Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Novopax
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ve včelařské prodejně v Ostravě jsem objevil údajně nový prostředek určený k desinfekci úlů, k omezení šíření včelích chorob a parazitů, který napomáhá k hubení roztočů VD. Jedná se o granulát dřevěné hmoty z ruského cedru. Bližší informace jsem našel na www.orfideus.cz. Na těchto stránkách je popis tohoto prostředku a jeho účinky. Setkal jsem se s NOVOPAXEM poprvé, nikdy jsem o něm před tím neslyšel. Máte někdo nějaké zkušenosti s tímto léčivem ?
Chtěl jsem jej zkoušet minulou sezónu, ale zakouřil jsem do pár úlů jen jednou a pak mi to z různých důvodů nějak nevycházelo. Letos na tom možná budu časově líp, tak uvidím. Pan Stabrava mi ale na zkoušku dodal také cedrový olej v rozprašovači, který při naaplikování na ruce celkem spolehlivě nějakým způsobem zabraňuje včelkám bodnout, i když jsou případně i dost nazlobené. To mám odzkoušeno, ale jen na rukách, dát si to na obličej a jít bez klobouku si asi netroufnu, i když pan Stabrava píše, že to funguje, protože mě moje oči zatím živí Smile
Napadlo mě, jestli by stejným způsobem aplikace, jak má na stránkách popsáno, fungoval třeba kouř z nasušeného drceného Vratiče?...
Petře, na podzim vratič suším a v další sezoně jej buď samotný nebo ve směsi s troudem či podobným kuřivem pravidelně používám k zadýmení včelek. Prozatím jsem nezjistil žádnou souovislost s množstvím VD a použitím vratiče (ani mě to nenapadlo sledovat). Pouze 3 x fumiguji a problémy s VD nemám.
Krásný den,

dnes jsem objevil novopax v nabydce Olomocké včelařské prodejny:

http://www.bee.cz/index.php?route=produc...uct_id=632

Zdejší diskuze je již dva roky stará, máte s novopaxem již nějaké zkušenosti.

Díky Honza Vrána
Nevím, nevím. Kouřit to může, ale jinak? Jaká je tam látka, která by ty roztoče hubila? V popise o složení nic neni. Asi jen lisované piliny.
Zkušenosti nemám, ale v příští sezóně jistě vyzkouším.
Jedna věc bude případný účinek na VD, druhá zda "to" alespoň zavoní. Cokoli alespoň trochu pomůže proti VD je plus. Na zavonění pridávám do kuřáku sušené mandarinkové sloupky.
Sú aj nejaké praktické skusenosti s Novopaxom? Neskúšal to ešte nikto?Huh
Doba uzavření úlu musí být minimálně 5 hodin (nejlépe přes noc). Uvedený proces je nutné opakovat 1x za 5 týdnů, neboť vliv Novopaxu vyprchá a roztoč se začne opět rozmnožovat. Na konci včelařské sezony (září – listopad) je vhodné aplikaci opakovat častěji, např. 1x za 3 týdny. Směs lze používat i při běžné práci se včelstvy.
Ďakujem za odpoveď ale myslel som to tak, či by sa dal Novopax použiť ako jediné liečivo v roku / bez používania kyselín , amitrazov a podobne /, či má dostatočnú účinnosť pri dodržiavaní návodu, čiže praktické skúsenosti toho, kto to už používal.
Referenční URL's