Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nevejdou se mi rámky do nástavku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
mám odvézt rámky a nástavky pro včely. Mám nadratkováno i mezistěny a tak jsem chtěl rámky naskládat do nástavku. Moje překvapení ale je, že se mi nevejdou na počet. Mám rm 37x30 a nevím jestli na 10 nebo 11 rámků. Rámky i úly od stejného výrobce. Každopádně 11 se mi jich tam nevejde...tak o 5 mm a když jich je 10 je tam mezera tak 2,5 cm....Rámky mají mezerníky. Je to normální? Děkuji
Je to normální. Šířka rámu s mezerníkem je minimálně 35 mm. Za posledním rámkem pak ještě včelí mezera min.8mm. Pokud máte čtverec na rámky 37x30.je vnitřní světlost nástavku cca 385 mm. Na 11 rámků byste potřeboval 393mm.A to jsou právě ty milimetry, které schází.
A to je jen teorie. Jakmile včely dílo postaví, potřeboval byste na 11 rámků tak 405mm. Proto se doporučuje alespoň 37 mm na rámek a navíc
8 -10 mm mezery za posledním rámkem, Takže uvidíte, že těch 10 rámků bude do Vašeho nástavku naprosto přesně a žádná zbytečná mezera nezbude.
ja mam sirku ulov 37 cm,10r novych typ hofman,sirka pliecka 35 mm,zostava medzera 2 cm..ak vcely nanesu casom na kazdu stranu pliecka 2-3 mm propolisu,tak tam tie ramiky ledva narvem,tie volne 2 cm sa takto stratia Smile..mas to v poho,10 ramikove ule..
děkuju moc...
Referenční URL's