Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Varování před kolapsy včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
V červnu jsem přivezl tři oddělky. Těď jsou ve dvou nástavcích 39×24, horní je vystavěný, dolní tak ze dvou třetin. Všechny jsou na vysokém zasíťovaném dnu. U všech nyní kontroliji spad a u všech vychází dva VD za 24h. Poprosil bych Vás o radu.
Co s tím. Jak velké je toto ohrožení. Confused
Klid, jen zbystři pozornost. Během 14 dní může být vše jinak.
Předem se omlouvám za mé začátečnické otázky.Confused
Jaký spad je v takovémto případě nebezpečný?

Prosím vysvětlete: "Během 14 dní může být vše jinak."
V tomto období spad 3 Vd za den je hranice. To ale již během pár dnů, může být vše jinak. Může se vylíhnout zavíčkovaný plod, který již "vypěstoval" novou generaci Vd.
Připojím se ke Zdeňkovi. Teď je třeba nejvyšší ostražitosti. A pokud možno kombinovat testovací metody. Tedy třeba nejen spad, ale i spec. testy na foretické roztoče či testy plodu. Vloni do konce srpna padali chlapci v průměru cca 0.6 ks. a během prvního týdne září byly na podložce i desítky denně. A bylo pozdě ... Letos je všechno dřív ... Takže zkusme tomu teď dát svůj čas a energii, vyplatí se to, poučíme se a v lepším případě si ještě uchráníme včely ... Wink. A komunikujme tu mezi sebou i mezi sousedy ...
Jiří
(23.07.2012 15:21)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Vloni do konce srpna padali chlapci v průměru cca 0.6 ks. a během prvního týdne září byly na podložce i desítky denně. A bylo pozdě ...

Jirko padaly spíše dámy samičky Smile. Pozor stejně jako loni na loupeže. Pak Vás to může překvapit, budete se věnovat jiným radostem života s vědomín, že to bylo v červnu a červenci v pohodě a v září, když si to budete chtít ověřit kyselinou budou padat stovky. Loni jsem měl na jednom stanovišti moc pěkný přínos v září - vyloupených zásob i samiček roztočů. Mysleme na to. Varroóza není stejná jako před 20 lety. Už jsme ve šlechtění roztočů udělali kus práce!! Stejně tak je to nebezpečné, pokud někdo ještě dává Gabon - člověk se uspokojí, že udělal v červenci co měl a v říjnu se zhrozí co mu po fumigaci padá - to je ale jen zlomeček z těch, co takto postupují - naprostá většina neví nic do doby než v prosinci otevře prázdné úly....asi to zase vykradly vosy potvory
Dobrý den,
22. jsem do oddělku vložil gabonové pásky. Spad sleduji každý den (Formistopy zatím nemám). Po třech dnech mám spad u oddělku č.1 0,3,0, č.2 6,0,2 a č.3 7, 3, 8. Je to moje první léčení, tak bych se rád zeptal, zda je takto "velký" spad v tomto období normální? Děkuji
Můžeš, si zatím blahopřát. Až bude spad č.1 100, 300, 100 atd. potom teprve nastanou obavy.Big GrinBig GrinBig Grin
Jsou různá překvápka: u jednoho oddělku byl spad minimální, cca 1 denně, ale po vložení odparné desky s 60 ml 65% KM (byla to rychlovka, chystalo se oteplení, tak jsem to dal na chladnou noc a následující den), najednou spadlo po 36 hodinách 100 samiček, z toho jen několik světlých (viz VMS). Kyselina tedy zjevně zabrala, ale ten spad je diametrálně odlišný od předchozího sledování, je také možné, že si něco v posledních dnech nanosily z okolí, nikdo sice na otázku, jak je na tom s napadením V. d., neodpoví nic konkrétního, ale předpokládám, že "zdroje jsou", jak pravil před časem jistý Velikán Velikánovič naší t.zv. politiky ...
Je to letos hodně zajímavé ...
Jiří
10% mých včelstev vykazuje nepřirozený růst populace roztoče. Pravděpodobně nškde něco zkolabovalo a ony to vybraly. Už to začíná. Doporučuji vyšší stupeň bdělosti.
Ak je klieštik v priebehu júla a začiatkom augusta podstatne zredukovaný, reinvázia VD nemôže zlikvidovať celú zimnú generáciu včiel. Ak si donesú 100-300 VD, tak tie dokážu poškodiť len pár stoviek včiel a menšiu časť zimnej generácie v plode. Hovorím o primárnom poškodení včelstva. Napriek tomu včelstvo skolabuje a zostane prázdny úľ. Susedný úľ v rovnakej kondícii a s rovnakou opaterou zimu prežije v pohode.
Pri jednorázovom liečení pred 20 rokmi spadli v septembri tisíce klieštikov a včelstvá na jar fungovali. Dnes nám na úhyn niektorých včelstiev stačí spad 300 VD po sezone /august/ resp. 300 VD z reinvázie. O dalších 5-10 rokov nám na úhyn včelstva bude stačiť 50 -100 klieštikov a my stále budeme tvrdiť, že patologickou príčinov úhynu je varoáza ?
Preto si myslím, že potláčanie varoázy na nulu nezabráni úhynom. Na zvýšenie vitality včelstiev /vírusy/ by mohli výrazne pomôcť probiotiká. Iba nedávno sme zistili, že nie je nozema, ako nozéma a že vo včelstvách chováme hlavne NC nie NA. Všeobecný nástup hubovitých ochorení pôsobením klimatických zmien môže aj vo včelstve skrývať nového hrobára. Americkí vedci zistili, že ...Wink
Alberte a máš tip na nějaké probiotika?
Tvá úvaha je Alberte logická a v "normálním roce" to tak funguje. V roce 2014 mi včelstva plodovala až do konce října. To znamená ještě 4 generace. Co si nyní nanosí (třeba 500 ks) krát 2 na čtvrtou je 8000. Pokud jsou roztoči infikovaní virózou a navštíví prakticky každou včelu, ...
V tuto dobu běžně včelstva nekolabují ("reinvázia" po mém invaze), a když ano, tak důvodem nebude jen roztoč.
"patologickou príčinov úhynu je varoáza ?"
Ano, je, a to v synergickém účinku s viry. Jeden bez druhého má jen velmi slabý účinek.
V roce 2014 jsem měl v tuto dobu 23 včelstev, v dubnu jen jedno. Celý průběh mám zdokumentovaný.
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Probiotika
https://lyson.com.pl/59-srodki_do_walki_z_chorobami
Potláčanie varoázy už nestačí. Ani chirurgická dezinfekcia. Bud sa zmierime so stratami a budeme ich intenzívne nahrádzať mladými rodinami, alebo sa zameráme na potlačenie skutočných zabijakov včiel. Môžu nás odsať tisíce komárov a neumrieme na vykrvácanie, ale zloží nás jeden s maláriou, alebo jeden kliešť na encelefalitídu. Nebojujeme s nosičmi, ale s infekciou - preventívnym očkovaním.
Výskum po slovensky:
https://www.sme.sk/diskusie/user_profile...ser=417554

Pavel, ten priebeh z r. 2014 by ma zaujímal a určite aj dalších.
Väčšina včelstiev padá už v 9.-11. mesiaci, zásoby zostávajú, úľ bez včiel. Občas je aj vyrabovaný - podľa mojich skúseností 1-2 z 10. Invázia potom nemôže zapríčiniť úhyn v oktobri. Plodovanie v 10.-11. už nemá podstatný vplyv na počet zimnej generácie.
Synergický účinok určite, ale čoraz menší počet VD spôsobuje tie isté a vyššie úhyny. Sú potom vírusy agresívnejšie, alebo sa znižuje imunita včelstva. Alebo je to celkom inak.
Na takéto interakcie logika bez labákov nestačí.
Tá posledná udalosť,,výskum po slovensky´´-je veľmi pochmúrna a ukazuje praktiky našej dnešnej spoločnosti...
K loupežím dochází v srpnu a září, pak, nevím proč, už včely neloupí, zůstávají úly plné zásob, najdu kolečko plodu, někdy ještě s trochou včel a matkou. Kam ty včely zmizí a proč, to nikdo neví. O ztrátě navigačních schopností to není, protože už nikam moc nelétají a když, tak jen malá část včelstva. Prostě se asi rozhodnou jít, aby ochránily zbytek včelstva, umřít mimo úl.
Probiotika možná pomohou, ale pro mne to není cesta. Vytvořili bychom jen další závislot a pak, jak najdu ta včelstva, která tu pomoc nepotřebují. Probiotika musím alikovat preventivně, ta při klinických projevech už nepomohou.
Moje cesta je teď nastavena tak, že pomáhám k přežití (zbavuji je roztočů) jen těm, která by mohla způsobit potíže dalším a pak na jaře půjdou do oddělků.
Měl jsem tohle v roce 2016 nebo 15. Jedno včelstvo celej rok slabší najednou přestalo brát roztok. Když jsem po týdnu přišel, tak bylo vybraný a pak už to jelo. Do dalšího tejdne padly další dvě včelstva hned vedle a to byly fakt nabouchaný tři nástakvy včel. Za další tejden další dvě a v tu ránu jsem měl celý jeden včelín prázdný. Takže od té doby hlídám včelstva, který se mi nezdaj, stahuju jim hodně česno a řešim to hned. Kdo chodí ke včelám jednou tejdně jako já kdysi, nemá šanci tohle zjistit a pak je to hodně smutnej pohled.

Ale jak říkám, jsem rád, že mě to tehdá postihlo a už se na vše dívám jinak, léčim jinak, hygienu dělám jinak atd.......Kdyby mě to postihlo poprvé ted a přišel jsem o polovinu včelstev, tak by to už hodně bolelo. Rozbor jsem žádnej nedělal, ale podle příznaků to byla Nosema právě ta druhá o který se moc nemluvilo, nic posranýho, ale šíří se to zásobama, proto je rozhodně lepší chovat včelstva co moc nerabuji. Proto jsem rád, že letos mi přijdou holky, že už tak měsíc na vše kašlou, když krkmim přes den, tak neslídí a neotravuji. To by měla do budoucna bejt určitě taky důležitá vlastnost včelstev, na kterou bych je šlechtil.
(26.08.2018 13:15)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Co si nyní nanosí (třeba 500 ks) krát 2 na čtvrtou je 8000.
Není třeba počítat . Stačí pozorovat v praxi .
Co je razantní v pozdním plodování , třeba i po výměně matky , hyne a slábne více , z více důvodů .
Co se včas v plodování umí zastavit , třeba i přez pokročilé viry , to více zvládá přežít .
Dá se přezimovat taky jako oddělek v chladné místnosti . Více hučí než jiné , ale zvládnou to .
Včasné neplodování dost důležitá vlastnost známa už dlouho .

Pro Loukyho - funguje česnek .
Laktobacily zabírají třeba na nosema cerane , což není špatné, protože v těch kolapsech hrají značnou roli . Jejich nárůst v medném volátku podporují nektarové snůšky s vysokým podílem fruktózy .
Jako konkrétní bylo nechtěně uvedeno za funkční a změřené malina , brusinka , lípa . I některé druhy pylu budou funkční .
Každý z nás vedie s klieštikom a všeobecne úhynmi svoju súkromnú vojnu a snaží sa to robiť čo najlepšie. Sú prípady, kedy sebavodomí včelári prišli aj o niekoľko stoviek včelstiev. Liečili ako vždy a zrazu to nefungovalo. Mnohí prišli len o 20-30 % včelstiev a tiež liečili ako vždy. Kde urobili chybu ? Kedy nastane čas zmeniť postupy a prostriedky ? Bežný včelár to nezistí a musí straty prijať a bezradne očakávať dalšie.
Alberte nejhorší na tom je, že když tě to potká, tak se snažíš najít příčinu, snažíš se poučit, ale stejně nemáš tu zpětnou vazbu, protože další rok tě to stejně nepotká, ani kdyby si nic nezměnil......takže je to jen čekání na to, jestli někdy něco zase přijde nebo ne a v jakém rozsahu.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's