Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kdy nejlépe lézt do včel
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Která je nejlepší denní doba pro vrtání ve včelách?
Hlavně ne před bouřkou.Big Grin Nejlepší,podle mé hubené zkušenosti ,je to když jsou létavky v terénu a v úle je tak méně včel.Alespoň já to tak dělám.
Také jsem si to tak říkal. Byl jsem tam v neděli kolem 14:00 a byly jako blbý.
Jak jsem u jedněch zvedl strůpkovou fólii, tak na mne skočilo asi 20-30 včel a hned jsem inkasoval žihadlo do krku u klíční kosti.
A to jsem tu fólii zvedal pomalinku a nic jiného jsem nedělal.
Trochu jsem v neděli prohlížel čtvery a vyndaval odpařovače. Jemně a něžně ... Kolem poledne, krásný a klidný den. Troje v pohodě, ale jedny okamžitě po otevření uspořádaly kobercový nálet a frontální útok, několikrát jsem takticky ustoupil do předem připravených pozic v roští, leč dostal jsem jich nepočítaně. A takový to byly ještě před dvěma týdny hodný holky ...
Tak nevím ... Někde asi chyba, ale kde?
V sobotu dopoledne, krásné počasí, jasno. Byly jako berušky. Dnes, odpoledne před deštěm, jsem jenom mrknul pod víko a to jsem ani nepohnul s fólií, se mi jedna zakousla do závoje v klobouku tak, že jsem ji nemohl setřepat.
Mám objednanou inseminovanou matku a jsem velice zvědavý zda se kvalita chovného materiálu projeví nějak zásadně i na bodavosti. Žasnu když vídím video nějakého zkušeného včelaře pracovat ve včelách bez rukavic.
Mám Sklenarky, byl jsem v nich v neděli okolo 13:30, kompletní prohlídka 5 úlů s rozšiřováním a převěšováním plástů bez rukavic Wink a pouze 1 žihadlo do palce Tongue
Nejprotivnější včely jsou létavky s prázdným medným váčkem, takže nejlepší doba na vrtání ve včelách je tehdy, kdy jsou tyhle potvory na květech.
Zdravím Vás včelaříci....

Troufám se zařadit mezi začínající včelaře (včelařím třetím rokem). Mám 17 včelstev v Univerzálech a loni na podzim jsem nakoupil 20 optimalů, které chci letos alespon z ploloviny naplnit včeličkama.

Přoč vlasně píšu.... Když jsem začínal včelařit nakoupil jsem si kombinézu s kuklou, rukavice atd. Prostě jsem se "zakuklil" z hrůzy ze žihadla...
Letos v březnu při jarní prohlídnce jsem zapoměl jak kuklu, tak i rukavice doma. Jelikož to není žádná malá vzdálenost, rozhodl jsem se (nic jiného mi nezbylo) jít do včel jak se říká "naostro" --> no a výsledkem bylo pouze 1 žíhadlo do ruky.

Od té doby, teda 4 prohlídy zpět, požívám pouze kuklu. Zjistil jsem, že práce v rukavicích je necitlivá, zbytečná a sem tam nějaké žihadlo neublíží, spíše posílí. Jde jen o to se naučit jak správně se včeličkama pracovat.

A k věci, nejhorší je práce před bouřkou. To mě včely kolikrát nepustí ani do auta Smile
Já občas relaxuju tak,že pozoruji zblízka provoz na česnech. Když jsou ale před úlem mladušky na proletu ,tak to většinou moc dlouho nevydržím.Vždy se najde či nadou nějaké "aktivní a uvědomělé ",které nemají zrovna do čeho píchnout a dají mi jasně najevo,že by mohly píchat právě do mě. Big Grin Taky jsem zjistil,že včelu docela rozhodí,když náhodou stojím v cestě a ona to do mě nabourá i s nákladem,protože "když jsem doprčic odlétala tak to tu přece nebylo! ". Big Grin
Jinak dělám jen s kuklou a bez rukavic./Z lenosti/Už jsem se také naučil,že se přímo stále dívám na místo,které chci uchopit aby tam zrovna nebyla včela a já ji nezmáčknul,protože před vteřinou tam žádná nebyla,ale než tam dám prsty už tam může být.Jinak "očkování" dostávám více méně pravidelně. Big Grin Naposled předevčírem do hlavy a pěkně naplno.Bzučela mi na hlavě a já čekal že odletí a ona zatím právě "zaměřovala".Myslel jsem,že to bude mít příznivý účinek na mozek,ale nic nepozoruju.Jen se drbu jako kdybych měl vši. Big Grin
Je pravdou, že právě tu neděli mi přišlo, že mají mladušky prolety. Tak to asi bude způsobeno tím.
A zase za to může nevědomost začínajícího včelaře Smile
Bez kukly jsem to taky zkusil a vzhledem k mému 3 mm sestřihu se nemají do čeho zamotat Tongue Nicméně občasné nálety na obličej jsou nepříjemné a po mé dávné zkušenosti, kdy jsem dostal do obličeje 3 a další 3 dny jsem skoro neviděl a týden splaskával, máti brečela jak želva pokaždé, když mě viděla a otec s bratrem se málem udusili smíchy pokaždé, když mě viděli, si kuklu (resp. klobouk se závojem) beru. Jinak v rukavicích je opravdu daleko méně citu a souhlas s tím, že sleduji místo, kam chci strčit prsty tak dlouho, než je tam strčím Smile A trocha včelího jedu ? Aspoň nebude regma Big Grin
Na schůzi si před časem dělali šoufky z jednoho začínajícího přítele, že se na včely díval večer s baterkou ... nestačil utíkat!! Takže to asi není správná variantaSmile
V tomto období je asi niečo tajomného v ovzduší, lebo na slovenskej stránke http://www.vcely.sk píšu starí praktici, že tento týždeň po mnohých rokoch museli použiť ochranné prostriedky, lebo bez nich to nešlo. Ja sa chystám do včiel zajtra, tak uvidím čo je na tom pravdy.
Ještě k té agresivitě včel.Mám vypozorováno /alespoň mám ten dojem/,že jsou včely útočnější ,když mají zrovna "práci" se zlodějkami či s "vžebrávajícími" včelami.Zřejmě jak se ve včelstvu okamžitě rozšíří informace o možném napadení ,tak jsou odpovídajícím způsobem "nastartovaný".
Ako som písal o príspevok vyššie 1.5. som robil prehliadku jedného úľa len zo zvedavosti, či sú teraz včely agresívnejšie ako bežne. Zistil som,že boli úplne v norme, žiadne prejavy agresivity, len jedna strážkyňa od samého začiatku dorážala do závoja a prestala, až keď som sa vzdialil od úľa. Mňa najviac šokuje správanie včiel, keď prezerám nadstavky a v pokoji bez akejkolvek reakcie prezriem 7-8 rámikov a pri ďalšom rámiku na mňa vyletí trestné komando 20-30 včiel. Vtedy pomôže len útek a nasadiť klobúk so závojom.
Budu měnit úly za jiný se stejnou RM.
Je lepší to dělat na večer, nebo přes den, kdy je víc včel na sběru?
Kdyby pořád nepršelo a nefoukalo, řekl bych po ránu, když včely vyletí za snůškou. V tomhle nejistém počasí zůstává jen druhá část rady. Až se udělá trošku pěkně, šup do nich.
Našel jsem článek o přemetání, pan Klíma radí přemetat večer, pro prosté překládání do jiného úlu by to mohlo platit také.

http://www.n-vcelari.cz/index.php?option...Itemid=100

pěkný článej, jednoduchý návod.
Jednou jsem do včel lezl po vzoru ing. Řeháčka v noci (kdo ho zná, tak může potvrdit, že chodil do včel zásadně po setmnění a po cestě k nim pravidelně usínal za volantem). Teda pánové, to jsem ještě nezažil. Holky nejsou blbé a ví, že je v noci prd vidět, tak nelétají, ale lezou. Lezou všude. Otevřu, zakouřím a za pomoci tlumených světel nedaleko stojícího auta rozpírám víko a pvní rámečky. V tu chvíli jsem netušil, že pro tento večer i rámečky poslední. Okamžitě se mi dostalo pozornosti snad všech včel v úlu.

(28.04.2010 21:10)petrmachac napsal(a): [ -> ]Na schůzi si před časem dělali šoufky z jednoho začínajícího přítele, že se na včely díval večer s baterkou ... nestačil utíkat!! Takže to asi není správná variantaSmile
Hehe, podobnou večerní zkušenost mám z loňska, když jsem usazoval dovezené oddělky. Poslední dvoje už se soumrakem respektive skoro po tmě a žihadla jsem stačil počítat do 20, pak už ne Big Grin
Stran: 1 2
Referenční URL's