Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Soustruh nebo špatná koupě
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Všechny zdravím, chci se zeptat jestli někdo přišel do styku s tímto soustruhem,. Zajíma mě jestli je to k něčemu atd,, vaše názory a postřehy,,HuhHuhHuhHuhHuh

[attachment=833]
Máme takový soustruh doma. Zatím jsem na něm soustružil akorát dřevo. Takže těžko poradit. Ale otec by asi úplný šunt nekoupil.
Skúste iné stránky napr. http://www.c-n-c.cz/. Treba pohľadať je tam aj o sústruhoch a zaujímavé linky o sústruhoch a ich úpravach, alebo iné fóra.
Ale k otázke - podľa toho čo požadujete od takéhoto stroja. vysústružiť nejakú podložku v pohode,silon, mosadz, ale skúste na tom upichnúť Fe guľatinu, tak vám "odkráča" sústruh z miestnosti a nerez ani náhodou.
Podle obrázku se zdá, že se jedná o docela dobrou hračku, a to jednoúčelovou s malou možností tvořit při práci se dřevem. Konstrukce stroje-strojku k tomuto účelu nevyhovuje,ale dokážu si představit úpravu v tomto smyslu-je to možné. Kdysi jsem vyráběl točené předměty ze dřeva, nástroj na opracování se drží v ruce opřen o oboustranně posuvnou opěrku, která u vyobrazeného soustruhu chybí.
Závěrem:pro práci s kovem menších průměrů vyhovuje, pro tvarování dřeva, (dózy,misky,kořenky,svícny,atd.) po přiměřené úpravě možné..
Každý sústruh je tak dobrý, ako sústružník, ktorý na ňom pracuje. Určite zvládne aj Fe kovy, ale za cenu malého úberu. 5mm šponu by som určite neskúšal. Rady by som hľadal skôr namodelárskych stránkach (http://www.c-n-c.cz je dobrá, ale o niečom inom.) Takže pár odkazov:
Dielňa Sedláček - modelár
Steamer - dieľňa a náradie
zahraničná

Dá sa na ňom veľa vecí vyrobiť, ale treba mať vedomosti, fantáziu a hlavne trpezlivosť!
Toto jsem před lety řešil. Kdo chce kvalitu malého stroje jedinečná volba je MN 80, ale ta se hodně olítaná prodává kolem 40 000. Tyto zobrazené stroje mají příkon kolem 500W a je to taková načinčaná asie. Železo na tom půjde nic moc. Pro toho, kdo si neumí nabrousit výborně kudly tak jsou to vyhozené peníze. Za stejný peníz jde koupit nějaká 1 republika v solidní litině. Já koupil starý německý soustruh r.v. 1942, takže zřejmě dělal souč. na tanky u Stalingradu. Toč délka 80 cm, závity ale neumí. Stál 15 000 Kč a už se těším až začnu dělat na novém medometu, jak si ho užiju: Zdraví R. Stonjek
Nejde jednoznačně odpovědět, jestli je to hračička nebo skutečný stroj, záleží, co od toho očekáváš. Pokud potřebuješ čas od času přetočit nějakou drobnost, budeš mít jiné požadavky než v případě požadavku na přesnou práci. Nechci být velkým kritikem, takováto ořezávátka co jsem většinou viděl nedisponovala velkou přesností. Záleží na požadavku opakovatelnosti, přesnosti výroby ( např. pokud budeš chtít točit vnitřní otvory v tolerancích H7, můžeš si pěkně natlouct nos ), závity na tom asi taky řezat nepůjdou a našlo by se hodně situací, které ti takový stroj nedovolí. Ale na druhou stranu vytočit na tom kolík na hrábě nebo upíchnout kus kulatiny asi půjde. V každém případě by to chtělo bližší technické informace a hlavně nekupovat v e-shopu, ale raději si to osahat. I soustružník amatér ( jako já ) ihned dokáže odhalit takové zásadní potíže, jako je vůle ve šroubech, tuhost suportu . . .
Na obdobnom stroji, ale Proma mám možnosť občas si niečo urobiť. Majiteľ po neúspešných pokusoch si ma zavolal o krátky inštruktážny kurz. Dvoje indikátorové hodinky priam zázračne zvýšia presnosť celého systému. Samozrejme kvalitne nabrúsené náradie je vítané. Ak by som chcel sústružiť nerez, tak mi na to Radeco alebo "kované" nože nestačia.

Na jednu podstatnú vec veľa kupcov zabúda - a to na nastavenie a vôle skrutiek, premazanie, stroj je zakonzervovaný - proste ten prvotný servis a servis po určitom počte hodín. Ak príde do fabriky nový stroj, príde servisák, ktorý vám ho nastaví a uvedie prevádzky schopného stavu.

Všetko sa dá, len cesta môže byť o niečo dlhšia.
Díky všem za rady,, no ono asi bude fakt lepší investovat trochu víc peněz , než pak shánět nějaké komponenty,,a ve Finále to vyjde dráž než nějaká mašina třeba za 20 000kč..SmileSmile
Jsem strojař a převážně soustružník. Takovou mašinu bych si nikdy nekoupil. Leda tak na dřevo ještě jo, ale na kov ani náhodou. Při větší šponě se to musí kroutit a drnčet. To už je lepší koupi nějaký starý soustruh za pár korun na kterém toho uděláte daleko víc než na této hračce.....tot můj názor.
To je na nějaké drobné věci. Ještě se chci zeptat k čemu je soustruh na dřevo u včelaření potřeba?
(17.01.2012 17:34)zbynek_ napsal(a): [ -> ]Při větší šponě se to musí kroutit a drnčet. To už je lepší koupi nějaký starý soustruh za pár korun na kterém toho uděláte daleko víc než na této hračce.....

Prosím, spýtaj sa železničných modelárov, opravárov hodín a ľudí, ktorí majú čo do činenia s obdobnými strojmi. Videl som starého pána, ako na obdobnom sústruhu (dokonca mal názov "školný"),vyrobil osičku do hodín 0.7mm priemer a dĺžku 3mm a tromi osadeniami.

Starý a veľký stroj má problémy s olejom, chladiacou kvapalinou a samozrejme odber niekoľko kW! A samozrejme primerane veľké náradie. Drnčí a hučí ešte viac - vybehané ložiská sa dajú nahradiť, ale sú drahé. S ozubenými kolesami to je ešte horšie. No a poškodené vedenie? Tak o tom je škoda sa baviť. Keď sa dnes firma zbaví sústruhu, tak je to už naozaj do šrotu. A vyrobiť drobné veci je problém.

Všetko má svoj účel. Sám som vyučený sústružník (1977), modelárčil som, a som rádioamatér. Ten sústruh je tak dobrý, ako je dobrý sústružník.

ASX17 neuviedol na čo mu bude. Z toho, čo tu bolo napísané suhlasím len s tým, že pri včeliach ho asi pramálo využije.
Malý ale názorný odkaz, čo s obdobným sústruhom. Len tak, pre inšpiráciu... Cool
Referenční URL's