Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přechod na jinou rámkovou míru
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Doufám, že vložím tento příspěvek do správného vlákna. Nepodařilo se mi totiž najít samostatné téma přechodu na jinou rámkovou míru. Pokud jsem něco přehledl, předem se omlouvám a žádám admina o přesunutí.

Používám rámkovou míru 37*30 a nepodařilo se mi nikde sehnat oddělky na odpovídající míře, ale pouze na 39*24. Oddělky by měly být na pěti rámcích 39*24. Za tímto účelem jsem si vyrobil přechodové nástavky na tuto RM, ale dnes mě napadlo, že by možná bylo lepší využít bedýnky na rámkovou míru 37*30 a strčit tam včelky na rámkové míře 39*24 - jenom trochu zešikma. Jako první, krycí rámek bude 37*30 za ním 5 rámků 39*24 a následně dva rámky 39*30. Rámková míra 39*30 bude tvořena jenom mezistěnami, po jejichž dostavění dám nahoru další nástavek, tentokrát již 10 rámků s mezistěnami na 37*30.

Máte někdo zkušenost s takovýmto přechodem na jinou RM?

Níže obrázek, jak by to v nástavku mohlo vypadat - použity odpovídající rámky.

[attachment=1698]

Děkuji za rady.
Ale jistě, včelám to nebude nijak vadit. To jen lidé hledají problémy tam, kde žádné nejsou.

Sice volné prostory dostaví dle svého, ale i nadále bude dílo sloužit svému účelu. Klidně i několik let, než nastane okamžik na výměnu, nejlépe odebráním celého neobsazeného a prázdného nástavku na jaře. Se spojením zákroku prohlídky, nebo přidáním stavebních nástavků.
Grof: Dobrý dotaz do špatného vlákna.
Doporučuji pročíst vlákno Přechod z 39x24 na Langstroth

A tady pár osobních postřehů na téma: "gumičková metoda"

Výhoda této metody je, že vystavěné souše budou dále v provozu a podle mě je vše velice rychlé a nenáročné na vybavení.

Jinak dát rámky zešikma je super nápad. Tak bych to udělal hned po získání oddělků. No a ve volném čase bych postupně vyřezal a přeložil souše do nových rámků.
Děkuji za odpovědi. Po přesunutí příspěvku se nějak ztratil obrázek, co jsem tam vkládal a nedaří se mi ho znovu načíst.

Oprava: Tak jsem to ještě jednou zeditoval, tj. odstranil a znovu nahrál a už je to OK. Smile
Je známo, že včelstvo v dutině staví šikmo - třeba tvůj úl bude dokonce pro včely přirozenější, než to mají ostatní Wink
Prosil by som o radu. Shy
Rád by som na jar prešiel z úľov typu B (rozmer rámika 42x27,5cm) na úľe typu Optimal (42*17cm).
Aký je najvhodnejši spôsob prechodu na inú rámikovú mieru? Premetanie celého včelstva? Alebo preloženie starých rámikov do nového úľa? Prídem o takmer všetky medné výnosy? Dalo by sa stihnúť aby mali včely dostatočný počet NN pri intenzívnom kŕmením cukrovým roztokom do kvitnutia repky? Poprípade do agátu?

Vďaka za vaše pre mňa cenné rady Smile
Myslím, že varianty jsou v zásadě dvě.
1) Přemetení na nové mezistěny, ale tím přijdeš o všechno dílo a o plod, nebo
2) Převěsit staré rámky buď do jednoho nástavku 42 x 17 a vysokého podmetu (ale to se asi nevejde), nebo asi lépe do dvou nástavků a nad to dát nové mezistěny, případně prozebrovat s novými rámky s mezistěnami a staré postupně posouvat ke stranám a postupně odebírat.

Díky stejné šířce bych asi volil variantu 2
prídem o medné výnosy s prechodom na inú mieru? alebo dá sa zúžitkovať znášky (repka, agát) aj keď prejdem na novú mieru.. ?
Při postupu, co tu uvedl Standa bys o medné výnosy přijít neměl.
(04.11.2013 16:29)Stanislav Vorel napsal(a): [ -> ]2) Převěsit staré rámky buď do jednoho nástavku 42 x 17 a vysokého podmetu (ale to se asi nevejde), nebo asi lépe do dvou nástavků a nad to dát nové mezistěny, případně prozebrovat s novými rámky s mezistěnami a staré postupně posouvat ke stranám a postupně odebírat.

Díky stejné šířce bych asi volil variantu 2

POZOR, rámiky B sa do Optimalu nedajú - majú väčšie presahy hornej a dolnej latky. Treba si pozorne preštudovať presné rozmery rámikov a vnútorné rozmery úľov...
Já som prechádzal z miery B na optimal,žiadne voľné súše som tiež nemal a v danom roku bolo i medu dosť.Postup bol asi taký,že z plodiska miery B som odobral dva zásobné plásty a na ich miesto som vložil dva stavebné rámiky miery optimal,každý z jednej strany plodiska drúhý z kraja.Keď boli stavebné rámiky vystavané,tak som ich dal k sebe do stredu nového nadstavku optimálu a zbytok som doplnil medzisteny.Do plodiska miery B som vrátil odobraté B plásty.Stavebné rámiky sú lákadlom pre matku preto stavba a zaplodovanie ostatných plástov nedalo na seba dlho čakať.Samozrejme musí byť znáška,v prípade že nie je, stavbu podporíme zakrmovaním. Po vystavaní prvého NN nadstavku som pristúpil k rozšíreniu o ďalší.Vystavaný a rozplodovaný nadstavok som dal na základňu a z neho plodové rámiky rovnomerne rozdelil nad seba do nového pridávaného nadstavku a zbytok som doplnil medzistenami.Do týchto dvoch nadstavkov som preložil matku,následne založil mriežku a B nadstavok mi v prvom roku slúžil ako medník.Po týždni bola nutná prehľiadka B nadstavku a v prípade že včelstvo na vysokých rámikoch založilo materské bunky,tak som ich zrušil.U mňa prechod prebehol takto,v nasledujúcej sezóne som sa vysoké plásty postupne zrušil.
Díky za upozornění, vím že mezi rámky pro "B" a optimal je rozdíl, zapoměl jsem na to upozornit. Pokud nebude potřeba znovu staré rámky použít, tak by to pilka a nějaký ten hřebík asi dokázali umravnit. Pokud by bylo potřeba je znovu použít, pak je jich samozřejmě škoda. Ale myslím, že různých možností s přechodem na jinou míru je zde na fóru uvedeno tolik, že nějakou pro tebe přijatelnou určitě najdeš. Pokud začneš včas, tak to asi vyjde. Já se na něco podobného taky chystám a musím říci, že my to nedá, taky pořád vymýšlím jak to udělat nejlíp. Jistou zkušenost jsem již letos získal s přechodem z 42 x 17 na Langa 2/3 (byli to oddělky) a pod dojmem z toho, musím řící, že to řeším já, ale včely se s tím vyrovnali docela v pohodě. Uvidím jak se s tím vyrovnám příští rok chci s další částí včel přejít z 39 x 24 taky na 2/3 lang. Prostě pokud je těch rozměrů na jedné hromadě tolik, je to k zbláznění.
Dobrý den,
od letošního jara budu včelařit, teorie nastudovaná, praxe žádná budu prvním z rodiny (doufám že ne posledním) výbavu a nové úly mám zakoupeny a myslel jsem že na jaře nakoupím i oddělky a začnu. Po registraci u ČSV a přihlášení k místní organizaci mi vedoucí této organizace nabídl možnost převzít 4 včelstva po pánovi který z důvodu nemoci končí a nyní konečně k mému dotazu, jeho úly jsou staré a taktak přežijí převoz navíc já mám koupené nové 39x24 a jeho RM je 48x28 poraďte jak nejlépe a kdy přesunout do nového.
Díky za Vaše rady
Z dravím !

I ja som ako začiatočník menil rámikovú mieru a to z miery 42 x 27,5 na 37 x30.Oproti Vám som mal výhodu ,že výška rámika v pôvodnom úli bola nižššia,takže nebolo treba ju upravovať.Vo Vašom prípade,keď môžem poradiť,tak by som navrhoval prechod na novú mieru rámikov skoro na jar,dokial nie je v plodisku veľa plodu a plod býva abyčajne v strede plástov.Za pekného počasia,teplota minimálne 18 stupňnov C s pilkou s jemnými zubami odpílite z pôvodného rámika bočné latky i skúskami plástov tak,aby sa rozmerovo v mestil do nového rámika.Spodnú latku tak isto odpílite i skúskom plásta a takto upravený plást vložíte do rámika 39 x 24 a zbytok hornj latky na pôvodnom rámiku pre spevnenie pribijete z každej stany klinčekom cez bočné latky.Takýmto spôsobom najskôr urobte rámiky bez plodu a postupne ich vkladajte do nového úľa do ktorého postupne dávate i včely.Nový úl dajte hneď na začiatku na miesto kde bol starý úl,aby litavky mohli lietať už do nového uľa.Prajem veľa úspecov a najmä trpezlivosti.

Bojo.
Těch 48 - to je opravdu. Ne překlep?

Tak to já bych prodal 39*24 úly a stloukl si na toto obyčejné neizolované úly z prken. To je míra a jestli je k tomu medomet?

A nad to udělal normální NN medníky, langstroth + kus laťky, bude jednoduchá kontrola a krmení do plodiště - jako Dadant systém.
(15.01.2014 1:29)Jandour napsal(a): [ -> ]nové 39x24 a jeho RM je 48x28 poraďte jak nejlépe a kdy přesunout do nového.
Díky za Vaše rady

No 2x24=48 . Tudíž bych vzal horní loučku 8mm tlustou pro 39x24 - a na tu bych přivázal drátem ty obsazené rámky s uříznutými oušky otočené o 90° - tedy 28x48 a dal bych je do dvou nástavků 39x24 = 39x48,8. Pak bych mezi plod dal nové 39x24 rámky s mezistěnami, které si vystaví a zaplodují. Toto bych ještě ponechal na původním místě (ty staré úly odsunul jinam aby se létavky vracely do nových). Za dva dny někdy večer zavřel a přesunul. Postupně bych ty extra velké rámky vytlačil do krajů a až v nich nebude plod tak je zlikvidoval.
(15.01.2014 1:29)Jandour napsal(a): [ -> ]Dobrý den,
od letošního jara budu včelařit, teorie nastudovaná, praxe žádná budu prvním z rodiny (doufám že ne posledním) výbavu a nové úly mám zakoupeny a myslel jsem že na jaře nakoupím i oddělky a začnu. Po registraci u ČSV a přihlášení k místní organizaci mi vedoucí této organizace nabídl možnost převzít 4 včelstva po pánovi který z důvodu nemoci končí a nyní konečně k mému dotazu, jeho úly jsou staré a taktak přežijí převoz navíc já mám koupené nové 39x24 a jeho RM je 48x28 poraďte jak nejlépe a kdy přesunout do nového.
Díky za Vaše rady

Pokud to jde, nechal bych úly v brzkém jaře tak jak jsou, pak až začně stavební pud a bude vylíhnutá nějaká ta generace nových včel ( zde nevím, začátek řepky, možná i dřív ? ), přivezl na místo vlastní úly, přemetl do ni na mezistěny ( viz. samostatné téma ), med vytočit a zbytek do tavidla včetně plodu a pak do ohně. Prostě takové umělé zrojení. Pak bych měl jistotu, že začnu s čistým materiálem v čistých úlech. Pokud bys chtěl vše dotáhnout k dokonalosti, po přemetení přeléčit. Pokud nejsi odpůrce pesticitů, tak Varidol ( pokud ho někde seženeš, já ti jo klidně dám, už mi k ničemu nebude ) a nebo pokud si chceš hrát, tak před přemetením můžeš udělat postřik 15% kys. mléčnou. Stejně musíš každý rámek vzít do ruky a navíc vím, že jako začátečník si strašně rád hraju Smile. Asi i použití KM je řešením.
Pokud je stávající včelař od tebe víc jak 4-5 km, je to snažší, prostě převezeš nové úly k sobě a konec. Pokud je někde za rohem, je to horší a napadá mě jen udělat nějaké mezi stanoviště v odpovídající vzdálenosti od tebe i něho.
Jasně, nebudeš mít tenhle rok téměř žádný med, ale budeš začínat v novém a čistém a kdybys bral oddělky budeš na to stejně ( hůř, protože oddělek si přivezeš na 5 starých souších ). Samozřejně je tu i otázka ceny. Pokud by za to chtěli 2500 ua kus a nebo víc, zvažoval bych, jestli mi to vůbec stojí za to.
Kdo měl v ruce rámek 39*24 a nějaký větší a viděl co na něm včely dokáží nedokáže poradit jinak než si nechat rámek.


A přechod na 39*24 z 48*28 je prostě zločin. Vždyť vám ty včely nic neudělaly.[u]
(15.01.2014 1:29)Jandour napsal(a): [ -> ]Dobrý den,
od letošního jara budu včelařit, teorie nastudovaná, praxe žádná budu prvním z rodiny (doufám že ne posledním) výbavu a nové úly mám zakoupeny a myslel jsem že na jaře nakoupím i oddělky a začnu. Po registraci u ČSV a přihlášení k místní organizaci mi vedoucí této organizace nabídl možnost převzít 4 včelstva po pánovi který z důvodu nemoci končí a nyní konečně k mému dotazu, jeho úly jsou staré a taktak přežijí převoz navíc já mám koupené nové 39x24 a jeho RM je 48x28 poraďte jak nejlépe a kdy přesunout do nového.
Díky za Vaše rady

Pokud budou úly v použitelám stavu nebo lépe řečeno přežijí převoz použil bych je jako základ.Abych následně nemusel nic řezat tak bych si připravil mezistěny (předpokládám že souše na svou míru jako začátečník nemám)do rámků na míru kterou chci použít.Případ který zde řešíme z většího do menšího nám umožňuje na rámek mé míry připevnit ještě jednu vrchní loučku míry původního včelstva.Při jarním rozšiřování v jednom nástavku(zřejmě včely budou zimovány v jednom nástavku a ten určitě nebude plný)nahradím vše prázdné takovími to rámky s mezistěnou podle zásad rozšiřování.Tím mi v následné době vzniknou zaplodované rámky které po odstranění přidané vrchní loučky budou pasovat do mích úlů sice v případě větší mezery k boku úlu včely postaví trubčinu ale ta se při přendání lehce odstraní.Ty při rozšíření směrem vzhůru budou sloužit jako páteřní pro přechod.Pak už je to jednoduché jakmile budu moci rozšířit vzhůru opět se držím zásad pro rozšíření převěsím tam rámky o kterých zde píši hlavně i s matkou která by tam postupně sice přešla sama ale lépe je ji tam přendat a doplním mezistěnami .Původní úl zuožím o odebrané rámky pevnou přepážkou(nepotřebuji aby mi tam včely něco budovaly) na to vložím mateří mřížku a postavím již nástavek mé rámkové míry dále již rozšiřuji na mé míře.
Následně po odlíhnutí plodu v nejspodnějším nástavku původním mohu ten odstranit a nahradit ho dnem.Samozřejmě píši o úlu kde lze takto postupovat u sistémů jen zadem přístupným to zřejmě nepůjde.Pokud by nový nástavek nepřekryl starý je třeba případné škvíry samozřejmě utěsnit.
Co se týče návratu včel na původní místo pokud se včely nebudou mít možnost nastěhovat buď do nějakého budníku nebo k jiným včelám vrátí se na nové stanoviště.
Děkuji všem co přispěli dobrou radou i těm ostatním za vzácné připomínky.
Těším se na jaro až budu moct vyzkoušet Vaše návrhy.
Jandour
Stran: 1 2 3
Referenční URL's