Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařské mapy
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
V tomto tématu bych rád dával mapy resp. odkazy na mapy týkající se včelaření.
Jako výkop jsem udělal zde jednu - jde o mapové zobrazení tématu Seznam včelařů ochotných předvést včelaření v praxi.
Přemýšlím že obdobným způsobem lze udělat mapu registrovaných chovů dle uveřejněných adres, mapu včelařú nabízející Český med (ale zde nevím - je to spíš pro odběratele)
Rozpracovánu mám mapu ohnisek moru včelího plodu podle nařízení SVS zatím jen Pardubického kraje (co si včelař neudělá to nemá) - mít GPS lomových bodů hranic katastru obcí takuž to tu je.

Samozřejmě bych zde přivítal i odkazy na další včelařsky zajímavé mapy (klimatické, fenologické ...)

Mapy
Nařízeni KVS Pardubického kraje SVS/1848/2012-KVSE ze dne 25.5.2012
Nařízení KVS Olomouckého kraje SVS/2007/2012-KVSM ze dne 27.6.2012
Nařízení KVS Středočeského kraje SVS/2012/014404-S ze dne 28.8.2012
Nařízení KVS Olomouckého kraje č. SVS/2012/018351-M ze dne 17.9.2012
Nařízení KVS Jihočeského kraje SVS /2012/019463-C ze dne 20.9.2012
Chvalitebný počin, smekám před nadšením a množstvím věnovaného času. I když, taky jsem kdysi malovat plánky na úly ... Mapa ohnisek by byla přínosem, jen vidím problém v aktuálnosti.
Podobnou mapu přes ID, pro využití v pluginu jsem viděl v tikiwiki. Admin přes ID zprovozní mapu. Uživatel klepne do mapy a je tam umístěn. ID už nemusí mít. V přívlastku ve svém tiki nastavení potom může vyjádřit třeba ochotu ukázat stanoviště. Ten přívlastek by neměl být problém vyfiltrovat a tak vytvořit seznam. Pokud si to rozmyslí, může to měnit. Takto je to jen prezentace dat. Aktuálnost je opravdu problém. Vlastně jsem v tom kdysi viděl lepší budoucnost než u VMS. Skupina okolo jednoho ČSV si tak může vyměňovat interní informace ve své db, což je prvotní předpoklad pro systém soukromí a ochrany a výměny dat.
No ono je to založeno na Google MyMaps. Lze ale také využít Fusion Tables a data mohou být udržována více uživateli.
Pro mne není problém dostat data do mapy, když je dostanu v Excelu, kde budou i GPS souřadnice - vygenerování potřebného KML souboru a jeho import zabere pak již jen pár minut. Daleko složitější je vymyslet koncepci jak to udělat a jak to udržovat. Koho to zajímá, tak ať se podívá na ty příklady s Fusion Tables a videa.
mě by docela zajímala mapa, kde by bylo patrné, jaké linie matek se kde vyskytují - aby člověk viděl, co chovají jeho nejbližší sousedé, jak blízko ke svým včelám má vigorky, singer ... byl by to i zajímavý ukazatel genofondu včel v ČR
Tohle se bude těžko zjišťovat, můžeš maximálně škemrat u šlechtitelů, kam prodali matky, dále u jejich zákazníků, kteří chovají na prodej.
A nešlo by to všechno sjednotit? To budeme mít jednu mapu VMS, druhou mapu těch co jsou ochotni předvést včelnici, pak mapu linií matek? Nešlo by se domluvit a udělat jednu jedinou mapu, kde by se jen zadal patřičný filtr?
(19.09.2012 11:37)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Tohle se bude těžko zjišťovat, můžeš maximálně škemrat u šlechtitelů, kam prodali matky, dále u jejich zákazníků, kteří chovají na prodej.

Někteří prodejci matek mají na svých stránkách mapy kam prodávali :
http://vigorbee.cz/vigor-bee/matky/
http://www.vcelimed.cz/sezona/matkychar.asp
To je sice pravda, jen jejich použitelnost není moc vysoká. Co je platné, že v daném okrese je X matek dané linie. K objektivním výsledkům by jsme potřebovali mnohem detailnější vstupní data.
dle mého soudu by největší význam měla mapa ohnisek MVP, ale hodně aktualní = deálně on-line při každé změně. Osobně bych pak takovouto stránku používal jako startovací , při každém zapnutí PC. Takováto mapa by měla být v zájmu SVS, DOLu, ČSV a potažmo každého včelaře.

co se týče různých map a zobrazení , lze toto řešit vrstvami a podle toho co si zaškrtnu tak to uvidím (filtrace dat).

není až tak složité vytvořit aplikaci na zobrazování, ale většinou obrovským problémem je náplň daty a jejich udžování v aktuálním stavu viz. VMS
To by mohla jen SVS. Já jsem schopen převést jednotlivá nařízení z úředních desek KVS (katastry obcí, vytyčený okruh, ohniska) do map. I zde je problém, že každý kraj jiný mrav - jiná forma. Otázkou je pak zda kraje také důsledně vydávají nařízení o zrušení ochranných pásem. Jinak ty nařízení nejsou až tak častá max. 1-2 do měsíce a to by se dalo udržet jažtakž aktuální.
Již dost dlouho má mapu členů cech včelařů.
Já ani tak nečekal, že někdo hned zasedne a začne se pídit po tom, kdo jaké linie matek chová a tvořit mapu, jen kdyby se tvořila nějaká mapa celoplošně a udávalo se do ní více ukazatelů, tak by to nemusel být špatný nápad přidat toto kritérium, z dlouhodobého hlediska pak lze zjistit jednotlivý poměr linií v ČR, která jsou na vzestupu a která naopak pomalu a v tichosti mizí a myslím, že by to bylo přínosné i pro včelaře, kteří si sami pro vlastní potřebu odchovávají matky
No hezké by to bylo ale kde vzít data. To by se muselo sbírat v rámci 1D a spojené statistiky nebo při hlášení počtu včelstev. Pak by ta statistika byla. Nikomu se ovšem v aktivitě bránit nebude, když třeba udělá anketu v rámci ZO (na výroční schůzce oproti klobáse Big Grin) a vyhodnotí si to.


Nařízeni KVS Pardubického kraje SVS/1848/2012-KVSE ze dne 25.května 2012 převedeno do mapy i s odkazem na PDF dokument ze kterého jsou čerpány údaje.
Jiří, možná by nebylo od věci ty odkazy kumulovat v prvním příspěvku a na případné aktualizace upozornit příspěvkem novým.
To aby ty mapy byly pěkně pohromadě a člověk se nemusel pročítat celým tématem.
JKL: Co by obnášelo nabušení například tohoto nařízení do mapy?
Na kolik to odhadujete času?
Pokud by stačilo bušit PSČ tak do toho bych šel.
mě se tahle myšlenka moc líbí, asi by byla nejdůležitější mapa ohnisek (pokud možno co nejvíce aktuální) , také by stalo za to udělat mapu včelařů třeba prodavajicích med, matky, úly, včelařské potřeby atp.
moc vám držím palce at' se vám podaří něco takoveho vytvořit Wink
Ahoj, nedávno jsem se pokoušel v Google maps a na mapy.cz udělat v leteckém pohledu radius. Chtěl jsem si udělat kružnici a podívat se, kam až včelky mohou dolétnout. Bohužel jsem nenašel nic jiného, než měření vzdálenosti přímkou. Nevíte někdo jak to udělat ? Díky.
Ahoj, můžeš využít třeba toto: http://www.freemaptools.com/radius-around-point.htm

zadáš adresu, dole pod mapou nastavíš rádius a klikneš na místo na mapě
Stál jsem před podobným problémem. Něco jsem našel, i když to nemusí být ono.....
http://www.freemaptools.com/radius-aroun...&fc=FF0000
Bohužel jsem nijak nezkoušel, co všechno to "umí".
iRP
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's