Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak usmrcujete matky?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
po dnešním rozhovoru se synem jsem nalezl otázku, na kterou nevím, jak mu odpovědět a tak mě napadlo se vás zeptat. Co děláte s matkou, když jí vyměníte? Přeci jen odvedla "pěkný kus práce" a nazaslouží si být zašlápnuta....dva roky s vámi byla a někteří si jí i odrodili...Angel
Co uděláš s králíkem, který už vyrostl to jateční váhy, se slepicí co už nenese, se stromem co už nerodí?
Radost z toho nikdy nemám, ale řešení je nevyhnutelné. Bylo a bude.
Zdravím. Tuto situaci jsem zatím neřešil. Holky to řeší tichou výměnou. Dětem čtu už po několikáte Bajky medového království od Štefana Debnára, kdy v knize je kapitola s názvem "Tichá výměna". Tato kapitola končí (pro děti) - Usne sladce uprostřed svého medového ráje. Navždy. A tučným písmem je dodáno - (pro dospělé) - Co oči nevidí, to srdce nebolí.
Taky z tohoto problému mám trochu dilema a taky jsem nejradši, když si včely provedou tichou výměnu. Nerad zabíjím jakákoliv zvířata, a právě proto chovám zrovna včely - protože včelu zabíjím vždy nerad, anebo omylem (nechtěné přimáčknutí, manipulace s rámky, atd.). No, ale pokud je to v zájmu zachování včelstva, tedy vlastně tisíců včel, pak volím menší zlo a matku přeci jen zašlápnu... Sad Vždycky ale s pocitem určitého provinění, s prosbou za odpuštění a s poděkováním. Několik v minulosti kvalitních matek jsem dokonce umístil i do jakéhosi "starobince", tj. do volných komor pětirámkové "množárny", kde jsem počkal, až si ji včely samy vymění - a zpravidla se to vyplatilo a z tohoto genetického materiálu se zrodila opět vynikající matka dcera.
To som riesil iba asi 2x v zivote. Chytit medzi prst a ukazovak a zmacknut - zvecsa to funguje.Sad
kazdy rok menim cca 40 matiek,par najlepsich si ponecham ako rezervu v odlozencoch(vzdy sa zidu) zvysok dobrych rozdam znamym,a tie ktore nesplnaju urcite predpoklady(pichavost,slabsie vyzimovanie a pod.) zamacknem tak ako scipio Smile
Dělat se toho dá docela dost.
  • Jako malý kluk jsem chtěl vidět jak se matky perou ...
  • Občas jsme taky starou matku položili na česno včelstva, kde byla "neřešitelná situace" (trubčice, nešlo přidat matku, nebo jiné nepochopitelné stavy). Výsledky byly zajímavé. Holt královny znají fígle o kterých se nám ani nezdá.
  • Jednou si vzal syn nepotřebnou matku do školy. Paní učitelka ho hned nechala obejít několik tříd ať dětem povýpraví o včelách.
  • Většinou starou matku dávám do klícky a čekám jak dopadne přidávání.

Z mrtvých starých matek naložených do lihu se získa mateřský feromon, který se dá dále využít, ikdyž dnes už se dá sehnat i umělý mateřský feromon.

Jinak jako velmi humánní mi přijde zabíjení včel pomocí podchlazení. Dají se do mražáku a je to jako by umřely ve spaní.
Proto to taky nechávám na včelách - přidávám matku i s oddělkem.

Tak nějak si myji ruce Smile

Přiznám se, já matku dosud vědomě nezamáčkl. Raději spojuji.
Nekdy si tady pripadam jako by vetsina nezila s prirodou. Rodice me ucili od malicka ze musim neco jist a podle toho se ridim. A takove filozoficke otazky neresim!
takže ty ty matky jako jíš ??? Smile
Karle,
jasně mám je k obědu, večeři a zapoměl jsem k snídani taky.Big Grin Měl to být frk a snad se to ujme.
v podstatě dělám to samé co KaJi. Snažím se je využít tak, abych náhodou neměl někdy málo. Jediné matky, které nemilosrdně utratím (zamáčknu) jsou ty, které produkují bodavé potomstvo.
Jinak to většinou nechávám na včelách, ať si rozhodnou kterou si vyberou přidáním oddělku.
Teď třeba budu řešit to, že mám objednaných 10 matek a postup bude takový, že matky přidám do oddělků, a z oddělků vytáhnu matky do záložních oddělků.

A teď se vrátím na tu úsměvnou notu, včera večer když jsem si četl tvůj příspěvek:
"dva roky s vámi byla a někteří si jí i odrodili...", tak jsem si představil jak jí budeš připravovat "PENSION PRO SENIORY":-D

Tož tak Luma
Provozně chápu zamáčkávání matek v září, říjnu.

Jinak je prostě škoda každé včely - tedy vajíčka co matka naklade.

Když ji najdu, dám s dvěma plásty plodu na stranu a může dál klást.

Samozřejmně, zde je snůška - byť třeba jen podněcující skoro pořád, takže nehrozí tolik loupeže atd.

I když letos - nevím, ale stále doufám Smile
(22.06.2012 0:14)karelretik napsal(a): [ -> ]... Co děláte s matkou, když jí vyměníte? Přeci jen odvedla "pěkný kus práce" a nazaslouží si být zašlápnuta....dva roky s vámi byla a někteří si jí i odrodili...Angel

Co nejrychleji ji hodím do placatky s lihem, kterou mám od kolegy, co z nich pak dělá feromony. Když má zvíře zemřít, ať se netrápí. A i mrtvá matka ještě poskytne službu...
Letos se mi podařilo odchovat si první matku a ted se chystám na její výměnu a taky řeším otázku co se starou matkou? Je mi líto ji jen tak zašlápnout a napadlo mě že bych si ji vystavil. Myslím že bych ji nejdřív dal do mrazáku aby umřela a pak bych si ji rád nechal v nějaké skleněné krabičce. jak to udělat aby časem nezačala zapáchat při rozkládání? Myslím jak ji naložit nebo o s tím? Napadlo mě vyluhovat v líhu ale nevím jestli to bude fungovat, nemá někdo podobnou zkušenost?
Pokud chceš jít do takových extrémů, tak ji vypreparuj, jak se běžně dělá v entomologii. Ale nejdříve doporučuji vyzkoušet na běžné včele, chce to trochu cviku.
Já tedy nevím, ale když se stane, že včela nebo vosa zemře na místě, kde je sucho a případně zde působí slunce, tak zpravidla zůstává jen jako vysušený křehký chitinový obal. Nevím, jak by to s touto včelou vypadalo dlouhodobě, nemám zkušenost, ale takto třeba i po několika měsících vypadá mrtvé tělo stabilně. Nikdy jsem to ale nezkoušel. Když někdo sbírá brouky, motýly a jinou havěť, tak je snad také jen napíchává, ne? Nebo je snad opravdu preparuje?
Ahoj, Máš pravdu, že je "jen napíchává", ale jak je z uvedených stránek patrné, tak jím dává pomocí špendlíků určitý tvar a držení tělíčka do té doby, než právě vyschnou jak uvádíš ty. Jinak větší brouci a housenky apod. se musí "vyvrhnout" , protože v těchto případech by tělíčko neuschlo, ale shnilo. Ale to určitě není případ včel a hmyzu podobné velikosti. Jirka
Preparace běžného hmyzu je v podstatě vysušení. (výjimka jsou např vývojová stádia-housenky, larvy ...) Hmyz, tedy i včela se usmrtí (já používal kapku koncentrovaného čpavku do hlavohrudi), napíchne na entomologický špendlík (malé druhy se lepí na papírek) a zafixují v poloze, v jaké je chceme uchovat. Motýli, vážky... na napínadle, brouci na podložce (polystyren) Končetiny, tykadla, tělíčko se fixují pomocí dalších špendlíků, pauzovacích papírků, podkládají buničinou ... a nechají vyschnout. Po úplném vyschnutí se fixační pomůcky odstraní a je hotovo, můžeme zařadit do sbírky.
Nyní jsou už možná novější metody, já takto preparoval skoro před 30 lety, tehdy byl veliký problém získat informace, materiály ... Jediná literatura, kterou jsem tehdy sehnal byla brožura Sbíráme hmyz a zakládáme entomologickou sbírku z roku 1974. A věřte nebo ne, svoji ženu jsem lákal na sbírku motýlů, kterou jsem opravdu vytvořil a doposud mám. A jsme spolu už skoro 20 let ... Heart
ještě nechte matkám zahrát písničku v rádiu....
Jak usmrcujete matky?

Já občas rámkem, ale to je vždy nechtěné Rolleyes
Stran: 1 2 3
Referenční URL's