Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rozšiřování - přidávání nástavků
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Od majitele co mám včely jsem získal dnes i 66 souší. Jak mám rozšiřovat se soušemi z jednoho nástavku?
(22.03.2012 16:02)Tejkl Václav napsal(a): [ -> ]dík nemám, všichni jsou staří včelaři, ale pojedu podle pana Peška příspěvek č. 18

Ale tady vzniká rozpor. S prominutím, někdo je d.... Př. Pešek radí Lukáši do Optimalů, tak to tedy vidím já. (ikdyž se dá zevšeobecňovat).

A jsme opět u meritu věci. Kde kdo je lačný po radě, ale když rada zní - změn úlovou sestavu, je většinou - možná... ale..... cokdyby.... snad....asi....
Vždy je potřeba na začátku udělat rozhodnutí, hlavně ho udělat.

Po hodinách strávených na tomto fóru bylo jediné jasné. Nemám se od koho učit, chci ale ten nej trend. (Tak jako IT a internet, ale i myčku) A je tu Optimal a Lang!!!!! Chci to nej, nej, ne to, co má většina. Pro mě vyhrál Optimal.... že by jen podle názvu, když by mohla stačit bedna od banánů?
tak to jsem moc nepochopil?! p. Pešek mi řekl že v příspěvku č. 18 je návod jak rozšířit bez souší a platí tento systém pro všechny typy nástavkových úlů!

Já ale včera získal pro mých 6 úlů 66 souší a proto se ptám jestli je systém rozšiřování jiný jak v časovém horizontu tak systémovém. Podle mě to musí být mnohem rychlejší rozšiřování. Poradí někdo? A podotýkám jsem na jednom VN.
Ty souše mám od majitele co mám včely

ExclamationWink
No se soušemi to jde jako po másle.....to si mnou včeličky nožičky,že to mají bez práce.....Big Grin.....já používám tento způsob.:
http://vcelari-zo-litomerice.webnode.cz/...astavkove/
Bylo to zde napsáno již mnohokrát .Není to až tak složité rozšiřovat lze buď po rámcích nebo po celích nástavcích.U obou způsobů musí včelstvo k rozšiřování dorůst do dostatečné síli pro tu či onu metodu.Po rámcích je lépe rozšiřovat na jaře a u vysokonástavkového včelaření po nástavcích pak v době snůšek.
Plodiště je lépe rozšiřovat spíše mezistěnami tedy používat souše k rozšíření pouze do doby než začnou včely stavět ,potřebujeme dílo obměnit proč tedy dávat včelám souše když jsou schopna si již vystavět nové dílo.Medníkové nástavky je lépe vystrojit aspoň v začátcích soušemi přičemž i do těchto nástavků lze přidat mezistěny(zebrovat).Jsou včelaři kteří vystrojují medníkové nástavky téměř samími mezistěnami i to jde.
Lépe se používají samé mezistěny do nástavků u nízkonástavkového včelaření. Osobně tvrdím že až tolik souší není zapotřebý v plodišti včelstvo vystavý mezistěny velmi rychle a matka je také velmi rychle zaklade samozřejmě to musí být ve vhodnou dobu a musí tomu opovídat síla včelstva.U medníků jsou ty souše lepší protože je dost práce z mezistěnami v plodišti kde budou včely stavět určitě radši.
Ano,do plodiště mezistěny či stavební rámky. Do medníku se ale souše hodí. Wink Pokud je včelstvo malé,tak se souše také hodí a to i v plodišti.
(23.03.2012 6:07)Tejkl Václav napsal(a): [ -> ]Já ale včera získal pro mých 6 úlů 66 souší a proto se ptám jestli je systém rozšiřování jiný jak v časovém horizontu tak systémovém. Podle mě to musí být mnohem rychlejší rozšiřování. Poradí někdo? A podotýkám jsem na jednom VN.
Ty souše mám od majitele co mám včely

Vraž třeba pod každý VN se včelami, co máš, jeden VN souší, co jsi získal. A rázem máš 6 včelstev na 2 VN, se kterými pracuješ standardně jako s kmenovými, která jakoby takto přirozeně vyzimovala. A jedeš podle metodiky, která je rozkreslena všude na netu.

Nebo si vyhledej, co znamená zebrování a zkus to podle toho.

Nebo podstav pod včely VN mezistěn a souše si schov na snůšku.

Nebo rozhoď současný VN co máš vertikálně, doplň mezistěnami/soušemi a zbytek nech na později.

Nebo udělej půl tak a půl tak - a posléze porovnej, třeba se tak i něco naučíš z vlastní zkušenosti.

Nebo... variant je více, hotové řešení je jen a jen na Tobě. Jsou to Tvoje včely a Tvoje zodpovědnost, Ty se musíš rozhodnout a Tvoje ruce musí něco u včel udělat. A ne jen bušit do klávesnice a hledat instantní bezpečné a zaručené řešení...
...které navíc neexistuje. Smile
Taky jsem to tenhle víkend řešil, zda-li přehazovat a jak a pak si říkám, vždyť včela je přírodní tvor a ne robot, sama ví nejlépe, kde si co na jaře dát a jak si to uspořádat.
Když jsem oslovil místního známého včelaře, tak mi říkal, že teď mám provést zběžnou prohlídku (zda-li včelstvo ploduje, povšechný stav zásob - aby neměli nedostatek) a víc nic. Plod aby zůstal nahoře, kde je mu teplo (zimoval jsem na 2 VN 39x24). A kolem velikonoc to prohodíme a uvidíme.
Nejdříve napíšeš toto:
(25.03.2012 17:06)Wintidy napsal(a): [ -> ]Taky jsem to tenhle víkend řešil, zda-li přehazovat a jak a pak si říkám, vždyť včela je přírodní tvor a ne robot, sama ví nejlépe, kde si co na jaře dát a jak si to uspořádat.

A v zápětí toto:
(25.03.2012 17:06)Wintidy napsal(a): [ -> ]A kolem velikonoc to prohodíme a uvidíme.

Tyto dva argumenty si protiřečí. Tomu nějak nerozumím.
Mohl bys mi vysvětlit, jak to vlastně myslíš a co tedy uděláš?
Josef
(22.03.2012 23:19)Tejkl Václav napsal(a): [ -> ]Od majitele co mám včely jsem získal dnes i 66 souší. Jak mám rozšiřovat se soušemi z jednoho nástavku?

Vracím se k této diskusi. Mnou popsaný postup rozšiřování včelstva funguje z logiky věci prakticky ve všech úlových soustavách. V některých (nástavky, horem přístupné úly apod.) je jednodušší, v zadem přístupných úlech (např. Budečák) podstatně složitější, ale princip je stále stejný. My ho nejprve vyzkoušeli u moravských universálů před cca 30 - ti lety. Používám ho i nyní v NN úlech proto, že touto odzkoušenou cestou dokážeme postavit velké množství stále nedostatkových souší v době, kdy je to pro včely nejpřirozenější. Znovu opakuji - teplo, silné včely a snůška. My tomu říkáme "do ohně". Stavba v běžném roce prakticky končí slunovratem a co nepostavíte do 10. června, tak kromě vynucených stavů (např. oddělky) až zase za rok. Nepočítám těch několik málo souší v čase po slunovratu, z hlediska celkové bilance jich ale zase až tak moc není.
Tento způsob m.j. docela dost tlumí rojovou náladu, i když samozřejmě není všelékem. Ale kdyby se díky tomu třeba 1/3 včelstev nevyrojila, stojí za to. O zdravotním aspektu nových souší nemluvě.
Pokud máte záložní souše a nepotřebujete stavět, tak prostě rozšiřujte soušemi místo mezistěn.
Včelstvo by mělo postavit za rok cca 1/3 nového díla. Jestliže naše včelstva dorostou v sezóně na průměrných 6 - 7 nástavů, jsou tedy ony 2 nástavky (22 souší) tak akorát.
To si ale musí každý vyzkoušet. Podle mne je lepší postavit o 2 - 3 souše více a na podzim špatné vyřadit. Souše budete potřebovat stále a v případě změny úlového systému o to víc. Je to jen na Vás. V červenci to bude planá diskuse.
iRP
Pro debatu o práci s trubci, trubčími rámky, vyřezávání atp. jsem založil nové téma Chov trubců. V debatě prosím pokračujte tam.
Mám takový dotaz. Vyzimoval jsem včelstva ve dvou nástavcích 39*24 a ted bych jsem si chtěl udělat nízke nástavky ale nemám žádné nízke souše. Udělal jsem si nízke rámky i medníky ale zajíma mne jak je mám dát. Zda najednou celý nástavek pod spodní nástavek nebo mezi oba, nebo po částech do plodiště i když jsou nizké.
Tenhle přechod jsem prodělal, myslel jsem, že když dám NN s MS pod plné VN, tak to bude bez problémů - ani si jich nevyšimly, jen poťapkaly mezistěny a protože měly nahoře těsno, tak se všechny vyrojily. Tak jsem si udělal boční pozorovací okénka na VN, kde jsem vložil nízké rámky, ty bez problémů vystavěly i zakladly, a ty když jsem dal doprostřed nadstaveného NN, tak se tam bez problémů z části přesunuly a vystavěly je, ze začátku tam i kladly, ale potom to zanesly sladinou, takže jsem mezi horní NN a spodní VN vkládal NN s MS, které jsem nazebroval, tak to pěkně zanesly.
Chtěl bych se zeptat na následující věc:
včelařím na rm 39x30x11, nyní vyzimováno ve dvou nástavcích, včely jsou už týden vyvěšené v podmetu - kolo v průměru asi 15cm a 2cm dolů, mám už nasadit polonástavek (výšky 15cm) vystrojený jen mezistěnami?
Předloni jsem začal, takže nemám žádné souše. Asi do 3 dnů u nás pokvetou třešně, není ještě brzo na tento zásah?
Děkuju za odpovědi, Josef.
Zní to až trochu neuvěřitelně. 2 obsazené nástavky 39x30 a podvěšené včely by odpovídaly tak 40 až 50 tis. jedinců, což je před rozkvětem třešní síla zcela mimořádná. Exclamation
Pokud je tomu tak, patnáctka polonástavek jim nemůže ublížit. Zejména, když se čekají letní teploty a i tam, kde ještě třešně nekvetou, lze očekávat snůšku a začátek stavění doslova během nejbližších hodin.
Já jsem vloni na zimu nakrmil a všechny plásty jsem nechal jen s dělničími buňkami a vůbec mi nedošlo, že jsem tam měl také dát stavební rámky. Nemohu teď posoudit, jestli již mají stavební pud a proto se obávám dvou věcí zároveň. Aby včely z nedostatku prostoru nedostaly rojovou náladu a zárověň, aby ten nástavek vůbec obsadily a nezabrzdily se v rozvoji.
Při kouknutí do úlů přes folii a ze dna, se zdá, že je tam včel hodně, ale 40-50 tisíc jich tam asi nebude.
Za jak dlouho asi tak polonástavek obsadí?
Díky, Josef
JoesfK. v Tvojom príspevku ma zaujalo Tvoje meditovanie o rojovej nálade ®, ktorá podľa Teba "vzniká" nedostatkom priestoru v úľovej zostave. RN nemôže "vznikať", ona je prirodzenou súčasťou včiel, tak ako pri inom hmyze. Včelstvo, aby nezaniklo sa každý rok pripravuje na rojenie prirodzenou cestou, ak má nato podmienky. t.j dostatok vlastných zásob pri rozbehu do sezóny, dostatok tepla a prínos nektáru. Už 30 rokov počasie včelstvám prajú, iba tohoto roku je počasie menej prajné, ale od od dnes sa podmienky zlepšujú a nasledujúce dni, teploty pôjdu ešte hore, to je signál, pre včely, aby využili svoje prirodzené právo sa rozmnožovať deliť.

Samozrejme, že včelár môže niekedy RN zastaviť, ale vo väčšine prípadov včely zasiahnuté RN z úľa odletia. Príkladov na dostatok miesta pre rozširovanie včelstva je dostatok, uvediem aspoň dva: včely žijú v tropickom pásme aj voľne na stromoch (India) a roja, takže nemajú vôbec prísť do RN, ešte môžem uviesť príklad zo svojej včelnice na ktorej má už 6 rok klát so včelami, bez môjho zásahu. Miesta v ňom majú stále dostatok, zo 105 cm výšky kláta sa vlani dostavali svoje dielo cc 60 cm, teda majú kde stavať a predsa každý rok trikrát vyrojili a tento nebude o nič iný, ošetrujú väčšie rozlohy trúdoviny a podľa mňa je trúd základom budúceho delenia sa včelstva.

Páni, ak je to inak, opravte ma.
(27.04.2012 20:42)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]RN nemôže "vznikať", ona je prirodzenou súčasťou včiel, tak ako pri inom hmyze. Včelstvo, aby nezaniklo sa každý rok pripravuje na rojenie prirodzenou cestou, ak má nato podmienky. t.j dostatok vlastných zásob pri rozbehu do sezóny, dostatok tepla a prínos nektáru.... od dnes sa podmienky zlepšujú a nasledujúce dni, teploty pôjdu ešte hore, to je signál, pre včely, aby využili svoje prirodzené právo sa rozmnožovať deliť.... príklad zo svojej včelnice na ktorej má už 6 rok klát so včelami, bez môjho zásahu. Miesta v ňom majú stále dostatok, zo 105 cm výšky kláta sa vlani dostavali svoje dielo cc 60 cm, teda majú kde stavať a predsa každý rok trikrát vyrojili a tento nebude o nič iný, ošetrujú väčšie rozlohy trúdoviny a podľa mňa je trúd základom budúceho delenia sa včelstva.

Páni, ak je to inak, opravte ma.

Je to tak jak píšeš Tono. Vidím to stejně a je to pro mne jedním z vodítek při rozšiřování včelstev.
Pokud včelstvo "dozraje", má dostatek zásob, příroda nabízí přebytek potravy a dojde k "tísni v plodišti", tak se včelstvo bude v souladu s "příkazem přírody, milujte se a množte se, připravovat k rojení. To je i případ Tvého klátu. I když má včelstvo v klátu zdánlivě dostatek prostoru pod plodovým hnízdem, včelstvo samo nemá potřebu tento prostor dostavět a plodové hnízdo rozšiřovat směrem dolů. Na místo toho se vyrojí. Pokud by byla možnost v takovém klátu včas roztrhnout plodové těleso a postupně vkládat přiměřený prostor, nemělo by včelstvo pocit zralosti a snažilo by se vzniklý prostor (vzniklé vákum) v plodovém tělese zacelit. Tohoto jevu se snažíme využít v nástavkovém chovu včelstev a takové dozrávající včelstvo včas rozšířujeme vkládáním nástavků s mezistěnami a stavebními rámky přímo do plodového tělesa.

Před chvílí jsem se vrátil po takovém zásahu do včelstev.

[Obrázky: DSC01586.jpg]
Stav před rozšířením

[Obrázky: DSC01589.jpg]
Do nástavku s mezistěnami a stavebními rámky vložíme 2 plodové plásty, na jejich místo do plodiště vložíme dvě mezistěny

[Obrázky: DSC01592.jpg]
Stav po rozšíření. Při tom je nám křída a "kniha pamětí" dobrým pomocníkem.

Podle zkušeností jiných včelařů i zkušeností mých vlastních, se včelstvo snaží vzniklý prostor zacelit. Rozšiřování provádím ve dvou až třech fázích cca 10 až 20 dnů po sobě dle aktuálního stavu každého včelstva. Rozšiřuji na 6 - 7 NN. Při tom se řídím vlastními zkušenostmi v aplikaci Brenerových "Zákonitostí života včelstva" .
Včasné rozšiřování včelstev "ředěním plodiště" před dosažením zralosti k rozmnožování je jeden z úkonů včelařovy metodiky, vedle jiných, který vede k "nevyprovokování" včelstev k rojení .
JK
POkud má včelstvo alespoň 5 rámků zavíčkovaného plodu - ať už 24cm, nebo 30cm tak to s touto předpovědí vůbec neřeším. Na týden hlásí teplo, takže za týden bude většina zav. plodu vyběhlá a vytopí cokoli.
Zateplení stropu atd, to je otázka na březen a studený duben - tady u nás pod horama, jinde možná únor.
Nyní si včely vytopí cokoli, pokud proiplodují alepoň jeden std. nástavek. nebo dva NN.

A v případě 2N39*30, tam bych neváhal, ať včely vnímají prostor a pokud by přišlo na věc, tak švihnu jeden NN pod a druhý mezi VN. Mezi VN budou rychleji stavět. A pokud VN zvednu tak bych to pak prostřídával.
Referenční URL's