Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Propolis v kompostu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Používám sluneční tavidlo na tavení starých plástů. Kromě vytaveného vosku zbývají staré košilky s trochou vosku a propolisu a ty teď házím do kompostu.
Napadla mě taková věc: jestliže je propolis antibiotikum, tak dost možná brzdí i činnost mikroorganismů (a plísní a hub) v kompostu.
A jelikož teď kompost nestíhá kompostovat, tak by to tím možná mohlo být. Žádný referenční kompost bohužel ale nemám.

Máte s tím nějaké zkušenosti? Kam dáváte zbytky z tavení (vaření) plástů? Pozorujete případně nějaký vliv na kompost? Nebo účinnost propolisu nemá dlouhého trvání?
v davnejsich dobach sa tie zvysky vyuzivali ako vyborne hnojivo,da sa to aj dnes,ale treba to zakryt zeminou,nech okolo toho vcely nespekuluju Smile ked mam cas tak zakopavam pod stromy a ked mam frmol tak davam do komunalneho odpadu,da sa s tym aj rozkurovat..a myslim ze to aj vykupuju vyrobne medzistienok,aspon u nas tomu tak bolo..
Já to pálim.
Dal jsem to vloni do kompostu. A uz nikdy! Udelalo to spojitou vrstvu z vosku a pres tu nic neproteklo... Cili nad tim hnuj a pod tim sucho...palim to a jako hnojivo fakt nedoporucuju.. Na zahoncich se mi to vali jeste ted...- a to jsem to mel zahrabany...na jare
Já vysypal někdy v květnu nebo červnu do kompostu 40l kýbl zbytků z tavidla a negativního vlivu na proces kompostování jsem si nevšiml. Ale to bylo spíš vyjímečně, protože vloni celý srpen bylo hnusně a já tavil až na jaře. Normálně to na podzim zareju rovnou do země.
Referenční URL's