Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Záplavy a včelky
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Zdravím,
jsem začínající včelař v okolí Žandova u České Lípy. Letošní velká voda byla málem pohromou i pro moje včelky. Máme společně s tchánem, který včelaří déle, v jednom v krasném údolíčku, kde teče jindy příjemný malý potůček (vylévá se na jaře, ale to jen trošičku), ale teď jsem měl v sobotu vodu až po úly, já se k nim nemohl ten den dostat a v pozdějších hodinách už se k nim nedalo dostat. Naštěstí tam byl dopoledne tchán a udělal nějaká opatření. Nedělní ráno mne naštěstí překvapilo a voda mi nevzala jediný úl, za což jsem velmi rád. I když jsem si ve středu donesl nové včelstvo darované jedním včelařem a při přebírání jsem vyfasoval pěknou úrodu žihadel, tak jsem o ty malé agresory také nechtěl přijít a bylo by mi jich líto. Cool
Ale dle mého asi všichni neměli takové štěstí jako my a tohle téma by tu mělo být také, aby jsme si mohli předávat zkušenosti a postřehy z podobných situací.
Já jenom dodám, že není dobré pod úly dávat něco co se pod jejich tíhou později v promočené půdě boří. Já jsem měl pod dvěma úly takovou konstrukci z trubek a v předjaří jak tál sníh a rozmrzat zem se začala zabodávat konstrukce do půdy. Úly se mi začaly naklánět a musel jsem je proto hned přemístit na paletu, aby byly vodorovně. Pro zkušené včelaře to není asi novinka, ale pro toho kdo začíná to může být něco co vás hned nenapadne. Pokud tedy máte podstavec pod úly, který má více čí méně ostré vzpěry, nohy, dotýkající se země malou plochou, je vhodné pod ně dát nějaké desky, cihly, fošnu atd. Samozřejmě takovou hrůzu jakou teď zažili lidé na liberecku a jinde nevydrží nic. To je prostě katastrofa.
Referenční URL's