Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kurz prohližitelů včelstev + Doškolení prohližitelů včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Kurz prohližitelů včelstev + Doškolení prohližitelů včelstev
28. - 29. 1. 2012

Jedete tam někdo tuto sobotu?
Chtěl bych jít na to v 2013, ale říkám si jestli mě to bude k něčemu dobré? Absolvoval to někdo?Zkušenosti, dojmy?
Dozvíš se souhrn problematiky včelích nemocí zejména s ohledem na mor a hnilobu včelího plodu v souladu se stávající metodikou jejich tlumení u nás. Nejspíš i pár příběhů z praxe. Uvidíš "živý" morový plást. Po absolvování dostaneš navíc ještě papír, že může prohlížet včelstva pro SVS v případě podezření z nákazy. Měl bys jim být k dispozici budou-li potřebovat.
Kurs lze přirovnat k delší tématické ucelené přednášce od vícero přednášejících.
A jak je to hrazené? Vidím 1 000,- na stravu a ubytování, které se vrátí po půl roce kladném absolvování zkoušky. Naše ZO mě podporuje, že by to bylo dobré, že nikoho nemáme, ale jestli je to vůbec k něčemu. K většímu uplatnění...
Uplatnění...? Jestli to bereš takhle, tak ano - jen prohlížitelé s kursem se mohou uplatit u veteriny. Prohlídky jsou hrazené - tuším částkou 20 Kč/prohlédnutí včelstvo. Cestovné se neproplácí. Navíc veterina je podle mých informací moc nenasazuje - jen když nestíhají kmenoví zaměstnanci. Takže prohlížitelé jen bohatnou a bohatnou... Wink

Teď vážně - bral bych to spíš jako onu zmíněnou sérii přednášek, tedy profit je v informacích, které získáš. A vysílá-li Tě tam ZO, počítej, že časem asi dostaneš nějakou funkci... Budeš vyčnívat.
Hm, být veterině k dispozici pro případné prohlídky za 20,-Kč/včelstvo a bez cesťáku: Když má velká část včelařů po 5-ti až 10-ti včelstev, pak by mi z té odměny po odečtení dopravy opravdu moc nezbylo...Sad
Nechci být kverulant, ale za takovouhle "hodinovou" sazbu se raději budu věnovat vlastním včelám.
Ale tím nechci brát iluze nadšencům, kteří z lásky ke včelám budou pomáhat státní správě prakticky zadarmo. Angel
(27.12.2012 18:30)Tomáš Plevan napsal(a): [ -> ]Hm, být veterině k dispozici pro případné prohlídky za 20,-Kč/včelstvo a bez cesťáku: Když má velká část včelařů po 5-ti až 10-ti včelstev, pak by mi z té odměny po odečtení dopravy opravdu moc nezbylo...Sad

To jsi to sem totiž ještě nanapsal všechno. Nejsem si jist, že ta částka je skutečně 20,- Kč (myslím že je, nebo alespoň byla vyšší), ale to už je celkem jedno.
To je skutečně částka za jedno prohlédnuté včelstvo.
Jenže dostaneš jen seznam včelařů. Musíš se proto nějak kontaktovat s jednatelem příslušné ZO, protože jinak máš jen poštovní, nebo lépe kontaktní adresy včelařů, nikoli stanovišť. Ten Ti většinou dodá telefony. Pak je jednotlivě obvoláš, domluvíš datumy (Pepík v pondělí nemůže a Franta je na dovolené, takže pojedeš "spešl"), dojedeš, vyšetříš (ochranné pomůcky samozřemě ze svého), vypíšeš příslušné formuláře (i to něco stojí, alespoň čas), odešleš vyúčtování a z toho nicu je Ti ještě sražena daň. I Kalousek taky rád.
Jakou nezdaněnou odměnu dostaneš nespočet žihadel (ty nejbodavější přece mají nejvíc medu).
Má to ale jednu výhodu - získáš perfektní přehled o situaci v tom kterém terirotiu. Pochopíš úlové soustavy. A mimo jiné - sestoupíš na zem, do tvrdé reality. Do té, kterou mnozí nechtějí vidět.
iRP
Ježišmarja to jsem nechtěl slyšet Big Grin Tak to nechci, myslel jsem, že budu jenom pro naši ZO a né, že budu létat po všech čertech
Jo, kamaráde. Proč si to neudělali další z vaší ZO? A proč Tě tak podporují v tom, aby sis ten kurz udělal sám?
Z důvodů, které s Rosťou uvádím výše, jsem byl nakonec docela rád, že jsem se na tento kurz ze zdravotních důvodů nedostal (A to jsem si taky vyslechl!).
Ale jinak je určitě dobré se s těmito věcmi (jako je mor a jiná onemocnění) seznámit.
Stejně tak ale vím, že bych pak nedokázal vysvětlit SVS, že za takovéhle peníze jim práci dělat nebudu. Takže bych to dělal a byl naštvanej.
Takže pokud se pak dokážeš "handrkovat" o peníze nebo říct, že to prostě neuděláš (nemáš čas a podobně), tak je ten kurz určitě přínosem.

To mě asi ČSV ani SVS za takovýto názor nepochválí. Ale to není o tom, že bych nebyl ochoten zajet s vyvíječem nebo pomoci při léčení (nebo při jiném problému u včel a podobně), ale když vidím, kolik peněz se točí ve státní správě, tak se mi u zmíněných cifer "otevírá kudla v kapse".Angry
(27.12.2012 18:58)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ].....
Jenže dostaneš jen seznam včelařů. Musíš se proto nějak kontaktovat s jednatelem příslušné ZO, protože jinak máš jen poštovní, nebo lépe kontaktní adresy včelařů, nikoli stanovišť. Ten Ti většinou dodá telefony. Pak je jednotlivě obvoláš, domluvíš datumy (Pepík v pondělí nemůže a Franta je na dovolené, takže pojedeš "spešl"), dojedeš, vyšetříš (ochranné pomůcky samozřemě ze svého), vypíšeš příslušné formuláře (i to něco stojí, alespoň čas), odešleš vyúčtování a z toho nicu je Ti ještě sražena daň. I Kalousek taky rád.

Dobrý a nezávislý popis skutečného stavu kdy veterina ani nemá seznam stanovišt, leckdy dodává jen mapku s kolečkem aby ZO vypátrala kdo v ní má včely.

A leckdy ani netuší které ZO patří do kolečka.
Tak jsem si to chtěl udělat pro sebe, i když jsem něděl, že jsou takové povinnosti. A ZO mě podporuje, že jsem jejich nejmladší člen a důvěrník Big Grin Ale pokud bych musel litam kolem celého okresu, tak na to kašlu Sad I když mě to bude líto, že se tam nepodívám
Tvé rozhodnutí (asi nejen já) chválím.
Ono totiž absolvovat kurs a pak dělat prohližitele je skutečně něco jiného. Toho prohližitele totiž dělat můžeš a nemusíš. To je jen a jen Tvoje svobodná volba. Stejně, jako já třeba učitel včelařství.
Byly roky, kdy telefon nikdo nezvedl. Loni jsem už odříkal.
Osobně věřím, že bude lépe, nejen v tomto oboru. Ono se to totiž takto dlouho dělat nedá. Jednoho dne ti znalí totiž nebudou, nebo nebudou ochotni - a co pak?
Pro Tebe to však má všechno jedno obrovské pozitivum - vědomosti, zkušenosti a zejména kontakty, které na tomto kurzu získáš jinde neseženeš, i kdybys zlatem platil. Ty jsou nepřenositelné. A vůbec netušíš, kdy, kde, jak a v čem je můžeš zhodnotit. Nejen pro sebe.
To bylo různých kurzů, setkání, přednášek, akademií, seminářů, kontaktů, telefonů...... A věř, že to zúročíš až po čase, až si celý ten úhel pohledu na problematiku prostě "sedne". Z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím.
iRP
A teď si vente civilizovaný stav - včelař dostane na poště modrák - jste v pásmu, máte za povinnost si zajistit prohlídku od certifikovaného prohlížitele (ať už to znamená cokoli - viz prý povzdech Ing. Titěry u kulatého stolu - prý málkdo pozná mor, ani prohlížitelé ne vždy). Pokud ne, máte smůlu.

Aby se musel starat sám. To je to samé jako v jiných oborech,prostě napíšou do zákona že máte mít atest na komín a jede to.Žádný kominický uliční důvěník tady nechodí.

A co takto, časem zajistit skutečně kvalifikované lidi a včelař by měl jednou za pět let povinnost si nechat udělat obhlídku provozu - a to by ani nemusela být rozborka všech včelstev.

Jenže - to je zase buzerace a byrokracie, té tady je dost. Kdysi jsem si s touto myšlenkou zahrával, ale dneak když vidím v co se zvrhávají jiné rozumné nápady, tak si mylsím jen jedno - zaplatit dobré právníky těm co mají stanoviště vedle expertů co jsou podle všeho dlohodobě v klihu.

Pár exemplárnmích případů s dobrou prezentací ve Včelařství a možná by to mělo větší vliv. Plus nepálení včelstev bez kliniky - takže vyšetření měli by bylo bez rizika že mi to všechno spálí. Takže kdokoli by měl zájem, mohl bymít jistotu že je čistý. A obranu proti takové žalobě.
Já bych k tomu přidal ještě přesměrování peněz na podporu toho, aby si včelař mohl snadno a za přijatelný peníz dát udělat vyšetření. Rychle, přesně a častěji ... Těch možností zatím není zase až tak moc. A nejmodernější a rychlé metody. Důraz na prevenci ...
A třeba i povinnost se takovým papírem z vyšetření jednou za X let prokázat. Spolu s rozumnou legislativou, jak už tu zaznělo. Divný sny, co? Wink
Jiří
Nedal by jste sem někdo odkazy na ty kurzy ?
(27.12.2012 22:55)Spede napsal(a): [ -> ]Tak jsem si to chtěl udělat pro sebe, i když jsem něděl, že jsou takové povinnosti. A ZO mě podporuje, že jsem jejich nejmladší člen a důvěrník Big Grin Ale pokud bych musel litam kolem celého okresu, tak na to kašlu Sad I když mě to bude líto, že se tam nepodívám

Pro sebe si kurz klidně udělej, aspoň získáš ucelený přehled o nemocech a také právních předpisech. Byl jsem tam asi před pěti lety a přednášela i Mgr. Machová, Dr. Krabec, Dr. Dvořák, Ing. Titěra. Bylo to docela poučné. A co se týče "lítání po celém okrese", domnívám se, že ti vetrina nemůže nařídit, že to musíš udělat, může tě pouze požádat o spolupráci a ty můžeš odmítnout.
Jinak, před dvěmi lety se u nás v ZO Chotěboř objevil mor (z výkupny, kde nevymyté sudy od medu nejasného původu - na sudech byli čínské znaky /zajímavé/ - našli včely). Máme v organizaci asi 5 prohlížitelů, tak jsme čekali, že budeme přizváni ke spolupráci. Dopadlo to tak: veterina oznámila že pro nějaké prohlížitele nemají peníze, ať si to včelaři v pásmu prohlídnou sami. To je bouhužel realita.
Bárta

http://www.souvnasavrky.cz/index.php?opt...&Itemid=54

Petr L

Tak, ale v těch směrnicích je povinnost provádět vyšetření Sad
Vyloženě, že musí provádět prohlídky jsem tam nenašel, jen že je oprávněn a že to bude na základě pracovně-právního vztahu. Podepsat pracovní smlouvu nemůže nikdo nikoho nutit.
Předpokládám, že až přibude lidí, kteří projdou kurzem a nebudou následně prohlížet, nebude již kuŕz bezplatný, ale to bych neviděl jako vadu.
Klidně do toho běž. Získáš znalosti, zatím sice jen teoretické, ale budeš již vědět na co koukat. Z "povinnosti funkce prohlížitele" si nedělej hlavu. Je to na smlouvu a za peníze, které SVS dá raději svým pracovníkům. Za 30 roků svého prohlížitelství mé služby na smlouvu veterina nepotřebovala ani jednou. Čas od času cca 1x za 10 roků se do kurzu přihlásím abych oklepal rez a obnovil lak. Přeci jen se člověk přinutí si věci zopakovat a lektoři jsou skvělí. Též i s kolegy je dole v klubu při "opakování probrané látky" u pivka sranda. Jinak můžeš počítat u ZO s funkcí zdravotního referenta, pokud má i vaše ZO dales o funkcionáře. To však uneseš. Tak směle do toho.
JK
Je zajímavé, že prohlížitel musí být z ČSV a může prohlížet jen včelstva člena ČSV.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's