Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přítomnost a budoucnost včelaření v Česku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
(13.09.2012 10:15)Ivík napsal(a): [ -> ]PS: Škoda, že ČSV nemá podobně mledého předsedu jako PSNV, to by se děly věci Wink

Pokud můžu, sám předseda toho moc nezmůže, potřebuje kolem sebe tým výborných lidí. To já naštěstí mámSmile
Prognóza ing. Hůly vychází z dlouhodobého trendu minulých let a to, že se včelařením začínají lidé převážně až v důchodovém věku.
V naší ZO se ale začínají projevovat jiné tendence. Noví včelaři začínají převážně mezi 30. až 40. rokem.
Za poslední 3 roky nám přibylo 29 nových členů, z toho jen 2 starší 60 let.
Nárůst nových včelařů v souladu se stromem života zřejmě výrazně zpomalí, očekávám ale, že včelaření bude přicházet stále více"do módy" a proto se výraznějšího úbytku neobávám.
Pravděpodobně se zvýší i počet profesionálů se stovkami, možná i tisíci včelstev.
Někdo holt musí zůstat optimistou. Cool
(13.09.2012 0:02)NitraM napsal(a): [ -> ]Ano, mám štěstí na dobrého referenta, ochotného a naprosto spolehlivého. Je sice trochu nevýhoda, že musím nahlásit léčivo již v předjaří (tedy když ještě nevím, kolik včelstev bude na podzim), ale zase je vše objednáno včas a již na začátku července mám Gabony i formidoly doma. No, a když se rozhodnu, že Gabon není třeba (žel to již není pravidlem),

Já bych to vzal i s tou nejistotou, je logické že množství musím v předstihu vědět já a nějaká rezerva neškodí.

Samozřejmě nakonec až to skončí tak se stejně bude výhodnější se sdružovat a objednávat věci společně. Třeba v litrovém balení ze Slovenska nebo kyseliny v hektolitrech. Smile

Karel
Jenže objednávat třeba léčiva jen na sebe nemusí být tak úplně snadné. Uvažme třeba jen nynější papírování okolo Gabonu, o kterém většina včelařů nemá ani tušení a kterého by sotva každý jednotlivec byl schopen Undecided A co kdyby do budoucna byla léčiva jen na předpis veterináře? Každý by si musel obšlapat léčivo sám - nikdo by ho nevodil za ručičku, to je pravda, ale výhru bych v tom neviděl.

A že se bude výhodné sdružovat a objednávat společně - hodně se o tom mluví, ale moc se samoorganizace v praxi nedaří (viz třeba vlákno týkající se cukru, to je ukázkový příklad). Tedy u nás se mi nikdy nepodařilo přimět nikoho ani k obyčejné objednávce palety sklenic, kterou bychom si rozpočítali. Proto jsem si ji musel koupit ve výsledku celou sám Shy A tak to bude se vším...
No toto by mělo být spíše v otázkách léčiv o budoucnosti výrobců léčiv a přípravků. Protože budoucnost právě leží na tom lidském faktoru objednat malé balení. Osobně si myslím, že Dol systém na sebe a včelaře ušil dobře. Takže to k té budoucnosti. Kdo chce něco měnit v otázkách distribuce, šije si v podstatě na sebe a v celku, docela dost práce navíc, kterou má výrobce v malíku. Když se dívám nato z pohledu konkurence, tak až na KM, kde se vyrábí formidolforte a mimo zplyňovače typu Grifin, KŠ je pro Dol neefektivní se jím zabývat, tak obsazení trhu okolo zdraví včel má velmi dobře. _gp_
Budúcnosť včelárenia v ČR a na Slovensku bude podobná a v mnohý
ch smeroch i je!Úbytok obyvateľstva na vidieku,stagnácia a úpadok poľnohospodárstva a absencia národnoštátnych záujmou v európskom skazenom guláši!Len málo bude vyvolených a časy všeľudovej zábavy skončia!
(13.09.2012 22:42)NitraM napsal(a): [ -> ]Jenže objednávat třeba léčiva jen na sebe nemusí být tak úplně snadné. Uvažme třeba jen nynější papírování okolo Gabonu, o kterém většina včelařů nemá ani tušení a kterého by sotva každý jednotlivec byl schopen Undecided A co kdyby do budoucna byla léčiva jen na předpis veterináře? Každý by si musel obšlapat léčivo sám - nikdo by ho nevodil za ručičku, to je pravda, ale výhru bych v tom neviděl.

A že se bude výhodné sdružovat a objednávat společně - hodně se o tom mluví, ale moc se samoorganizace v praxi nedaří (viz třeba vlákno týkající se cukru, to je ukázkový příklad). Tedy u nás se mi nikdy nepodařilo přimět nikoho ani k obyčejné objednávce palety sklenic, kterou bychom si rozpočítali. Proto jsem si ji musel koupit ve výsledku celou sám Shy A tak to bude se vším...

Zrovna teď na PPKK jsem se dozvěděl jak se kolegové domluvili a udělali velkou objednávku na Apismix a dostali se na velmi zajímavou cenu.

Ale to je to o tom štěpení o kterém mluvím. Prostě profesionalita se bude prosazovat pomalu. Proč je problém sehnat do kupy lidi co nakoupí společně krmivo, sklenice a nakonec i léčivo, případně budou spolu dělat marketing atd.
Protože naprostá stávající většina toto považuje za zbytečné a nebo jen požaduje aby to za ně někdo dělal - Svaz, stát, atd.

Zatím všichni uvažují poměrně primitivně když vidí v okolních včelařích tu nejhrozivjší konkurenci. A s tou se samozřejmě nespolupracuje Smile

Mimochodem u toho cukru - to je typický "zkrat", všichni chtějí laciné pytle, já chci kontejner roztoku, to mi pomůže víc jak laciný cukr. Ušetří mi to čas.
Jo, souhlas se vším. Akorát za sebe musím říct, že mě v otázce krmení bude asi vždy zajímat více cena než ušetřený čas (takže i u mě "zkrat") Shy. To musím přiznat zcela upřímně, i když vím, že to na těchto stránkách nebude názor populární. Je to můj pohled. Za hodinu stíhám připravit přibližně 100kg roztoku cukru (včetně rozbalování kilových pytlíků). Při rozdělávání celkových 2tun to je již docela dost peněz rozdílu. Budeme-li počítat třeba jen rozdíl 4,- Kč na kilo, tak 400,- je docela slušná hodinová mzda - tu bych v současnosti asi nikde jinde nevydělal. V období srpen-září navíc včelař má přeci jen toho času relativně oproti jiným měsícům docela dost... Je to možná zpátečnický názor, rozbalování pytlíků nevidím jako ideální způsob, ale za ušetřené peníze mi ta vložená práce prozatím stojí... A kdyby se začal i trh s cukrem chovat tržně, třeba by pak bylo možno konečně také s někým domlouvat ty hromadné objednávky, kdy bychom se cenově zřejmě také dostali někam jinam...
Ale pokud bych se dostal i s dopravou třeba na těch 21,- Kč a cukr by se nedal sehnat levněji než za 23,-, tak by asi nebylo o čem uvažovat. Problém je ale stále stejný - v naší ZO bych se nikdy nedohodl - každý bude do poslední chvíle čekat na levný cukr a ve věci krmení se nelze spoléhat na pozdní objednávky, které by dodavatel nemusel být schopen vykrýt a včely by mohly zůstat bez krmení úplně.
Zajímavé jak jsme v zajetí předsudků. Ti kolegové se dostali i v takovém srovnání na zajímavou cenu. Navíc pokud bych kupoval krmivo jen ze sacharozy bez glukozy a fruktozy, mohlo by být ještě lacinějí. Ale osobně včelám klidně připlatím i ty jednodušší cukry.

Druhá věc je efektivnost přeměny dodaných cukrů do formy zásob. Ale to je do jiného vlákna.

A další paradox je, že se nám nelíbí že se trh chová tržně. Co je kamion pro včelaře proti desítkám kamionů pro řetězec. Který navíc bere mimo akce i za normální cenu. Proč by měl maloodběrateli nabízet nižší cenu než velkoodběrateli?
A v tom právě vidím něco symptomatického - hovoříš o nějaké ceně, které se kolegové dobrali, ale nezmiňuješ nic konkrétního, o čem by bylo možné se bavit. A také je vždy otázkou, nakolik je výrobcem nastavená cena reálnou a definitivní (a nakolik zde hraje svoji roli marketing a snaha zviditelnit produkt mezi včelařskou veřejností). Teprve po uvedení výrobku na trh a jeho reálném ukotvení na určité cenové hladině (která by mohla být pravda stabilnější než dotacemi a "akcemi" pokřivené ceny cukru) je možné vynášet soudy. Nyní je na to myslím u tohoto produktu ještě velmi brzy.
Hledisko efektivnosti dodaných zásob je zajímavé téma, ale výrobce to myslím s těmi 60% trošku přehnal a i jiné podpůrné argumenty mi připadají z jeho strany "přitažené za vlasy".

Důležitý a směrodatný je pro mě i názor a upozornění VÚVč. Dol:
"Proč jsou sirupy pro včelaře lákavé?
Tekutá konzistence je nesporný klad. Ale s roztokem kupujeme vodu (1/3 !) a u roztoku je riziko zkvašení nebo zkažení (suchý cukr lze skladovat neomezeně).
Druhým důvodem je cena. Ale pozor. Levné sirupy jsou z levných surovin – tedy ze škrobů. Kromě vody ještě kupujeme balast a zátěž pro včely."
(Zdroj: http://www.beedol.cz/2012/mije-stanovisk...u-apismix/

Abychom se tedy vrátili k tématu tohoto vlákna - uvidíme, nakolik bude krmení připravenými sirupy (tedy obecně vzato, jakési zaservisování dosud tradičních včelařských prací) cestou, kterou se bude ubírat budoucnost včelaření v Česku.
Má rámková míra 39x24 (Adamec) už nejlepší léta za sebou?


Kdy nastane éra optimálního včelaření 42x17 (Optimal)?Wink
Nenastane , nastane éra Lanstroth
Era 39x24 pobezi soubezne dal,vcelarit na ni bude vetsina vcelaru dal.V ZO mam pres 50 aktivnich vcelaru a lankstroth nebo optimal nema nikdo.Naprosta vetsina vyrobenych mezisten je Adamec.Zkuste realistictejsi vize ceskeho vcelarstvi...
Jasně, proč by někdo rozumný zřizoval nešikovný Lagstroth, který v základní verzi je ještě o 8 mm nižší než náš zoufale nízký Aadamec. Navíc je Lang jen na studenou stavbu a A umožňuje na stejném dně jak SS tak ale i TS. Díky 11 r má A přesně stejnou plochu díla jako Lang.

Oni čeští včelaři nejsou jen staří a hloupí, mnozí si to umí srovnat dobře. Je to jako s nápoji. Čechům můžete vykládat donekonečna, že nejprodávanějším nápojem planety je Cola, nikdo normální jí ale kvůli tomu k nedělní kachýnce s knedlíkem a zelím žbrundat nebude a zůstane u svého českého piva.
Odsudzovať r.m. že nie je na teplú stavbu je hlúpe. Včelám to je úplne jedno lebo do úla patria poriadne včely a nie zdochliaci. Napokon pri studenej stavbe je lepšia cilkurácia vzduchu v úle než teplá stavba.Cool
Ja teplou stavbu pouzival jen v zacatku,nez mi dosla vyhoda ocek v nastavcich jak v sezone,tak predevsim pri priprave na zimovani a zimovani samotnem.Kazdemu vyhovuje jiny zpusob vcelareni.
Teplá stavba je výhoda pro včelaře a jsou roky, že je jaro na TS lepší, jindy SS, obojí tak napůl a tak je to jedno. Včelám úplně, jak píše Merkuri a tudíž jde o včelaře a jeho záda a příjemnou práci a nebo vztekání a bolest při práci stylem "mám jednu ruku dlouhou".

Ale v mém příspěvku nešlo přece o orientaci rámků ale o to, že rozumní Češi přece nevymění stejně blbě nízkou a dokonce ještě o 8 mm nižší míru za svého Adamce, když navíc rámková plocha 10 r L je stejná jako 11 r A a tak je A výhodnější že umožňuje TS když by to někdo potřeboval nebo chtěl, má tady tradici, víc se toho na ní sežene, ale halvně není racionální (rozumný) důvod to měnit. To bylo jádro sdělení.

Očka, jak jsem tu už mnohokrát sdělil, nepoužívám nikdy. A taky mi nikdy nevylupují oddělky, třeba právě díky absenci oček. A přesto, že v mých úlech možná hůř cirkuluje vzduch (zase lidská hloupost jako že člověk ví líp než včely co je pro ně dobré), přesto nemám nikdy žádné zimní ani jiné úhyny. Kdo chce, může mých pár jednoduchých zásad kopírovat a včelařit bez úhynů a loupeží a nebo se s tím furt potýkat. Jak komu libo ne?


Rozvedu letošní zkušenost s očkem. Narychlo jsem si "spíchnul" pár 6 r plemenáčů ze dřevotřísky. Vždy jsem u nich dělal dvě česna velikosti očka dole s kulatým krytem očka, aby šly uzavřít a měly třeba při převozu dost vzduchu. Letos jsem u 4 udělal jedno "očko" jako česno, ale druhé nahoře, asi 80 mm pod spodním okrajem a valstní blbostí jsem horní "česno" zapomněl zavřít. A jak tu někdo píše, včely začaly preferovat to horní očko-česno a ignorují to spodní. A tak čekám už aby se oplodnila matka a mohl jsem horní česno zavřít, protože takhle bude zázrak když mi to lupičky nezlikvidují. Zatím tu včeely neslídí a to mi ten odd zatím zachraňuje.
Já víc vědět nepotřebuju a vícekrát u těch 4 plemenáčů, než doslouží, ta horní "očka" neotevřu a nebo, a to spíš, je zruším a vyvrtám je dole vedle česnové díry tak, jak to mám u ostatních.
Ale někdo to rád horké a toho si všimli i v Americe už dávno a natočili o tom pěkný film s Marylin.

Ale kdo jak chce, jak libo přece?

A nebo se nakonec třeba sám přesvědčím (jako u BF), že nemám celý život pravdu a ještě rád očka u mnoha desítek nástavků vyvrtám, kdo ví? Na americký úl ale nepřejdu a to vím jistě. Ale třeba na Západě nebudou umět udržet včely na živu a bude najednou odbyt na živé ood od našich západních přátel a tak Langa rád zavedu když budou dobře platit a budou to chtít na té míře (nebo jakékoli jiné). Náš zákazník - přece to znáte kolegové ne?
(24.07.2019 20:46)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Nenastane , nastane éra Lanstroth

Nenastane. Četl jsem že Langstroth zřizují nerozumní lidé. Je to jako s dopravnímí prostředky. Nejprodávanější motorkou na světě je Honda Super Cub, nikdo normální ji ale kvůli nedělní návštěvě Kauflandu startovat nebude a zůstane u svého českého auta.
parostroj, diesel, elektromotor (elektromobil)Wink

brtě….kláty…..Adamec....Langstroth….?Idea


…..tak jako elektromobil v dopravě bude dalším přirozeným vývojem v chovu včelstev masově rozšířený úl Optimal ?
Milane jste tu zajímavá postavička, ale není tohle už trochu trollení? Smile děláte optimalu medvědí službu.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's