem, může za to přátelská atmosféra, která zde panuje.
Přikláním se k tomu, aby uživatelé uváděli svou úroveň znalostí, ale nejsem naivní, abych si myslel, že to tak budou dělat. Před časem jsme se s Petrem dohodli na doplnění profilu o věk a způsob oslovení, aby se lépe debatovalo. Jen hrstka z nás má tento údaj vyplněný. A tak by to dopadlo i s uvedením znalostí.
Naopak jsem proti, aby panel s posledními tématy byl nahoře. Tam patří aktuální informace, důležitá upozornění . . . Vžijte se do situace, když sem přijde někdo nový. Než by se dostal k tomu, co ho zajímá musí odrolovat kus něčeho, co ho v dané chvíli nezajímá. Cestou by mohlo být seřadit si jednotlivé panely podle vlastní úvahy, samozřejmě by to mělo význam po přihlášení, ale nejsem si jistý, jestli to systém fóra umožňuje, na tohle musí odpovědět PetrM.
Anonymita by měla zůstat věcí volby, jakkoli jí ale tu na tom foru moc nerozumím. To už ale lépe napsali výše jiní. K tomu sebehodnocení: To je přece hrozně relativní ... Někdy si něco přečtu a už si skoro myslím, že jsem to pochopil a dává mi to systém a jakousi logiku. A pak se kouknu do včel a ... Jistě rozumíte, co tím myslím ... Big Grin A ještě k té relativitě: jsou včelaři, kteří včelaří třeba 20 let a nezanechalo to na nich valné stopy stran vedení včel, jsou však i tací, kteří už po jednom či pár letech o oboru vědí hodně a dobře se v něm orientují, abych to napsal kulantně ... Takže délka včelaření je stejně jako délka života (jak pravil klasik ...) pojem ... hergot, teď mně to slovo vypadlo ... Wink
(12.09.2011 21:28)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]A to už si 22 roků hrajeme na demokracii.

Třeba i Ti mladí taky pozorují, že jenom "hrajeme". Ale pravdu díš, že pokud v tom nejsou zásadní důvody, je k tomu zapotřebí kusu chlapáctví, říci tady jsem a to jsem já. Není-li jméno mně nevadí, ale těžko pak radit někomu, když nevíš odkud je, jaké má podmínky, na čem včelaří - to je myslím pro toto fórum podstatné.
Na vsem co tu bylo doposud napsano je velky kus pravdy.
Ano ,mame svobodnou volbu a je treba mnoho veci respektovat ale co napsal tady Karel je recht.
Asi jsem tuze najivni a blbej,ale vcelari jsou prome jediny lidi s kteryma si rozumim a tak vzdycky uvitam kdyz si kliknu na toho ci onoho a vim s kym se bavim,
nezli videt po rozkliknuti peknej prd Smile a povidat si duchem.
Omlouvám se, ale byl jsem poněkud časově zaneprázdněn, tak jsem nestihl moc reagovat.

Ad další položky
Zdeněk to již napsal za mně. Mohu přidal nespočet položek do profilu, ale nic to neřeší. Většina si to nevyplní. V případě, že to bude povinné, budou tam psát bludy jako např. xxx. Mohl bych to ukázat na mnoha příkladech už nyní povinných položek, ale nechci na nikoho ukazovat.
Navíc sebehodnocení si nedovedu představit jako objektivní. Ti, kteří by si měli dát nejvyšší hodnocení, si stejně dají méně, než zaslouží, protože "pořád toho přece moc nevím". Smile

Ad skutečná jména
Opět tady zazněla odpověď od Zdeňka, který byl iniciátorem celé této akce, za což mu velký dík. Ale stačí se podívat na téma Změna jmen uživatelů, jak "ohromný" měla akce výsledek. Pravda, není jasné, kolik lidí si na základě této akce ponechalo přezdívku a doplnilo si jméno do profilu. Ale stačí se podívat do Seznamu uživatelů na nové uživatele, s jakými údaji v profilu se registrují.

Ad Statistiky fóra aka Nové příspěvky
Nechal bych je dole, protože ne vždy zobrazí všechny témata, v nichž je nový příspěvek. Je jich tam jen 15. Pro rychlý posun dolu stačí stisknou klávesu End na klávesnici a odpadne zdlouhavé rolování.
Na titulní stránce jsou jednotlivé kategorie např. Pro všechny uživatele, Chov a ošetřování včelstev, Používané úly, zařízení pro chov včel a další pomůcky apod. Ty je možné kliknutím na obrázek [Obrázky: collapse.gif] minimalizovat, čímž dostanete stručnější vzhled hlavní stránky. Ale jak jsem již psal, může vám takto uniknout nepřečtený příspěvek, který se nevejde do spodní tabulky. A rozklikáváním jednotlivých kategorií pro kontrolu strávíte víc času, než když to necháte tak, jak to je.
Karel to napsal docela výstižně. Není důležité jméno, ale pokud chce poradit, mohlo by být slušností říci "já jsem Franta Flinta, včelařím v Horní Dolní, nadmořská výška je XY, mám raz dva tři včelstev v úle tom a tom a děje se mi to a to". Je dost důležité vědět, komu to mám vlastně radit. Ono je velmi jednoduché napsat "já jsem batman a potřebuji vědět to a to" místo aby se zorientoval na fóru a pročetl si starší příspěvky. Je to pohodlnější. Vůbec nejlepší je na ten jeho problém (na fóru stejně již někde probíraný) založit nové téma. A pak jak poradit, když popis situace stejně není přesný. Navíc v každém úle je to jinak, jiné jsou výchozí podmínky. Mohu poradit dobře, a i rád poradím, ale pokud mi špatně popíše stav, já poradím dobře, ale na ten špatně popsaný stav. A on se pak diví, že mu to nefunguje. Když poradím, že nejbezpečnější přidání matky je vždy do smetence po osiření, vím, proč to radím. Protože mi to funguje. Co myslíte, že se ale dovíte? Matka byla přidána málem naostro, do trubčice. Jasně, že ji zamordovali. Jiného ale ani čekat nešlo, trubčice jinou konkurentku prostě nepřijme. Místo toho, aby po rozkladení nové matky po týdnu spojil přes noviny. A na fóru je z tohoto dalších 20 úplně zbytečných příspěvků, které ho vlastně jen znepřehledňují. Vzpomeňte si na článek jednoho mladého včelaře z Brněnska, který doporučoval radikální metodu ozdravení včelstev. Popsáno ve Včelařství. Co kolem toho bylo za poprask, na včelařské konferenci denně 80 příspěvků. Snad i odcházejícímu redaktorovi to moc určitě nepomohlo. Nakonec ten včelař zmizel v propadlišti dějin a je pokoj. Proto bych se bral za to, aby nové téma mohl založit jen ten, kdo už dal alespoň xx příspěvků, nebo má v hodnocení yy bodů. Velký dík oběma moderátorů za velmi citlivé a operativní vedení tohoto fóra. Ať Vám to bzučí a vosy Vaše včelstva ušetří. Co se doteď děje, nepamatuji.
(13.09.2011 10:08)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]Vzpomeňte si na článek jednoho mladého včelaře z Brněnska, který doporučoval radikální metodu ozdravení včelstev. Popsáno ve Včelařství. Co kolem toho bylo za poprask, na včelařské konferenci denně 80 příspěvků. Snad i odcházejícímu redaktorovi to moc určitě nepomohlo. Nakonec ten včelař zmizel v propadlišti dějin a je pokoj.

Zlatá slova, pane kolego, jen si dovolím poznámku k tomu, co jsem z citátu ponechal: Pitbull je stále aktivní, jen poněkud ukryt ... A redaktor si to tehdy zavařil tak trochu sám. Ostatně odejit byl asi z jiných důvodů. Protože otiskl, co holt neměl. Ale to je jiná pohádka ... Wink
(13.09.2011 10:08)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]. . . Velký dík oběma moderátorů za velmi citlivé a operativní vedení tohoto fóra . . .

Ale není zač, nás to baví. Musím konstatovat, že dříve jsme měli více práce, pravidelně jsme přesouvali příspěvky, slučovali duplicitní témata . . . , teď takové práce ubylo, spíše sledujeme a hlavně si fóra více užíváme. Je vidět, že stálí návštěvníci fóra pochopili, že pořádek a logika v tématech a příspěvcích ulehčuje život nám všem, zjednodušuje hledání a orientaci. Noví návštěvníci se snadněji dopídí odpovědi, aniž by museli zakládat nové téma. Vždy se najde někdo, kdo ví a umí poradit. A o to nám všem jde
Když Forum začínalo, trochu mě vyděsilo množství témat a měl jsem pocit, že se v tom ztratím a že orientace bude velmi složitá. Ale brzy jsem názor změnil a nyní velmi oceňuji, jak promyšleně bylo Forum založeno na samém počátku. Na té základní struktuře se dá dále dobře stavět, což je podstatné. Také se připojím, s dovolením, k poděkování moderátorům ...Wink A pak je tu i vyhledávací systém, když se člověk šikovně zeptá, informaci dostane. Což, prosím, nechť není chápáno jako stanovisko proti vylepšením. Naopak! Nebo naopak? Ne! Naopak! Big Grin
No, hezké by bylo vidět celý strom od základního tématu. Takto se to musí postupně rozklikávat až do jednotlivých větviček, abych zjistil jaké vrcholové témata jsou.
Ale jinak souhlas - je to přehledné - snad jen téma včelaření bych členil na
 • Jarní prohlídky, podněcování, přeléčení
 • Jaro- úpravy plodiště u jednotlivých metod/typů úlů
 • Období 1. snůšky, protirojová opatření
 • 1. medobraní
 • Období 2. snůšky
 • 2. medobraní,
 • Zakrmení v podletí, melicitóza
 • Léčení v podletí, úpravy plodiště u jednotlivých metod/typů úlů na zimu
 • Podzimní kontrola a léčení
 • Zimní práce/přípravy

Je to, ale věc zcela subjektivní a každému vyhovuje jiné členění. Ten můj návrh se poněkud kryje s Kalendáriem - kde ovšem těch témat a příspěvků je poskrovnu a není moc využíváno až na nějaké ty důležité datumy.

Zajímalo by mne zda někdo využívá kalendář a dává si zde soukromé události (třeba vedení deníku zásahů ve svých včelstev - což by asi bylo použitelné pokud bych si to mohl nějak odzálohovat, resp. vyexportovat v nějakém nejlépe xml formátu na svoje PC a pak mít nějaký prohlížecí program, kterým bych to zobrazil) a nebo do PDF.
Takto bych si mohl zde vést i úlové deníky. Moderátor by mi sice "viděl do karet" Wink ale pro mne to nejsou až tak choulostivé informace abych je sem nesvěřil. No a kdyby to bylo možné tak bych třeba mohl i někomu povolit nahlédnout do mého deníku kvůli nějaké konzultaci.
Otázka je zda bychom pak příliš nezaplňovaly server resp. databázi na které systém běží daty.
Myslíš Tematický mód?
Vpravo nahoře v každém tématu se dá přepínat mezi Tematickým módem a Lineárním módem.

Některá témata by spadala pod více časových období, takže bych to asi takto nedělil.
Ne tématický mód, ale strom témat - spíš ten Odlehčený (archivační) mód ale včetně jednotlivých založených témat - tedy až na detailní úroveň (+ třeba počet příspěvků, počet shlédnutí či jiné statistiky ). Tak bych byl komplexní přehled - vlastně detailní mapa stránek tohoto fóra. Ale je to o programování a tedy časy stráveného s laděním - taky v tom IT dělám tak vím o čem je řeč. A z tohoto pohledu vám musím poděkovat, že jste takovouto službu zprovoznili a udržujete a tedy věnujete tomu svůj čas. Díííík. I Heart Vf
(13.09.2011 8:20)PetrM napsal(a): [ -> ]Na titulní stránce jsou jednotlivé kategorie např. Pro všechny uživatele, Chov a ošetřování včelstev, Používané úly, zařízení pro chov včel a další pomůcky apod. Ty je možné kliknutím na obrázek [Obrázky: collapse.gif] minimalizovat, čímž dostanete stručnější vzhled hlavní stránky.

Díky za tuto informaci. To mi zkrátka uniklo, člověk se má stále co učit Idea
Jen malé upozornění. To - (minimalizace kategorie) funguje skvěle a stav se asi někde v cookies zapamatuje a tak, když se příště přijde na stránky tak to co bylo zminimalizováno je po otevření opět minimalizované - tedy až na jednu vyjímku - neplatí to pro úplně poslední sekci "Štítky" tam se stav nezapamatuje a otevírá se stále maximalizovaná (že by pro SEO, vyhledávače ? )

Jinak ti kdo se pídí po novinkách na fóru a musí vždy buď jit na stránky "Dnešní příspěvky" nebo rolovat či mačkat End na hlavní stránce aby si zkontrolovali nové příspěvky doporučuji RSS čtečku - funguje výborně. Já jsem si třeba nainstaloval Slick RSS rozšíření pro google chrome a využil Atom 1.0 - výsledek :

[Obrázky: Slick_RSS_pro_Vf.jpg]

Samozřejmě odkazy a odskoky na obrázky, smajlíci a linky na jednotlivá témata fungují bez problémů.
Referenční URL's