Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Diagnóza nemoci z fotografie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Na muchu to nevypadá, má to čtyři páry nohou muchy mají jen tři. Spíš to ukazuje na toho roztoče._gp_



(16.09.2012 18:13)Mlha_cz napsal(a): [ -> ]Spíš se kloním k tomu pylu, zkusím jednu včelu odchytit a dát to někam pod mikroskop, bohužel ho nemám.

Tak nevím jestli není lepší konečně vzít tu dělnici do ruky a odloupnout to žluté a zjistit co to je. Jako pyl to opravu nevypadá a nechápu tu jistotu s pylem, když žádné pylové zrna byť zaschlé nevidím. Důkaz co sem dal k tomuto tématu JKL vypadá jinak._gp_
Vrací se mi do úlů včely podobně označené. Dokonce přiběhla před třemi týdny jedna začínající včelařka, že žlutě označená kladoucí matka přeletěla z jednoho konce včelnice na druhý (krajní úly - cca 8m). Při prohlídce jsme zjistili žlutě značenou matku v původním úle a také jisté množství včel žlutě značených na hrudi pylem. V inkriminovaném včelstvu byla matka neznačená a též žlutě značené včely. Tak mne napadá, nedomluvili se naši sousedi, že nám zamotají hlavu a nebarví nám náhodou včely na květech na žluto???? Tongue
JK
Přátelé, včely se nám nyní vracejí "pocukrované" od pylu. Mně se zase vracejí celé bílé, až jsem podezříval kolegu, který má včelstva do 500 m od mého stanoviště, že je zbavoval kleštíků cukr-pudrem. Byl, a zaplať pan Bůh,: stále to ještě je pyl z netýkavky.
Letos taky nosí až nezvykle plné "bačkory" pylu z celíku kanadského. Doporučuji se porozhlídnout taky trochu kolem co zrovna kvete a nečučte jen pořád holkám do úlůBig Grin.
Yaw
tak jsem dnes koknul ze zvědavosti na podložky a síta,no a zjistil jsem že u jednoho včelstava , jsem našel tak 6 mrtvolek,, viz foto,, o co by se mohlo jednat..Huh
Roztoče jsem na nich nikde neviděl..

[Obrázky: DSCN4440.jpg] [Obrázky: DSCN4441.jpg]
Dá se to shrnout do jednoho slova: zima.
Při nedávném ochlazení se larvy ocitly na kraji nebo zcela mimo chumáč včel. Při oteplení včely udělaly pořádek a mrtvé larvy odstranily. Protože teploty nebyly na létání tak zůstaly na podložce.
Zrejme sa jedná o varoatolerantné včelstvo,nemyslíš?Smile
Ale teraz vážne,nie je to neobvyklí jav a vôbec nemusíš mať strach z nejakej choroby.Niektoré včelstvá majú dosť veľkú zotrvačnosť a plodujú pokiaľ im to počasie dovolí,donášajú peľ pokiaľ je zdroj a zrazu sa zmení počasie a včely podvedome cítia,že tento plod nebude plnohodnotne odchovaný,tak ho takto odstránia.Niekedy sa to dá pozorovať aj skoro na jar,najmä ak príde určitý čas teplo a zrazu sa prudko ochladí.
Také mi to přijde jako zachlazený plod, zřejmě matka dlouho plodovala. Neměl bych obavu.
CCD?

Chtěl bych požádat o pomoc s diagnózou. Při kontrole včel jsem zjistil, že mám jeden úl prázdný a nechápu co se stalo. Jednalo se o včely, které byly přes léto nejsilnější, daly asi 50kg medu, byly včas nakrmeny asi 18kg cukru (plus med co zbyl v plodišti, dával jsem sirup pokud braly). Přes léto byly léčeny KM (odpařovač Nassenheider) a spady byly malé (nikdy nepřesáhly 1 roztoče na den). Po fumigaci (Varidolem) mi spadlo 70 roztočů a pak se vše zase vrátilo k normálnímu stavu.
Bohužel teď při kontrole jsem neviděl žádnou včelu pod strúpkovou fólií. Když jsem rozebral úl tak v něm nebyly včely (sem tam mrtvolka), ale zásob tam bylo dost. Více je na přiložených fotkách.
Snažím se chovat mírné včely, proto mám většinou matky Singer (koupené zde.) to padlé včelstvo mělo matku Praděd (odsud) a subjektině musím říci že to byly nejmírnější včely. Bohužel na podzim se něco zvrtlo a při krmení začaly být docela ostré, jakmile jsem zvednul fólii už startovaly (na rozdíl od Singerek). Matka byla v úlu druhým rokem a loni a přes léto byly jak mouchy. Bohužel nevím zdali mě tato změna chování měla na něco upozornit.

Budu tedy rád za každý postřeh či radu.
Těžko hádat, Miloši, ale zkusil bych poslat vzorky na vyšetření.
Jiří
To, ze vcely doslova utecu z ula je klasicky priklad premnozenia varoa. Ked si dymil varidolom tak asi este mali vela plodu (evidentne este bol plod aj podla foto), takze si vecsinu varoa dymenim nedostam. KM je vo vseobecnosti na figu.
Předpokládám, že pod zbylými víčky plodu jsou kukly ve všech stádiích vývoje - od bílých stádií po skoro hotové včely. Viry jsou svině. Můžeš nasbírat i mrtvolky a zkusíme se podívat na nosemu, ale podle mé zkušenosti to bývají ty poslední mladušky a na těch jí moc nebude.

Pokud to, co najdeš pod víčky, bude spíš ukazovat k příznakům moru, tak jednej podle zákona a navštiv veterinu, že máš podezření.
Ivan Černý
Mě právě překvapuje, že ty včely byly nejvitálnější a spady varroázy byly také malé. Již jsem věc konzultoval s jedním včelařem a ten naopak tvrdil, že nějakou nehodou ztratily matku a proto byly nervózní a i proto narostla ta agresivita a říkal, že jsem to zanedbal a měl jsem zkusit plodovou zkoušku, když se mi něco nezdálo. Tak nevím, zdali je nutné někam posílat nějaký vzorek, protože VD monitoruji a léčím docela poctivě, mor se mi nezdá, žádný rosolovitý a smradlavý plod v úlu nebyl, tedy vyšetření mě to bude stát akorát peníze, které mohu na jaře dát za nový oddělek Smile
Jednoznacne tam bola matka - kedze bol plod. Kedze ta rodina bola pocas roka silna mala s velkou pravdepodobnostou aj vela plodu = vela generacii varoa. Ja som mal v niektorych rodinach pocas roka pod sitami na podlozkach spad 0. Pri troch dymeniach padlo v priemere okolo 700 vd. Ta rodina vyzera na typicky priklad ked sa premnozi varoa uz pocas konca leta/zaciatku jesene.
Pokud to nahlásíš na MěVS, tak ti si zadají nechat udělat rozbory a platba by měla jít za nimi.
Pokud si to necháš vyšetřit sám, platíš ty.

Kdyby to byl, nedej Bože, MVP, tak tedy nevím, jak bys to na té střeše pálil.
(29.11.2012 15:46)Scipio napsal(a): [ -> ]To, ze vcely doslova utecu z ula je klasicky priklad premnozenia varoa. Ked si dymil varidolom tak asi este mali vela plodu (evidentne este bol plod aj podla foto), takze si vecsinu varoa dymenim nedostam. KM je vo vseobecnosti na figu.

Kdyby to byl klasický úhyn včelstva z důvodu poškozené zimní generace včel zapříčiněné varooźou spolu s viry, tak je naopak na figu varidol, protože při tomto stavu se rozhoduje o životě včelstva v červenci a fumigací se zpravidla včelstva bud nedožijí nebo velmi slabá.
Zkuste vytáhnout nějaké včely zbylé včely z buněk a nafoťte, především se zaměřte na křídla a chloupky na zádečku. Dále nafoťte dna buněk po plodu a otevřete několik zavíčkovaných buněk, opět nafoťte, Zkuste do buněk strčit sirku a udělat klasickou zkoušku na mor. Pokud se pod víčky budou nacházet kukly, zkuste opatrně vytáhnout a nafotit včetně buňky po kukle.
(Může se ale stát, že kukly již budou zahnívat přirozenou cestou, takže zkouška na mor nemusí být již plně funkční.)
Kolik bylo v úlu zásob? Nějaké znaky po loupeži? Naražené prázdné matečníky, vylíhnuté matečníky? Mrtvolky na dně?
Miloši, rozumím, není to jednoduchý případ. Pokud by bylo v podletí vyšší napadení, pravděpodobně by se to nějak na spadu projevilo. Nebo nejpozději někdy v září. Je fakt, že Nassenheider někdy nezabere, včely či spec. podmínky ovlivní odpar kyseliny a efektivitu ošetření, ale i to by se pak mělo nějak projevit.
Ale, jak píše Ivan, "viry jsou svině" a takhle je krom deformovaných křídel těžko poznáš. A pořád je tu ta nosema (ceranae) a možné kombinace a shody, kdy se pokazilo, co se pokazit mohlo. Za této situace bych to vyšetření podnikl, aspoň budeš snad vědět víc ..., což je zase taky krůček dál ... Zažil jsem to a vím, jaké je to zklamání, když zrovna ty, které prospívaly a donesly ... Ach jo ...
Jiří
Nebo prostě nepřežily dlouhodobou fumigaci pražským smogem za posledních pár týdnů.
(29.11.2012 14:00)Mlha_cz napsal(a): [ -> ]CCD?

Chtěl bych požádat o pomoc s diagnózou. ......
.
Bohužel teď při kontrole jsem neviděl žádnou včelu pod strúpkovou fólií. Když jsem rozebral úl tak v něm nebyly včely (sem tam mrtvolka), ale zásob tam bylo dost. Více je na přiložených fotkách.
.
Matka byla v úlu druhým rokem a loni a přes léto byly jak mouchy. Bohužel nevím zdali mě tato změna chování měla na něco upozornit.

Budu tedy rád za každý postřeh či radu.

Plást s ojedinelým plodom svedčí o MVP, sú tam otvorené včelie bunky a ak by ich majiteľ otvoril našiel by v nich hnedý a zapáhajúci zbytok lariev a to isté by malo byť aj ešte v uzavrených bunkách. Ak sa v bunkách nájdu mŕtve poškodené včely s nevyvinutými krídlami sa s malým zadočkom, mohla by to byť varoatóza. Ak by to bol druhý prípad, pre "mlhu" to môže byť lepší prípad, nebude sa páliť ak je to MVP (to sa dá v druhých úľoch zistiť až na jar). Takže príčinu úhynu môže určiť človek, ktorý vie ako sa prejavuje MVP prípadne aj varoatóza.
Tak jsem vyběhl ke včelkám a zkusil nafotit. Na dně postiženého úlu byly asi tři mrtvolky. Kouknul jsem se do druhých produkčních včel a až na pár mrtvolek (asi deset) nic, tedy ani jeden roztoč. V oddělcích pár spadlých roztočů bylo ale nic dramatického (odpovídá spadu asi 1 roztoč denně) , jen jsem na dně našel pár vykousaných larev (poslední fotka). Úl je plný zásob, mohu zvážit ale nezdá se že by úl byl vyloupen. Vedle dvou produkčních včelstev mám tři letošní oddělky (dva nástavky Langa) tedy spíš ty oddělky by byly adepti na vyloupení, ne včely, které to přes léto dotáhly na osm nástavků Langa 2/3. K těm fotkám, první foto jsou pozůstatky včel z buněk (asi se toho moc nepozná, že). Druhá fotka jsou otevřené buňky. Žádný zápach jsem neregistroval, zkoušel jsem v buňce dloubat sirkou a nic zvláštního. Třetí foto je totéž akorát z větší vzdálenosti a poslední foto jsou ty vykousané larvy z oddělku. Oddělky plodovaly déle než produkční včelstva, takže předpokládám, že je přepadla zima. Tedy co dále? Ještě nějaké foto, volat veterinu, zkusit zbylé včely ještě přeléčit, nebo dělám zbytečnou paniku a příčina byl neočekávaný úhyn matky?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Referenční URL's