Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nosema ceranae
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Ještě několik vět. Svým příspěvkem jsem nijak nechtěl snížit zásluhy spousty dobrovolníků a to jak to Vladimír skvěle zorganizoval. Naopak! Výsledky tohoto pokusu s neobvykle vysokou spolehlivostí mě spíš ovlivnily k tomu, abych pelyněk zatím nezavrhoval. Půjdu ale cestou J. V. to zn. pelyněk černobýl nebo pravý a následné okyselení zásob. Nepřesvědčí li mě to, zkusím p. roční a výluh. Moje úhyny jsou ze sezony 2000/2001 tedy o rok dříve a to byl u nás echt úhynový rok. Loňskou sezonu jsem prožil bez pelyňku. Daleko větší priority vidím v včasné diagnostice rozvíjející se V3 a nasledující rychlé nápravě. Na tom intenzivně pracuji a nevypadá to špatně. A pelyněk? Proč ne! R. S.

Pro ty méně chápající. S Vladimírovou aktivitou nemám nic společného. Můj pokus byl rok předem a s nikým jsem nespolupracoval. Na jaře 2021 jsem jsem Vladimírovi o svých výsledcích poreferoval a tím to skončilo. Já nejsem kolektivní hráč, jsem raději sólista. Ať se všem daří! R. S.
Zabudol som to na začiatku napísať, ja používam Palinu pravú
Jsou to pouhé čtyři dny, kdy jsem informoval o výsledku snahy skupiny včelařů o snížení počtu úhynů. Jako reakce se ihned vyrojila řada příspěvků,
z nichž mnohé byly velmi kritické až dehonestující.
Přesto jsem rád, že jsem před několika okamžiky mohl odeslat potřebné informace dalším jedenácti včelařům, kteří o postup projevili zájem.
A já se omlouvám, že jsem do pokusu ještě nepřispěl. Pelyněk jsem zasel, ale moc se o něj nestaral. Takže nebylo nic. Polepším se.
Někdo tu psal, že roste jak plevel. Jenže, u nás roste plevel rychleji.Smile
Kritizovat umi kazdej, ale prilozit ruku k dilu uz malo kdo.
NC u sebe na stanovistich mam, problem s ni nemam, s mizenim letnich vcel na podzim zmizi, ale nedalo mi to a pripojil jsem se k Dr. Sumerovi i jen ze zvedavosti. Vcelam to neublizi, ja si dam letos vice prace provadet to presneji. Pelynek jsem tedy spis pridaval do krmeni (tem vcelstvum co bylo potreba neco zakrmit), beru to pohledu ze v predjari se dostanou k temto zasobam a na startu sezonu jim "pomuzu". Pro porovnani, mam zaznamenano ktery to dostaly a ktery ne.
@Miroslav - prvni rok me sotva prezival pelynek v kvetinacku, ty chcipaci co prezily jsem zasadil na 2 ruzny mista - za vcelama pod lisku do stinu, tam nic moc a pak u bambusu, jakoby na vychodni stranu, slunecno a sucho (kdyz nezaleju), tam je z toho dzungle.
chose
Přesto, že dělám pokusy s pelyňkem, nedá mi to abych necitoval Randyho Olivera

Problém Nosema:
Praktické použití: Vzhledem k tomu, že nosemóza nevykazuje žádné zjevné známky onemocnění, je třeba, aby včelař lépe porozuměl tomuto parazitovi, jeho sezónnosti a faktorům, které přispívají k tomu, že se v úlu stane epizootickým. Viděl jsem až příliš mnoho včelařů, kteří do svých úlů dávkují zbytečnou (a možná i škodlivou) léčbu, aniž by někdy strávili pár minut potvrzením, že nosema byla v jejich úlech skutečně převládající.
V naprosté většině se tam sype mnohem větší svinstvo, v mnohem větších dávkách proti kleštíkovi "prevence a na nulu". Kupodivu to kritizuje málokdo.

Nosemu je snadné najít, stačí jakkoliv mizerný mikroskop se 400násobnym zvětšením (postačuje méně) a přečíst články Mikroskopické praktikům na Včelaři sobě.
teď po přečtení Choseho příspěvku mi tak nějak došlo, že mi není jasné, jak ten pelyněk zafunguje proti té "letní" nosemě. Když by se měl přidávat do krmení, tak ale v létě v období snůšky včely krmit nebudu, abych neměl krmení v medu.
Nebo ten pelyněk zůstane od zimního/podletního krmení v zásobách, které by si pak nová jarní generace vzala a tím se přeléčila a pak v dalších letních generacích by "letní" nosema byla velmi potlačena? Protože pak stejně při snůšce - pokud jako začátečník chápu výživu včel - se včely živí tím, co si čerstvě donesou a zbytky zimních zásob je asi moc nezajímají.

Nebo se ten pelyněk má přidávat do jarního podněcování aby se jím postihla ta letní nosema?

Letní nosemou myslím tu, co převažuje v létě, zimní tu, co převažuje v zimě, jak tu někdo z kolegů psal.

díky za vysvětlení.
Abyste věděli, co pod mikroskopem hledat při různých rozlišeních. Snímky pořídila RNDr. Jana Bulantová z přírodovědecké fakulty UK
[Obrázky: nosema-ceranae-nativ-00001.png]

[Obrázky: nosema-ceranae-nativ-00002.png]

[Obrázky: nosema-ceranae-nativ-00003.png]

[Obrázky: X76a-var1-nosema-apis-JB.png]

[Obrázky: X76a-var2-nosema-apis-sipka-JB.png]
@TomasK1 : Pri tomhle zpusobu a nebranim se polemizovani, jestli to neni mimo misu mi jde o to, ze v roce 2021 pri zakrmeni vcel s pelynkem mi na tyto zasoby vcely narazi nekdy v predjari 2022, tedy je to pro minimalizaci nosemy v nasledujici sezone.
Jak ale rikam, nemam problem s nosemou, pokud je, tak je videt v podzimnich mrtvolkach mensi a mensi napadeni/vliv.
Pripojil jsem se k Dr. Sumerovi a zajimam se o to, ze muze mit casem vetsi vliv, takze abych byl pripraven a ne prekvapen.
Chose
Chose, já nepolemizuju ve smyslu kritiky, já jen nahlas přemýšlím a uvědomil jsem si, že jak mi to přišlo ze začátku jasné, tak mi to teď jasné není - právě kvůli tomu jak tu někdo psal, že jedna nosema převažuje v létě a druhá nosema v zimě. A není mi jasné, zda se ten pelyněk, respektive účinné látky z něj, dostanou ze krmných roztoků pomocí včel do zásob tak, aby je pak ta jarní a letní generace mohly brát a do sebe dostávat ze zásob, kterými bylo zakrmené včelstvo na zimu.

Nebo jestli je nutná aplikace zase prostřednictvím krmení, ale to mi pak právě není jasné, protože pak budu krmit v průběhu snůšky?

Nebo je v průběhu léta / snůškového období potřeba pelyněk dávat včelstvům v podněcovacím řídkém roztoku a ještě vychytat období bez snůšky?

Možná bych se tak blbě neptal, kdybych byl býval požádal kolegu Šumeru o zaslání toho postupu, pelyněk se mi asi vypěstovat nepodaří, mám na letošní rok milion plánů co se včelí pastvy týče, tak pokud je možné zkusmo léčit i pelyňkem koupeným v bylinkářství, tak bych to zkusil.
@TomasK1 : v pohode, neberu to jako kritiku / polemizaci od tebe, je to hozeni rukavice do plena fora. Muj zpusob aplikace do krmeni se lisi od Dr. Sumery zpusobem podavani, recept pochazi od nej. Ale mozna taky zkousel pridani do krmeni. Mozna to nema smysl, proto ma jiny zpusob.
Co se tyce pelynky, konkretne cernobyl roste snad vsude u polnich cest ci spise lukach, podivej se k Jirkoj Vitamvas a pelynek pravy je trochu boj, ale na miste jak jsem popsal je z toho plevel. Nezapomen pri vyseti rict, ze ti na tom nezalezi a je ti to jedno - on pak vzejde dobre. Moje zahradnicky zkusenosti Smile.
Chose
S prepáčením, výsledky pokusu s extraktom paliny pravej vo výskumnom ústave:
https://www.researchgate.net/publication..._mellifera
Albert Tejto reči nerozumiemBig GrinBig GrinBig Grin
(09.01.2022 11:51)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Jsou to pouhé čtyři dny, kdy jsem informoval o výsledku snahy skupiny včelařů o snížení počtu úhynů. Jako reakce se ihned vyrojila řada příspěvků,
z nichž mnohé byly velmi kritické až dehonestující.
Přesto jsem rád, že jsem před několika okamžiky mohl odeslat potřebné informace dalším jedenácti včelařům, kteří o postup projevili zájem.
Je škoda, že zpětnou vazbu a kritiku nevyužíváte ku prospěchu a pokroku.
Ale třeba někdo jiný se toho chytí a nastaví toto "soukromé ověřování" s veřejně prezentovanými výsledky (nikoliv však metodikou, aby šlo nezávisle ověřit, jak je běžné) tak, aby bylo smysluplné, nikoliv zavádějící.

Albertův příspěvek s odkazem na studií je k tomu skvělou pomůckou i vodítkem, poukazujícím na zjevnou slabinu pelyňkového extraktu, který se projevil v klíckových pokusech.
takže čo sa stalo ?- Autorka pokusu poukazuje na učinnosť absintu/paliny/ postupným znižovaním spor po použití - zároveň udáva vyššiu mortalitu /uhyn / včiel . ale jasné každy sa chyta toho čo mu vyhovuje- viac nemám čo dodať. najme pri ,,klietkovaných včelach,, proste včely museli príjmať potravu, len ktorú im ponúkli.... to by malo stačiť. porozmýšlajte.. Ja som skôr zástancom takého pristupu , ak sa má napr. palina použiť na potlačenie nosemy vo včelstvách , tak nech sa použije.. v rozumnej učinnej miere. ako čakať na koniec svojich včelstiev. Jej učinky /podla uvedeného pokusu/ mi veľmi pripomínajú Kysel. mravčiu, ktorá odstráni postinuté včely aj postihnutu matku vo včelstve- a nič žiadne protesty nie sú...
hm, tak si na včelařským foru rozšířím znalosti práce s goole překladačem, nevěděl jsem, že to umí překládat celé dokument, díky AlberteSmile.

V té studii z Polska mě překvapil vyšší úhyn včel ze skupiny, kde měly v krmivu pelyněk.
Pro Alberta Grosse: děkuji za adresu příspěvku z výzkumného ústavu, nahlédl jsem do něj a zjistil jsem, že se týká Nosema apis(NA). Až budu mít chvilku, rád si ho přečtu celý. Z těch dalších adres nejsem dost moudrý, jsou tam jen útržky vět z nějakých děl. Nevím, jestli se mi podaří se v tom orientovat.
Nosema apis (NA) se výrazně liší v klinických projevech od Nosema ceranae (NC).
Pokoušel jsem se najít něco o NC v pracech Randy Olivera, na jehož webové stránky jsem se dostal díky jjvčela. Zatím jsem našel jen články o nosemě nejméně 10 let staré, které se týkají rovněž NA a problematiku NC neřeší. Budu hledat dál.
V.Š.
Jan R - to je to co mě napadlo, tedy ne srovnání s kys. mravenčí, ale to, že pravděpodobně u silně postižených dělnic/trubců může dojít k jejich úhynu, u slabě postižených dělnic/trubců jim to může pomoci srazit množství spor nosemy.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's