Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Laminátový úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Dobrý den

Chtěl bych Vás seznámit s novým typem nástavků. Doufám, že mnoho z Vás nezavrhne toto téma hnedka na začátku a dá mu šanci i přes to, že je nástavek terpve vyroben, ale ne odzkoušen. Chci se jenom informovat o Vašem postoji k tomuto typu a možnost se o tom slušně pobavit v diskusi.
Děkuji

Je mi 21 let a se včelařením jsem terpve na začátku. Včely se staly mou nedílnou součástí. Proto jsem se snažil vymyslet jim co nejlepší možný "příbytek".

Chci Vám pouze něco málo napsat o našem nástavku.
Jedná se tedy o nástavek ze sklolaminátu (kompozitu). Laminát vzniká tvrdnutím pryspyřice s příměsí skelného vlákna. Toto spojení je velmi pevné a stále.
Nástavek z takového materiálu by vážil nejméně 10kilo. Tak jsme se rozhodli, že vylaminujeme pouze veškeré stěny a hrany, aby jsme se dostali maximálně na 3kg.
Vnitřní prostor nástavku je tedy zcela dutý. Uvnitř je pouze vzduch, který je sám o sobě výborným izolantem a "nic neváží".
Dalším problémém bylo uvolňování škodlivin z laminátu (Stejné je to i u všech plastů, polyuretanů, polystyrenu ). Proto jsme se poohlédli na trhu a našli jsme vyhovující gel.
Gel je vrstva pokrývající laminát. My jsme se rozhodli takto nanést hnedka vrstvy dvě, aby bylo znemožněno unikání látek. Laminát je nyní"uzamknut" pod vrstavmi gelu, který je atestovan ke styku s potravinami.
V otázce ošetřování nástavku tak nebyl žádný problém. Nástavek lze snadno a rychle otřít hadrou namočenou v acetonu (další připravky jako savo by nemělo být problémem). To vše je možné, protože gel na povrchu je nepórovitý a tím pádem by nemělo docházet k žádnému usazování spor a viru v pórech, protože tam prostě žadné nejsou.
Důležité:
Na začátku jsem se to již zmiňoval, ale není naškodu to zopakovat. Nástavky máme vyrobeny. Včely se do nich usadí, až to umožní počasí. Pak budeme vše podrobně sledovat, abych Vám mohl poskytnout aktuální informace, které ověří praxe.

Tímto děkuji těm, kteří si toto téma přečetli až do konce a nezavrhli mě s mým nápadem hned ze začátku.

Budu rád za dotazy a hlavně Vaše názory, proto bylo toto téma vytvořeno.

[Obrázky: lu01.jpg]
více obrázků na: www.mpvcely.cz

Několik doplnění, na které jsem byl Vámi upozorněn, tak to dám sem na začátek, aby to bylo na očích:
1.Cena - nebudu to tu rozvádět, ale myslím, že 550kč, a to vůbec nic nenahazuju.
2.Pevnost - zatím si nejsem jistý, když jsme si na něj stoupl, nic se nědelo, to je ale pouze 70kg.
Rozhodně to co nejdříve odzkouším. Ale podle mých zkušeností takový laminát zvládne i mnohem větší zátěž. Zítra to sem napíšu.
3.Škodlivost - ANO, Laminát je producentem škodlivin, ale jako každý jiný plast. Komu laminát ničí zdraví jsem pouze já, který s ním pracuje. Já dýchám vypařované toxiny. Včely dostanou vytvrzelý nástavek, který produkuje skoro nic. Výpary se totiž uvolňují při chemické reakci, když výrobek dělám !!!!!!!!!!!!!!!!Co takové plastové krmítko, do kterého navíc naléváte včelkám potravu na zimu. To je podle mě horší, mnohem horší. Z tohoto plastu se uvolňují látky, které se rovnou mísí s roztokem. ALE!!! Pokud toto krmítko nebo i ten náš nástavek má úpravu typu geových vrstev z nezávadných a atestovaných gelů či jiných povrchových úprav, pak se není čeho bát. Tím, že v tomto oboru pracuji, znám veškeré problémy spojené s těmito chemikáliemi. Sám bych nevystavil svoje ani ničí včely škodlivinám za účelem malého obohacení. Tento nástavek jsem vymyslel z dobré vůle, kterou jsem chtěl včelkám pomoci hlavně proti nemocem.
4. Ošetření nástavku - asi máte pravdu. Savo ani aceton sami nestačí. Povrch je sice zcela hladký a nepórovitý, ale určitě savo nezničí spory jako takové. Budu se snažit najít vhodný přípravek, který by vyhovoval.
5. Odvětrávání - očka + větrání ve víku + podmet celozasíťovaný. To znamená, že by v úle měl proudit vzduch a jeho výměna probíhat zcela normálně. Studený vstupuje podmetem do úlů, kde se ohřívá a stoupá úlem až pod víko, kde se odvede pryč otvory. V zimě zvolíme nějakou prodišnou uteplivku a neměl by být žádný problém.
6. Problém s neprodišností - no laminát ještě uzavřen gelem prostě nepropustí NIC. To je fakt. Ale stejné to máte s naparafínovanými úlu nebo úly natřenými barvami. OD toho tyto úpravy jsou, aby jsme dřevo chránily a několik let nám tyto úly vydržely.
7.Pokud jsem na něco zapomněl, nebo máte jiný názor samozřejmě pište, určitě mi to moc pomůže.

Malý dodatek.
Pokud spousty včelařů mají včely po několik let v polystyrenových a polyuretanových úlech, v našem rozhodně hrozí měnší únik škodlivin a to o velké procento si myslím. Takže by to nemělo včelkám vadit. Proč jinak bych tento nástevek vymýšlel, bylo by to zcela zbytečné.
Napadá mě hned pár otázek:
  1. Pokud je nástavek neprodyšný, jak dosáhneš správného odvětrání? Hrozí plesnivění díla, spodního dna, vysoký obsah vody v medu.
  2. Co takhle zkusit udělat prodyšnou střechu jako je na podobných plastových úlech od Vastoilu
  3. I když je nástavek bílý, pak bych se bál přehřívání v létě. Moc uzavřené.
  4. Co tě vedlo k této konstrukci? Cena to asi nebude. Podělíš se?
  5. Jsem zásadně proti uzavírat včely do plastového příbytku, který nedýchá a o kontaminaci medu ani nemluvě, i když teda říkáš, že nějaký gel tomu zamezí. Já bych takový med nechtěl.
Pořádně to zvaž Smile Pro mě naprosto nezajímavé. Pro mě je příroda důležitější než potencionální výnos.
JJ ve stříšce budou po bočních stranách obdélníkové zasíťované otvory.
Nemělo by tak k ničemi podobnému docházet. V nástavcích budou i očka, ale vím, že je mnozí ani nepoužívají.
Vše krom černé je podle mě přijatelné. Ale uvidíme, několik uděláme bílých a zjistíme rozdíly. Tím, že je mezi stěnami laminátu vzduch jako izolace, teplota by se neměla rapidně zvýšit, mělo by to být lepší než u tenkostěnných, které teďka používám. (dřevěné,tenkostěnné s očky)
Až odzkouším v praxi, rozhodně napíšu, teploty naměřené v tenkostěnném a laminatovém.
Jak mluvíš o kontaminaci. Sám jsem velmi skeptický k těmto věcem, moje včely jsou pro mě vším.
Ale pokud se mi žádná ani minimální kontaminace neprokáže, tak s tím mít problém nebudu. Větší kontaminace rozhodně hrozí z monokultur řepky a dalších plodin, které jsou "zalévány" pesticidy denno denně, aby jim něco vyrostlo.

Děkuji za tvoje velmi trefné otázky ...
Žial , žiadny plast nieje chemicky stabilný , a náter z vnútra a ešte k tomu na lamináte, no neviem, ale myslím si že sa ti bude na slnku prehrievať, no sám uvidíš,budú to tvoje včielky čo tam budú bývať, ale aj tak už tu na fore padlo veľa otázok ohľadom náterov z vnútra........ a záver radšej si každý zpravý sám, prajem veľa štastiaCool
Já nevím, jak to mám vysvětlit, ono nejde o nátěr jako takový, to je prostě proces prolnutí mezi vrstvou gelu a laminátu.
To je jedno ... jsem rád, že jsem přispíváte a neurážíte.
Já se chtěl prostě informovat. Protože jste zkušenejší včelaři a už víte co a jak.
Sám, jak už jsem psal, jsem velmi skeptický k otázce plastů v úle, ale pokud po odzkoušení nebudou žádné výraznější zápory, určitě bych v tom i svoje včelky nechal a dál je v nich choval.
Vše ukáže až rozbor medu a taky vitalita včelstev. Jsem také zvědavý na medný výnos, ačkoliv mě o něj tak moc nejde. Je to spíše koníček a zábava.
Zajímavé řešení. Já bych měl obavu z té vzduchové izolace, protože to asi nebude izolovat. Jak příklad bych použil okna. Mám klasické kastlové okna, barák zaizolovaný 10 cm polyšem. V létě se ty okna tak nahřejí (i se zataženýmí žaluziemi stříbrné barvy), že fungují jako bezvadné radiátorové desky. V místnostech je pak jako v peci a nedá se to vyvětrat.

Známý má barák zaizolovaný jenom 5 cm polyšem, ale má plastové okna s dvojitou výplní (napuštěno plynem) a má i v létě v domě chladno (i bez žaluzií) a někdy dokonce musí mít otevřeny okna i dveře, aby se mu do bytu dostalo trochu teplého vzduchu a nemusel topit.

Další známý měl též okna s dvojitou výplní, ale po čase mu z nich ušel plyn a byl na tom stejně jako já. Nechal vyměnit skla a je zase v pohodě.

Takže z toho plyne, že vzduch je dobrý izolant, ale pouze relativně dobrý. Asi by to chtělo nějakou reflexní vrstvu. Ale beztak je to všechno teorie, nejlépe ukáže až vlastní zkušenost. Budu držet palce Wink
Nechci Ti to hanet, ale dřevo je drevo. Vem si situaci při moru, kdy to bude Svs pálit, co z toho bude za sajrajt. Nebo az to budeš likvidovat.... každého začínajícího vcelare láká ten VÝVOJ, co ještě tak vymyslet.... někdy je mene více. Spocitej čas, materiál, likvidaci ve spalovně.... čistý přírodní materiál jako je kus prkna je podle mého nejjednodušší a nejlevnější varianta. Takže i nejefektivnější v poměru cena/dosažitelnost, efekt. Ale proti gustu žádný dišputát.
Při moru potřeba nic pálit. Takové nástavky se ani pálit nemůžou. Je to zcela nepřípustné. Ale proto jsem o tom i psal, stačí hadra namočená v savu nebo acetonu a nikdo na nástavku žádnou sporu nenajde. Není kde by se tyto spory nemoci ukryly. Tím že je nepórovitý.
Proč tedy řada světových včelařů používá polyuretanové úly, polystyrenové úly, styrodur se taky běžně používá. A to je oproti našemu řešení ještě o pár procent horší.
Vím, že je to pro mnohé nepřípustné a svoje včely by do toho nedaly. Ale to neznamená, že jsou špatné.
Jsou pouze jiné. A pokud, jak už jsme zmínil, rozbor medu vytočený v průběhu sezony neukáže nic špatného, pak se není čeho bát.
Z povrchové úpravy jakou používáme my (gel) se normálně dělají ledničky, kuchyňské desky, boxy na potraviny, atd. Je to všude kolem nás. A nidko s tím nemá problém, protože je to v normách. Ale normy nejsou nic zázračného, mnohdy povolují poměrně vysoké hranice škodlivosti. Uvidíme.

Děkuji že reagujete
(05.03.2013 7:48)MatesP napsal(a): [ -> ]A pokud, jak už jsme zmínil, rozbor medu vytočený v průběhu sezony neukáže nic špatného, pak se není čeho bát.

Na kolik vyjde takový rozbor medu na kontaminaci nežádoucími látkami?
S tým morom to veľmi zjednodušuješ. Savo nestačí...

Ale inak vo svete existujú úle obdobného prevedenia. Ale cena asi nebude práve najpriaznivejšia ani v našich končinách.
Môj príspevok nebude taký odmietavý ako u predchádzajúcich kolegov, ja sám som si v minulosti "vyprojektoval" niečo podobné, ale s tým rozdielom, že som to nedokončil, nemal som také možnosti aké sú teraz, teraz keď pribudli roky, už vôbec nie.
  • schopnosť vzduchu ak izolátor je ale pri 1 cm uzavretého vzduchu izoluje ako 14 cm múru-zdi z plných pálených tehál, ale pridaním ďalšieho cm už nebude 14 cm x 2 cm nebude sa rovnať automaticky 28 cm, ale len okolo 17 cm a pridávním ďaľších cm vzduchovej izolácii sa hodnota lambda bude úmerne znižovať. Ja som posledné sololitové úle robil len z 2 cm vzduchovej izolácii (vzduch je v stene úľa uzavretý) a v porovnaní s mojimi prvými debničkami, ktoré boli izolované PS (lambda= 40cm) nie je v rozvoji a výnosoch žiadny rozdiel, takže tvoje debničky v tomto smere obstoja s s drevenými debničkami, ktoré majú tepel. hodnotu kolo 14 cm a včelári v nich úspešne včelária. Debničky z vonkajšej strane musia byť natreté, najlepšie bielou farbou
    Tak tento problém by nemal pri tvojom úli nastať.
  • Odvod vodných pár aj z nepriedušných stien sa dá odviesť vrchom (tvoj vrchnák dokáže odvádzať pary z úľa), len sa musia nad zimujúce včely priedušné uteplivky tak aj z tohoto úľa sa dajú bezpečne odviesť vodné pary cez povalu - strop úľa bezpečne odviesť, nesmie sa však klásť na rámiky fólia, ale vrecovina- pytlovina a tak priedušný materiál.
  • samozrejme, najťažšie bude presvedčiť odborné komisie o neškodnosti samotnej umelej hmoty z ktorej sú vyrobené debničky, na život včelstva hlavne na produkty včiel med, propolis a peľ. Ak tento problém rýchlo vyriešite máte šancu uspieť na trhu.
No a Zborez, každý úľ má i letáč, tak nejde o "zavíraní" včiel do niečoho kde neprúdi vzduch, to nedovolí ani drevo, či sololit a aj teraz mám niekoľko debničiek z Al plechu, ktorý neprepúšťa cez steny vzduch a včely prospievajú Preto dajme autorovi čas, aby nás presvedčil, či úle obstáli v konkurencii tradičných úľov.
Nemyslím si, ze to bude vcelam vadit. Dokonce bych rekl, ze jim to bude uplne jedno. Jde jen o to aby to vyhovovalo vcelari. Když máš chuť, udělej si 3- 5 takovych ulu a za 3-4 sezony uvidíš. Na 1 nebo 2 nic nepoznas, tam může byt moře jinych vlivu. A víc bych jich nedelal. Kdyby slepá ulička, tak i při tom zkusebnim množství je to fura kramu do baraku.
Zajímala by mě cenová náročnost za jeden úl
Pri malom počte sa cena "stratí" pokiaľ to robí človek zo záľuby.
Ja "závidím" Matesovi to zanietenie (v 21 rokoch). Keď urobí nejaké chybičky (cenové), všetko sa mu odpustí keď ho to zanietenie neopustí.
Držím palce.
Jednoduché počty. 2,5 -3 kg pryskyřice po 150-200 kč/kg, vyztuzna tkanina podle gramáže min v 2x do kříže x2 (vnitřní+vnější stěna) podle velikosti nastavku cca 1-1,5 m2 po 50-80 kč + brusivo..... suma sumárum materiál od 450 do 720 + dph 21% + výroba formy + cena formy + cena práce..... v podstatě nastavek za cenu ulu. Smysl bych videl u výroby, kde výrobce čerpá výrobní material zdarma od zaměstnavatele. Ale..... každopádně aktivita je u mladého jedince jak píše příspěvek výše chvalyhodna. Ale směřoval bych ji spíše jiným směrem. Ale tím si asi musí projít každý.
keď som začínal,tiež som kopu času zabil hlúposťami typu napr. vylepovanie úľa zvnútra hliníkovou fóliou(mal som doma takú 30kg rolku z hydinární,z jednej strany boli natlačené etikety nejakého ich výrobku).. Smile
Otazka ako to bude "bytelne". Co sa stym stane ked s tym buchnes napr. do steny, co sa stane ked ti to spadne z metrovej vysky s plnymi ramikmi? Aku to ma pevnost ked polozis plne nastavky do vysky 2 m a pod? Nebude to praskat, lamat sa atd.?
Mna sa zacinaju ludia v poslednych rokoch pytat nie len kde chovam vcely, ale aj v com chovam. To, ze som experimentoval s poly ulami im radsej nehovorim. Takisto vidim posun v com ludia kupuju med. Este pred troma rokmi som 90% predaval v plastovych vedierkach, poslednu sezonu to bolo tak 50% plast a 50% flase (aj ked si cenu flase uctujem navyse).
Mam svagra, ktory si doma robil sam bazen s laminatu, nezavidel som mu nakolko to robi v praci a este aj doma sa s tym babral, co ma zarazilo, tak sam svagor tvrdil, ze uz bude musiet skoncit v praci s takouto pracou, nakolko to rozleptava pluca, tak skor som zvedavy ako to dokazete osetrit aby to nerozleptalo pluca vcielkam. Tam by bolo asi aj nepatrne mnozstvo uniku nebezpecne. Ak je to schopne znicit pluca ludom.
A o normach? Schvaluju ich ludia a ty sami niekedy nevedia co skodi. V malom alebo jednorazovo to nemusi skodit a dlhodobo to uz je o inom, a predsa sa to do noriem dostane. Aj pri praci s laminatom su doporucene normy, pomocky a skuste sa spytat ludi co s nim robia, ci to pomaha? A pluca im odchadzaju aj s pouzitym roznych filtrov a oblekov.
Drzim ti palce ale skusaj aj ine materialy, aby si neziskaval prax iba pri tomto jednom materialy.
Scipio, o pevnosti sklolaminátu nemusíš pochybovať, autor by nemal len na váhu úľa ale i na hrúbku laminátu pri výrobe úľa, ani 5 kg debnička nie je ťažká, keď ju zdvíha dobrý chlap.
Hodil jsem na váhu prázdný dřevěný nástavek 2/3 lang tloušťka stěny 25 mm.

2,82 kg
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's