Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: 1. kulatý stůl na téma: Včelařství v ČR a jeho perspektivy do budoucnosti
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
K tomu poslednímu bodu-počkám na zprávu z jednání, ale v případě, že budou náznaky nějakého úmyslného odkládání nebo omezování v diskuzi o tvorbě legislativy ze strany ČSV které má pověření z Mze, na jakékoliv téma(dotace,MVO atd.) navrhoval bych spojení ostatních sdružení a podání společné stížnosti na snahu ČSV ostatní sdružení diskriminovat ve vyjádření k daným tématům a vyřadit je tak z prezentace a prosazení názoru. Ono taková stížnost jde podat i soukromě, jako chovatel a když se takové stížnosti začnou hromadit i ze strany jednotlivých chovatelů tak to pány a dámy na Mze bude asi obtěžovat mnohem víc a.... Cool
Zdá sa, že sme zdedili rovnaké problémy. U nás sa okrúhly stôl vyriešil famózne. MinPol dotlačilo včelárov k vytvoreniu včelárskeho združenia Slovenská včela, kde je primadona SZV a niekoľko drobných včelárskych spolkov. Hlasuje sa podľa počtu včelstiev a viete si teda predstaviť ako a aké požiadavky sa predkladajú na ministerstvo. Ješitnosť a "istotu" SZV resp. ČSV sa dá eliminovať vytvorením nejakého "senátu" vytvoreného zo ZO s pravomocami vrcholového orgánu. Tým by sa vytvoril prístup k rozhodovaniu aj pre radových členov a malé včelárske satelity.
Nápad s hromadnými sťažnosťami považujem za efektívny. Treba však jasne deklarovať požiadavky. Sťažnosti musia byť pre úradníkov väčšie zaťaženie, ako spracovanie požiadaviek a vytvorenie novej dlhodobej stratégie včelárstva. Inak ich nerozhýbete. U nás som podporu na takéto riešenia bohužiaľ nenašiel.
Víte já si myslím, že tohle vše je pindání o ničem, čili zbytečná ztráta času zcela zbytečným schůzováním. Jesli se má dělat pořádek, musí se od základu změnit volební řád v ČSV. Tím se musí začít!!!! Víte vůbec, každý z vás, co tu tak zapáleně diskutujete jak se jmenuje váš okresní zástupce který za vás volil a koho? Pak se nedivte, že Svazu velí ten, kdo řediteloval Včelu Předboj v dobách jejího"největšího rozkvětu"? Ani v ČR nebude dřív pořádek, jen předvolební sliby! Takže změnit volební řád, který svojí neovlivnitelností připomíná 50 léta a pak můžeme řešit ostatní kosmetické úpravy. Ty pak půjdou daleko snadněji . A pak se také budeme moct bavit o perspektivách! Zdraví R. Stonjek
(16.12.2012 18:13)Albert Gross napsal(a): [ -> ]... MinPol dotlačilo včelárov k vytvoreniu včelárskeho združenia Slovenská včela, kde je primadona SZV a niekoľko drobných včelárskych spolkov. Hlasuje sa podľa počtu včelstiev a viete si teda predstaviť ako a aké požiadavky sa predkladajú na ministerstvo. ...

Alberte, díky za skvělý příspěvek - do budoucna může být vaše zkušenost pro nás nedocenitelná.
Je otázkou, jestli by novodobé "ústředí spolků včelařských" bylo výhodné a pokud ano, v jaké podobě. Nicméně pointa podle mě spočívá v tom, nenechat si něco vnutit. Nelze občana, či sdružení občanů, nutit k něčemu, co není nařízeno zákonem... U nás máme vcelku hezký příklad v Asociaci soukromého zemědělství vs. Agrární komora. Otázkou totiž je, co by nastalo v případě, kdyby třeba naše MZe chtělo něco podobného "vnutit" včelařům a jedno (čí více) sdružení by na to nepřistoupilo. Státní úřad může jen těžko určitou skupinu občanů ignorovat a členství v nějakých sdruženích není v našem včelařském případě povinné... A díky EU je tu pár zákonů, které úředníkům "jejich" hřiště a "jejich" pravidla trochu omezují.
(16.12.2012 21:31)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Víte já si myslím, že tohle vše je pindání o ničem, čili zbytečná ztráta času zcela zbytečným schůzováním. Jesli se má dělat pořádek, musí se od základu změnit volební řád v ČSV. Tím se musí začít!!!! Víte vůbec, každý z vás, co tu tak zapáleně diskutujete jak se jmenuje váš okresní zástupce který za vás volil a koho?

Já toho svého zatím zástupce znám a toho co řediteloval Včelu nevolil a když např. ten zástupce vystoupil s tím, aby se hlasovalo o zprůhlednění Svépomocného fondu a zveřejňování ve Včelařství, tak předseda ČSV to okamžitě zamítl, že by si včelaři záviděly, já bych řekl, že je za tím nejspíš něco jiného. A tak by to bylo i se změnou volebního řádu, protože by to nejspíš znamenalo konec starých dobrých časů, určitě pro některé. A nové myšlení kolem kulatého stolu, pohroma pro ty co je obtěžuje se o včely samostatně postarat. Jeden to už o něco víš popsal, ale jmenovat ho nebudu, aby si nemyslel, že ho chci nějak urazit.
No, ale jinak je pravda, že nějaké pindání, nic neřeší, já už jsem se vydal samostatnou cestou a první věc na cestě je, že nebudu podporovat svým členství ČSV, protože bych je živil. Být nespokojen se vedením a být jejich členem mi přijde trochu na hlavu postavené, jediný účinný tlak je je vyhladovět až se stanou zbyteční, protože kdo by se vracel, když není kam.
Rudo dobrá připomínka. Ale značná část zde diskutujících již řady ČSV opustila. a zbxtek pozbyl naděje a zůstává tam jen ze solidarity Takže jim jde o to aby se ke stolu dostali a byli slyšeni jejich zástupci v jiných sdruženích.

Na druhou stranu je třeba možná nějak dát najevo co vlastně včelaři cítí jako problém. Jestli reprezentanti vůbec tuší koho a co mají reprezentovat.

Pokud mohu mluvit za sebe, tak kromě toho že mi nějak vadí to pokřivené dotačno ve včelařství tak jen čekám až vyjde na jaře MVO KVS. Pokud dojde ke slibovaným změnám a zmizí z nich vláda jedné strany, tak já snad už nevím co bych chtěl. Smile
Pokud tedy vyjednávání o moru budou dál vedena na odborné a ne politické úrovni a tento trend se udrží nebo rozšíří.

Ale o tom by se měla vést ta bohatá předsjezdová diskuse jak se před předminulým sjezdem psalo. A spíš bude třeba řešit jak formulovat zájmy a problémy včelařů. Jak si to udělá ČSV - nebudu nic vnucovat, ale podle mě bude vznikat více zájmových proudů. Pochybuji, že by jim jeden delegát z okresu mohl dát třikrát za rok někde nějaký hlas. Vždyť on tam jen chodí hlasovat, na jeho názor podle všeho moc prostoru není.

Tady to bude podle mě záviset na tom, jak se tzv. občanská společnost projeví ve včelařství. ŠPV dnes reprezentuje nějaký názorový proud a třeba vzniknou jiná sdružení reflektující názor jiný a v něčem jiném.
A další budou volat po jednotě protože jim bude vyhovovat že jejich názor bude podložen 97% členů, jejichž názor smaozřejmě nemůžou nikdy znát. Ale o ten ani nejde. .-)
Výňatek ze zápisu MUDr Radka Hubačeod kulatého stolu:
""""Zdůraznil, že přístup k léčení v ČR přes mnohé výhrady nikdy nevedl k zimním ztrátám nad 27%, což je v zahraničí běžné. Bojí se uvolnění, které by vedlo k situaci podobné Polsku. (Na toto téma mně na KVS Pardubice sdělil MVDr. Teplý, že je to podle jejich zkušeností z terénu jediná správná cesta, že snaha o komisionelní léčení nemá oporu v zákoně a že mají pocit, že by někteří včelaři chtěli, aby u nich léčili veterináři, což je nemožné… Tímto by podle nich došlo k přechodnému snížení počtu včelstev, skončili by včelaři, kteří nemají znalosti a zájem se o včely správně starat.)."""!


To je podstata problému. ČSV, ač se stále vymlouvá na neschopné děduly, se nikdy těchto pseudočlenů nevzdá a do poslední chvíle bude kvůli nim prosazovat komisionelní ošetřování pyrethroidy a tím je udržovat na živu. Cítím v tom stále tu ekonomickou závislost (vliv na MZe, dotace, příspěvky, odbyt přípravků z Dolu). Je stále ještě vysoký podíl "včelařů", co chovají včelstva podobně jako drůbež a králíky a jediným úkonem ve včelstvech je vytáčení. Takoví bez pomoci snad, pokud to zavíječ včas spase, skončí.
Jak vidno, svítá, že by už konečně převzali osvícení veterináři iniciativu a ČSV se zařadí kam patří, tedy mezi běžná občanská sdružení.
Díky Radkovi za obsáhlou zprávu.

Jen by mě zajímalo na základě čeho se lze domnívati že u nás nebyly úhyny nad 27%. Někdo absolvoval v Bradavicích hodiny věštby? Ještě to číslo 27 (ne 30 či 33) navozuje dojem dosahované přesnosti sčítání úhynů na procento přesně.
To číslo 27% je samozřejmě jen jakýsi marketingový tah. Všichni si pamatujeme, jaké byly úhyny v zimě 2007/2008, není to tak dávno. Třeba naše ZO měla tuším 48%, nechce se mi to teď hledat v dokumentech (já měl 100%Sad, byla to moje chyba, měl jsem staré úly, nemonitoroval jsem dobře, vlastně jsem ještě nevěděl, jak ten tolik diskutovaný roztoč reálně vypadá ... ), a to se vedení ZO problému věnovalo včas a zcela dle pravidel, léčiva bylo dost a všichni byli informováni s předstihem.
Po těchto úhynech se pak vyplácely dotace na úhyny, bylo by zajímavé srovnat, kolik se tehdy hlásilo, protože když jsou dotace, hlásí každý vše ... Big Grin. Když ne, tak se často o úhynech mlčí ... Wink. Tam by se ta procenta dala nějak spočítat, kdyby byla k dispozici celostátní data. Jinak vím, že v okolí byly úhyny nad 50%, někde i 100%. Takže těch páně předsedových 27% je číslo úsměvné ..., i když oni si to kluci, "co spolu mluví" jistě nějak zdůvodní, aby spolu mohli "mluvit" dál ...Wink.
A kdo vlastně ví, jaké byly SKUTEČNÉ úhyny v letech 2010, 11 a 12? Zejména tam, kde se dbalo na věrchuškou fedrovanou metodiku?
Ale ono to průměrování je k ničemu. Je to o lokálních situacích v regionech, tam je ten klíč ...
Jiří
Jezdím docela dost po republice a dělám si vlastni monitoring u cca 80-ti včelařů po celoé republice, tak vím, že od r. 2007 do r. 2012 se ztráty pohybují od 20-30% zcela normálně a někteří to neberou jako samozřejmé, jen to oficielně neřeknou. Taky proč?
LD
(18.12.2012 17:42)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Jak vidno, svítá, že by už konečně převzali osvícení veterináři iniciativu a ČSV se zařadí kam patří, tedy mezi běžná občanská sdružení.

Běžné občansk sdružení nepřekáží, když nemůže pomoci.
(18.12.2012 17:42)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]ČSV, ač se stále vymlouvá na neschopné děduly, se nikdy těchto pseudočlenů nevzdá a do poslední chvíle bude kvůli nim prosazovat komisionelní ošetřování pyrethroidy a tím je udržovat na živu.


Můžete mi prosím někdo podrobněji popsat co si představujete pod pojmem "neschopný dědula" a "pseudovčelař" ? Nemám jasno. Ač dědula jsem ještě schopen.
Zde na fóru se stále probírá komisionelní ošetření,ale v naší ZO nevíme již 20let co to je.Ošetření aerosolem před vánoci provede parta mladíků .Ošetří včelstva se souhlasem včelaře i bez jeho přítomnosti.Ostatní ošetření si dělá včelař sám.
A k těm pyrethroidům,až někdy později budete mít k snídani před sebou hromádku tabletek a víte,že mají i vedlejší účinky, určitě je budete brát do té doby dokud nebude jiný,lepší lék.Tak proč zatracovat to co při rozumném používání pomáhá.
A to rozumné používání si musí ohlídat ZO a když ne, tak ať se raděj rozpustí a jede každý na" svou pěst".
Já tu nic nezatracuji, ať si dělá přesně tak, jak píšete, chovatel se včelama v rámci nařízení veteriny co chce. Nikoho už nemusí vůbec nic zajímat, co ten druhý, do toho nikomu nic není. Řeči o neschopných jsou jejich výmluvami, argumentací, proč neposunout obor dál, zřejmě jste mě vůbec nepochopil.
(19.12.2012 21:47)Korous napsal(a): [ -> ]Zde na fóru se stále probírá komisionelní ošetření,ale v naší ZO nevíme již 20let co to je.Ošetření aerosolem před vánoci provede parta mladíků .Ošetří včelstva se souhlasem včelaře i bez jeho přítomnosti.Ostatní ošetření si dělá včelař sám.
A k těm pyrethroidům,až někdy později budete mít k snídani před sebou hromádku tabletek a víte,že mají i vedlejší účinky, určitě je budete brát do té doby dokud nebude jiný,lepší lék.Tak proč zatracovat to co při rozumném používání pomáhá.
A to rozumné používání si musí ohlídat ZO a když ne, tak ať se raděj rozpustí a jede každý na" svou pěst".

Snad bych ještě maličko nastínil to "lití chemie" do včelstev obecně trochu jiným úhlem pohledu. Na aerosol 50 - ti včelstev použiji 1 skleničku s 5 - ti ml. léčiva.
Pokud vidím, kolik léčiva uniká s dýmem různými skulinami a škvírami úlu, zkusím odhadnout, že min 30 - 40 % se jakéhokoli účinku léčení v úle neúčastní. Prostě těmi škvírani uteče pryč.
Zbylé množství úl uvnitř jakoby nalakuje. Ale je si třeba uvědomit, že suverénně největší povrch má v úle včelí tělo - to jsou doslova desítky m2 plochy, na níž se amitáz vysráží. Další neméně zajímavou plochou jsou v úle zavíčkované zásoby.
Jenže - tak, jak jednotlivé "nalakované" včel z úlu postupně odcházejí postupně s nimi odchází i amitráz. Totéž samozřejmě se děje s "nalakovanými" víčky, které včely v rámci jarního úklidu jako nepotřebný odpad vynesou z úlu ven, pokud to neudělá včelař. Ty buňky zásob, které nejsou zavíčkovány a na nichž amitráz rovněž přistane jsou použity po tvorbu prvního plodu, ale tyto (pro někoho "kontaminované" včely jsou ještě do první snůšky v rámci generační výměny nahrazeny. Včelstvo tedy podle mého úhlu pohledu má vlastně úl na začátku snůšky čistý, v podstatě bez amitrázu.
Prostě suma sumárum - množství účinné látky vnášené při léčení do jednoho úlu je nula nula nic, přičemž ještě nezanebatelný díl odejde se včelami a odpadem víček při postupné spotřebě zimních zásob. A teď si představte, že to nic poměrně precizně toho roztoče zlikviduje, málem na nulu.
Nejsem zastáncem chemie, ale tam, kde je nevyhnutelná, se bez ní prostě asi zatím neobejdeme. A teď hr do mne, červené body jsou vlevo ten modrý palec dolů vedle bodového hodnocení.
iRP
(19.12.2012 21:47)Korous napsal(a): [ -> ]
(18.12.2012 17:42)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]ČSV, ač se stále vymlouvá na neschopné děduly, se nikdy těchto pseudočlenů nevzdá a do poslední chvíle bude kvůli nim prosazovat komisionelní ošetřování pyrethroidy a tím je udržovat na živu.


Můžete mi prosím někdo podrobněji popsat co si představujete pod pojmem "neschopný dědula" a "pseudovčelař" ? Nemám jasno. Ač dědula jsem ještě schopen.
Zde na fóru se stále probírá komisionelní ošetření,ale v naší ZO nevíme již 20let co to je
.........
A to rozumné používání si musí ohlídat ZO a když ne, tak ať se raděj rozpustí a jede každý na" svou pěst".

Kolego dopřejte i nám ostatním této osvícené situace kdy si včelař smí ošetřovat včely sám bez komise. V některých krajích je stále nelegální aby si včelař osšetřoval včely sám.
Je to zdůvodněno tím,. že průměrný včelař to nemůže změnit. Viz citace z dokumentu MUDr Hubače - viz výše:
(Na toto téma mně na KVS Pardubice sdělil MVDr. Teplý, že je to podle jejich zkušeností z terénu jediná správná cesta, že snaha o komisionelní léčení nemá oporu v zákoně a že mají pocit, že by někteří včelaři chtěli, aby u nich léčili veterináři, což je nemožné… Tímto by podle nich došlo k přechodnému snížení počtu včelstev, skončili by včelaři, kteří nemají znalosti a zájem se o včely správně starat.)
Toto je z Kraje pardubického kde se to začalo zřejmě měnit. O dvacet kilometrů severněji si včelař bez komise nesmí dát do včel ani Gabon. Sad

Samozřejmě Pavel Holub se dopustil politické nekorektnosti že tu skupinu včelařůl neschopných se postarat o vlastní včely ani po třiceti letech existence roztoče u nás nekorektně nazval "dědulové". A to by něměl stejně jako někomu kdo krade říkat Rom. Je to jen zloděj. Takže politicky korektně jak v EU by to měl formulovfat takto: Nejsou to staří včelaři, jen včelaři kteří ani po třiceti letetch včelaření s VD neumí udržet bez komise a nařizování a donucování své včely v dobré nákazové situaci. Věkově je to zbytečné hrotit, můžou tam být i třicetlití mladíci.

A moje drobná výhrada k vám - uvědomte si že i vy se vyjadřuiete "nekorektně" vůči nám nečlenům. Jakým právem si má co nějaká ZO na svém území co hlídat - to je nějaký včelařský KU Klux Klan co brání své území před nepřizpůsobivými včelaři co dělají na jejím území binec?
Mám na mysli vší větu: "A to rozumné používání si musí ohlídat ZO a když ne,.."

Jinak vše dobré, přeji hodně úspěchů, ale k tomuto porblému asi žádný kulatý stůl nebude. Měl by se j menovat " může svéprávný včelař včelařit i bez ČSV?" Je ČSV ministerstvem včelařství? Nebo je to jen normální občanské sdružení?

Ale tento problém zmizí i bez kulatého stolu. Bude stačit, když veterina začne kntrolovat zda ČSV bude plnit to k čemu se zavázala nebo to nebude do MVO SVS dávat.
(19.12.2012 21:47)Korous napsal(a): [ -> ]Zde na fóru se stále probírá komisionelní ošetření,ale v naší ZO nevíme již 20let co to je.Ošetření aerosolem před vánoci provede parta mladíků .Ošetří včelstva se souhlasem včelaře i bez jeho přítomnosti.Ostatní ošetření si dělá včelař sám.

Tak v tomto případě se veřejně doznáváte z porušování Nařízení SVS/2610/2012 ze dne 30.05.2012 mimořádná veterinární opatření - varroáza včel, které ukládá ošetřovat včely komisionálně.
Ošetřujete tedy NELEGÁLNĚ. Celá ZO.
(19.12.2012 21:47)Korous napsal(a): [ -> ]Můžete mi prosím někdo podrobněji popsat co si představujete pod pojmem "neschopný dědula" a "pseudovčelař" ? Nemám jasno. Ač dědula jsem ještě schopen.
Zde na fóru se stále probírá komisionelní ošetření,ale v naší ZO nevíme již 20let co to je.Ošetření aerosolem před vánoci provede parta mladíků .Ošetří včelstva se souhlasem včelaře i bez jeho přítomnosti.Ostatní ošetření si dělá včelař sám.
A k těm pyrethroidům,až někdy později budete mít k snídani před sebou hromádku tabletek a víte,že mají i vedlejší účinky, určitě je budete brát do té doby dokud nebude jiný,lepší lék.Tak proč zatracovat to co při rozumném používání pomáhá.
A to rozumné používání si musí ohlídat ZO a když ne, tak ať se raděj rozpustí a jede každý na" svou pěst".

Jádro věci je v tom, že nikdo nikoho nenutí cpát do sebe pilulky s vedlejšími účinky. Zatímco při léčení včelstev jiná legislativně posvědcená cesta není.



(20.12.2012 1:13)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]Prostě suma sumárum - množství účinné látky vnášené při léčení do jednoho úlu je nula nula nic, přičemž ještě nezanebatelný díl odejde se včelami a odpadem víček při postupné spotřebě zimních zásob. A teď si představte, že to nic poměrně precizně toho roztoče zlikviduje, málem na nulu.
Nejsem zastáncem chemie, ale tam, kde je nevyhnutelná, se bez ní prostě asi zatím neobejdeme. A teď hr do mne, červené body jsou vlevo ten modrý palec dolů vedle bodového hodnocení.
iRP

Jen mi není jasné, proč výkupci z Japonska, vykupující vosk z Novozélandského včelařství Lindis Honey, berou pouze ten, jenž byl léčen Bayvarolem (účinná látka flumethrin) a zásadně odmítají vosk ze včelstev léčených Apivarem (účinná látka amitraz). Proto bych amitraz nezlehčoval. Navíc když už chemicky, tak flumethrin zabírá minimálně stejně dobře jako amitraz, jen ho u nás soudruzi ještě neschválili.
Tak už ne jednotlivec, ale celá ZO se řídí logikou.Big Grin
Bylo by od Korouse ještě vhodné, kdyby nám řekl, jak je to u nich s vyšetřením měli a s úhyny. Aby nebyli pod 27%.Big Grin
(20.12.2012 9:52)PetrM napsal(a): [ -> ]Tak v tomto případě se veřejně doznáváte z porušování Nařízení SVS/2610/2012 ze dne 30.05.2012 mimořádná veterinární opatření - varroáza včel, které ukládá ošetřovat včely komisionálně.
Ošetřujete tedy NELEGÁLNĚ. Celá ZO.

A to je přesně to, co má smysl napravovat.
Donutit SVS, aby její vyhlášky (MVO) byly v souladu s naším právním řádem - a pokud možno i selským rozumem.

Z mojí zkušenosti si dovolím tvrdit, že problém není na okresních inspektorátech. To jsou jen nejnižší - skutečně výkonné - články SVS. Problém leží o patro či dvě výše, tam kde se ty MVO tvoří, potažmo tam, kde se tvoří metodický pokyn pro jejich psaní (to nedokáži říct přesně). Zde nejspíš existuje nějaký vlastní svět, který má svoje pravidla... která nejsou jasná ani těm okresním vetům, natož normálním lidem (včelařům).

Paradoxně o další patro výše (Brusel) je to opět zase normální svět, který se snaží řešení včelařských problémů usnadňovat...

Nicméně tato situace nemusí trvat věčně - jde jen o to, jak dlouho si ji nechá kdo líbit. Nerad bych předjímal (a něco zakřikl), ale zdá se, že se stačí ozvat a dát najevo, že takto to není v pořádku.
A kupodivu k tomu není zapotřebí žádný kulatý stůl...

Diskuse v tomto vlákně myslím trochu odbočila...
Je škoda, že z 1. kulatého stolu není oficiální zápis, doufám, že se to nestane tradicí... Možná svoje verze zápisů vydají jednotlivé zúčastněné subjekty - a pak bude na jejich členech, aby se vyjádřili ke svému vedení, jak postupovat při dalším kulatém stolu. Pokud to ovšem tato sdružení svým členům umožní...


(20.12.2012 9:59)Ivík napsal(a): [ -> ]... Navíc když už chemicky, tak flumethrin zabírá minimálně stejně dobře jako amitraz, jen ho u nás soudruzi ještě neschválili.

Ivo, tohle je hodně nefér... "Léčiva" u nás schvaluje schvaluje Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) - http://www.uskvbl.cz/. Není závislý ani na Svazu, ani na SVS a tím méně na Dolu. Ten pod jeho jurisdikci naopak při vývoji a výrobě léčiv spadá. Projdi si web ÚSKVBL, jde tam dohledat postup při schvalování nových preparátů a i ceník. Oboje umožní lepší náhled do situace...
(20.12.2012 10:23)jdjd napsal(a): [ -> ]Je škoda, že z 1. kulatého stolu není oficiální zápis, doufám, že se to nestane tradicí... Možná svoje verze zápisů vydají jednotlivé zúčastněné subjekty - a pak bude na jejich členech, aby se vyjádřili ke svému vedení, jak postupovat při dalším kulatém stolu. Pokud to ovšem tato sdružení svým členům umožní...
Ano škoda. Abychom se mohli zorientovat, bylo by smysluplné u takového stolu vyjasnit vše, co zúčastněné spojuje, na co mají shodný názor a pak dát na ten stůl ten zbytek, který se názorově rozchází. V tomto bodu by pak každá strana měla nepokrytě a konkrétně definovat svá stanoviska. Musí ale k tomu být vůle a nepořádat "kulato-hranaté stoly" jen proto, aby se jen naoko vytvářela image dobré vůle.
Taková jednání budou mít smysl tehdy, kdy se podle předem stanoveného programu budou řešit konkrétní věci. Pokud ne, tak si tam po vzoru jiných akcí mohou nalít medovinu a rozdat medaile.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's