Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nosema ceranae
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Pelynek pravy alebo pelynek ročny? Asi je to rozdiel

Člověk vám dá jednoduchej návod jak vyřešit nosemu a vono ne. Vy to prostě potřebujete mít pracný, složitý a nejistý. Skončí to zas u pokusničení s peliňkem a zázvorem. Že by mi někdo namaceroval lektvar na 230včelstev Big Grin ? A ta příprava a dávkování ,to je nějaká homeopatie ne.
Zdenku takto sa osetruje len do 20 vcelstiev lebo je potrebne liecebnu davku aplikovat kazdej vcele kavovou lyzickou.Takze nic pre teba.Tongue
A ty koncentrace přípravy a dávkování možná !! účinné látky se rovná významem usilovnému modlení.
Maci01 napsal(a):Odkaz na podrobnější info o pelyňkové léčbě naleznete rovněž na stránkách pana Mately v sekci odkazu pod nabídkou produktu:

Zajímavý článek na beeinfo.cz, ale podrobnější informace na stránkách pana Mately jsem nenašel.
Zejména kdy medocukrové těsto s pelyňkem podávat.
To taky nevím. Zkusím to vyhledat na netu.
zastím: https://vuzv.cz/wp-content/uploads/2018/...y-2009.pdf
strana 30
5.3.2.Látky proti nosematóze Lysozym, thymol, resveratrol, silice z Chrysopogon zizanioides (vetiver) byly v cukru zkrmovány včelám v klíckách, infikovaných uměle sporami Nosema apis. Resveratrol (0,001 mg/mL) a thymol (0,12 mg/mL) se ukázaly jako velice perspektivní v potlačování parazita. Po 25 dnech byla koncentrace spor v kontrole 230, zatímco ve skupině „thymol“ pouze 20 a ve skupině „resveratrol“ 54 spor na klícku (Maistrello L, 2008). Resveratrol je látka (ze skupiny stilbenoidů) obsažená v hojném množství v červeném víně a je mu připisována řada pozitivních biologických aktivit na metabolismus člověka. Několik prací se zabývá účinností extraktu z pelyňku proti N. apis. Komissar (2008) cituje z literatury použití extraktu z pelyňku proti Nosema apis. Extrakt byl připraven ze 100 g drogy na 1L 96% ethanolu, macerován a tinktura rozmíchána 20g/kg těsta (cukr, s 5 % pylu) a podávána včelstvu 3× v pěti deních intervalech v množství 1 kg na včelstvo. Testovaný extrakt byl stejně účinný jako fumagillin, při nižších nákladech. Použití extraktu z pelyňku proti N. apis s pozitivními výsledky proti kontrole uvádí už Lewynsky (1970).

asi to samé i s obrázky
https://adoc.pub/stevni-onemocnni-vel.html
další odkazy
https://www.vcelarstvi-vitamvas.cz/pelynek/
mohlo by se hodit
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_...e_id=12980
https://www.magazinzahrada.cz/rostlinne-...a-pelynek/
(20.03.2021 15:43)maci01 napsal(a): [ -> ]Myslíš citronové kvašení?
wiki>Citrónové kvašení probíhá za přístupu kyslíku, uskutečňuje ho řada druhů plísní (např. Aspergillus, Penicillium, Mucor…), dochází k oxidaci glukózy za vzniku kyseliny citrónové
Ale jako léčbu antibiotiky bych to nenazval.

Nie, myslím vínne, alkoholové kvasenie.
asi je to tohle:
První článek vyšel ve včelařském tištěném časopisu Schweizerische Bienen ročník 2002/9 str13. Do roku 2006 vycházel jen tištěně. V roce 2006 předělali WWW stránky
a přidali archiv tištěných časopisu. Ten je od ročníku 2006. Originál 2002/9 str13 se mi zatím nepodařilo vyhledat(tedy pokud to někdo naskenoval a válí se to někde na netu)

https://www.nastavky.cz/download/Prasil_nosema.pdf
jdu spát Big Grin
(18.03.2021 15:13)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Přátelé,
nejméně 11 posledních příspěvků nepatří do tohoto vlákna. Co takhle přejít na vlákno Varroa destructor?

Možná ano. Souvisí to a víte jak? Zajímavé by bylo, jak nosema ceranae reaguje na pradávné protinosemové opatření a tím je síla včelstva a zateplení úlu. Louky, jak to chápu, nemá s nosemou problém, protože má protinosemový úl. A nemusí tak dělat tinkturu proti NC. Někdy dělat vec jinak znamená, že je vyřešen jeden z mnoha problémů co obnáší.
nemá s nosemou problém >nemá problém s N.A. Ale N.C je jiná liga. Jakmile je tam N.C, tak do 8 dnů včela hyne. Na podzim zakrmíme a včely si to roznesou po úlu. Pak jim tam v rámci léčení na varoa foukneme naředěný jed. Už tak oslabený organismus včely to vzdá. A během 8 dnů jseš bez včelstva. Na N.A. platí zateplený úl, protože nevydrží vyšší teplotu. Na N.C to asi neplatí. N.C se "vyšlechtil" na včele východní. A když koukneš, v jakém pásmu včela východní žije, tak je zcela logické, že bude N.C. odolnější na zvýšenou teplotu. Troufám si tvrdit, že loukimu ani zateplený úl nepomůže, když se mu to tam rozjede.
(21.03.2021 1:56)gupa napsal(a): [ -> ]
(18.03.2021 15:13)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Přátelé,
nejméně 11 posledních příspěvků nepatří do tohoto vlákna. Co takhle přejít na vlákno Varroa destructor?

Možná ano. Souvisí to a víte jak? Zajímavé by bylo, jak nosema ceranae reaguje na pradávné protinosemové opatření a tím je síla včelstva a zateplení úlu. Louky, jak to chápu, nemá s nosemou problém, protože má protinosemový úl. A nemusí tak dělat tinkturu proti NC. Někdy dělat vec jinak znamená, že je vyřešen jeden z mnoha problémů co obnáší.

Gupo mýlíš se pan Šumněra má taky polystirenové úly a k tomu silnější včelsva a tinkturu potřebuje.
Zdeňku, pokud hledáš jednoduché řešení, pak Thymovar po poslední snůšce na 6 týdnů. Včelstva z této testovací skupiny se aktuálně jeví u mě jako jednoznačně nejsilnější. Zároveň s aplikací jsem i přikrmoval v prvních 2 týdnech. Zřejmě Thymovar zabíjí více much jednou ranou a tím, že se i krmí, tak možná něco přejde do zimních zásob a působí na včely při jejich konzumaci.
Já s nosemou problémy nemám. Cukrový krmení se mi zdá prázdný ,jalový tak jsem přidával do krmení trošku kyselinu citronovou. Ale to spíš abych dorovnal kyselost jaká je v medu. A že jsem to mněl načtený že je to ku prospěchu, ne že bych cíleně něco léčil.
Ve vší úctě. Doktor léčí, ale příroda uzdravuje. Je spousta medikamentů proti nosemě v literatuře minulého století. Ale nejjistější bylo vždy klid a teplo. Mají v podletí včely klid? Jak se zajistí? Ochlazením? Mají najaře včely své teplo? Jak se zajistí zateplením a klidem? To je ale absurdní houbová nákaza šířící se alimentární cestou.
Medikace přichází v úvahu pokud je sepse zažraná do úlu nebo spíš do jeho okolí, kde nelze moc ovlinit např. dezinfekcí úlových stěn nebo ošetřením díla. Zdeňku tvoje dílo neroste v podmínkách které máš, ale udělej si stanoviště na jihu kde je tepleji, srágory co máš prorostelé v košilkách ti začnou pěkně růst a žrát a produkovat jiné srágory. Propagovat černé dílo je ošemetné protože podmínky chovů jsou různé, zvláště když jde o intenzivní zemědělství.
Jak píšeš. Podmínky chovu jsou ošemetné. A proto se černé dílo praktikuje na celém světě, všude i v tropech. Žijem tady na území které bylo ovládáno bludy a náboženstvím a to hluboké zakořenění vyvolává dojem že bez udržování víry nastane konec světa.
Zdenek, kňazi a misionári patrili medzi najlepších včelárov a očividne nám chýbajú. Skús sa pozrieť do hvezdárskeho dalekohľadu a najdi tam nejaký kvietok so včelou. Ja svoje včely považujem za zázrak, ale už som si tiež na tento stav zvykol.
(21.03.2021 8:21)stefanos689 napsal(a): [ -> ]Zdeňku, pokud hledáš jednoduché řešení, pak Thymovar po poslední snůšce na 6 týdnů. Včelstva z této testovací skupiny se aktuálně jeví u mě jako jednoznačně nejsilnější. Zároveň s aplikací jsem i přikrmoval v prvních 2 týdnech. Zřejmě Thymovar zabíjí více much jednou ranou a tím, že se i krmí, tak možná něco přejde do zimních zásob a působí na včely při jejich konzumaci.

Zdravím ťa, ako sa prejavil thymovar na úmrtnosti včiel? Ja som uplynulý rok použil thymovar po prvý krát. No ani po kyseline mravčej som nemal toľko mŕtvoliek na podložke počas celej doby aplikácie ako thymovare. A to kyselinu dávam na pár dní a thymovar na 6 týždňov. Jednoducho týždeň čo týždeň som zmetal podložky. Prekvapilo ma to.
(21.03.2021 8:42)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Já s nosemou problémy nemám. Cukrový krmení se mi zdá prázdný ,jalový tak jsem přidával do krmení trošku kyselinu citronovou. Ale to spíš abych dorovnal kyselost jaká je v medu. A že jsem to mněl načtený že je to ku prospěchu, ne že bych cíleně něco léčil.

Kolik té kyseliny (g/l), smím-li se zeptat?
Tomáši není důležitý váhový poměr ale Ph. Normální med má cca 3,5 až 5 ph, cukrový roztok má blízko k neutrálnímu ph. Takže to chce shodit dolů. Já zkouším na 4. Moc se tomu ale nevěnuji, zlepšení plánuji na podzim. 2 skupiny atd. R. S.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Referenční URL's