Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak na Langstroth
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Ahojte,vy čo drátkujete lang2/3,drátkujete vodorovne alebo zvislo?Toto bol môj prvý rok a po prvom vytáčaní idem začať s drátkovaním,len sa neviem rozhodnúť ,lebo jeden kamarát 100 včelstiev b10 a používa aj polnádstavky a tie drátkuje tiež zvislo a ďalsí zase vodorovne tak sa neviem rozhodnúť.Huh
Vodorovně, ale mám jich málo. Nedrátkuji, je to jedna z výhod L 2/3. Mám drážky a nebo volnou stavbu.
drážky?
Drážky v horní a dolní loučce, kam se zataví mezistěna a ta pak už drží i bez drátků.
Mám rámiky z drážkou hore aj dole a tento rok,je to môj prvý som vložil medzistienku do drážok a hornú zalial.
Dielo som mal krásne vystavané,ale pri mojom prvom vytáčaní ,čo bolo 9.8.sa mi takmer 80% plastov roztrhlo a tak som sa rozhodol že budem dratkovať.
Vytáčal som vačšinou panenské plásty,ale aj už zaplodované a nebol medzi tým rozdiel.Skúšal som rôzne postupy ale výsledok bol rovnaký.
V deň keď som vytáčal bolo 36 stupňov a medomet som mal požičaný 3ramikový ten komunistický,čo mohlo mať určite vplyv na výsledok.Sad
Chybná konstrukce medometu. Já vytáčím i plásty z volné stavby, co včely nedostavěly k spodní loučce a dílo není přichyceno ani k bočním loučkám a úplně v pohodě (používán medomed Logar).
36 stupňů , to je ideální teplota pro vytáčení medu. Při letošním obsahu vody v medu pod 16.3% nižší teploty by jen přispívaly k většímu poškozování plástu. Mnohém podstatnější je zvolit správnou rychlost otáčení koše medometu. A vymlouvat se na starý medomet ? Když si půjčím staré auto ( veterána ) také musím jeho stav respektovat .
Medníkové rámky mám na volnou stavbu ( panenské ) a poškození plástu ? Odhaduji tak asi 2 ze 100. ( medomet automat 12 rámkový Lysoň )
Josef
Rámky L 2/3 drátkujeme vodorovně, celkem 3x, nerezový drátek, horní drátek asi 15mm pod horní loučkou, další uprostřed a spodní asi 25mm nad spodní loučkou. Při vytáčení se nám nezbortil ani jeden plást, vytáčeno na medometu Lysoň tangenciální pro 4 rámky ( L 2/3 se vejde 8ks) na maximální otáčky - stupeň 9.
Josef nevyhováram sa na medomet,len chcem podať čo najviac informácii aby bolo z čoho vychádzať.
Ono se to tu už řešilo, že trhání plástů je většinou konstrukční vada koše medometu nebo spíš špatně vymyšlená konstrukce. U starých medometů se to neřešilo, protože se většinou nepočítalo, že se na něm budou vytáčet jiné plásty než klasika (drátkování, mezistěny a většinou staré černé dílo).
Ja som tiež vytáčal na 3 rámikovom komunistickom. Dokonca rámiky som mal drátikované 3x horizontálne. A potrhal som skoro všetko. Proste začiatočnícka blbosť, neviem odhadnúť otáčky.
Ja som ale skúsil skoro všetko čo ma napadlo a výsledok bol aký bol.
Teraz ale idem skúsiť drátikovať,aj keď som teraz na pochybách či to predsa len nebolo tým medometom?
A plán je dosť radikálne rozširovanie a 800 ks rámikov je dosťHuh
Technika vytáčania sa dá nastaviť na hustotu medu. Drátkujem vdorovne, ale pri hustote medu 13-15% žiadne drátkovanie nie je akurát a panenské plásty sa z drátkov vyzlečú. Je lepšie prijať nižšiu efektívnosť a vrátiť med včelám, ako zničiť plásty. Priemer bubna a otáčky - priemer je danný a otáčky sú vaša doména.
ad drážka - není to pak pracnější na čištění?
Soused to má udělané naopak - dá to do svěráku a přejede rámkem.

Šetří dva pohyby. Tedy manipuluje jen rámkem.
Po očistě v páře celý rámek očistím rozpěrákem i drážky.
Pro mamara vytáčím zatím na starém ručním třírámkovém medometu. Nejprve pomalu několikrát tam a zpátky, pak už rychle. Možná mám jako ženská menší páru než ty Wink, nebo to jen více sleduji v koši pohledem a poslechem.
Ale tyhle rady jsou patrně ve vláknu o medometech.
(06.01.2016 1:56)Orxion napsal(a): [ -> ]ad drážka - není to pak pracnější na čištění?

Určitě je to pracný a vyzkoušel jsem různé typy čištění doporučované i zde na fóru. Nakonec jsem přešel na plastovou mezistěnu a část na volnou stavbu. Jedině, co jsem nevyzkoušel bylo to vyvařování rámků. Ale nakonec i samotné vkládání mezistěn a zalévání voskem zabere dost času oproti těm dvěma zmíněným metodám výše. Wink
(05.01.2016 8:32)mamaro napsal(a): [ -> ]Ahojte,vy čo drátkujete lang2/3,drátkujete vodorovne alebo zvislo? ... ... ...

Vodorovně je jednodušší (méně protahování). Nehrozí prohyb spodní (případně i horní) loučky, když to moc napneš (vznikla by obloukovitá mezera, kde včely začnou stavět). Nevýhodou je docela časté zvlnění (prohnutí, prověšení)) mezistěny a tím následně i celého plástu. Ale to se srovná po prvním medobraní (odvíčkování).

Svisle vyžaduje více děr. Drátek je veden po horní a spodní loučce - pokud je čistíš oškrabáním, tak musíš dávat pozor na jeho přeražení rozpěrákem či špachtlí. Někteří výrobci proto v horní a spodní loučce dělají takovou mělkou a úzkou drážku - drátek se do ní schová a nevyčuhuje. Svislé drátkování má problém, když drátek moc utáhneš - prohne se minimálně jedna loučka a vznikne výše zmíněná mezera. Na svislém drátkování také může mezistěna sjet dolů, ale to u L159 asi nebude problém na pořadu dne. Jen pro úplnost - řeší se to třeba zvlněním drátku.

Ještě můžeš drátkovat šikmo - do "V" (či "M"). Viděl jsem to i u provrtávaných rámků, ale svojí podstatou to patří spíš k drátkování sponkovačkou - "přišívané" drátkování. Odpadají tím víceméně všechny nevýhody svislého drátkování, lze snadno zvýšit hustotu drátkování, nepotřebuješ provrtané loučky, je to rychlejší. Špatně to ale snáší vyváření, vyžaduje to vybavení a cvik.
(06.01.2016 1:56)Orxion napsal(a): [ -> ]ad drážka - není to pak pracnější na čištění?

Po "vyparení" vosku dočisťujem rámiky týmto nástrojom. Zúbok čistí drážku.


[Obrázky: SAM_0011.jpg]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's