Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čištění včelařského náčiní a pomůcek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Čím čistíte rukavice od propolisu, vosku a medu, aby se nelepily?
Nerad bych, aby mi ta kůže ztvrdla.
Mě radila paní prodavačka ze Včelnexu v Horních Počernicích je promazet stolním olejem. Trchu jsem je tedy máznul a problámy zatím nemám.
To ale bylo před prvním použitím, že?
Mne už občas lepí. Sad
Jen se chci zeptat,jak čistíte plastové mateří mřížky?
Položím na rovnou plochu (víko úlu) a opatrně širokou nerez špachtlí oškrábnu.
Někdy se snaží špachtle chytit růžkem ale to se dá při opatrnosti vychytat a nebo zakulatit na ní ostré rohy.To se mi ale nechce protože ji používám i na vyřezávání divočiny kde ty růžky potřebuji.
Je lepší to vzít jednou zlehka po obou stranách no a pak už můžeš přitlačit.Wink
Čistenie MMr robím tak ako Míra, no upresním spôsob, rovný podklad je dôležitý, ale aby som ich nepoškodil, stierkou zberám malé hrbolčeky, hlavne od propolisu, zhŕňam stierkou vo smere otvorov. Anton
No já ji také nějak takto oškrabuju,ale myslel jsem jestli neexistuje nějaká geniální metoda o které ještě nevím,ale asi ne. Big Grin
Naštěstí existuje. A hodí se nejen na plastové mřížky, ale i na čištění ucpaných krmných víček. Úplně ucpané krmné víčko je během 11 vteřin jako nové. Stejně dlouho trvá i plastová mřížka.
Postup: koupíme prací prášek HANKA a namáčecí prášek NAMO (dohromady něco přes 50 Kč) a uděláme roztok 3x až 4x silnější, než je v návodu. Do něho mřížky ponoříme a zapomeneme na ně aspoň na týden. Pak je přejedeme rýžovým kartáčem a jsou jako nové. Jako nádobu lze použít 20 litrové plechové nádoby na med, nebo i hliníkové mlékárenské. Naplocho zase poslouží plechová střecha na úl - samozřejmě bez vlepené uteplivky.
Pokud byste namáčeli mřížky naplocho, je vhodné mít po ruce hrstku drobných "plážových"kamínků a pár jich na každou mřížku sypnout, aby se neslepily a roztok se všude dostal.
Roztok není nijak žíravý, ale dlouho bych v něm bez následného umytí ruce nenechával.
Stejným způsobem se dají vyčistit krmná víčka. Vyčistit po namočení v roztoku 70 víček mi trvalo 12 minut, proto těch 11 vteřin v úvodu.

[attachment=761] [attachment=762] [attachment=763]
Poměrně zdlouhavé.Počkám na zimu a v zimě kdy je propolis a vosk křehký pouhým provlněním očistím prúsvitné mřížky s durofolu,víčko vyklepu o hranu stolu.Také radši používám - pokud používám mřížku tyto mřížky pro jejich jednoduché použití prostě je jen vložím mezi nástavky ty nemají falce tedy je nástavky mezi sebou drží dost pevně.Pro vložení do rámečku ale vidím výhodnější použít mřížku kovovou.Rámeček je pak pevnější pokud bych použil durofol musel bych mřížku na rámeček přidělat na pevno a čištění by bylo složitější.Osobně také nevidím rozdíl v průchodnosti mezi kovovou a průsvitnou plastovou nad oběma je vždy plno.Tvrdý plast má nevýhodu v praskání je to taková jednorázovka ty už jsem dávno vyřadil.
(14.12.2011 19:09)Josef Skala napsal(a): [ -> ]Poměrně zdlouhavé.Počkám na zimu a v zimě kdy je propolis a vosk křehký pouhým provlněním očistím prúsvitné mřížky s durofolu,víčko vyklepu o hranu stolu.Také radši používám - pokud používám mřížku tyto mřížky pro jejich jednoduché použití prostě je jen vložím mezi nástavky ty nemají falce tedy je nástavky mezi sebou drží dost pevně.Pro vložení do rámečku ale vidím výhodnější použít mřížku kovovou.Rámeček je pak pevnější pokud bych použil durofol musel bych mřížku na rámeček přidělat na pevno a čištění by bylo složitější.Osobně také nevidím rozdíl v průchodnosti mezi kovovou a průsvitnou plastovou nad oběma je vždy plno.Tvrdý plast má nevýhodu v praskání je to taková jednorázovka ty už jsem dávno vyřadil.

To nemusíte čekat ani na zimu.Víčka můžete dát klidně do mrazáku.Mě to ale moc nefungovalo.Klepat o stůl jsem s nimi ale nezkoušel. Big Grin Co se týče těch mřížek tak jsem to také zkoušel.Něco opadá,ale stejně je musím dočistit oškrabáním.(14.12.2011 18:40)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]........
Postup: koupíme prací prášek HANKA a namáčecí prášek NAMO (dohromady něco přes 50 Kč) a uděláme roztok 3x až 4x silnější, než je v návodu. Do něho mřížky ponoříme a zapomeneme na ně aspoň na týden. Pak je přejedeme rýžovým kartáčem a jsou jako nové..........

No něco takového jsem měl na mysli.Akorát toto dlouho trvá.Zajímalo by mě která složka toho prášku v tomto případě působí.Zda ta soda,mýdlo,optický zjasňovač,nebo křemičitan sodný (dělal jsem 6 let v pádelenství,tak jsem ještě postižený Big Grin ). Proč ta vysoká dávka? Máte vyzkoušeno,že při nižší to nefunguje?
(14.12.2011 20:54)miko napsal(a): [ -> ]Proč ta vysoká dávka? Máte vyzkoušeno,že při nižší to nefunguje?

Zkuste, možná, že i nižší dávka a po kratší dobu bude účinná. Protože se jedná o halířovou položku, dávkování neřeším. Čistil jsem s jedním nákupem za 50 korun víčka, podložky a plastové mřížky pro 35 včelstev 2 roky a ještě mám nejméně na rok. Právě tak neřeším dobu namočení. Víčka po sundání s lahví naházím do plastového kýble s roztokem a akci dokončím, až když mám čas a náladu - nejraději v teplém dni venku.
Včelař, který mě to poradil, tvrdí, že pokud se víčka zalijí mírně teplým roztokem a nechají se alespoň v pokojové teplotě, lze dočistit již druhý den. Já to nezkoušel.
A k té poslední otázce. Na jednom včelařském sezení říkal jeden včelař, že to dělá louhem. Že by to mýdlo v Hance?
Možná by tímto způsobem bylo možné snáz vyčistit umělé matečníkové misky, že?
Zkoušel jsem to, ale není to ono.
V tématu Jakou použít mřížku se sešlo několik dotazů na čištění mřížky z plastů, pak ale i na podložky, víčka na krmení i umělohmotné matečníkové misky. Proto ve stručnosti zopakuji, co už jsem na výšeuvedeném tématu napsal,převážně v přísp. 21:
Víčka na krmení, mateří mřížky z umělé hmoty i podložky lze bez námahy očistit tak, že se na nějakou dobu ponoří do vody s přidáním pracího prášku Hanka a změkčovadla Namo. Cena každého z nich okolo 25 Kč a amatérovi vystačí na několik roků.
Po vyjmutí z roztoku lehce přejedu rejžákem a opláchnu vodou. Jedno zcela ucpané krmicí víčko mi do naprosté čistoty i s oplachem trvá v průměru 11 sec.
Zuzana H. měla ještě dotaz na umělohmotné matečníkové misky.
Bohužel, v použitých matečníkových miskách zůstává i po delším namočení mazlavá hmota, která se čistí jen o málo lépe, než původní zaneřáděná miska. Možná to dělají zbytky mateří kašičky.
Misky vyčistím zhruba mechanicky nožem, nebo vrtákem 9mm, vsadím do chovného rámku a buď:
  1. namočím v teplé vodě a vložím tak na hodinku do silnějšího včelstva - včely to krásně vyčistí.
  2. nebo dám do hrnce s vařicí vodou kousek čistého vosku- nejlépe kus panenského díla -a misky do něj namočím a hned mírným pohybem odstříknu.Miska je potažena čistou tenkou vrstvou vosku.
Asi by se sem mělo sejít hodně nápadů ,aby nás čištění nezdržovalo zbytečně.
Jak třeba čistíte kovovou mat. mřížku?
Ja používam teplý roztok- lúh sodný a savo všetko čisté a hlavne dezinfikované sa 5minút,ešte dobre opláchnuť studenou vodou a hotovo. Ale s veľkou opatrnosťou, v rukaviciach.Exclamation
(11.01.2012 23:33)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Asi by se sem mělo sejít hodně nápadů ,aby nás čištění nezdržovalo zbytečně.
Jak třeba čistíte kovovou mat. mřížku?

Ten,kto chce urýchliť potrebnú hygienu vo včelstve by si mal najmä uvedomiť,že množtvo včelárskeho náradia a pomôcok sú spotrebný materiál.
Plastové mriežky,zakrmovacie viečka,ometacie metličky-dávam do včelstva,respektíve pracujem s nimi jednu sezónu a vyhadzujem ich.Je to zanedbateľná položka kúpiť ich vždy nové.
Rozperáky,kovové mriežky odmastím jarou,vydrhnem drátenkou a dezinfikujem roztokom lúhu.
Když parafínuji nástavky, nebo přítel včelař, tak vymáchám v parafínu i mateří mřížky. Dobře oklepat o hranu vany !
Ostatní věci včetně úlů čistím savem a oplachuji vodou za slunečného dne Smile a rámky dočišťuji v kotli s horkou vodou a louhem.
(11.01.2012 23:33)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Asi by se sem mělo sejít hodně nápadů ,aby nás čištění nezdržovalo zbytečně.
Jak třeba čistíte kovovou mat. mřížku?

Vezmi věci do vany, vanu neprve polij studenou vodou a vše osprchuj horkou vodou. Pokud je vana mokrá, vosk sjede po vrstvičce vody a ani není co čistit. Kovové věci (např. mřížka) vydrží bez problémů,u plastových to chce cvik. Ale většinou, než se plast začně kroutit, je vosk dávno pryč.
Rámky a ostatní dřevo se po vyřezání nejlépe čistí v Brutaru. Naliju plný vody, v průběhu 1 hodiny 4 x přiložím. Pak vložím na 1 minutu do vroucí vody, zatížím a vyjmu perfektně čisté a ještě navíc vydesinfikované ven.
Ten spotřebovaný košík dřeva a 65 litrů dešťové vody z okapu neřeším.
iRP
Nedávno som videl v Lídli ultrazvukovú čističku za prijateľnú cenu - 25€. Napadlo ma, že malé veci by sa dali od vosku čistiť aj v tam. Napr. materské misky atď.
MartinKo napsal(a):Plastové mriežky,zakrmovacie viečka,ometacie metličky-dávam do včelstva,respektíve pracujem s nimi jednu sezónu a vyhadzujem ich.Je to zanedbateľná položka kúpiť ich vždy nové.

Propočtem je to okolo 60 Kč na včelstvo. Při 20 včelstvech je to 1200 Kč. Možná, že pro někoho je to zanedbatelná položka, ale hodně včelařů jsou důchodci a ti by tuto částku za zanedbatelnou nepovažovali.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's