Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Spory včelích onemocnění
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Pěkný článek napsal Jiří Danihlík

Spory včelích onemocnění

Spora je neaktivní zárodek bakterie, houby či řasy. Je schopna přežívat mnoho let a vydrží i velmi nepříznivé podmínky (var, sluneční záření). Výše zmíněné organismy vytvářejí spory z důvodu zachování vlastní existence, nemohou totiž "utéct" před nepříznivými vlivy prostředí, což může být třeba sucho nebo naopak moc vlhko. Tyto mikroorganismy si tedy vytvořily schopnost přejít z aktivní fáze života do fáze spor, ve které jsou naprosto neaktivní a nenáročné na životní podmínky, jejich metabolismus je totálně utlumen. Spory se nejsou schopny rozmnožovat a ani škodit, toho jsou mikroorganismy schopny až po opětovné aktivaci, tedy po přechodu z fáze spory do aktivní fáze života.

Více na http://www.mojevcely.eu/news/co-jsou-to-spory-nemoci-/
Spory nemocí jsou přítomny všude (ikdyž třeba na hranici měřitelnosti lidskou technikou) a žijí v rovnováze se včelstvy po tisíce let. Jinak by včelstva už dávno vyhynula. Při překročení určité hranice počtu spor je teprv plod schopen se nakazit.
Když občas vidíme mnoho desítek let staré úly, plné starých plástů a špíny, je jasné kde se spory přemnoží a propukne mor včelího plodu a další nemoci. Likvidace rojů "neznámého původu" je jako hon na čarodejnice. Divoké včely morem včelího plodu netrpí, protože nežijí léta na starém díle ve velkých počtech včelstev na jednom stanovišti. Nemoci nešíří rojení, ale podmínky ve kterých nutíme včely žít. Takových míst nevlídných pro včely však naštěstí ubývá. A to je dobře! Dopřejme včelám nové úly a nové dílo!
Hezký den!
K této problematice bych položil otázku :

Jaká je rozumná doba používání úlů ?

Nejde o životnost, ta je při vhodném ošetřování a na krytém stanovišti řádově i desítky let. Návratnost investice do nového vybavení bych také pominul. Jde mi spíše o to, kde je hranice, kdy je vhodné z preventivních důvodů úl raději vyměnit, i když by byl schopen sloužit další řadu let.
Odpověď souvisí s tím, jak důkladně, často a snadno zároveň, je daný úl možné desinfikovat...
zdravím, chtěl jsem se zeptat,
vypozoroval jsem u jednoho ze 3 včelstev, že včely vynášejí larvy, nebo spíše bych řekl plod který byl už zavíčkovaný, ráno jsem ho viděl na česnu, přes den jsem viděl, že s ním včely odlétají.Občas se najde i mrtvá včela na česnu. To trvá asi 3-4 dny. Před tím jsem se díval do úlu a mezi rámky jednotlivých nástavků jsem měl vystavenou divočinu, kde byli zakladení trubci, jak jsem oddělával nástavky, porušil jsem je, může to být ten trubčí plod.
Nebo snad nějaká nemoc? Angry
Předpokládám, že s tím má někdo zkušenosti, Petr.
Môže ísť aj o podchladený plod z okrajových častí plodiska.
Referenční URL's