Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Styrodurový úl, nástavek, plemenáč
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
V časopise Včelařství opět píše pan Smělý o svých úlech z 8cm silného polystyrenu. Zkoušel jste někdo v takovýchto úlech včelařit, případně dělat srovnávací pokus s jinými úly v jiné oblasti, než přímo v Praze?
Jak to dopadlo?
Děkuji za případné odpovědi, Josef.
Nejprve bych chtěl poopravit představu většiny včelařů o úlech ing. Smělého. Nejedná se o polystyrenové úly, nýbrž o laminátové úly uvnitř izolované 8 cm polystyrenem. Nebo, přesněji, polystyrenové jádro je kompletně ze všech stran polaminováno.
10 let postupně nahrazuji dřevěné úly polystyrenovými , tedy skutečně čistě polystyrenovými, takže v roce 2011 už jsem měl všechny včely v polystyrenu.
Ještě v době, kdy jsem měl dřevo i polystyren, byly snůšky v PS v průměru o 15 - 20% vyšší, než ve dřevě.

pavelno napsal(a):Chtěl bych se zeptat, jestli někdo náhodou nemáte nástavky, které jsou celé pouze z polystyrenu nebo styroduru. Jak je to u nich v sezoně s páčením od ostatních nástavků, neničí se u nich dost stěna?
Jak lze tento problém jaksi eliminovat nebo zcela odstranit?

Styrodurové nástavky lze páčit přímo kovovým rozpěrákem. Napoprvé se tam vymáčkne štěrbina, při dalším páčení už zůstává stejná.
Lépe než styrodur se mi osvědčil bílý (EPS) polystyren o tvrdosti 100 - 200 S.
Podrobnosti jsou v tématu Úl z tvrzeného polystyrenu #60.
Poslední dobou jsem hodně přemýšlel o výrobě nástavků jen z polystyrenu. Především po přečtení příspěvků od pana doktora Šumery jsem byl rozhodnut, že již začnu nástavky vyrábět.
Ještě jsem však chtěl vymyslet nějaký zvedák, což se mi také jakš, takš povedlo.
Stále jsem ale byl pod nátlakem jedné myšlenky z pořadu na ČT2 - Oceán plný dobrodružství, že se z polystyrenu, ale i z podobných materiálů stále uvolňují škodlivé látky a ty se vstřebávají do lidského organizmu. Je to způsobeno tím, že materiály stárnou (degradují, rozkládají se), jakoby se pomalu časem "ztrácejí" a tím se z nich uvolňují škodliviny, které se pak dostanou do živých tkání.
Jedná se v podstatě o všechny plastické hmoty, nástavky z tvrzeného plastu a jím podobné nevyjímaje.
Tím, že se včely po nástavku pohybují roznášejí škodliviny po plástech a ty se tak dostávají do medu, který my následně konzumujeme a takový med já rozhodně nechci. A zákazníkům bych ho také nabízet nechtěl.
On se potom každí diví, co je za spousty nemocí a alergií, ale to si většinou všechno děláme sami.
Myšlenka z toho pořadu mne nakonec zlomila a přesvědčila o tom, že jednoduchost při výrobě nástavků šla stranou a zvítězilo použití dřeva. Ono konec konců, nástavky se dělají jednou za několik let a ten čas strávený navíc při výrobě ze dřeva, namísto z polystyrenu, není zase až o tolik delší. Vezmu-li také v potaz trochu "surovější" zacházení s nástavky v praxi a jaksi lepší použití nějakého zvedacího zařízení, tak i ta o něco vyšší cena za dřevo a hoblování už není tak markantní.
Samozřejmě, že hned teď nepůjdu a nevyhodím těch pár plemenáčů ze styroduru, co mám na tvorbu oddělků, jelikož se v nich lépe rozvíjejí, ale až doslouží, tak je bez lítosti vyhodím.
Ano jistě, včely jedou lépe v zateplených úlech, ale především slabší včelstva, silným včelstvům jednoduchá stěna nevadí.
Pokud bych chtěl v budoucnu použít něco teplodržného, jako je třeba polystyren apod., raději bych udělal úly palubkové a zateplil je ovčí vlnou, kterou nabízí pan Faltys.
Ale na výrobu nástavků pro produkční včelstva polystyren rozhodně používat nebudu.
Omlouvám se za velmi dlouhý příspěvek, ale chtěl jsem zde rozvést svoji myšlenku a názor, Josef.
Já si říkal, že pokud ten styrodurový nástavek natřu ze vnitř včelím voskem, tak by se do vnitř úlu nic uvolňovat nemuselo. Ale z druhé strany polystyrenem se zatepluje kde co a stropní kazety jsou také z polystyrenu, když se k němu dostanou slepice, tak ho taky většinou sezobou, a jak jsem někde slyšel včela je nejlepší filtr. Já to asi zkusím.
No dobrá, včely se po nástavcích pohybují a roznášejí škodliviny.Angry

Nějak jsem byl trochu nucen používat hlavu a tento návyk se snažím udržovat. Smile Toto je tvrzení tak do televize před volbami.

Tady máme čas aby jsme si pohráli s fakty. Napřed je třeba prokázat to tvrzení o těch škodlivinách, než to použiji.

Z mého přesvědčení jsem proti zvětšování té "stopy" jak elegantně nazýváme ten čurbes co zanecháváme na planetě, ale fakticky nenacházím proti umělým hmotám v úlech zas tak moc argumentů.

Pokud bych je našel, musel bych se vypořádat s otázkou - z čeho piji 90% vody (jen mléko, pivo a alkohol ze skla), z čeho jím? Porcelánový talíř je až ten poslední obal, předtím mám polovinu cesty potravin na můj stůl v plastu.
Karle, trafil si kliniec po hlaviče!

Keď vidím tie rôzne pre a proti, tak mi to pripomína jeden výrok:
Nie je isté, či Homér žil. Ale je isté, že bol slepý!
Josef K napsal(a):Stále jsem ale byl pod nátlakem jedné myšlenky z pořadu na ČT2 - Oceán plný dobrodružství, že se z polystyrenu, ale i z podobných materiálů stále uvolňují škodlivé látky a ty se vstřebávají do lidského organizmu

Pokud si prohlédnete ty plemenáče, které budete časem vyhazovat, zjistíte, že jsou uvnitř potaženy vrstvou propolisu. Ta směrem ke včelám žádné produkty rozpadu PS nepropustí. To, že se materiály časem "ztrácejí" a různé zplodiny z nich unikají, zní pro ekologicky smýšlejícího člověka strašidelně. Méně strašidelně to zní, když si uvědomíte, že to "ztrácení" trvá několik tisíc let.
Takže, pokud byste některý ze svých styrodurových plemenáčů uschoval tak, aby ho myši nesežraly, teoreticky by ho mohl používat ještě Váš prapotomek
třeba v r 4012.

Nedávno jsem zahlédl statistiky, ve kterých se uvádělo množství medu, které průměrně český občan za rok sní. Jestli si dobře vzpomínám, bylo to necelých 20 dkg.
Z toho jasně vyplývá, že med přísun nevhodných látek do organizmu nemůže žádným způsobem ovlivnit.
Pokud by někdo té relaci na ČT2 přikládal váhu, tak z věcí, o kterých velmi dobře psal KaJi, bych vyzdvihl vodu. Na rozvod piitné vody v domácnostech se používá prakticky jen plastové potrubí. Prostým pohledem na vodoměr zjistíte, jak velké množství Vaše domácnost spotřebuje. Dobrou chuť.
Tak jsem dnes po dlouhém přemýšlení udělal svůj první styrodurový nástavek. Ze spodu i s hora má dřevěný rám, aby bylo za co rozpírat stmelené nástavky a lišty na zavěšení rámků. Spodní rám slouží zároveň jako úchopové lišty. Lepidlo ještě není zaschlé, tak tam mám ještě rozporku.

[Obrázky: P1000502.jpg] [Obrázky: P1000504.jpg]
No nevím.
Nezdá se mi to s tím zvedáním za ten rám přilepený zvenčí.Jak jsou silné ty stěny? Zdá se mi to až moc ale na druhou stranu proč ne.
(18.02.2012 0:28)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]To, že se materiály časem "ztrácejí" a různé zplodiny z nich unikají, zní pro ekologicky smýšlejícího člověka strašidelně.

To že sa polystyrén "stráca" je podľa mňa len mýtus pochádtajúci z dôb reálneho socializmu. Je síce pravda že sa polystyrén zo štátnych stavieb strácal, ale znova sa objavoval na súkromných stavbách, ktoré realizovali tí istí ľudia... Smile
Citace:No nevím.
Nezdá se mi to s tím zvedáním za ten rám přilepený zvenčí.Jak jsou silné ty stěny? Zdá se mi to až moc ale na druhou stranu proč ne.

Je to styrodur 80mm venkovní rám horní je z hranolku 20*20 a spodní je 20*20 přední a zadní laťka a boční jsou 20*40 jako úchopové lišty vše je sešroubováno 70 mm šrouby a následně přilepeno k styrodurovému nástavku.
Já bych je zapustil, ale hlavně jsem zvědavý co na to včely?
Až budeš mít mluvící a varoatolerantní včely, tak mi pošli jednu matku a já Ti dám vědět.
Jo a horní rám je zapuštěný celý a z dolního čouhjí přez nástavek poze po stranách dva cm hranolu a dva cm jsou také zapuštěné.
Varoatolerantní jsou až moc, málokterý varoa si může stěžovat, že by k němu byly netolerantní. .-)

A ukecaný začínají být po mě Smile
(18.02.2012 22:05)Viktor napsal(a): [ -> ]Až budeš mít mluvící a varoatolerantní včely, tak mi pošli jednu matku a já Ti dám vědět.
Jo a horní rám je zapuštěný celý a z dolního čouhjí přez nástavek poze po stranách dva cm hranolu a dva cm jsou také zapuštěné.

Tak to je potom jiná.Na těch fotkách je to asi špatně vidět a nebo začínám slepnout.Wink
Stejně se mi ale nejvíc zamlouvá systém Honzy Jindry s tím kompletním rámem nahoře i dole.Ještě se zeptám jak jsi řezal ten styrodur.Na pile a nebo odporovým drátkem?
Záleží, co myslíš tím zapuštěný? Já zapuštěný chápu tak, že dřevo rámů nepřečnívá (kromě dvou cm ze čtyř, které slouží jako úchopové) přes styrodur ani z jednoho směru. Slepnout určitě nezačínáš. Jenom jsem asi nerozuměl tvému komentáři. Řezal jsem to na stolní pile, pokud jsem řezal jednotlivé přířezy, šlo to trochu hůř, ale šlo to. Vyřezání drážek pro obvodové rámy a lištu na uložení rámků šlo v pohodě.

[Obrázky: P1000508.jpg] [Obrázky: P1000512.jpg]
(19.02.2012 8:09)Míra.P napsal(a): [ -> ]Tak to je potom jiná.Na těch fotkách je to asi špatně vidět a nebo začínám slepnout.Wink
Stejně se mi ale nejvíc zamlouvá systém Honzy Jindry s tím kompletním rámem nahoře i dole.Ještě se zeptám jak jsi řezal ten styrodur.Na pile a nebo odporovým drátkem?

Protože jsem kdysi dělal dle článků ve Včelařství silně uteplené /9cmPS/ Brennery, abych pak zjistil, že v neuteplených Langách dosahuji větších výnosů, a dosáhl bych jich i v Brennerrech bez uteplení, kdybych je dal na jiné stanoviště. (Stanoviště, matka, atd- má dle mne daleko větší vliv).

Nehodlám to zde řešit, jen upozornit, že ty rámy asi fungují jen u slabších stěn.
V případě silných stěn, dlouhých ploch s tepelnými mosty a asi i hodně odlišnou vlhkostí uvnitř úlu dochází v těch spárách k silné kondenzaci vody a při volbě materiálu je třeba s tím počítat.
Já měl tehdy rámy s OSB desek 10mm - úplně se neosvědčilo, pak z 10mm překližky, taky ne, ale nebyla vodovzdorná a dole jsem měl rámjen ze dvou vrtsev ze sollolitu. Tento materiál kupodivu vydržel nejvíc. Měl jsem jej i jako podkladovou vrstvu u horního rámu, těch 10mm tam bylo aby vytvořilo drážku 10x10 pro ouška.

Takže jak vidím toto řešení - tak je myslím dobré. Bez tepelných mostů a mohlo by fungovat.
KaJi dík za uznání Big Grin. Tyto nástavky nedělám pro produkční včelstva, ale pro zimování oddělků, kde se tady většina z Vás shodla na tom že pro oddělky je uteplení dobré.
Kde si zohnal ten styrodur? Ja v okoli Kosic neviem uz dlhsie nic solidne zohnat.
Já se optal v nejbližších stavebninách a mají ho všude. Pozor na barvu jsou bílé, světle žluté, růžové a zelené. Já ho koupil ten světle žlutý jak je patrné z fotek. Zelený byl na objednání. Nejlepší je asi ten zelený označený STYRODUR 3035. Musím upozornit, že pokud budeš dělat také z 80 mm šířky přeměř si kolik Ti prořeže pila, já musím půl cm dočistit zalamovacím nožem.
Druhá věc, která mi dělá problém, je uřezání prvního přířezu z celé desky blbě se to drží. Další řezy jsou v pohodě. První nástavek jsem lepil lepící hmotou (něco jako silikon), ale další budu lepit polyuretanovým lepidlem na polystyren. Na nalezení nějakých stavebnin zkus nějaký váš vyhledávač já jen tak zkusil zoznam.sk a naskočilo mnoho odkazů na prodejce.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Referenční URL's