Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Pomoc alergikum
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Zajímalo by mě jestli mate zkušenosti s pomoci medu a pylu jako protilátku pro alergiky? Jak dlouho aplikovat v jakem poměru? Myslím ze je to pro nekteré aktualni temaSmile
Kamarád chemik s alergií na pyl, která se objevila až po padesátce, dělá sám na sobě pokus s pravidelnými dávkami nikoli medu, nýbrž pergy s medem a probiotiky, a to od MVDr. S. Dubné. Drobné a pravidelné dávky pylu fermentovaného bakteriemi mléčného kvašení, tedy "otevřeného" tak, aby jej naše trávení mohlo využit. Bere to už od loňského léta. Výsledky by se mohly projevit už letošní jaro, dám vědět ... Myslím je to dobrá cesta aspoň na alergie na některé druhy pylu, jakkoli tohle je velmi individuální a lokální záležitost ... Sám jsem zvědav ... Smile
Jiří
Na toto téma je asi dost složitá exaktní odpověď já se mohu podělit akorát se soukromou zkušeností. Já i moje matka jsme trpěli sennou rýmou, jak začala nějaká rostlina v okolí kvést, tak jsme díky alergii měli velkou spotřebu kapesníků. Pak začal otec včelařit (přišel k tomu jak slepý k houslím, dědictví po zemřelém včelaři) a my jsme začali konzumovat med z jeho produkce (tedy malý přísun alergenu jsme měli přes celý rok) a alergie zmizely. Tedy alespoň u nás to fungovalo. A v podstatě další důkaz proč konzumovat med ze svého okolí, nebo začít včelařit Smile
Na strednej škole som mal spolužiaka, ktorý mal alergiu na peľ. Viem, že "otvorený peľ a jeho konzumácia" nemá s alergiou nič spoločné. Je to asi slepá cesta... Do tela sa dostáva dýchacími cestami... ale či ho vôbec vyliečili, už neviem. Pamätám sa, že konzumáciou peľu sa liečilo pomočovanie detí.
Dr.Stangaciu svetová kapacita v Apiterapii nám na kurze rozprával,že alergie treba liečiť alergénmi.
Už v Januári by sa mali začať brať malé dávky fermentovaného peľu v mede,(telo si začne vytvárať protilátky),začať brať napr. na špičku noža a postupne zvyšovať až na dve čajové lyžičky trikrát denne.
Na stará kolena jsem jako "dárek" dostal alergii na jablka, na pyl břízy, na srst kočky a co já vím, na co všechno - asi na všechno co je bio. Každý rok v březnu jsem začal brečet, smrkat a kýchat, až mi z toho bylo celkem zle. Užíval jsem několik prášků na zmírnění příznaků, které je sice zmírňovaly, ale neléčily. Začal jsem včelařit v r. 2006 a od té doby pravidelně každý den si sladím kávu a čaj pouze medem, vynechal jsem cukr. Výše uvedené příznaky alergie se natolik zmírnily, že jsem omezil léky pouze na jedenkrát denně inhalaci, ale domnívám se, že ani ta by nebyla třeba, neboť když jsem zapomněl tento lék vzít, nic se nedělo. Nejsem příznivcem homeopatie, ale v mém případě se domnívám, že denní přísun alergenních pylových zrn v medu v malém množství vytváří protilátky proti alergii a skutečně je mi mnohem lépe.
Tady je jeden problém, ale na ten by museli odpovědět specialisté. Pokud vím, tak pylová zrna obsažená v medu, nejsou "otevřená", takže je vlastně náš organismus nevyužije ...
Jiří
A právě v tom je možná ten fígl.
Já bych oponoval,že právě jsou otevřená.Jelikož med obsahuje enzymy včel a ty přece obal pylového zrna narušují,aby ho jejich larvičky mohly využít.
To ale mluvíme o pylu zvaném perga (bee bread, včelí chléb), nikoliv o pylových zrnech v medu ...
Proč by jinak farmaceutické firmy vypisovaly horentní odměny pro toho, kdo pylové zrno dokáže "otevřít" jinak, než to umí včely v perze ...?
Jiří
Enzymy jsou stejné. Včela ukládá pyl do buňky,smíchá ho se svými enzymy a zalije trochou medu.Pyl pak působením enzymů fermentuje a je pak stravitelný pro larvičky. Pokud med obsahuje včelí enzymy a to obsahuje,tak předpokládám,že pylová zrna budou na stejném principu ošetřena. Zatím se nikomu nepodařilo umělým procesem otevřít pylové zrno,umí to jen přírodní včelí enzym. Proto ty odměny.
(15.04.2013 21:17)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]pylová zrna obsažená v medu, nejsou "otevřená", takže je vlastně náš organismus nevyužije ...

Pylová zrna obsažená ve vzduchu také ne. A jak se s nimi panečku alergici vyblbnou. Proč je tedy nutné je kvůli vytváření protilátek otvírat?
Trošku se nám to posouvá, mou vinou. Tohle je pro odborníky, tím nejsem ... Nevím, jak to souvisí s těmi alergiemi ... Snad někdo z kolegů a lékařů pomůže ...
To "otevření" je hlavně proto, aby se mohlo využít všeho cenného, co pylové zrno obsahuje. Např. esenciální aminokyseliny, minerály, vitaminy a hormony. A také třeba zinek a selen, což spolu s bakteriemi onoho mléčného kvašení významně ovlivňuje imunitní systém a přispívá k regeneraci organismu. Mimo jiné je perga považována za jeden z nejlepších preventivních prostředků proti onemocněním prostaty. To nemám ze sebe, ale ze štítku, který na svůj produkt dává Dr. Dubná, od níž jsem pergu s probiotiky koupil. Jí se to zrno otevřít jako první podařilo, viz ty zcela unikátní fotky, na které jsem odkázal výše. Už jsme se tu o tom před časem bavili ...
Ale to je tak asi vše, co k tomu já můžu říct ... Nicméně on ten dr. Stangaciu ale to asi neříká jen tak ... A pokud jste někdo slyšel přednášet dr. Brožka, tak ten taky ... Takže specialisté, kde jste? Hilfe!? Big Grin
Jiří
Poznám jeden prípad, kde včelár má už roky problém s prostatou a roky mu každé ráno manželka pripravuje peľový chleb, chorobu zvláda, stále pracuje pri včelách (a má máich neúrekom) 80-ka sa mu minula pred 4 rokmi a nie to žiaden zoschnutý starček. Dôležité je ale na konzumáciu peľ pripraviť, aby bol účinný, musíme dodržať tieto rady nižšie uvedené.

Naklíčený peľ

Ľudský organizmus však nedokáže spracovať látky obsiahnuté v peli jednoduchým prehltnutím peľových zŕn. Aby sa dali využiť, musí prejsť peľ fermentáciou (štiepením) v mede alebo v medovej vode, čiže musí naklíčiť. Na naklíčenie odnôžkového peľu sa odporúča použiť osvedčený recept:
-do uzatvárateľnej nádoby s cca ml. (musí byť väčšia, aby naklíčený peľ ostal v nádobe) nalejeme 25 g vlažnej vody, 15 g medu a dôkladne premiešame. Potom pridáme 100 g odnôžkového peľu, dôkladne premiešame, čím vznikne hmota podobná cestu. Uzatvorenú nádobu uložíme na temnom mieste, kde o tri dni peľ pri izbovej teplote naklíči. Takto pripravený vydrží bez ujmy na kvalite až do úplného spotrebovania. Peľ sa dá pripraviť tiež ako roztok v lehu.
Najvhodnejšie je ho užívať 3 x denne 1 čajovú lyžičku.
Na dlhodobé uskladnenie v menšom množstve sa odporúča zmiešať peľ s medom pri pomere až 1:1. Takto pripravený peľ sa po 20-25 dňoch, pri teplote asi 20°C prekvasí a môžeme ho užívať pri viacerých chorobách.

Alergici

Peľ nie je návykový, preto sa môže užívať dlhodobo. Je vhodný i pre deti. Vhodné však je po dvoch mesiacoch užívania urobiť si prestávku.
Sú však jedinci, ktorí sú na peľ alergickí aužití sa dostaví prudká reakcia. Na druhej strane lekári s ním úspešne liečia sennú nádchu. Je potrebné začať s užívaním 6 týždňov pred očakávaným nástupom sennej nádchy. Alergici reagujú priamo na rastlinný peľ vdychovaný pľúcami, no fermentovaný peľ v prevažnej väčšine prípadov nevyvoláva alergické reakcie. Alergici musia byť pri užívaní obozretní, je vhodné začať s menšími dávkami.
Obrázok užívateľa
turcani

Príspevky: 2674
Registrovaný: Štv Jan 01, 1970 1:00 am
Bydlisko: Závada okres Veľký Krtíš
Hore
Ako píše Tonko,alergici na peľ môžu užívať peľ fermentovaný zamiešaný napr.v pastovan om mede v pomer 2:1-past.med:fermentovaný peľ.Takto to robím ja a moji stálí zákazníci su spokojní,ba pribudajú ďalší.
Pri predaji sa stretávam s ľuďmi,ktorí pýtajú obnôžkový peľ,lebo ten alebo ten včelár im to poradil.Dokonca roztopiť v čaji a tak užívať.Niektorí si dajú vysvetliť,že surový peľ je v ľudskom organ izme využitý len asi na20%,ostatné prejde cez črevo ako vláknina a nepôsobí tak,ako má.Kdežto pri fermentácii sa peľový obal naruší natoľko,že je v organizme využitýaž na 95-98%.
Ľudia alergickí na peľ -tam vzniká dráždenie slizníc pri vdychovaní,alebo nafúkaním peľu do očí.Veď peľ je jemný prášok,ktorý sa dostáva do organizmu skoro všetkými "dierami".
Laici,keď mi povedia,že obnôžka peľu je jedno peľové zrno-Viď.zrno pšenice,tak sa im snažím vysvetliť príkladom s pieskom.Peľové zrnko=zrnko piesku a obnôžka peľu=zhluk pieskkových zŕn.
Mám certifikát z Apiterapie,kde nám prednášal DR.Stangaciu,svetová kapacita v apiterapii.A ten hovoril,že alergie treba liečiť alergénmi.
Fermentovaný peľ treba začať užívať už vo Februári v malých dávkach, napr. na špičku noža,kde si telo začne vytvárať protilátky.Postupne dávky zvyšovať až na čajovu lyžičku dva až trikrát denne.
Mám zákazníka,ktorý začal pravidelne sadiť medom,ten sa ma pýtal,či má užívanie medu vplyv na alergiu,že sa mu alergia zmiernila,ba skoro vytratila.Samozrejme potom začal užívať ten ferment.peľ v mede a lieky celkom vylúčil.Okrem toho mi povedal,že sa cíti vitálnejší,ako keby omladol.Jeho doktorka-alergologička mu poslala predvolanie,lebo u nej nebol už dva roky.Vyhrešila ho,že lieky musí! užívať do konca života=biznis lekárov a farmac.spoločností.
Na margo tých včelárov,ktorí ponúkajú obnôžkový peľ:mali by zákazníkov informovať,ako si pripraviť fermentovaný peľ,keď sa im nechce s fermentáciou "babrať".Buď sú neznalí veci,alebo je to pre nich výhodný biznis.
Referenční URL's