Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Záznamy do notýsku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Já jsem letos evidenci nějak zazdil Confused
Byť ji mám připravenou. Plánoval jsem si na stanoviště dát pod jedno víko A4 formulář z příspěvku 9. Ale nějak jsem to nezvládl.
Co mi vyhovovalo, že mám v mobilu Excelovskou tabulku, kam zadávám spad. Při připojení k PC se mi to synchronizuje a mám soubor i v počítači.
Nadějně vypadal projekt BEEPER pro mobilní zařízení, ale ani jeden z autorů nereaguje na maily a telefony mi také nebrali.
Ze zahraničních vypadá zajímavě Beetight, ale tam mi vadilo, že by člověk musel být připojen k internetu, což na chalupě možné není - není tam signál.
Ten programek BEEPER se me libi,mozna by stal za to,ale mam nejak pocit ze uz na nem nedelaj.
Dej Petre vedet kdyby se ti ozvaly. Stalo by to za otestovani.



Tento programek vypada docela fajnove http://www.chrixon.com/BeeFiles/default.htm
Jeden programek na stazeni http://www.dataimagesoftware.net/download/beex.exe
Programek slape pod wokny,ale nemuzu o nem nic rict,pze mam jiny os. Takze bez zaruky Wink
někde jsem viděl že matka měla místo barvy na sobě čárový kod. takovej uplně mini pidi. říkal jsem si že by to nebylo špatný. udělalo by se pip čtečkou a hned by vyskočili záznam. akorát by to muselo být nějak inteligentně vyřešený se zadáváním informací do té čtečky
Páni a ako by sa vám pozdávalo takéto riešenie? Big Grin
http://www.mypic32.com/web/guest/contest...leID=40796
(28.05.2010 2:18)PetrM napsal(a): [ -> ]Vytvořil jsem úlový výkaz dle výše zmiňované knihy Včelařství.
Je ve velikosti A5 tak, aby se při tisku na A4 dal ohnout a sešít ve hřbetu a vznikl tak sešítek pro celé stanoviště.

Prosím znalé, aby se případně k formuláři vyjádřili.
Připomínky mohu zapracovat a dát sem finální verzi.

jak to děláte i vy ostatní s pokračováním zápisků? píšete pro každý rok jednu kartu, jednu evidenci? nebo pokračujete třeba pro úl číslo 1 neustále rok po roku dále a dále...jak to pak děláte po dvou letech když vyměníte matku? kam se to v tomto listě napíše? Nebo to píšete jen od výměny matky k výměně matky?
Každé včelstvo by mělo mít na každý rok svůj list. Při výměně matky tam toto poznamenáš a další rok už začínáš s novou matkou.

Musím se přiznat, že ačkoliv jsem si formuláře připravil a vytiskl v dostatečném počtu, ještě jsem do nich od loňska nenapsal ani čárku Confused
Vím, je to chyba, protože si houby pak pamatuji a občas se to slévá dohromady.
Už roky, možno 30 používam na záznamy čo sa vo včelstvách deje, blokové kalendára-knihy, kde zapisujem udalosti vo včelstve každý deň, samozrejme len v skratke a len to včelstvo keď v ňom niečo robím.Takto sa môžem vracať k predošlým zápisom, do záznamníka neraz napíšem zážitky, podnety, nápady, ktoré ma napadnú pri včelstvách. Neraz sú to nápady, ktoré sa dajú uskutočniť, len trochu chuti a obrazotvornosti človeka, takto som npr. skonštruoval 4 rámikové tavidlo, podnetom bola potreby a okno pri výmene drevených okien za plastové, 3koda, že je pre mňa momentálne drahé. Do zápisníka zapisujem zistené skutočnosť hneď alebo aj doma.
Jednoducho taký zápisník je pre mňa k nezaplateniu.
zkusil jsem to takto, třeba mi to zhaníte, třeba to někomu pomůže...je to na oboustranný tisk

[attachment=1182]
máš to sice pěkné, ale zbytečné. u včel na tl nemáš pořádně čas, myšlenky a chut něco zapisovat a množství medu? budeš rámky z každého úlu dávat odděleně a vážit? to si může dovolit někdo s pár úlama a s ničím jiným na práci - na to není při medobraní prostě čas a když není snůška, tak jsi rád, že co nejrychleji s tím utečeš, nebo slídilky odnesou i tebeBig Grin . my používáme klasický linkovaný sešit, kde má každý úl 2 stránky a zápisy nemají žádný řád. vypadají asi takto:

2010
1.1. matka klade, silné
2.2. rortace
3.3. medník
4.4. sposta plodu, dost medu, chcou se rojit - 2 oddělky, dán matečník F1 Jab
5.5. klade, otravné- modrá
6.6. otravné, matečník F1 Jab
7.7. mat. zn. opalit modrý

2011
1.1. hrboplod, dán oddělek, F1 JAb modrá
.
..
.
.
.
Množství plodu, medu, agresivitu atd, vedem jen v případě extrému, na zapisování průměru není čas a chuť
Zrovna množství medu u jednotlivých včelstvev je údaj bez, kterého si nedovedu včelaření představit. Je sice pravda, že jsem to odkoukal od včelaře, který má na starost jen 60 včelstev, ale časově to nezabere víc času nez trvá zapsání do notesu.
Odhadnout váhu medu nebo plochu plodu a pyly je věc cviku a nejvíc času zabere vzít rámek do ruky, když už ho od včel odnáším, buď v rojáku nebo nástavku tak tu váhu cítím. Za pár sezón to jde určitě nacvičit s přesností do 10%, hlavně proto, že na konci stačí sečíst odhadované množství a porovnat ho s množstvím vytočeným.
Jinak, ale souhlasím, že linkovaný papír je nejvhodnější řešení.
k čemu potřebujete tento údaj vědět? je ovlivnitelný mnoha faktory a nevim, k čemu bychom průměr od každého včelstva využili
Pokud znám vlastnosti jednotlivých včelstev mohu se věnovat plemenářské práci. Matky s vhodnýma vlastnostma nechávat v chovu, pro rozchov trubců a od jejich předků mohu odchovávat potomky.
Pro někoho je důležité množství nástavků, které včely obsednou pro mne je důležitější množství medu.
Samozřejmě v praxi se sleduje více ukazatelů než jen přínos medu.
Nemá cenu, abych tady opisoval co už jiní napsali v Příručce plemenářské práce na straně 23 je pěkná tabulka, kterou bych všem doporučil, ikdyž se nevěnují plemenitbě.
ano, s tím souhlasím... jen k chovu využíváme ty nejlepší včelstva, tudíž vést záznam o 80% průměrných je dle mého zbytečné (ale třeba se mýlím)... nehledě na o, že to ovlivním tvorbou oddělků a podobnými zásahy
Ja používam pri práci vo včelách diktafón a záznamy si potom večer alebo druhý deň prepíšem do zošita, kde na každé včelstvo mám jeden list. Zošit si beriem so sebou aj ku včelám. Po zadymení úľa si rýchlo prečítam situácie z minulých prehliadok a pracujem. Každý rok začínam na novom liste a staré zakladám do karisbloku na pamiatku a porovnávanie poznámok.
Pro inspiraci..

[Obrázky: L_stek_lu.jpg]
Já si myslím, že nevýhodou většiny záznamů je zbytečná složitost a tím zahumusení spoustou informací, které nepotřebujeme. Nejdůležitější je výnos medu a pak jen několik údajů o matce a zdr. stavu. U mě je roční záznam na včelstvo asi 14 okének na čtverečkovaném papíru. Pak se mi vejde na A4 celá včelnice a několik sezon /7/ vedle sebe. A pak už se stačí jen ptát! Ale o tom už jsem psal. Takže složitost záznamů = zabiják řešení zdr. problémů a tím úspěšného včelaření. Jsem zvědav, kdy vám to dojde! Zdraví R. S.
U včel nemám čas takhle všechno rozepisovat.. maximálně lihovkou na víko, jestli matka OK a číslo+křídlo x. Upatlané ruce a záznam, nedejbože na nějaké inteligentní zařízení. když sem mel 5-6ulu ok. víc nesmysl. jsem hračička, ale takhle moc ne. Ale kdo to dokáže, klobouk dolu Wink
Důchodci si mohou hrát, takže asi takto:
Každý úl samostatně, každý nástavek úlu samostatně, každý rámek nástavku samostatně
červená barva = zásoby Z, nektar N, zavíčkovaný med
zelená barva = pyl
hnědá barva = vajíčka V, larva L, zavíčkovaný plod
S = souš
m = mezistěna
ns = nová souš
. = souš k vyřaření
čísla vpravo = počet obsednutých rámků
v tomto nástavku matka přistižena nebyla

[Obrázky: SWScan00398.jpg]
Souhlasím s RS a Zdenkem M. Co jedině dělám to je, že si píšu datumy nějakých úkonů na zadní stranu úlu křídou. Tu u části úlů smyje déšť, ale já to včelstvo nevysířím a holt "jede" dál bez záznamu.

Ovšem ve Wordu si vedu jakýs takýs deník, hlavně zhruba odteď do asi tak letního slunovratu, kde si píšu jaké bylo počasí v tom dni. Po slunovratu už to nepíšu po dnech ale asi tak po týdnech i řidčeji - čím déle k podzimu tím řidší zápisy.
Když několik dní vynechám, tak heslovitě popíšu stav a průběh počasí v tom období = několik dnů či týden. Zaznamenávám kdy co rozkvétá (včelařsky významného). Zapíšu si datum první prohlídky a stav vč., případně první prolet po delším období, kdy včely nemohly ven (jako třeba letos).

Ať dělám co dělám, snad z poloviny vyzimují vč v jiné síle či kondici než jak šla do zimy. Při první prohlídce, kterou spojím se zúžením a zakomorováním zásob, si pomyslně rozdělím vč do tří skupin. Silná, střední a slabá, na zadní stranu úlu si udělám jednu až tři čáry křídou a napíšu datum zúžení. Polopatě, nemám tedy nikdy vč kmenová či produkční a záložní, někdy překvapí loňský odd a jindy velmi zklame nejlepší srpnové vč.

Výkony si nepíšu, netrpím lazary a při svém počtu kolem 30 vč si pamatuju dobře které vč je zklamáním a naopak, které "jede".
Právě tak když je vč rozbíhavé, to je málokdy, to se totiž projeví už vloni v létě, tak matku likviduju. Hned, vždy si zimuju tzv. náhradní matky v pozdnějších oddělcích.
Jestli je některé vč bodavé a jiná vč ve stejný den ne (velmi často je takové vč i rozbíhavé) a opakuje se to asi tak 3x, nemilosrdně likviduju matku. Hned.

Pak po této selekci vlastně trubce od blbých vč na stanovišti nemám. Chovám zpravidla jen od IM, nemám ambice šlechtit včelu a myslet si, že v mých podmínkách vyšlechtím či vyselektuju, ba dokonce zafixuju jakoukoli vlastnost. To by bylo krajně pošetilé. Wink

Třeba to dělám blbě, dokonce jsem pár let vynechal ten deník, ale pak jsem si všimnul, že mi chyběla možnost podívat se, jak bylo ve stejné datum vloni a pár let předtím.
(03.02.2017 19:43)František Němec napsal(a): [ -> ][Obrázky: SWScan00398.jpg]

Františku; a to je celý.záznam z toho včelstva nebo tam chybí 2.nástavek?...nějak se v tom nevyznám....
Stran: 1 2 3
Referenční URL's