Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Proč vlastně bránit rojení?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Mohl byste prosím ten "třetinový systém" a "MV" trochu rozvést? Myslím, že by to pomohlo k doplnění tématu, kdyby to tady bylo podrobněji uvedeno. Díky moc.
MV je zkratka pro časopis Moderní včelař. Vřele doporučuji si jej předplatit.
V čísle 2. z r. 2011 je tam otištěn dosti obsáhlý článek MVDr. Zdeňka Klímy o t.zv. třetinovém systému.
Třetinový systém je především zootechnika pro boj proti varoaze.
Princip: žádné včelstvo není chováno ve více než tříletém cyklu.
Do zimy vstupuje 1/3 včelstev s novou matkou, 1/3 s loňskou
a 1/3 s předloňskou. Nutná pravidelná obměna díla a zajištění kvalitní generace zimních včel.
Třetinový systém je svým způsobem i metodou na předcházení rojení a to tím, že nechává ve včelstvech jen relativně mladé matky a včelař, pracující tímto způsobem si pro obměnu včelstva ve 3. roce tvoří dostatek oddělků.
Díky, Vladimíre ... Wink. Právě ta hojná a cílená tvorba oddělků a souvislosti ... Ono to vlastně tomu rojení (když to vezmu z jiného úhlu) ani tak nepředchází, jako s ním cíleně pracuje ... A jsme v tomto tématu ... Big Grin
Jiří
1. Aby som predišiel rojeniu a udržal včelstvo v pracovnej aktivite, tak odloženec musím urobiť aspoň tri týždne až mesiac pred obdobím rojenia. Z toho vyplýva, že o tie tri týždne až mesiac urýchlim nárast počtu roztočov Varroa vo včelstve. Varroa má totiž tú vlastnosť, že keď ubudne plodu vo včelstve, tak sa v panike pudu sebazáchovy vrhne na otvorený plod. Môžme to zretelne pozorovať v období letného slnovratu kedy z dôvodu veľkého množstva zásob v úli včelstvo obmedzí plodovanie, po medobraní sa rozploduje a počty klieštikov stúpajú s poklesom početného stavu včiel v úli. Takmer v pravidelných intervaloch niekoľkých včelárskych sezón po sebe tvorba odložencov natoľko vyčerpá včelstvá, že to má za následok deformované krídla včiel, lezúce včely a trúdy po steblách trávy pred úľmi a pochodujúce po chodníku pričom nie sú schopné vzlietnuť, oslabenie imunitného systému, nárast počtu vírusov vo včelstve a hromadné pády včelstiev na včelnici alebo v celej republike. Ani dvojnásobná výmena umelo oplodnených matiek počas sezóny nepomáha.
2. Rojenie je zároveň aj ozdravovacím opatrením vo včelstve. Ak majú včely snahu rojiť sa, tak majú malý úľový priestor na plynulý pohyb plodového telesa, teda na rast včelstva. Už v stredoveku, v roku 1579, napísal Nikol Jakobiho príbeh, v ktorom hovorí, že včelári musia čakať päť rokov, aby zožali prvú úrodu medu z kláta. V dnešnej dobe je aj drobným včelárom nanucovaná technika veľkovčelárov a všetci očakávame medobranie už v druhom roku. Takže namiesto toho, aby mali včelstvá v úli plásty dlhé ako noha, dávame im stavať každoročne viacej plástov, aby mali kde chovať plod a ukladať nektár.
3. Keď včelár spojí roj s vyrojeným včelstvom nepríde o výnos medu. Do novo vzniknutého včelstva naleje také obrovské množstvo energie mladosti a zdravia, že včelstvo vitalizované rojom úspešne zvládne tých niekoľko sezón bez chemického ošetrovania.
4. Všetky technologické postupy vo včelárstve sú o hodnotách, ktoré včelár uznáva a o cieľoch, ktoré chce svojimi postupmi dosiahnuť.

[Obrázky: Odlo%25C5%25BEence%2Bz%2Brojov.png]

Zajímavá a hezká myšlenka. Matky značím a vyzkouším to, značení matek nutností.
(31.05.2015 8:04)TomasoFernando napsal(a): [ -> ]Matky značím...

Šel jsem si koupit před týdnem čísla na matky. Paní prodavačka říkala že mají zelené. Modré objednají až ty zelené doprodají.
Osobně nejsem z rojů šťastný, každopádne souhlasím s tím s tím, že oddělky nejsou včelám přirozené. Oslabují je a stresují. Snažím se včelstva vést tak aby neměla potřebu se rojit. LVB metoda.
Oddělky jen výjimečně pro odchov matek. Raději investuju čas do ošetřování. Rozdíl mezi intenzivním a extenzivnim vcelařením.
Oddělky chápu u velkovčelařů, na už tak u hobby vcelařů.
To Kohout : Taky mohli mít červené a pak objednat zelené.
U nás mám - pokud bude rok jako to letos zatím vypadá ze třech včelstev a silného osdělku bezstarostný výnos jako ze třech včelstev.

A zajištěnou obměnu matek. K tomu nějaké oddělky na rezervní matky, co z nich můžou být po zimě i včelstva.

Samozřejmě , pokud někdo nechodí do práce a má kolem sebe jen 5metrové stromy, tak sběr rojů je hezkou kratochvílí a sportem.

Já mám rád, když pak takové roje přiletí ke mě. Smile
Milan v prispevku#25 keď dobre rozumiem usadiš roj do noveho uľa daš ho na miesto vyrojeneho včelstva mednik z pôvodneho včelstva plus dalši nadstavok daš na usadeny roj a pôvodny uľ daš na nove miesto? Ačo su tie dva male uliky?
Bránit rojení znamená míti vyšší podíl včelstev pod kontrolou a nižší riziko přemnožení roztoče a kolapsů včelstev.
(21.01.2016 22:19)VILIAM napsal(a): [ -> ]Milan v prispevku#25 keď dobre rozumiem usadiš roj do noveho uľa daš ho na miesto vyrojeneho včelstva mednik z pôvodneho včelstva plus dalši nadstavok daš na usadeny roj a pôvodny uľ daš na nove miesto? Ačo su tie dva male uliky?

Chápu to tak, že odchycený roj se dá usazený do nového úlu na staré místo spolu s medníkovými nástavky, odrojené včelstvo se rozebere na několik včelstvíček-oddělků s využitím rojových matečníků přímo na plástech ?
Tak tak.
Papipapi...příspěvek č. 25.
Zdá se, že včelařím špatně, pokud jsem chtěl zakoupenou matku Praděd v její třetí sezoně donutit k odrojení neboť jsem již nepočítal z dobrým výkonem. Nechal jsem jí na jednom nástavku na 16 rámků 39-24 rámky medu postupně odebíral, vkládal mezistěny přesto, že včelstvo vyselo pod úlem přes sezonu, jako pytel roje jsem se nedočkal. Po sezoně jsem nalezl značenou matku s dcerou na jednom rámku. Nešlo mě ani tak o roj neboť začínám chovat Singr jako o kamaráda včelaře kterého to v pokročilém věku donutilo k chovu těchto nebodavých chytrých včel. Co se týče prvního ošetření beze spadu roztoče a to již v novém úle.
..to nebola chyba v tebe..praded sa velmi neochotne rojí,keď už,tak len pár matečníkov a tie stačilo raz vyrezať a viac v rojovke nepokračovali..
Stran: 1 2
Referenční URL's