Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Apis mellifera carnica - jediná povolená v ČR?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Chtěl bych se zeptat znalých, jak je to s povolením chovu jen včely kraňské (Apis mellifera carnica) na území ČR.

Plemenářský zákon č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů sice v § 14 Genetické zdroje zvířat v odstavci 2 zmiňuje zařazení genetického zdroje zvířete do Národního programu a na tento odstavec se odkazuje Vyhláška č. 471 Ministerstva zemědělství ze dne 13. prosince 2000 a odpovídající přílohy k ní v § 32 Plemena zařazená do genetických zdrojů bod h) u včel: včela medonosná kraňská, ale nikde v těchto textech jsem nenašel, že pouze kraňka je ta povolená.

Chápal bych, že se jedná o nařízení pro šlechtitelské stanice. Ale platí to i pro jednotlivce, kteří neplánují být šlechtitelským chovem a tedy by se na ně nemusel vztahovat § 31 Požadavky na kvalitu zvířat zařazovaných do šlechtitelského chovu výše zmíněné vyhlášky?

Ministerstvo zemědělství může nepovolit dovoz jiného genetického materiálu na základě § 14 odstavce 17 zákona č. 154/2000 Sb.
Když jsme byli s kolegy před dvěma lety v Holandsku, prof. von Pragovi jsme tvrdili totéž, že naše legislativa nám neumožňuje chovat u nás jiné plemeno než kraňku. Odpověděl nám, že se mýlíme - že toto upravuje nadřazená legislativa EU, která po našem vstupu platí i v ČR a na základě tohoto ustanovení je chov jiného plemene v ČR možný (také ve Slovinsku, které má v tomto podobnou legislativu). Po přesném paragrafovém znění jsem ale nepátral, není to pro mě téma dne. I v rámci toho, co je tu v ČR k dispozici, se dá najít a dál chovat kvalitní materiál, který se nechová jako brojleři, kteří se k nám povětšinou vozí a rozchovávajíSmile
V NASA nás právě učí, že jediné povolené plemeno je právě kraňka a proto jsem se dal do toho hledání.
To by jsme snad byli jediným státem na světě, kde by se zakazovalo chovat původní (autochtonní ) plemeno. Ať žije biodevrzita a záchrana původních živočichů.
Petr Texl
Trochu bych doplnil Petra, že to tak je tvrdí Václav Ducháč, nikdo jiný se k tomuto tématu nevyjadřoval (ani neměl důvod).
On muže být ješte problem, že to dávaly do zákona v šedesátých letech, ten se upravoval uzpusoboval a pak se asi udělal zakon v roce 2000, ale části stareho mohly zustat v platnosti.

Příklad který není od včel. Zákon o studnách má i části platné z dob C a K mocnářství.
Napadlo mne, zeptat se Mgr. Machové, jenže ta kope za ČSV a ta má v programu kraňku, takže případná odpověď by mohla být značně neobjektivní.
Tož uvidime co ČSV vypotí

Dobrý den,

chci se zeptat na právní otázku ohledně plemenitby včel. Zrovna jsme narazily, že se v Nasavrkách vyučuje , že jediné povolené plemeno včel v České republice je Kraňské, ale bohužel nikde nemůžeme dohledat příslušný paragraf a zákon podle kterého to je.

Děkuji

Jan SoukupOno Petře někde jsem četl, že vlastně v Čechách už to nebyla čistá tmavá včela, ale dost často zparchantělá potvora protože o šlechtění se včelaři pokoušeli již v 19 století, takže sem vozily včelu vlašskou a další nevhodné potvory v takovém množství, že puvodní genofond byl značně poškozen. Samozřejmě, že byla sem nevhodná a zkřížením vznikly včely vzteklé. proto se v 60 letech 20 století rozhodlo rozchovávat jen včelu kranskou.
Ale
(02.05.2012 12:30)Madra napsal(a): [ -> ]Ono Petře někde jsem četl, že vlastně v Čechách už to nebyla čistá tmavá včela, ale dost často zparchantělá potvora protože o šlechtění se včelaři pokoušeli již v 19 století, takže sem vozily včelu vlašskou a další nevhodné potvory v takovém množství, že puvodní genofond byl značně poškozen. Samozřejmě, že byla sem nevhodná a zkřížením vznikly včely vzteklé. proto se v 60 letech 20 století rozhodlo rozchovávat jen včelu kranskou.
Ale

Nevím, zda reakce byla na mne nebo na Petra Texla, ale mně v prvním příspěvku nešlo o žádné konkrétní plemeno např. AMM.
Sám vím, že nic jiného, než AMC chovat nebudu, ale šlo mi o možnost svobodné volby. A hlavně informaci, zda je opravdu zákonem zakázán chov jiného plemena, jak to mnozí uvádějí.
Aby to nebylo jen jako leckdo říká: "Když nejsi v ČSV, tak nesmíš včelařit!" S čímž jsem se skutečně setkal. Confused
Je to takové boření mýtů.
samozřejmě ja to také tak beru Smile)) vždyt mne duchač take učil. A taky chci vedet jestli to tak je Smile)))
Důvěřuj, ale prověřuj Smile))
(06.01.2013 8:48)Misoka napsal(a): [ -> ]Mě z celého posledního čísla zaujali články dva.
První, věnující se chovu buckfastské včele. Tam mi zaujala zmínka, že už neplatí, že se v ČR smí rozchovávat pouze kraňská včela. Zajímalo by mě, jak to tedy je?

To je právě problém v ČR.
Naprostá většina tvrzení o tom co se má a nesmí je spíše věcí pověr a tradovaných mýtů a není nikde zakotvena.

Rozběrné dílo, kraňka, dokonce někteří věří i že bez členství v ČSV se nesmí včelařit, nebo nemůžete dostat dotaci (což teď nově některé Krajské úřady zavádějíSmile ) a je toho dost.
Tak úplná pověra o možnosti chovat pouze kraňku to rozhodně není. Vzpomínám si naprosto přesně, že to v zákonu č.154/2000 Sb. bylo. Při pročítání aktuálního znění jsem to již nenašel. Buď jsem hledal špatně, nebo to bylo vypuštěno. Našel jsem pouze povinnost v případě dovozu požádat ministerstvo zemědělství o povolení. §21,odst.(9):
„Včely, plemenné ryby a jejich plemenný materiál lze přemísťovat z jiných členských států Evropské unie nebo dovážet ze třetích zemí na území České republiky jen se souhlasem ministerstva“.
Každopádně tomuto zákonu je ale nadřazeno právo EU a to chování jiných plemen umožňuje. Tím zmiňované části zákona pozbývají právní účinnosti. Před časem jsem vznesl dotaz na Zemědělský výbor Parlamentu ČR ohledně této problematiky. Odpověď byla, že jediné, co může přesuny včel v rámci Shengenského prostoru limitovat, jsou záležitosti veterinární. Podmínky dovozu /vývozu při obchodování v rámci zemí EU jsou upraveny v Osvědčení pro vnitřní obchod EU : 2010/270 (92/65) E11 Včely (Apis mellifera) a čmeláci (Bombus spp.) Certifikáty v cs, de a en jsou dostupné na web.stránkách Státní veterinární správy : http://www.svscr.cz/dokumenty/eu/unie/uvnitr_eu.html
Proto odpověď na otázku, zda je legální chovat v ČR jiná plemena než kraňku zní: Je to legální. A také se jiná plemena chovají. Jen se nad tím stále zavírají oči. Mám za to, že nazrál čas na otevření diskuze o chovatelských okrscích jednotlivých plemen a jejich respektování. Je pochopitelné, že rozmnožovací chovy kraňky nemají z chovatelů jiných plemen ve svém okolí velkou radost. Na druhou stranu není možné násilně vyžadovat chov pouze jednoho plemene. V současné době nemáme ani možnost posoudit, je-li kraňka opravdu ta nejlepší ze všech. Nic jiného jsme většinou nechovali. Poznatek, který by mohl vést k pochybnosti je ten, že valná většina profesionálních včelařů v okolních státech chová buckfastku.
Na Slovensku je tiež oficiálne carnica a určite (veď je sloboda)sa tu dováža a skúša hocičo!A tu nastáva otázka pomôže kríženie plemien faune,čo na to varoáza,odolnosť voči chorobám atď!???Pri liečbe varoázy pištíme po prírodných prostriedkoch a vehementne odsudzujeme chémiu,ale pri plemenách vytvorených umelo človekom nám nasadenie na naše územie nevadí!Ja si myslím,že tu chýba solídna štúdia dopadov nástupu a kríženia nových plemien!V tom to je sloboda druhoradá,hľa USA a ich včelárenie!
Slovensko a carnica... Robil som cez zimu, koncom minulého roka, výpočty lakťových indexov pomocou programu Křídla z mŕtvoliek včiel. Ani v jednom z analyzovaných včelstiev od všetkých včelárov, od ktorých som mal materiál, mi nevyšla čistá carnika, ale všetky vzorky boli na rozhraní nigra/carnica, čo jasne ukazuje na krížence s lakťovým indexom podobným viac nigre ako carnice. Čo sa týka umelo vytvorených plemien, je len jedno, pokiaľ viem - buckfast, ostatné nie sú umelo vytvorené plemená, ale prirodzené poddruhy. V severnej časti SR sa stretávali hranice prirodzeného areálu nigry a carnicy, takže výskyt krížencov je pravdepodobný. Rovnako je na našom území pôvodná nigra aj carnica a aj ich krížence. Neobstojí ani argument, že chovatelia matiek sú kontrolovaný a majú čisté línie carnicy. Majú, ale drvivá väčšina včelárov si matky od chovateľov matiek nekupuje. Buď to nechávajú na prírode, alebo si matky chovajú sami. Okrem toho, v susednom Poľsku sa chová kadečo a včely nepoznajú hranice. V SR sa chová tiež kadečo, od ligustiky, cez buckfast a carnicu až po nigru a samozrejme ich krížence. A tak to je dobré.
Nehnevaj sa,ale neriadený mix nieje dobrý!Jednak na kvalitu včelstva a jeho vlastnosti!A čo potom nadšenci nigra a rôzny šľachtitelia a chovatelia sú tu na srandu!Že väčšina chová matky ledabolo,tak potom sa nečudujme"kvalitným"včelstvám!
Najkvalitnejšie sú stanovištne prispôsobené včelstvá bez ohľadu na príslušnosť k plemenu. Čo nie je dobré, časom pôjde ta het samo... Buď to zničí prirodzený výber alebo včelár...
Čiže si proti dovozu nepôvodných plemien!Smile
Nie som proti dovozu, no myslím, že u nás na severe by napr. ligustica nemala šancu. Na juhu neviem, ale myslím si, že tiež nie. Buckfast je otázny a carnica s nigrou sú tu pôvodné (?).
Pokiaľ viem,tak kapacity tvrdia to i ono!Ja by som povedal,že Slovensko je taká frontová zóna carniky a nigry!Cool
Súhlas. Nigra tu má podľa mňa južnú, carnica severnú hranicu areálu.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's