Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Medovina
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(25.07.2018 15:20)KTM napsal(a): [ -> ]Louky jaky kvasinky jsi pouzil???

Schimansky
No nevím, stát se může všelico. Osobně dělám medovinu zastudena několik let, objemy trošičku střední, tedy žádné 25L demižony. V malých objemech asi supr medoviny nikdy nedosáhnete, ale pít se to dá. Kvalita se zvýší nad objem 100L, lepší stabilitou teploty. Voda dělá hodně, hodně dělají i kvasinky (více jsem psal již dříve, stačí dohledat). Hodně dělá i med tj. květový x medovicový.
Osobně si myslím, že jsi se Louky s tím vylitím unáhlil. Nakyslá chuť mohla být medem a stavem zrání medoviny. Osobně medovinu mladší jak 12 měsíců nehodnotím, neboť pár měsíců dělá zázraky.
PN.
No tak ty jsou ok,a teplota pri ktery jsi to nechal kvasit byla ok??ono bybpak stacilo kdyz to ma tu prichut prehnat pres filtr s aktivnim uhlim stoji par kacek a pomuze.me se to nikdy nestalo a to jen proplachuju veci horkou vodou a delam pokazdy za studena.voda z radu i studne ale prevaruju ji.hladinu bys mel mit co nejvejs a zadnej vzduch..jo jeste me napadlo ze kdyz delas tuhle silnou kralovskou davam tam vzdycky zivnou sul pak je kvaseni mnohem lepsi protoze v tom silnem roztoku to nemaj kvasinky snadny..ja z toho mel taky driv strach ale nikdy me to nepotkalo.prvni kvaseni normalne doma pak ve sklepe pod barakem tam je 12°C.
Kvas potřebuje čistou vodu i prostředí, kvasí kde co a jen některé kvašení je to, které potřebujeme. Kvasná zátka musí těsnit. Hodně cukerný roztok znesnadňuje kvašení, posléze i vyšší procento alkoholu zabije všechny kvasné procesy, takže je potřeba mít kvalitní kvasinky. Objemy větší jsou lepší, lépe prokváší. Unikající CO2 vytváří na hladině "izolační polštář". Po bouřlivém prvotním kvašení je lepší už do toho nešťourat. Teplota dle kvasinek, u klasických kvasů kolem 17°C. Toť léty odzkoušené zásady pro ovocné kvasy, věřím že u medoviny to bude obdobné.
Když to tak čtu, tak asi bude ten problém v tom vzduchu. Mě to kvasí krásně bouřlivě, ale pak to jakože utne a jdou jen malinkatý bublinky a ty jdou třeba klidně ještě měsíc. Takže je lepší to po tom bouřlivym kvašení utnout? Ta co jsem vylil, tak kvasila přes půl rokuz toho 4 měsíce jen takhle zlehka a to se pak zhoršuje, protože to teda asi reaguje s tim kyslíkem. Hladinu mám skoro až k zátce a živnou sůl taky dávám. Když jsem to chutnal po tom bouřlivym dokvašení, tak byla dobrá, ale postupně to kysne a je to silnější a silnější a pak už tam neni ani cejti ten alkohol. Vodu začnu tedy radši převařovat, a ještě tomu dám šanci. Díky za rady
Ze zkušeností u kvašení ovoce (hlavně jablek) bych řekl, že bouřlivé kvašení trvá týden až dva podle teploty, pak to ještě minimálně 3-4 týdny dokváší. Pokud je kvasná zátka těsná tak by se kvasu nemělo dlouhodobě nic stát, protože pro je pro octové kvašení nutný přístup vzduchu. Já třeba nechávám kvas dokvášet i kolem dvou měsíců a není s tím žádný problem. Často rozhoduje i PH kvasu, kdy jsou méně kyselé kvasy náchylnější ke zoctování, takže se třeba do hrušek přidává kyselina citronová. To ale asi u medoviny nepřipadá v úvahu Smile Ostatní by mělo platit i pro medovinu.
Po bouřlivém kvašení ještě můžeš zkusit změřit cukernatost, kvalitní kvasinky by měly prokvášet až někam ke 4% cukru, pak už alkohol kavsinky zabíjí.
(25.07.2018 17:35)Pedro napsal(a): [ -> ]Osobně medovinu mladší jak 12 měsíců nehodnotím, neboť pár měsíců dělá zázraky.
PN.
To je čo za hodnotenie? Dobrá blbosť...
Ja som dal medovinu do sútaže a mala 4 mesiace a 7 dní od uvarenia do vykvasenia a bola hodnotená na striebro... bola ešte surová podľa mojej chute a vyfiltroval som ju na jemno. Pár mesiacov nespraví žiaden zázrak určite ale roky.
Merkuri přes co jí filtruješ?
Aby bola čistá a u mňa neexistuje dáke kvasenie pri zmene teploty. Ja nedávam stabylyzátor ako síru, pyrosiričitan atď .. Na etikete nemám napísané že použité stabylizátory a to je + .
Medovina sa filtruje tak ako vínna.
Filtrujem ju cez filtračné zariadenie také ako na víno ale na jemnú filtráciu.

http://www.previnarov.sk/Filter-Colombo-...om-d77.htm
Tenhle filtr jsem koupil a funguje dobře a i dost rychle. Musejí se do toho kupovat papírové filtrační desky o rúzné jemnosti. Já filtroval jednou na hrubo a po výměně desek znova na jemno. Pro malovýrobce se to však nevyplatí kupovat.
(25.07.2018 21:47)Merkuri napsal(a): [ -> ]Ja som dal medovinu do sútaže a mala 4 mesiace a 7 dní od uvarenia do vykvasenia a bola hodnotená na striebro... bola ešte surová podľa mojej chute a vyfiltroval som ju na jemno. Pár mesiacov nespraví žiaden zázrak určite ale roky.

Vojto, osobně ti věřím hodně, ale toto rozhodně ne. Nebo je to pravda, ale potom pijete hrozný patoky. Já si raději počkám.
PN.
A co se z toho odfiltruje? I třeba ten kal?
(26.07.2018 6:07)Merkuri napsal(a): [ -> ]Aby bola čistá a u mňa neexistuje dáke kvasenie pri zmene teploty. Ja nedávam stabylyzátor ako síru, pyrosiričitan atď .. Na etikete nemám napísané že použité stabylizátory a to je + .
Medovina sa filtruje tak ako vínna.
Filtrujem ju cez filtračné zariadenie také ako na víno ale na jemnú filtráciu.

http://www.previnarov.sk/Filter-Colombo-...om-d77.htm


Na tento filtr jsem koukal, stačilo by mi něco levnějšího.
Louky ano kal.
Já používám samospádový filtr, je za pár korun a super. Jednou to protáhnu přes střední filtr a jednou přes nejjemnější a medovina jako křišťál.
Který?
(26.07.2018 7:24)Pedro napsal(a): [ -> ]
(25.07.2018 21:47)Merkuri napsal(a): [ -> ]Ja som dal medovinu do sútaže a mala 4 mesiace a 7 dní od uvarenia do vykvasenia a bola hodnotená na striebro... bola ešte surová podľa mojej chute a vyfiltroval som ju na jemno. Pár mesiacov nespraví žiaden zázrak určite ale roky.

Vojto, osobně ti věřím hodně, ale toto rozhodně ne. Nebo je to pravda, ale potom pijete hrozný patoky. Já si raději počkám.
PN.

Tiež mám nejaké medaily zo spomínanej súťaže,ale ako bernú mincu kvality by som tú súťaž nebral moc vážne..v komisii sú ludia známy zo slovenského včelárskeho života,čo ale nezaručuje,že ich chuťové poháriky možu byť považované za akýsi etalón kvality..nechcem týmto zhadzovať spomínanú súťaž,ochutnal som vela ocenených medovín z nej,drvivá vacsina bola uplne ok..za mna mozem povedat že ročná medovina je omnoho chutnejšia než bola pred polrokom..
Červený kulatý tuším Italský samospádový filtr na víno včetně filtračních desek k dostání ve vinařských potřebách. Používá se na filtrování menších množství vín ( ledové, slámové atd). E-shop třeba Vinařský ráj. Výhodou jsou min. ztráty při proplachování proti čerpadlu a cena , nevýhodou je zdlouhavé odvzdušňování a rychlost.
Petr K.
Díky Petře to vyzkouším, protože zbavit se uplně kalu je pro mě velkej oříšek. I když je usazenej u dna, tak jak se to přepouští, tak se to lehce nasaje, to bych musel v demižonu půlku nechat, abych tam žádnej nenatáhl.
(26.07.2018 7:24)Pedro napsal(a): [ -> ]Vojto, osobně ti věřím hodně, ale toto rozhodně ne. Nebo je to pravda, ale potom pijete hrozný patoky. Já si raději počkám.
PN.
Patoky ja určite nepijem ...a ver tomu že keď vyfiltrujem čerstvo vykvasenú medovinu tak nezistíš rozdiel. Mám aj medovinu čo má 5 rokov po filtrácii a to už je aj rozdiel v chuti a bola v dubovom sude.
Ja čo urobím medovinu tak dlho nevydrží lebo nestíham robiť tmavú z tmavých lesných medov. Pritom na tmavú medovinu nepoužijem ani mlg korenín a má to aj svoju chuť a po filtrácii vôňa a chuť idú do popredia lebo kal blielkovín to celé skresluje.

(26.07.2018 16:42)Louky napsal(a): [ -> ]Díky Petře to vyzkouším, protože zbavit se uplně kalu je pro mě velkej oříšek. I když je usazenej u dna, tak jak se to přepouští, tak se to lehce nasaje, to bych musel v demižonu půlku nechat, abych tam žádnej nenatáhl.
Tak na hento potrebuješ želatinu aby kal zatiahla a nedalo sa to nasať alebo zvíriť, prípravkou na to je dosť.
Referenční URL's