Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čechoslovák - výhody nevýhody
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Karle pokud se v Univerzálu přizvednou rámky pomocí nějaké redukce vložené shora, nebo se začnou používat místo 39x24 rámky 39x17 tak je dole dostatečná mezera a to čištění v době, kdy jsou ještě v chomáči je pohodovější tím okénkem než u nástavkových úlů. S tou dezinfekcí lze souhlasit s Milanem. Pokud chci desinfikovat opravdu nějakým přípravkem tak vezmu ACIDOMID a postřikovačem stříknu zezadu dno přímo pod včelami (hlavně rohy). Ten obsahuje různé kyselinky včetně KM a neředěný je docela desinfekční - navíc vyvolá u včel zvýšený čistící pud a dno je pak jak čerstvě nalakovaná dřevěná deska. Žádný adrenalin. Ten mám spíš při páčení přilepeného dna od spodního nástavku v nástavkových úlech s falcem.
I když mi moc nepřísluší mluvit do tohoto tématu, přesto si nemůžu pomoc Sad
V několika příspěvcích, zde zaznělo, že ve vysokých nástavcích je na jaře rychlejší rozvoj, než v NN. Já osobně si to nemyslím a ani nevím, jak se k tomu došlo Huh
U nás většina včelařů má úly na Adamcově míře nebo Čechoslováky a nevšiml jsem si, že by jejich rozvoj byl rychlejší než v mých NN, spíše naopak. Jedině čeho jsem si všiml, že ty s Čechoslováky jsou na tom lépe než ti s Adamcovou mírou. Pokud zimují v jednom plodišti, tak je to jasné, spíš ten rozvoj bude na jaře ovlivněn prostorem než výškou plástu (zimuji většinou na 4NN) a proto mám větší prostor a tím i rychlejší rozvoj než ti s těmi Čechoslováky (s 1 nástavkem) a oni zase než ti s Adamcovo mírou. Většinou se uvádí jako důvod, že matka raději klade do vysokého plástu, ale jsem si nevšiml, pokud je v úle dost včel, že by matka měla problém přejít do vyššího nástavku klást, s klidem mi zaklade i rámky ve 4 NN nad sebou, pokud je má k dispozici nezanesené jarním medem.
Milane....ta matka ti bude klást maximálně2.500 vajíček denně, pokud ji k tomu dáš podmínky. Takže je uplně jedno v jakém úlovém systému chováš. Jde jen o to, co s tím systémem umíš pro včelky udělat. Takže pokud si myslíš, že v nn v langu jdou do rozvoje rychleji, tak to je (bez urážky) jen Tvůj subjektivní pocit. Psals taky o tom, jak na silné včelstvo....Ono....kdo začíná by se měl snažit mít ty včelky co nejsilnější, protože to silné včelstvo dokáže svou vitalitou eliminovat přehmaty včekaře.
Pak, ale je to o subjektivním pocitu i u těch, co mají Čechoslováky a to bylo to, co jsem tím chtěl říct WinkBig Grin
(03.10.2013 2:22)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]Včely vyrábajú účinný prírodný dezinfekčný prostriedok - propolis. Spoľahlivejší ako chemické prípravky človeka. Aj po polstoročí používania Jednotné úle propolisom nádherne voňajú. A keď použijem pri údržbe úľa plameň, tak celá záhrada rozvoniava propolisom a voskom. Že včely staré obydlia obľubujú a uprednostňujú, nemusím ani pripomínať. Vyčistenie dna - podmetu - úľa cez manipulačné okienko v zadnej stene plodiska je otázkou pár sekúnd, možno pol minúty. Metodika ošetrovania včelstiev v úľových zostavách s hlbokými nadstavkami predpokladá manipuláciu včelára s jednotlivými vysokými rámikmi, teda bez fyzickej námahy, nie ako je tomu pri technike NN, ktorá si vyžaduje manipuláciu vo včelstve s viacerými celými plytkými nadstavkami, čo si určite vyžaduje mladícku zdatnosť včelára. Sily Jing a Jang alebo dve strany mince určite fungujú aj vo včelárstve.

Milane, ty brutální Nikito, ty desinfikuješ plamenem obsazený úl?
Smile

Já jsem psal o tom, že když potřebuji dátr pryč dno abych je desinfikoval, tak u neoddělitelných, byť nádherných kostek je to poměrně pracná záležitost.

Jinak souhlasím, já desinfikci nechávám včelám, slunci, dešti a nakonec plamenům v kamnech. Taky to dobře voní.
Nejlepší je mít jednoduchý úl, vyrobitelný do 50Kč a 50minut na vysoký nástavek.
Ať už zeteplený nebo nezatepený. Protože to pak nápady jako desinfikovat atd člověka brzy přejdou, udělá si ve stejném čase raději nový a starý hodí do foroty a pak časem na skladování rámků atd a nakonec do kamen.(04.10.2013 19:51)Misoka napsal(a): [ -> ]I když mi moc nepřísluší mluvit do tohoto tématu, přesto si nemůžu pomoc Sad
V několika příspěvcích, zde zaznělo, že ve vysokých nástavcích je na jaře rychlejší rozvoj, než v NN. Já osobně si to nemyslím a ani nevím, jak se k tomu došlo Huh
U nás většina včelařů má úly na Adamcově míře nebo Čechoslováky a nevšiml jsem si, že by jejich rozvoj byl rychlejší než v mých NN, spíše naopak. Jedině čeho jsem si všiml, že ty s Čechoslováky jsou na tom lépe než ti s Adamcovou mírou.

Já k tomu došel tím, že mám všechny výšky. A řádově na desítkách včelstev.

Pokud bych chtěl mít rychlý ranný rozvoj (ale nejsem si dneska jist vzhledeme k počasí v posledních deseti letech, že je to rozumné) , tak pak vysoký rámek a nebo plastové NN, ty eliminují ty 4cm ze 17 které jsou neefektivně vyhříváné.

Ale situace o pár desítek km ode mě může být úplně jiná.
Pro mě je třeba vysoký rámek ala DADANT symbolem, efektivnosti a málo náročného ošetřování včelstev v mých podmínkách. Díky tomu bych jich mohl mít - pokud bych si přestal hrát a dělal to na kšeft - dvakrát tolik při zaměstnání atd. tedy asi 200. Takhle si hraju s asi stovkou včelstev (v posledních letech, dřív tak nad 50) a zkouším lecos.

Ale kdyby mě zítra poslali z práce domů, tak pak jdu na DADant, 12r plodiště a 10r. medníky na med, 12r krmná komora. Jediné co nevím je přesná výška plodiště.

Takže nepopírám, že někomu se v těžších podmínkách může JU jevit jako zázrak ve srovnání s ADamcem. Soiuhlasím, že kostka je kostka a pro včely poměrně rozumný tvar. Pokud je velká nebo izolovaná a mají v ní vše nachystané.
Dnes jsem dal na sebe 2 nástavky čechoslováku a změřil jsem mezeru mezi rámky a mezera mezi rámky je 15 milimetru.
u mýho pokusnýho dvojplodšťového úlu to včely prostavily a matka zakladla, takže jako velkej prostor 37x60 Smile
Ja stím prostavováním zatim problém nemám ale chci si udělat na zkoušku polystyrenové nástavky tak jsem to měřil.
Dodržování včelí mezery mezi rámky nástavků je problém i u docela zavedených výrobců (a ne levných). Proto si úly dělám sám, vyjde mě o polovinu levněji a navíc to mám podle svých představ. Kamarád takto ztratil jednu sezónu, protože mu včely přes tu "včelí mezeru" nechtěly přecházet a stále se mu rojily. Při počtu 20 včelstev to bylo opravdu zábavné, než na to přišel. Pak úly reklamoval a výrobce mu dodal nové. To je sice chválihodné (a v současné době i nezvyklé), avšak ztracený čas chytáním rojů a nulový výdělek za med mu už nikdo nekompenzoval. Někteří výrobci neřeší ani boční mezeru mezi rámkem a stěnou, takže při manipulaci s rámky dochází k neskutečnému masakru. Také je humorné, že někteří mají asi metry z číny, takže při vkládání rámků do nástavků se jim musí trochu přistřihnou uši, aby tam vlezly...
(24.03.2014 16:01)venca b napsal(a): [ -> ]Dnes jsem dal na sebe 2 nástavky čechoslováku a změřil jsem mezeru mezi rámky a mezera mezi rámky je 15 milimetru.

.....a 15 mm je ta správná míra mezi rámky?
Těch 15 mm je na moderní úl a současné ošetřování velká mezera. Ale Čechoslovák se pouříval jako dvouprostorový úl -1 plodiště, 1 medník.....a nad plodiště se pokládala mřížka.....takře 7,5mm pod mřížkou a 7,5mm nad nad mřížkou je v pořádku.
15 mm je správna medzera medzi ND u klasického CS vyrobeného podľa normy ČSN 478810. Pravdaže aj s materskou mriežkou. Nie je až taká veľká vada, je to kvôli zárezu, do ktorého pasovala materská mr. V súčasnosti sa CS úle vyrábajú bez toho zárezu pre položenie materskej mr., takže max. medzera medzi ND môže byť 10 mm a s mat. mriežkou max. 12 mm. Nezabúdať aj na presné rozmery rámika.
Ja mám právě ty staré čechoslováky .
Jak píše Milana jaro, bylo plodiště, mřížka a medník. Hotovo finíto. Nic víc. pokusy s dvojplodištěm jsou fakt pokusy. Nový čecholsovák je vlastně nástavkový čechoslovák-to co koupíš v obchodech. A to už je s mezerou trošku jinak Wink
Zaujímavé. Ja som včeláril roky v normovaných CS a aj teraz mám v ešte v jednom včely a nepamätám sa, žeby mi to včely prestavali. Je pravda, že som nevčeláril systémom plodisko + medník ale mal som aj 3 aj 4 ND. Proste u CS to fungovalo. Je to dobrý úľ. Ja som pri ňom nemeral vzd. medzi ND, takže neviem presne aká je. ALe si myslím, že si nerozšíril včas včely a nedal si ich do 3 ND. A preto zASTAVALI všetok voľný priestor.
Jaro estli to bylo na mě, já sem začátečník, ale CS babča zimovala vždy jen plodiště. Já to zkusil dvouplodišťove (plodiště a medník) a ta mezera tam prostě je. a včeli ji prostavěli, ale až teď tj cca 3 týdny zpátky. Při první prohlídce byly rámky čisté, až jak začla být snůška pyl,aj nektar. Tak podle mě potřeba matky plodovat.. prostě to prostavěli.
No a jak to kdo máte.Máte jedno plodiště nebo dvě,jeden medník nebo dva.díky
Zdravím.

Ja včelárim na rámikovej miere 37 x 30.Plodisko mám stále na dvoch 10 rámikových nádstavkoch a v súčasnosti mám už zostavu 2 plodiskové a dva medníkové nádstavky.Po medobraní s repky olejnej na znášku z agátu a slnečnice mám zostavu 2 plodiskové a 3 medníkové nádstavky.

Bojo.
Dobrý den,

Měl jsem univerzály 39x27,5 , ale je to fakticky podobné. úl 37x30 má výhodu vyššího rámku a tím rychlejšího jarního rozvoje a výborně se hodí pro snůšky od časného léta (Akát) až po medovici. Úl musí být izolovaný a včely se zimují slabší. Pro jarní snůšky se nehodí, protože úzký rámek není vhodný pro chov silných včelstev - tedy ono to také jde samozřejmě že ano , jenže problém je třeba více včelařského umění a práce. úl zabírá málo prostoru , proto se hodí do kočovných vozů. Abych to zhodnotil sám za sebe, pak langstroth má zhruba třetinovou až poloviční pracnost než tyto klasické úly. Výnos medu v oblasti kde jarní snůška tvoří většinu medu je v L. nejméně dvojnásobný - ale také spotřeba cukru. Takže na kilo medu se nadřete cca 6x více než včelař v langu. Proto jsem také od těchto úlů utekl. Díky tomu mám teď dvojnásobně včelstev a 4 násobně medu při fakticky stejné pracnosti nebo spíše menší.

Jako výhodu čechoslováků vidím zejména možností využití levného vybavení - pocínovaný medomet , staré úly, rámky. I když to vypadá zajímavě musíme ve skutečnosti přicházíme s tímto úlem o 70% zisku. Přechod na langstroth se vrátí zhruba za 2 až 3 roky a to včetně plastových rámků .Samozřejmě nepočítám vlastní sestavování úlů s přířezů nátěry a natírání plastových rámků - toto dělám stejně v zimě.
PSNC, podľa mňa problém nebol v úlovej zostave ale v tebe,každá technika je ušitá na druh úľa,ak sa dá z waré úla dostať výťažnosť medu 40kg a viac, a je to menší úľ ak CS a včely tam navyše stavajú volnú stavbu tak potom to je jedine a jedine o včelárovy a jeho schopnostiach.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Referenční URL's