Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Refraktometr
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Na aukru nabízejí refraktometr za 797 +205 poštovné. Ze Slovenska.
http://aukro.cz/refraktometr-hustomer-pr...11411.html
Je to dobá cena? Co kvalita? Máte s tímto někdo zkušenost?
Já ho sice nemám ale už jsem se do něj u kolegy díval.
Trošku hůře čitelná stupnice ale pro naše potřeby stačí.
Toto provedení refraktometru prodávám pro měření moštů (vinný mošt, medoviny ..) tedy rozsah 0-32 Brix. A problém s čtením stupnice jsem nezaznamenal. To samozřejmě nezaručuje, že se nenajde kus, který nebude v pořádku.
Ale co vidím jako větší problém u nabízeného kusu na Aukru je chybějící "přípravek" na kalibraci. Ve včelařských prodejnách se stejný typ prodává v jiné krabičce doplněný o hranol a optický olej. S tím si pak můžete refraktometr zkalibrovat.
Mi se osvědčil typ, který prodávám (můj inzerát už koukám na v místním tržišti není) a totiž typ s vnitřní kalibrací. Nemusím se patlat s olejem a kdykoliv před měřením si můžu ověřit, že je refraktometr zkalibrovaný.
Pokud si máte refraktometr, kde zkalibrovat tak bych se toho nebál, ale pokud ne tak bych to viděl jako šetření na nesprávném místě.
Na kalibráciu stačí si dať pomerať pár vzoriek medu, uložených v malých flaštičkách. Ideálne by bolo tak 2-3% rozdiel medzi jednotlivými vzorkami. Potom stačí len overiť nám už známe hodnoty.

Určite, keď o túto "láskavosť" požiadame kolegu s nakalibrovaným refraktometrom, bude nám vyhovené. Big Grin
Nejspolehlivější je použít kalibrační roztok
http://www.beedol.cz/cenik-2/
Není to drahé a roztok je stabilní. Takže na dlouho po starostech.
Abych upřesnil tu nečitelnost.
Číslice jsou v pořádku ale to modré podbarvení které nám pak ukazuje hodnoty na stupnici bylo jaksi vybledlé,neostré a splývalo.
Na tom mém je kapalina sytější barvy a tak stačí mrknout a vím hned kolik tam je.
Ten tvůj je jaký? Kdes ho koupil a zač? Smile
Refraktometry mám dva jeden z včelaření hrou cena byla 1350 kč od dvou kusů poštovné zdarma nejsem si jist zda stále platí.Dobře čitelná stupnice podbarvení modré.Druhý mám déle stál okolo 2000 kč stupnice číslování horší méně čísel 5-10-15-20 atd. stupně oddělené celé dlouhá čára půlky krátká ale lepší podbarvení.Oba mají pevnou kalibraci.Chovám se k nim jako k optice používám je již poměrně dlouho a jsem s nimi spokojen.
....Ten tvůj je jaký? Kdes ho koupil a zač?..........

Já jsem koupil před dvěma roky zde: http://www.medocentrum.cz/eshop/?p=produ...fraktometr
Ja kupoval zde , a můžu říct spokojenost nade vše..WinkWinkWink

http://www.refraktometr.cz/refraktometry...kosti-medu
Chci se zeptat, jestli by se dal použít na měření refraktometr, který máme v práci na měření množství oleje ve vodě? On ale namá na stupnici žádné čílo okolo 19, stačilo by si teda koupit třeba jenom tu stupnici, se kterou se měří med nebo jak je to?
Díky Honza
Refraktometr funguje na lomu světla. Pokud budeš mít možnost ho porovnat s ref. na med a porovnáš si stupnice, může to fugovat. Já objednal zde http://www.svetpristroju.cz,
za tři dny byl doma. Stupnici asi jen tak nevyměníš, a pokud ano budeš muset kalibrovat. A určitě bude stejně drahá jak celý nový kus.
musíš to vyzkoušet - potřebuješ kalibrační vzorek medu - dejme tomu s 18 procenty vody ( požádáš někoho ať ti to změří) a tentýž vzorek pak vyzkoušej na svém olejovém refrakt. Pokud se vlezeš do rozsahu, zapamatuj si polohu kde je modrý obzor a můžeš ho používat. Pokud se ti do rozsahu nevejede ( buď uvidíš jen bílo, nebo jen modro) tak smůla.
Já používám přístroj na měření obsahu cukru v kvasu, a jde sním měřit i síla kořalky Smile Med sem zatím nezkoušel - asi bude mimo stupnici protože mám rozsah 0-32Brix -ale vyzkouším to.
Nevím, ale myslím si, že ušetřených nějakých cca 400 Kč za všechny ty problémy s kalibrací, případně nepřesným měřením za to nestojí. Osobně jsem koupil refraktometr "originál medový" ve VP Ještěd v Liberci http://www.vpjested.cz/e-shop/prace-s-me...ktometr-d/ a dodnes nelituji. Když už jsem se rozhodl, že ho budeme potřebovat, docela se vyplatí nějakou pětku přihodit a mít jistotu, že je pravda to, co jsem naměřil.
Jen ale pro pořádek - rekraktometr je v podstatě optický hranol, který měří vodu v medu na principu lomu světla. Proto tak trochu nerozumím u "konkurenčního", k čemu je tam např. baterie (na osvícení hranolu v horších světelných podmínkách?) - vylezu blíž ke světlu, a je to. Nebo jakýsi "šróbovák pre kalibráciu" (k čemu - podle čeho se vlastně kalibruje - na optickém hranolu!!!!!). Navíc "originál" medový refraktometr má stupnici přesně v požadovaném rozsahu. My potřebujeme totiž přesnou a kvůli dobrému rozlišení roztaženou stupnici v rozsahu cca 15 -22 stupňů. Ostatní rozsah vlastně stejně nikdy nepoužiji.
Samozřejmě - pokud už takovýto přístroj doma z nějakého důvodu mám, tak ho lze pro orientaci použít. Vědět ale, kde je na stupnici např. 18% vody nestačí - kde je 17%, kde je 20%? Je potřeba mít alespoň 2 - 3 body, stupně se totiž nemusí shodovat. Ale jak opakuji, pokud budu pořizovat jen k tomuto účelu nový, raději si doložím.
iRP
šroubovákem se kalibruje prostě nula na přístroji, určitě to má i ten tvůj. Většinou se kápne na sklíčko destilka na staví se nula. Já schválně vyzkouším ten můj jak se bude tvářit na med.

http://www.refraktometr.cz/rbr32-atc-uni...cne-napoje

EDIT : takže tím v odkaze to nejde. Vůbec nevidím modrý horizont - je to mimo rozsah.
Nevidíš celkem nic z jednoho prostého důvodu - med má obsah cca 80 - 85 % cukrů (tedy vodu v rozsahu cca 15 - 20%).Tento refaktometr za prvé takový rozsah vůbec nemá a navíc jak bys chtěl odečíst hodnotu vody např. 17,6%?
iRP
Samozřejmě, to chápu. Šlo mi spíše o to, abych původnímu tazateli odpověděl na otázku, jestli se dá použít i jiný refraktometr.
Pokud by ten jeho na olej použít šel , t.j ukazoval by mu nějakou hodnotu, mohl by mu sloužit k orientačnímu měření , jestli má med obsah vody např, pod 18 procent. Nešlo o měření na destiny.
Musím s tebou ale souhlasit v tom, že optický refraktometr je užitečná pomůcka prakticky nafurt - nepotřebuje žádnou extra údržbu , jen opatrné zacházení. Proto jsem si pořídil na kvasy ten můj - nebavilo mě potápět ten skleněný do odměrné vílce.
Při šetrném zacházení je na furt.Mě jeden spad do kbelíku z vodou a byl posmrtiBig Grin
Zdravím , mám tu takový oříšek pro zkušené.

Vlastním tento refraktometr ,,,Refraktometr na med RHN1-ATC,,, a chci provest kalibraci, ale mám kalibrační roztok 71% brix. Nevíte jaká by měla tedy být hodnota na stupnici?? nebo nějaký návod na kalibraci?? diky všem,,HuhHuh

Jedná se o optický refraktometr na med vybavený velkou, dobře čitelnou stupnicí v rozsahu 13 - 25 % obsahu vody v medu. Přesnost měření činí 0.1 %.
Pro refraktometry na med pro kalibraci dodává VÚVč v Dole kalibrační roztok za 50,- Kč. Viz stránky VÚVč. Dol, Ceník, Přístroje, Kalibrační roztok. Tuším, že postup kalibrace je přílohou dodávky. Když, tak věřím, že Dolští poradí.
JK
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Referenční URL's