(23.06.2016 15:26)tom.50 napsal(a): [ -> ]Akorát že u mě ve výšce 460 m je malina už nejméně dva týdny odkvetlá, ostružina (je víc druhů) dokvétá.
U mě, 450 mnm, ostružina začíná... kvete jen na prosvětlených místech
Puklice poloskryté totálně skončily.Tomu bych za leta skušeností neuvěřil. Maliní dokvétá a posečené obrovské hektary luk jsou čerstvě posečené a ještě nekvetou. Lípy také ještě nekvetou ani trochu ani velkolisté. Přínos mizerný.
Já myslím že to ješte přijde, po nedeli hlasí teplo a vlhko, myslím že konec ješte zdaleka není.Stromy jsou obale mšicemi.
Pane Barnate. Zdá se mi, že se v medovici vyznáte nejlíp a já Haragsima nečetl a nevím o ní dost. Skoro nic. Je medovice i na starých jehličnatých stromech? Někdy v lese včely hučí, ale vidět nejsou a na mlází jsem jakživ neviděl sbírat něco včelu, mravence jsem viděl a jejich "stáda" "mšic" taky, kapénky medovice ale nikdy. Popravdě, nikdy jsem se o to nezajímal a po výškách nelezl.
Ve starých Včelařstvích z 50 a 60 let jsou o medovici z jedlí hotové báje. Včelařil jsem u obrovského zámeckého parku, kde nebyla jedle ani jediná a med tam byl spíš z listu javorů a možná dubů, vše staré, spíš přestárlé stromy. V parku 75 ha je polovina stromů lípa velkolistá a já z ní v dospělém věku neznám med!
Teď mám asi 1.200 m od včel jedle. Les, asi tak 2-3 ha jedlí starých asi tak 50-60 let a asi polovic jedlí starších, vmísených do smrků a borovic a tak "roztahané" na velké ploše. Čtvrtý rok tu čekám na medovici z mého dětství, kterou točili rodiče v lese (ne tedy u parku) a medovice se nějak nedostavuje.
Vysvětlíte mi, prosím, jak to je? Díky.
Věřím, že by to zajímalo více čtenářů fora.
Jo a v 80 letech tu jedle dostaly nějakou chcípavku (asi to, co vyhubilo lesy na severních horách), nedařilo se jim tu a tak je Lesy ani nesázely. Proto tu nikde ve významnějším množství nejsou. Jedlové lesy jsem viděl na Šumavě jako mladý kluk.
Tak včely pěkně voní, létaly celý den, tedy tady u mě doma. Nyní se ukazuje výhoda vlhkého stinného stanoviště.
Byly jsem na kole, a je to divný. Zrovna u baráku vrbička obalená mšicemi a mravenci. Ale jinak opravdu nic, nikde, kromě té borovice. Ale zase tady doma. Na lípě malolisté zatím taky bída. Ale má čas. Dokonce nad silnicí jindy létají breberky, dneska jsem se mohl i smát za jízdy.
Ale prý se rychle množí. Snad to nebude jako před dvěma lety,
(23.06.2016 20:42)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Puklice poloskryté totálně skončily.Tomu bych za leta skušeností neuvěřil. Maliní dokvétá a posečené obrovské hektary luk jsou čerstvě posečené a ještě nekvetou. Lípy také ještě nekvetou ani trochu ani velkolisté. Přínos mizerný.
Můžu jenom souhlasit na sledovaných místech je tak 20% puklic s malou kapkou medovice, ostatní suché a mšice žádné. Paběrkují ale neslídí. Ještě kvetou louky co nestihly posekat.
Silný provoz od šesti ráno do devíti večer, létají směrem do lesa, les je smíšený převážně listnáče pomíchané se smrkem a občas modřín, v lese ještě ve velkém kvetou ostružníky, jinak na velké zahradě kolem domu sbírají pyl ze všeho možného, z toho usuzuji že z lesa nosí asi medovici, o víkendu se chystáme na medobraní, ve většině včelstev jsou zaplněné vrchní dva nástavky medem, lípa ještě nezačala, loni bylo poslední vytáčení - převážně lipového medu na přelomu července-srpna - letos se mi zdá že to bude dřív.
(23.06.2016 21:05)slamos1 napsal(a): [ -> ]Já myslím že to ješte přijde, po nedeli hlasí teplo a vlhko, myslím že konec ješte zdaleka není.Stromy jsou obale mšicemi.
Teplo a vlhko tu máme už teď. Po nedělním slejváku i přes celodenní slunce a 30°C ve stínu nevyschla hlína na zahrádce. Mšice ze stromů jsou zakonzervovány v bahně pod stromy pro další generace (paleontologů).
Příroda je ale díky té vláze tropicky svěží. Holky létají jak o život byť přistávání na česna je lehké. Trubci jsou v některých úlech nemilosrdně vyháněni.
tom.50 napsal: Ve starých Včelařstvích z 50 a 60 let jsou o medovici z jedlí hotové báje. Včelařil jsem u obrovského zámeckého parku, kde nebyla jedle ani jediná a med tam byl spíš z listu javorů a možná dubů, vše staré, spíš přestárlé stromy. V parku 75 ha je polovina stromů lípa velkolistá a já z ní v dospělém věku neznám med!
Staré velké smrky medují ve vejce, Ale mnohdy les hučí a bzučí a když se člověk pořádně podívá tak to bzučí takové ty samotářské vosičky nebo co to je a i jiný hmiz. Když meduje les sbírají čmeláci,včely i vosi a je to krásně vidět i 2-3m nad zemí jak sistematicky prohledávají smrkové větve.
V doletu stovek velkých i obrovských jedlí mám včelstva určitě přez 15let a v životě jsem neměl ani náznak jedlové snůšky a medu.U nás jedle jsou jalovej strom asi jako jasany. Jedlový med mi ukazoval Špaček ve výkupu. Byl hustý tmavý a proti světlu zelený skoro jak lahev od piva. V ty jedle jsem kdysi doufal a sledoval je , někde jsemi našel i medovnici jedlovou. Nikdy však nedošlo k přemnožení a snůšce.Asi na ně máme špatné složení půdy.
U nás letos nejsou mšice nikde a na ničem. Nepochopím jak to. Berušek a i jiných predátorů je minymum. Zima byla normální bez extrémů a nikde nic.Žádná bouřka s krupobitím u nás nebyla. Minulý rok jich bylo mraky všude. U nás pamatuji že někdy bylo třeba 5 let bez medovice ani puklice se nedala najít.
(23.06.2016 21:18)tom.50 napsal(a): [ -> ]... já Haragsima nečetl...
To se dá snadno napravit. Ale představte si že já byl s Haragsimem v lese. Procházeli jsme se mezi stromy a on ukazoval jak hledat producenty medovice, jak podle jejich rozvoje předvídat snůšku. A mě to tehdy nezajímalo. Říkal jsem si tehdá že co je mi do toho, medovici budou přeci sbírat včely a ne já. Sedl jsem si na pokácený kmen a raději odpočíval. Teď když bloumám po lese, koukám na listy, vždy si na to vzpomenu.
Na zahradě mám několik lip velkolistých. Úly pod nimi, včely na nich. Jeden místní včelař mi kdysi říkal že med bývá až z malolistých, které kvetou až po těhle.
Nic si z toho nedělej, mám ze školy spoustu pdobných vzpomínek.
U nás je malolistá v lesích - hodně. Něktěří vytáčí na konci prázdnin, tak z toho mají, ti co to po 1.srpnu nechávají včelám, tedy mají je na větším prostoru bez mřížky, vyjímečně. Spíš je tady medovice v parku a ve městě na velkolisté.
Tak teda nevím , asi začnu krmit, těch pár květů co zbylo na lípách po jarních mrazech to opravdu nevytrhne , mšice tu nejsou žádné a ty hoblované trávníky na výšku 2 cm taky medovat nebudou. Snad bude příští rok líp.
Ahoj, v jaké výšce včelaříš?Já ted přišel ze včelnice, hukot a snuška obrovská, nekecám, z rámku stříká sladina ale nemohu přijít na to kde to berou.
Makal jsem na "žebříku" než mě vedro zahnalo, a byla radost to poslouchat. I když u úlů let nebyl takový jako včera v podvečer.
Ale bude záležet na lokalitě, i místně. U mě doma u řeky pod stromy ve stínu je to jiné než na stabovšti na kopci, nebo na protější stráni, tam už možná i větrají a vylehávají. A je to 300m
Díky pane Barnate a i ostatním díky. Ano, i já myslel, že když nemám auto a nemám včely v lese (a za soudruhů se zdálo, že mít auto nebudu nikdy), a park když má přestárlé stromy, že nač se ještě učit medovici na jehličnanech, tak nač číst Haragsimovu knihu, kterou ale samosebou mám, někde na půdě, díky stěhování nevím kde (zima to vyřeší).
Dneska se mi ještě neudělalo dobře natolik, abych se doplazil ke včelám. Včera ale i v tom vedru za poledne z plástů stříkala sladina (mohla být z rána a ne z poledne), přesto včely
velmi slídily. Až tak, že jsem musel skončit s odebíráním medu.
Taky netuším z čeho ta snůška je, pylu nosily minimum a spíš z lípy velkolisté, špinavě bílý z chrp, nějaký oranžový asi z lupiny a stejně barevný z netvařce
http://www.houbareni.cz/drevina.php?id=642. Oranžového nejvíc. Přes řádění správy dálnic ho tu asi ještě zůstalo dost a kdo ví, možná mám snůšku z něj. I ve vedru je obalený včelami a ne každá má pyl. Viděl jsem ho hlavně (asi jenom na dálnici a jinak ho vidím jen v jedné zanedbané zahradě u silnice) na asi 3 km náspu dálnice, kterou mám asi 2 km a dálničáři ho v zimě úplně zlikvidovali. Někde asi přežil. Nebo jestli obrazil z pařízků a hned kvete netuším, nedokážu se tam dostat se podívat.
U mňa znáška, nie však veľmi výrazná (súdiac podľa pribúdania v medníkoch), zatiaľ je. Nižšie v dedine je to horšie. Včera som na včelnici zabudol plást s medom. Okolo obeda. Večer som si na to spomenul a išiel poň v domnení, že už bude bez zásob. Bol opretý zboku o posledný úľ. Včely sa ho ani nedotkli. Asi musela poobede začať z niečoho poriadna znáška. Bodaj by. Pichliače odkvitajú, na malinu včely zvysoka kašľú, kde tam jedna včela napriek tomu, že malina pekne začala kvitnúť. Možno medovica na smrekoch.
..nevčelárim v typicky medovicovej oblasti,ale takmer každý rok sa v medníkoch objaví viac či menej medovice,najmä z lipy,javora a pod..tento rok sme dúfali že by mohol byť z tých lepších,vošky boli snád na každej rastline,ale prišlo k takému nástupu ázijských lienok/slunéček,aký som ešte nezažil..prvý krát ale môžem hodnotiť tohto invázneho agresora aj pozitívne,zlikvidoval mi na zemiakoch minimálne dve tretiny pásaviek zemiakových(vajíčka a mladé larvy)..pochutnávali si dokonca aj na trúďom plode vyloženom pre vtákov,či na mrtvej včele primačknutej medzi nadstavkami..
[quote='Jaroslav Stoklasa' pid='148809' dateline='1466765723']
U mňa znáška, nie však veľmi výrazná.
Včera som na včelnici zabudol plást s medom. Okolo obeda. Večer som si na to spomenul a išiel poň v domnení, že už bude bez zásob. Bol opretý zboku o posledný úľ. Včely sa ho ani nedotkli.
Docela jste mě Jardo pobavil, co já bych za tak nevýraznou snůšku dal!!
Já tam zapomenout rámek s medem, tak nejenže bude prázdný, ale bude rozkousaný na drť i s loučkama a myslím, že "sežerou" i ten úl, co o něj byl rámek opřený!
A teď vážně. Někteří začátečníci to třeba neznají.
Když včely slídí a musíme do nich jít dělat cokoli, je dobré si připravit plátýnka (vyřazené prostěradlo třeba), čtverce asi o 10-15 cm větší na všechny strany než je vnější rozměr nástavku. Odkládaný nástavek položit na prázdný, na který nejdřív dáme namočený čtverec plátna a další plachetkou nástavek zakryjeme. Pak slídilky nemají šanci, často jsou schopné napadnout takto odložený nástavek i se včelami, "líznou" si a ten den je zpravidla "vymalováno"!
A když se bere med, je nutné prázdný nástavek mít na jiném prázdném s tím hadrem, aby k medu nemohly zespoda, z vrchu přikrytý další mokrou plachetkou a po vložení každého jednoho ometeného rámku s medem hadr odkrýt a zase zakrýt. Pak se dá i ve velké slídivosti normálně pracovat. Jen je to s těmi mokrými plachetkami protivná zdržovačka. Když ale není zbytí a do včel se musí, je to pro mě jediná možnost, jak daný úkon udělat bez ztráty květinky v podobě blázince, který hrozí přerůst v rabovku.
Omlouvám se za dlouhý popis a radu, která je asi pro mnohé zbytečná. Někomu to snad pomůže.
Podľa toho plástu to vyzerá na super znášku, ale v medníkoch to zase až tak super nie je. Nehovorím, že je to zlé, ale v porovnaní s minulým rokom tak tretina. Dnes začalo veľké kosenie lúk. Do utorka lúky padnú. Na nejaký čas ostane už len medovica. Cca za dva tri týždne by mohli zakvitnúť prvé lipy. No a ak bude vlaha, tak by sa po kosbách mala pustiť vo veľkom biela ďatelina. Uvidíme, či to tak bude a či z toho niečo bude. Zatiaľ som vďačný za to, čo je, ale veľmi negatívne ma prekvapila malina. Po iné roky keď kvitla, tak bola na každom kvete včela. Tento rok nič. Úplne ju ignorujú. Zvláštne.
ja mám tie handry pripevnené jednou stranou na paliciach..na spôsob vlajky..dá sa s tým potom manipulovať jednoducho jednou rukou..