Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelnice
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Pekné miesto. Ja akurát hľadám pre moje včely tiché miesto niekde pri lese, ďalej od ľudí. Snáď sa podarí.
Ahoj, mám v plánu postavit přístřešek pro včely a chtěl bych se zeptat na pár věcí, u kterých ještě nemám jasno, jak je budu řešit. Největší dilema které řeším je, jaký typ střechy zvolit. Měl jsme v plánu použít onduline, což je lehká asfaltová vlnka, ale nevím jak to bude se světlem v přístřešku. Teď mám dočasně vyrobený přístřešek z lešení a tam jsem právě narazil na problém se světlem. Tak právě nevím, jestli nezvolit nějakou průhlednou krytinu, u té se zas bojím, že pod ní bude v létě vedro a že časem zajde a vytvoří se na ní řasa. Tak by mne zajímaly Vaše zkušenosti, jak to máte se světlem ve včelíně a přístřešcích. Jinak by ta střecha měla být asi jednoduchá s mírným sklonem, ale všiml jsme si, že někdo dává úly pod tu vyšší část a včelař chodí pod nižší částí. Moc nevím, jaké to přináší výhody, přijde mi logičtější vyřešit to opačně, alespoň nebude na úly zbytečně zaflakovat a včelař bude mít více místa nad hlavou.
Díky za odpovědi.
V krytí jsem nezjistil žádnou výhodu - naopak se tím dělá tunel a průvan. Zaděláním zad přístřešku se z toho stane sušárna. Vysázel jsem z boku lískovou alej a za zády volně postavených úlů (10x) jsem nasázel smrky. Pomaleji roste habr, ale když se sestříhá - prima živý plot. Co je navíc - vyrobil jsem si jednoduché, ale těžší střechy na úly, za jarních rychlých změn teplot připevním na úly lehké desky kvůli průvanu a zapadávání včel za úly. Když je pak 5 VN, motat se pod střechou je hrozný, zvlášť když je teplo. B
[attachment=3857]
My jsme to zrobili takto, s provozem zatím úplná spokojenost.
(03.02.2016 12:56)jelilu napsal(a): [ -> ]... včelař bude mít více místa nad hlavou.
Díky za odpovědi.
Ale o to menej svetla nad úľami. A o to ide. Svetlosť sa zvýši, ak dáš vyššie strechu. Doobeda a poobede ti bude čiastočne pod prístrešok prenikať slnko a najlepší prehľad o situácii v plástoch je na slnečných lúčoch. Cez prudké obedňajšie slnko je najlepšie, keď sú úle v tieni. Strecha z plechu je najlacnejšia.

Papipapi, pekné. Ale si tie stojky na konštrukcii lepšie zvinkľuj /spevni/, lebo fúkne a konštrukcia sa nechá "porúčať". Ja by som pod úle urobil podstavec z dlhých drevených hranolov, predný pevne spojený so stojkami. Na samotných tvárniciach to bude trochu nestabilné. Ináč ja takýto prístrešok považujem za veľmi dobré riešenie, možno pre včelnicu za ideálne, vonku na slnku hic, pot, pod strieškou tôňa, vánok. Dá sa pod ním pracovať v otvorenom včelstve i pri prípadnej daždovej prehánke.
(03.02.2016 20:18)papipapi napsal(a): [ -> ]My jsme to zrobili takto, s provozem zatím úplná spokojenost.

Máte zastrešené úle a ešte aj "stanovište". Načo? Nieje to zbytočné? Alebo rozoberáš včelstva aj v daždi? Pokiaľ som mal včelín, tak som nezakrýval úle nepremokavými strieškami... Vo včelíne som relaxoval, prievan by som tam nezniesol.
Jak tam může průvan - chybí stěna- tak tam vítr zanese déšťa sníh. Měl jsem to a zjisil, že je to na nic. Víka na úlech musí stejně být.
Pod takový přístřešek prší stejně jako by tam nebyl a navíc střecha je jak křídlo. Stačí trochu větší povětroň a odletí i se zakotvenými sloupky.
(03.02.2016 12:56)jelilu napsal(a): [ -> ]Ahoj, mám v plánu postavit přístřešek pro včely a chtěl bych se zeptat na pár věcí, u kterých ještě nemám jasno, jak je budu řešit. Největší dilema které řeším je, jaký typ střechy zvolit. Měl jsme v plánu použít onduline, což je lehká asfaltová vlnka, ale nevím jak to bude se světlem v přístřešku. Teď mám dočasně vyrobený přístřešek z lešení a tam jsem právě narazil na problém se světlem. Tak právě nevím, jestli nezvolit nějakou průhlednou krytinu, u té se zas bojím, že pod ní bude v létě vedro a že časem zajde a vytvoří se na ní řasa. Tak by mne zajímaly Vaše zkušenosti, jak to máte se světlem ve včelíně a přístřešcích. Jinak by ta střecha měla být asi jednoduchá s mírným sklonem, ale všiml jsme si, že někdo dává úly pod tu vyšší část a včelař chodí pod nižší částí. Moc nevím, jaké to přináší výhody, přijde mi logičtější vyřešit to opačně, alespoň nebude na úly zbytečně zaflakovat a včelař bude mít více místa nad hlavou.
Díky za odpovědi.
Ondulín je pekní ale životnosť mizerná a keď chceš aby vydržal najmenej 20 rokov, mosíš ho priskrutkovať vo vlnke naspodu, skrutka musí mať velkú podložku aby sa to nevytrhlo. Okrem toho keď to vyvrtáš a dáš tam skrutku tak tam natlač silikon. Keď to dotiahneš tak to bude na 100%. Nevyhoda ondulinu je tá že sa natahuje pri slnečnéj pálave, a keď je priskrutkovaný tak sa ani nepohne. Skrutky priemeru 4mm buď kadmiované, zinkované alebo nerezové, ale nie surové bez povrchovéj úpravy.
Preto som mu radil tie drevené hranoly s ich ukotvením ku podperám -úle na nich konštrukciu dobre zaťažia a ak bude sklon strechy len malý, tak žiadne krídlo sa nekoná, horšie by bolo, ak by mal napríklad zadnú stenu uzavretú. V čom môže ten prievan škodiť? Akurát chladí včelára. Tých pár kvapiek pri daždi s vetrom- čomu to ublíži? Alebo trochu snehu pri fujavici ako napríklad túto zimuSurprised - veď pomaly nevieme, čo to je ani my v horách! Ale tá pohodovosť pobytu v "stínu" a celkom príjemný pocit pre včelára, keď mu slnko nepraží na "kebuli" a nekúpe sa vo vlastnej šťave ani pri vyšších teplotách, žiadne hektika pri náhlej búrke, žiadne prehrievanie úľov priamym slnkom v kritických obedňajších hodináchExclamationCool. Ak ide o menšieho včelára na stabilnom stanovišti, tak si myslím, že je to veľmi dobré riešenie, ktoré predlžuje i životnosť úľov a servis okolo včelstiev robí komfortnejším, príjemnejším. ... Čiže? V konečnom dôsledku je to vec názoru. V mojom prípade i vec osobných skúseností...Wink
Přístřešek má velmi malý sklon a ze všech stran je otevřený takže žádný velký tlak větru nemůže nastat, navíc stojky jsou ukotvené k zabetonovaným patkám - větru se nebojím.
Dále bych shrnul osobní zkušenosti z téměř dvouletého provozu zastřešené včelnice:
Výhody:
-ochrana úlů a včelstev před deštěm a sněhem ( při silnějším větru samozřejmě není na 100% ), rozhodl jsem se nástavky a dna nechat bez povrchové úpravy a tímto je to částečně kompenzováno
-v létě jsou včely a případně i včelař chráněny před sluneční výhní
-zásahy ve včelstvech je možné provádět i za deště a mrholení - pokaždé to nejde odložit
-včelařské zázemí máme asi 100m daleko, takto si můžeme navést a nechat pod střechou co je třeba

Nevýhody:
- nutná investice ( práce a peníze )
- méně světla na práci, ale není to velký rozdíl oproti volnému postavení včelstev pokud je takto otevřené ze všech stran
Pokud bych měl potřebu nad včelstvy mít nějakou zástěnu (přímé slunce, přehřívání), tak bych to vyřešil lehkou vzdušnou konstrukcí (laťová, kari síť) a nechal porůst Přísavníkem. V létě stíní, v předjaří a na jaře pustí slunce.
Ja mám strechu na včelíne z polykarbonátu a len prednú stenu mám voľnú a napriek tomu môžem všetkých uistiť, že netrpím vo včelíne žiadnym prehrievaním. Skôr mi je teplo, keď vyjdem zpod strechy na priame slnko. A dokonca aj ostatné 3 steny mám cca 70-80cm z polykarbonátu.
(04.02.2016 11:48)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Pokud bych měl potřebu nad včelstvy mít nějakou zástěnu (přímé slunce, přehřívání), tak bych to vyřešil lehkou vzdušnou konstrukcí (laťová, kari síť) a nechal porůst Přísavníkem. V létě stíní, v předjaří a na jaře pustí slunce.

Dobrý nápad, třeba to zkusím u další řadySmile
Stran: 1 2
Referenční URL's