Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Bez mezistěn, bez rámků, bez medometu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Ale ako každá "nová" vec, tak i prirodzený chov včiel prijímajú včelári najskôr dosť zdržanlivo. Naši dedovia, ktorí prirodzený chov nepodceňovali, hovorili, že "včelstvo a koza stučnejú len jeden raz". Divím sa, že si Vašek nevšíma tejto dávnej zásady včelárskeho remesla, ktorá je nevyhnutná a samozrejmá pre každý štýl chovu včelstiev. Kto chce viesť včelstvá na prírodnom diele udržateľným spôsobom, a rozhodne sa pre postup s odstránením zaviečkovaného plodu, musí mať v malíčku metodiku ošetrovania preletákov, rojov a zmetencov. A taká metodika sa bez výdatnej znášky alebo neustáleho kŕmenia včelstiev nezaobíde. Treba si pozorne pozrieť metódu včelárenia na vresoviskách. Vidím, že si je Vašek po skúsenosti z jednej sezóny jeho metodikou istý, avšak moje nádeje s jeho postupom až tak ďaleko nesiahajú. Postupov v prirodzenom štýle vedenia včelstiev je veľa. Každá sezóna je iná a aj prírodný včelár sa musí vedieť rozhodnúť, ktorú metódu v konkrétnom čase použije. Aj po celkom triezvych nádejách príde sklamanie. Hlavne, keď po krátkom čase kľudu a vrtkavého šťastia začne piatym alebo šiestym rokom počet včelstiev ubúdať. Potom prázdne úle a živé úle potvrdia, čo prirodzený chov dokáže. Už naši predkovia poznali, že včelstvo na starobu nikdy nezomiera. Má život večný, zmladzuje sa stále a vo včelstve sa obnovuje v primeraných obdobiach aj matka. Práve včelstvo, ktoré sa rojilo, porodilo nové mladé včelstvo, je tým rojením omladené. Kto je teda kandidátom smrti? Materský úľ alebo roj? Žiadny z tých dvoch. Staré nie je žiadne včelstvo. Keď chcem dať šancu včelám, tak každoročný prírastok je aj pre prírodného včelára potrebný, pretože ten prírastok potrebuje pre tých mnohých kandidátov smrti na včelnici, ktorí neumierajú na starobu, ale z celkom iných príčin. Slabé včelstvá podľahnú mrazu, nepriateľom a chorobám. Sú to nemotorné rodiny, ktoré premeškali vhodný čas a nezmladili sa. Trvale sa udržia len včelstvá kypiace životom, zvyknuté na lokálne podnebie a znášku. Razom príde krutá zima alebo neutešené leto a všetko slabé hynie. Takáto hrozná číselná strata znamená zisk na akosti. Včelár od dávnych čias do prirodzeného chovu včelstiev zasahoval. Avšak prax starých včelárov sa riadila úplne prirodzeným výberom. Dnešný prirodzený chov objavuje slabosti včiel, ale i nás, včelárov.

[attachment=1671]
Ti skuteční borci nepoužívají ani latičky, ale v této době vezmou míru a jdou ostříhat lískové pruty na přesnou míru, aby byli připraveni na rozšiřování.

Takže, když návrat tak návrat. Smile
Ti ještě větší borci (echtborci) ani nerozšiřují a ani se k ničemu nevracejí! A ti největší z největších, ti co už jedou jenom v ultra eko bio i light! Tak ti ani liskove pruty neřežou, to je neetické vůči přírode, nýbrž vysypou včely na lísku aby to měly blízko pro pyl, pokropí je voudou a pak už jen chodí dojit med. A dotace za biobiobio. ;o) 17 je stále málo....;o))))))
No a niektorí borci len ošetrujú a rozširujú kadečím a včielky len kapú a kapú....
K zamysleniu a k diskusii:

1. O med sa so včelami podelíš.
2. Úľ ponecháš z prírodných materiálov.
3. Rámikov úľ zbavíš.
4. Spojitý plást včelám dopraješ.
5. Jedy v úli nepoužiješ.
6. Bez plástov včelie rodiny množiť budeš.
7. Insemináciu matiek zatratíš.
8. Včelstvá iným dávať budeš.
9. Kočovaniu včelstiev zabrániš.
10. Desatoro chváliť budeš.

(Vašek Smolík)
Jaro možná by nebylo od věci aby jsi uváděl zdroj. Takhle to vypadá jako by to bylo Tvoje dílo.
BTW nemáte někdo staženo to co na svých stránkách psal Vašek o ŠVP?
To je pravda. Opravím to. Aj som ho tam chcel dať, ale pozabudol som sa.
Nehnevaj sa Jaro, ale toto čo navrhuješ by znamenalo koniec väčšiny včelstiev na Slovensku a asi nie len tu. Bohužiaľ, je to takUndecided
Vašek to formuloval natvrdo a důsledně, jak je jeho zvykem i přirozeností. Je konsistentní. No a my máme svobodu a každý si to můžeme udělat tak, jak se rozhodneme. Není to prima? Jasně! Je to bezva!
Není jediné pravdy. Ale můžeme si třeba tu po každé sezoně povídat o tom, jak jsme uspěli či co se nepodařilo. A společně hledat důvody, proč ...
Deo gratias - Bohu díky za to. Je to fajn.
Já si to příští sezonu bez rámků taky zkusím, abych měl hmatatelnou představu, o čem to je.
Jiří
Jirko, taky pro všelijaké pokusy, nezapoměň, alespoň občas vytočit i med.Big GrinBig GrinBig Grin
Jiří Matl napsal(a):Já si to příští sezonu bez rámků taky zkusím, abych měl hmatatelnou představu, o čem to je.

Jsem přesvědčen, že ta představa bude skutečně hmatatelná.
Jirko, cokoli, co má padesát litrů ti splní sen.
Ty různé trámky bez kosti jsou zase jen hloupé hraní si na přírodu. Nevidím rozdíl mezi celým rámkem (čtyři trámky dokola) a jedním. Dílo je stejně uspořádáváno do poslušnosti podle stěn čehosi včelařem, který do nich pak stále jen čučí a vyrušuje. Možná víc, než ty včely s celými rámky. Takže když už, tak ať si to včelky užijou.
A bez trámků jen tak na kříži? I když i na těch trámkách je v tom úlu tepleji a úplně jiná vůně po otevření než v úlu s rámky.

P.S. A jedna ze zásad při tom hraní na přírodu je co nejméně prohlídek.
(10.12.2013 23:50)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]...Nevidím rozdíl mezi celým rámkem (čtyři trámky dokola) a jedním.

Stačí zkusit a ten rozdíl uvidíš Big Grin
Kupodivu, podle mých zatím nevelkých zkušeností, se mi to jeví docela blízko k tomu, co vidím třeba na celopastových rámcích. Kromě pohodlnosti a rychlosti obsluhy samosebou.

Ivan Černý
Můžeš to, Ivane, trošku rozvést, prosím?
V pátek jsem si koupil 30 horních louček a na jaře se chystám vést jeden úl Svatojánskou metodikou.
  • Jenom jedna včelí mezera, ne dvě, jako mi to zhusta dělaly v kompletním rámku bez mezistěny. Domnívám se, že se jim pak lépe klimatizuje.
  • Celistvější, úhlednější či příjemnější dílo. Můj vizuální dojem, neměřil jsem nic.
a další, co už plastové rámky neumí:
  • Rozteč "na palec", rozhodně volitelná. Menší pro plod, větší pro med.
  • Spodní konce plástů staví do kulata, ne hranatě (teda když mají dost prostoru). Hlavně dole v úlu je to přirozené, nemá např. v zimě co plesnivět.
  • a vůbec...
Kolegové s Warré zkušenostmi určitě přidají další postřehy.
Tu vodicí lištu na trámku natři voskem, jinak to fungovat moc nebude.

Ivan Černý
(10.12.2013 20:39)patko79 napsal(a): [ -> ]Nehnevaj sa Jaro, ale toto čo navrhuješ by znamenalo koniec väčšiny včelstiev na Slovensku a asi nie len tu. Bohužiaľ, je to takUndecided

Som si takmer na 100% istý, že ak by to znamenalo koniec väčšiny včelstiev, tak určite nie kvôli vplyvu na včelstvá, ale na včelárov Smile



Niekto spomínal, že nevidí rozdiel v stavbe v rámiku a v pláste. Tak len tak námatkovo jeden z najväčších: voľný plást je prilepený o stenu úľa, medzi stenou úľa a rámika je medzera. A to podstatne mení podmienky v úli. Fest podstatne...
(11.12.2013 9:04)Ivan Černý napsal(a): [ -> ]Tu vodicí lištu na trámku natři voskem, jinak to fungovat moc nebude.

Díky Ivane za ten přehled.
To jsem plánoval udělat. Musí cítit vosk, aby věděly, kde začít. Ne že by to nevěděly, ale začaly by bez mého plánu Smile Takže jim vlastně také nutím moji představu a tedy nevčelařím přírodně Wink
(10.12.2013 22:41)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]
Jiří Matl napsal(a):Já si to příští sezonu bez rámků taky zkusím, abych měl hmatatelnou představu, o čem to je.
Jsem přesvědčen, že ta představa bude skutečně hmatatelná.
Když se na podzim tak vášnivě a "ideově úderně" Wink diskutovalo o volné stavbě na základě kritiky V. Žídka, nikoli zde na veřejném foru, ale na pro "nečleny" uzavřeném foru ŠPV, tak mě to donutilo o tom hodně přemýšlet, což je samozřejmě zajímavé, ale přemýšlení praxi nenahradí. Volnou stavbu v rámcích mám, letos třeba stavěly moc pěkně a bylo se na co dívat (jasně, co nejmíň, neukoukat je k smrti Big Grin, jak pravíval kolega Karel Sejk). Některé plásty byly fakt poetické. Jestli najdu fotky, dám je sem. Nejen jak píše Ivan, ale někdy měly holky asi kalup a ten bordel, to bylo fakt jako vosková báseň na téma doba je dynamická. Opravdu, ale opravdu nesystémová řešení ... Big Grin

Důsledně bych lišil volnou stavbu a přirozené dílo. To může podle mého názoru být jen v přírodní dutině.
Nedělám si iluze o tom, že se nějak zvlášť blížíme přírodě, je to zase jen jistá forma našeho hraní, ale půvabná.
Hodně mě oslovilo, co o klimatizování úlu povídal Z. Klíma letos ve Zbýšově a tyhle souvislosti. Tak taky proto ...
Chápu, že diskutovat o tomto tématu má jistá specifika. Nemá smysl se přesvědčovat o svých pravdách či dokonce vírách, o tom, co je tak nějak lepší (pro koho a proč?), ale je dobré si vyměňovat zkušenosti a nějak to zkusit provnávat a poměřit.
Jiří
K Ivanovým postřehům - v rámku 45*30 - tedy poměrně velkém to tak zprvu vypadá, ale zajímavé je, že když včelstvo zesílí a plást je tam dost dlouho tak jej dotáhnou z kulata do hranata a nakonec jej přilepí i bočním loučkám, takže je na první pohled k nerozeznání od rámku s MS. Tedy zastavěné plochy, ne rastrem buněk.


Osobně si myslím, že jakmile jim tam dám horní loučky tak je to truchu umělé. Optimální je dát nahoru desku z plexiskla nebo něčeho mírně průhledného ale tuhého a až si vystaví tak si přímočarkou podle včel (díla) řezat nahoře pruhy. Pokud se jim v tom chci hrabat.

Ale proč pak rozebírat . Pokud jsem zvědavý, tak jen navrtám a rektospickou kamerou se kochám. Smile
Med se stejně odřezává z boku.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's